32002L0072

Dyrektywa Komisji 2002/72/WE z dnia 6 sierpnia 2002 r. w sprawie materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych przeznaczonych do kontaktu ze środkami spożywczymiTekst mający znaczenie dla EOG.

Dziennik Urzędowy L 220 , 15/08/2002 P. 0018 - 0058
CS.ES Rozdział 13 Tom 29 P. 535 - 575
ET.ES Rozdział 13 Tom 29 P. 535 - 575
HU.ES Rozdział 13 Tom 29 P. 535 - 575
LT.ES Rozdział 13 Tom 29 P. 535 - 575
LV.ES Rozdział 13 Tom 29 P. 535 - 575
MT.ES Rozdział 13 Tom 29 P. 535 - 575
PL.ES Rozdział 13 Tom 29 P. 535 - 575
SK.ES Rozdział 13 Tom 29 P. 535 - 575
SL.ES Rozdział 13 Tom 29 P. 535 - 575


Dyrektywa Komisji 2002/72/WE

z dnia 6 sierpnia 2002 r.

w sprawie materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych przeznaczonych do kontaktu ze środkami spożywczymi

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 89/109/EWG z dnia 21 grudnia 1988 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu ze środkami spożywczymi [1], w szczególności jej art. 3,

po konsultacji z Naukowym Komitetem ds. Żywności,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Dyrektywa Komisji 90/128/EWG z dnia 23 lutego 1990 r. w sprawie materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych przeznaczonych do kontaktu ze środkami spożywczymi [2], ostatnio zmieniona dyrektywą 2002/17/WE [3], podlegała częstym i znacznym zmianom; dla jasności i ze względów praktycznych powinna zostać ujednolicona.

(2) Artykuł 2 dyrektywy 89/109/EWG stanowi, że materiały i wyroby w stanie gotowym nie mogą przenosić do środków spożywczych żadnych składników w ilościach stanowiących zagrożenie dla zdrowia ludzi lub powodujących niedopuszczalne zmiany w składzie środków spożywczych.

(3) Aby osiągnąć ten cel w przypadku materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych, odpowiedni instrument stanowi dyrektywa szczegółowa w rozumieniu art. 3 dyrektywy 89/109/EWG oraz przepisy ogólne, które stosuje się do przypadków, o których mowa.

(4) Zakres stosowania niniejszej dyrektywy musi pokrywać się z zakresem stosowania dyrektywa Rady 82/711/EWG [4].

(5) Ponieważ przepisów niniejszej dyrektywy nie stosuje się do żywic jonowymiennych, te materiały i wyroby zostaną objęte kolejną szczegółową dyrektywą.

(6) Sylikon traktuje się jako materiał elastomerowy, a nie z tworzywa sztucznego, dlatego zostaje on wyłączony z zakresu definicji tworzywa sztucznego.

(7) Ustanowienie wykazu dopuszczonych substancji wraz z ogólnym limitem migracji, a tam gdzie konieczne z innymi szczegółowymi ograniczeniami, będzie dostateczne aby osiągnąć cel ustanowiony w art. 2 dyrektywy 89/109/EWG.

(8) Poza monomerami oraz innymi substancjami wyjściowymi ocenionymi i dopuszczonymi na poziomie wspólnotowym istnieją również monomery oraz inne substancje wyjściowe ocenione i dopuszczone w co najmniej jednym Państwie Członkowskim, które mogą być używane do czasu dokonania ich oceny przez Komitet Naukowy ds. Żywności i podjęcia decyzji w sprawie ich włączenia do wykazu wspólnotowego; niniejsza decyzja będzie stosowana odpowiednio do substancji i sektorów tymczasowo wyłączonych.

(9) Obecnie istniejący wykaz dodatków jest niekompletny, gdyż nie zawiera wszystkich substancji, które zostały przyjęte w jednym albo więcej Państw Członkowskich; odpowiednio, stosowanie tych substancji powinno być regulowane przez ustawodawstwo krajowe do czasu podjęcia decyzji w sprawie ich włączenia do wykazu wspólnotowego.

(10) Niniejsza dyrektywa ustala specyfikacje tylko w odniesieniu do kilku substancji. Pozostałe substancje, które mogą wymagać specyfikacji regulowane są przez ustawodawstwo krajowe do czasu podjęcia decyzji na poziomie wspólnotowym.

(11) Dla niektórych dodatków ograniczenia ustalone w niniejszej dyrektywie nie mogą być jeszcze stosowane we wszystkich sytuacjach do czasu zebrania i dokonania oceny wszystkich danych niezbędnych do lepszego oszacowania narażenia konsumenta w niektórych szczególnych sytuacjach; dlatego powyższe dodatki występują w wykazie innym niż wykaz dodatków regulowanych w całości na poziomie wspólnotowym.

(12) Dyrektywa 82/711/EWG ustanawia podstawowe reguły niezbędne do badania migracji składników materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych, a dyrektywa Rady 85/572/EWG [5] ustala wykaz płynów modelowych używanych w badaniu migracji.

(13) Ustalenie ilości substancji w materiałach lub wyrobach gotowych jest łatwiejsze niż ustalenie ich określonego poziomu migracji. W związku z powyższym w niektórych warunkach powinna być dozwolona weryfikacja zgodności poprzez ustalenie ilości raczej niż poziomu migracji.

(14) Dla niektórych rodzajów tworzyw sztucznych dostępność ogólnie uznanych modeli dyfuzji ustalonych na podstawie danych doświadczalnych pozwala na oszacowanie poziomu migracji substancji w niektórych warunkach, przez co unika się złożonych, kosztownych i czasochłonnych badań.

(15) Ogólny limit migracji jest wynikiem pomiaru bezwładności materiału i chroni przed niedopuszczalną zmianą w składzie środków spożywczych, i co więcej ogranicza potrzebę wysokiej liczby określonego limitu migracji lub innych ograniczeń, umożliwiając w ten sposób skuteczną kontrolę.

(16) Dyrektywa Rady 78/142/EWG [6] ustanawia limity ilości chlorku winylu obecnego w materiałach i wyrobach z tworzyw sztucznych wytworzonych przy użyciu tej substancji oraz ilości chlorku winylu uwalnianych przez te materiały i wyroby, a dyrektywy Komisji 80/766/EWG [7] i 81/432/EWG [8] ustalają wspólnotowe metody analizy kontrolowania tych limitów.

(17) W związku z możliwą odpowiedzialnością niezbędne jest pisemne zgłoszenie przewidziane w art. 6 ust. 5 dyrektywy 89/109/EWG kiedy tylko materiały i wyroby z tworzyw sztucznych używane są do celów przemysłowych, które ze względu na ich charakter nie są wyraźnie przeznaczone do użycia do celów żywnościowych.

(18) Dyrektywa Komisji 80/590/EWG [9] określa symbol, który może towarzyszyć materiałom i wyrobom przeznaczonym do kontaktu ze środkami spożywczymi.

(19) Zgodnie z zasadą proporcjonalności, dla osiągnięcia podstawowych zasad zapewnienia swobodnego przepływu materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych przeznaczonych do kontaktu ze środkami spożywczymi konieczne i właściwe jest ustanowienie zasady w sprawie definicji tworzyw sztucznych i dozwolonych substancji. Niniejsza dyrektywa ogranicza się do działań niezbędnych do osiągnięcia celów realizowanych zgodnie z art. 5 akapit trzeci Traktatu.

(20) Zgodnie z art. 3 dyrektywy 89/109/EWG, odbyły się konsultacje z Komitetem Naukowym ds. Żywności w sprawie przepisów mających wpływ na zdrowie publiczne.

(21) Środki przewidziane w niniejszej dyrektywie są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Pokarmowego i Zdrowia Zwierząt.

(22) Niniejsza dyrektywa nie powinna naruszać terminów wymienionych w części B załącznika VII, w których Państwa Członkowskie mają spełniać wymogi dyrektywy 90/128/EWG, oraz aktów które ją zmieniają,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł 1

1. Niniejsza dyrektywa jest dyrektywą szczegółową w rozumieniu art. 3 dyrektywy 89/109/EWG.

2. Niniejsza dyrektywa stosuje się do materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych i ich części:

a) zawierających wyłącznie tworzywo sztuczne; lub

b) złożonych z dwóch lub więcej warstw materiału, z których każdy zawiera tworzywo sztuczne, połączonych ze sobą za pomocą spoiwa lub innych środków,

które w stanie produktu gotowego są przeznaczone do kontaktu lub stykają się ze środkami spożywczymi, i do tego celu zostały przeznaczone.

3. Do celów niniejszej dyrektywy, "tworzywa sztuczne" oznaczają wielkocząsteczkowe związki otrzymane w drodze polimeryzacji, polikondensacji, poliaddycji lub w innym podobnym procesie z cząsteczek o mniejszej masie cząsteczkowej lub w drodze innego chemicznego przetworzenia naturalnych makrocząsteczek. Pozostałe substancje mogą być dodawane do takich związków wielkocząsteczkowych.

Jednakże nie uważa się za "tworzywa sztuczne":

a) lakierowanej lub nielakierowanej błony celulozowej, nieobjętych dyrektywą Komisji 93/10/EWG [10];

b) elastomerów i kauczuku naturalnego i syntetycznego;

c) papieru i kartonu, niezależnie od tego, czy jest modyfikowany przez dodanie tworzyw sztucznych, czy nie;

d) powłok powierzchniowych otrzymanych z:

- parafiny włączając w to parafiny syntetyczne lub woski mikrokrystaliczne,

- mieszaniny wosków wymienionych w tiret pierwszym lub z tworzyw sztucznych,

e) żywicy jonowymiennej;

f) sylikonu.

4. Niniejsza dyrektywa nie ma zastosowania, aż do podjęcia działań przez Komisję, do materiałów i wyrobów złożonych z dwóch lub więcej warstw, z których jedna lub więcej nie składa się wyłącznie z tworzyw sztucznych, nawet jeśli jedna z tych warstw przeznaczona jest do bezpośredniego kontaktu ze środkami spożywczymi oraz składa się wyłącznie z tworzyw sztucznych.

Artykuł 2

Materiały i wyroby z tworzywa sztucznego nie przenoszą swoich składników na środki spożywcze w ilościach przekraczających 10 miligramów na decymetr kwadratowy obszaru powierzchniowego materiału lub wyrobu (mg/dm2) (ogólny limit migracji). Limit ten stanowi jednakże 60 miligramów składników uwolnionych na kilogram środków spożywczych (mg/kg) w następujących przypadkach:

a) wyrobów będących pojemnikami lub spełniających funkcję pojemników lub które mogą być napełniane, o objętości nie mniejszej niż 500 mililitrów (ml) i nie większej niż 10 litrów (l);

b) wyrobów, które mogą być napełniane, w stosunku do których określenie rozmiarów w kontakcie ze środkami spożywczymi jest niemożliwe;

c) pokrywek, uszczelek, korków lub podobnych przyrządów do uszczelniania.

Artykuł 3

1. Tylko monomery oraz inne substancje wyjściowe wymienione w sekcji A i B załącznika II mogą być używane do wytwarzania materiałów i wyrobów z tworzywa sztucznego podlegających szczególnym ograniczeniom.

2. W drodze odstępstwa od przepisów akapitu pierwszego, monomery i inne substancje wyjściowe wymienione w sekcji B załącznika II, mogą być używane najpóźniej do 31 grudnia 2004 r., do czasu dokonania ich oceny przez Komitet Naukowy ds. Żywności.

3. Wykaz w sekcji A załącznika II może być zmieniony:

- przez dodanie substancji wymienionych w sekcji B załącznika II, zgodnie z kryteriami załącznika II do dyrektywy 89/109/EWG, lub

- przez włączenie "nowych substancji", tj.: substancji, które nie są wymienione ani w sekcji A, ani sekcji B załącznika II, zgodnie z art. 3 dyrektywy 89/109/EWG.

4. Żadne z Państw Członkowskich nie zezwala na używanie na swoim terytorium żadnych nowych substancji poza wyjątkiem zastosowania procedury określonej w art. 4 dyrektywy 89/109/EWG.

5. Wykazy znajdujące się w sekcjach A i B załącznika II nie zawierają monomerów i substancji wyjściowych używanych jedynie przy wytwarzaniu:

- powłok powierzchniowych otrzymanych z żywicy lub polimeryzowanych wyrobów płynnych, proszku lub dyspersji, takich jak pokosty, farby, lakiery itd.,

- żywic epoksydowych,

- spoiw i spoiw klejących,

- farb drukarskich.

Artykuł 4

Niekompletny wykaz dodatków, które mogą być używane do wytwarzania materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych, wraz z ograniczeniami i specyfikacjami ich użycia, jest wymieniony w sekcjach A i B załącznika III.

Dla substancji w sekcji B załącznika III od 1 stycznia 2004 r. stosuje się określone limity migracji, o ile przeprowadzono weryfikację zgodności płynu modelowego D lub badanie zastępcze ustanowione w dyrektywach 82/711/EWG i 85/572/EWG.

Artykuł 5

Kontakt ze środkami spożywczymi mogą mieć tylko produkty otrzymane w drodze fermentacji bakteryjnej, wymienione w załączniku IV.

Artykuł 6

1. Ogólne specyfikacje odnoszące się do materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych ustanowione są w części A załącznika V. Pozostałe specyfikacje odnoszące się do niektórych substancji wymienionych w załącznikach II, III i IV ustanowione są w części B załącznika V.

2. Znaczenie liczb w nawiasach w kolumnie "ograniczenia i/lub specyfikacje" wyjaśnione jest w załączniku VI.

Artykuł 7

Określone limity migracji w wykazie określonym w załączniku II wyrażone są w mg/kg. Jednakże wyrażone są w mg/dm2 w następujących przypadkach:

a) wyroby, które są pojemnikami lub są porównywalne, lub które mogą być wypełniane, o objętości mniejszej niż 500 ml lub większej niż 10 l;

b) arkusze, folie lub inne materiały, które nie mogą być wypełniane, w przypadku których niewykonalne jest oszacowanie relacji między obszarem powierzchni takich materiałów a ilością środków spożywczych, z którymi pozostają w kontakcie.

W tych przypadkach limity określone w załączniku II, wyrażone w mg/kg, zostają podzielone przez współczynnik zamiany 6 w celu wyrażenia ich w mg/dm2.

Artykuł 8

1. Weryfikacja zgodności z limitem migracji zostaje przeprowadzona zgodnie z zasadami ustanowionymi w dyrektywie 82/711/EWG i 85/572/EWG i dalszych przepisach określonych w załączniku I.

2. Weryfikacja zgodności z określonymi limitami migracji przewidzianymi w ust. 1 nie jest obowiązkowa, jeśli możliwe jest ustalenie, że zgodność z ogólnymi limitami migracji ustanowionymi w art. 2 wskazuje, że określony limit migracji nie jest przekroczony.

3. Weryfikacja zgodności z określonymi limitami migracji przewidzianymi w ust. 1 nie jest obowiązkowa, jeśli możliwe jest ustalenie poprzez założenie ogólnej migracji pozostałości substancji w materiałach lub wyrobach, nie może jednak przekraczać określonego limitu migracji.

4. Weryfikacja zgodności ze szczegółowymi limitami migracji przewidzianymi w ust. 1 może być zapewniona przez określenie ilości substancji w materiałach lub wyrobach gotowych, pod warunkiem że stosunek między ilością a wartością określonej migracji substancji został ustalony w drodze odpowiedniego doświadczenia lub przez zastosowanie ogólnie uznawanych modeli dyfuzji opartych na dowodach naukowych. W celu wykazania niezgodności materiału lub wyrobu, obowiązkowe jest potwierdzenie szacunkowej wartości migracji w drodze badań doświadczalnych.

Artykuł 9

1. Na etapie wprowadzania do obrotu, innym niż etap detaliczny, materiałom i wyrobom z tworzyw sztucznych, które przeznaczone są do kontaktu ze środkami spożywczymi towarzyszy pisemne zgłoszenie zgodnie z art. 6 ust. 5 dyrektywy 89/109/EWG.

2. Ustęp 1 nie stosuje się do materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych, które ze względu na swój charakter są wyraźnie przeznaczone do kontaktu ze środkami spożywczymi.

Artykuł 10

1. Dyrektywa 90/128/EWG, zmieniona dyrektywami wymienionymi w części A załącznika VII, traci moc bez uszczerbku dla zobowiązań Państw Członkowskich w odniesieniu do terminów transpozycji i stosowania ustanowionych w części B załącznika VII.

2. Odniesienia do uchylonych dyrektyw uznaje się za odniesienia do niniejszej dyrektywy i odczytuje się je zgodnie z tabelą korelacji przedstawioną w załączniku VIII.

Artykuł 11

Niniejsza dyrektywa wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Artykuł 12

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 6 sierpnia 2002 r.

W imieniu Komisji

David Byrne

Członek Komisji

[1] Dz.U. L 40 z 11.2.1989, str. 38.

[2] Dz.U. L 75 z 21.3.1990, sprostowana w Dz.U. L 349 z 13.12.1990, str. 26.

[3] Dz.U. L 58 z 28.2.2002, str. 19.

[4] Dz.U. L 297 z 23.10.1982, str. 26. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 97/48/WE (Dz.U. L 222 z 12.8.1997, str. 10).

[5] Dz.U. L 372 z 31.12.1985, str. 14.

[6] Dz.U. L 44 z 15.2.1978, str. 15.

[7] Dz.U. L 213 z 16.8.1980, str. 42.

[8] Dz.U. L 167 z 24.6.1981, str. 6.

[9] Dz.U. L 151 z 19.6.1980, str. 21.

[10] Dz.U. L 93 z 17.4.1993, str. 27. Dyrektywa zmieniona dyrektywą 93/111/WE (Dz.U. L 310 z 14.12.1993, str. 41).

--------------------------------------------------

ZAŁĄCZNIK I

DALSZE PRZEPISY STOSOWANE W PRZYPADKU KONTROLI ZGODNOŚCI Z LIMITAMI MIGRACJI

Przepisy ogólne

1. Podczas porównywania wyników badań migracji określonych w Załączniku do dyrektywy 82/711/EWG zakłada się, że ciężar właściwy wszystkich płynów modelowych wynosi 1. Miligramy substancji uwolnionych na litr płynu modelowego (mg/l) odpowiadają liczbowo miligramom substancji uwolnionych na kilogram płynu modelowego i uwzględniając przepisy ustanowione w dyrektywie 85/572/EWG, miligramom substancji uwolnionych na kilogram środków spożywczych.

2. W przypadku gdy badania migracji przeprowadzane są na próbkach pobranych z materiałów lub wyrobów lub na próbkach wytworzonych specjalnie do tego celu, a ilości środków spożywczych lub płynów modelowych mających kontakt z próbką różnią się od tych wykorzystanych w rzeczywistych warunkach, uzyskane wyniki powinny być skorygowane za pomocą następującego wzoru:

+++++ TIFF +++++

Gdzie:

M | migracja mg/kg; |

m | masa substancji uwalnianej przez próbkę w mg, ustalona przez badanie migracji; |

a1 | powierzchnia w dm2 próbki mającej kontakt ze środkiem spożywczym lub płynem modelowym podczas badania migracji; |

a2 | powierzchnia materiałów lub produktów w dm2 w rzeczywistych warunkach użytkowania; |

q | ilość środka spożywczego w gramach mającego kontakt z materiałami lub wyrobami w rzeczywistych warunkach. |

3. Ustalenie migracji przeprowadza się na materiałach lub wyrobach, a jeśli to niemożliwe, używając próbek pobranych z materiału lub wyrobu, a tam gdzie sytuacja tego wymaga, próbek reprezentatywnych dla danego materiału lub wyrobu.

Umieszczenie próbki względem środka spożywczego lub płynu modelowego jest takie, aby odzwierciedlało warunki kontaktu podczas rzeczywistego użycia. W tym celu badanie jest przeprowadzane w taki sposób, aby tylko te części próbki, które są przeznaczone do kontaktu ze środkami spożywczymi w rzeczywistych warunkach miały kontakt ze środkami spożywczymi lub płynem modelowym. Powyższy warunek jest szczególnie istotny w przypadku materiałów i wyrobów składających się z kilku warstw, przeznaczonych do zamykania itd.

Badania migracji dla pokrywek, uszczelek, korków lub innych podobnych wyrobów służących do uszczelniania muszą być przeprowadzane na tych wyrobach poprzez zastosowanie ich na pojemnikach, dla których są one przeznaczone, w sposób, który odpowiada warunkom normalnego lub przewidywalnego użycia.

We wszystkich przypadkach dopuszczalna jest ocena zgodności z limitem migracji poprzez przeprowadzenie bardziej rygorystycznych badań.

4. Zgodnie z przepisami określonymi w art. 8 niniejszej dyrektywy, próbka materiału lub wyrobu ma kontakt ze środkiem spożywczym lub właściwym płynem modelowym przez okres i w temperaturze, które zostały wybrane w odniesieniu do warunków kontaktu podczas rzeczywistego użycia, zgodnie z zasadami ustanowionymi w dyrektywie 82/711/EWG i 85/572/EWG. Pod koniec określonego czasu na środku spożywczym lub płynie modelowym przeprowadzana jest analityczna ocena całkowitej ilości substancji (migracja ogólna) i/lub szczegółowej ilości jednej lub więcej substancji (migracja określona), które zostały uwolnione przez próbkę.

5. W przypadku gdy materiał lub wyrób ma mieć powtarzający się kontakt ze środkami spożywczymi badanie migracji jest przeprowadzane trzykrotnie na jednej próbce zgodnie z warunkami ustanowionymi w dyrektywie 82/711/EWG, przy każdorazowym użyciu innej próbki środka spożywczego lub właściwego płynu modelowego. Zgodność kontrolowana jest na podstawie stwierdzonego poziomu migracji, podczas trzeciego badania. Jednakże jeśli istnieje przekonujący dowód, że poziom migracji nie podnosi się podczas drugiego i trzeciego badania oraz jeżeli limit migracji nie jest przekroczony podczas pierwszego badania, nie są konieczne dalsze badania.

Przepisy szczególne odnoszące się do migracji ogólnej

6. Jeśli używane są wodne płyny modelowe, określone w dyrektywie 82/711/EWG i 85/572/EWG, analityczne oznaczenie całkowitej ilości substancji uwolnionej przez próbkę może być przeprowadzane przez wyparowanie płynu modelowego i zważenie jej pozostałości.

Jeśli używana jest rektyfikowana oliwa z oliwek lub jakiekolwiek jej substytuty można zastosować procedurę określoną poniżej.

Próbka materiału lub wyrobu zostaje zważona przed i po kontakcie z płynem modelowym. Płyn modelowy wchłonięty przez próbkę zostaje poddany ekstrakcji i oznaczony ilościowo. Ilość znalezionego płynu modelowego zostaje odjęta od wagi próbki mierzonej po kontakcie z płynem modelowym. Różnica między wagą początkową i skorygowaną wagą końcową oznacza ogólną migrację próbki poddanej badaniu.

W przypadku gdy materiał lub wyrób przeznaczony jest do powtarzającego się kontaktu ze środkami spożywczymi, i technicznie nie jest możliwe przeprowadzenie badania określonego w ust. 5, zmiany w tym badaniu są możliwe, pod warunkiem że pozwalają na oznaczenie poziomu migracji w trzecim badaniu. Jedna z możliwych do wprowadzenia zmian opisana jest poniżej.

Badanie przeprowadzane jest na trzech identycznych próbkach materiału lub wyrobu. Jedna z nich jest przedmiotem właściwego badania i oznaczenia ogólnej migracji (M1) Druga i trzecia próbka jest poddawana takim samym warunkom termicznym, ale okres kontaktu jest dwa i trzy razy dłuższy niż określony i ogólna migracja dla każdego przypadku oznaczona (M2 i M3 odpowiednio).

Materiał lub wyrób uważa się za zgodny, jeżeli M1 oraz M3 — M2 nie przekracza limitu ogólnego poziomu migracji.

7. Materiał lub wyrób, który przekracza ogólny limit migracji o wielkość nie większą niż wartość tolerancji analitycznej wskazanej poniżej, jest uznawany za zgodny z niniejszą dyrektywą.

Zaobserwowano następujące wartości tolerancji analitycznej:

- 20 mg/kg lub 3 mg/dm2 w badaniu migracji przy użyciu rektyfikowanej oliwy z oliwek lub jej substytutów,

- 12 mg/kg lub 2 mg/dm2 w badaniu migracji przy użyciu innych płynów modelowych imitujących żywność określonych w dyrektywach 82/711/EWG i 85/572/EWG.

8. Bez uszczerbku dla przepisów art. 3 ust. 2 dyrektywy 82/711/EWG, badania migracji dokonywane przy użyciu rektyfikowanej oliwy z oliwek lub jej substytutów nie jest przeprowadzane w celu kontroli zgodności z ogólnym limitem migracji w przypadku gdy istnieje przekonujący dowód, że określona metoda analityczna jest nieodpowiednia z technicznego punktu widzenia.

W tym przypadku dla substancji z wyłączeniem określonych limitów migracji lub innych ograniczeń określonych w załączniku II stosuje całkowity określony limit migracji w wysokości 60 mg/kg lub 10 mg/dm2, zgodnie z danym przypadkiem. Jednakże suma wszystkich określonych migracji nie przekracza określonego limitu migracji.

--------------------------------------------------

ZAŁĄCZNIK II

WYKAZ MONOMERÓW I INNYCH SUBSTANCJI WYJŚCIOWYCH, KTÓRE MOGĄ BYĆ UŻYWANE DO WYTWARZANIA MATERIAŁÓW I WYROBÓW Z TWORZYW SZTUCZNYCH

OGÓLNE WPROWADZENIE

1. Niniejszy załącznik zawiera wykaz monomerów i innych substancji wyjściowych. Wykaz zawiera:

- substancje poddawane polimeryzacji, która obejmuje polikondensację, poliaddycję lub inne podobne procesy wykorzystywane do wytwarzania makrocząsteczek,

- naturalne lub syntetyczne substancje wielkocząsteczkowe, używane do wytwarzania zmodyfikowanych makrocząsteczek, jeżeli monomery i inne substancje wyjściowe wymagane do ich syntezowania nie są zawarte w wykazie,

- substancje używane do modyfikacji istniejących naturalnych lub syntetycznych substancji.

2. Wykaz nie zawiera soli (włączając w to sole podwójne i sole kwaśne) glinu, amonu, wapnia, żelaza, magnezu, potasu, sodu i cynku z bezpiecznych kwasów, fenoli lub alkoholi, które też są dopuszczone. Jednakże nazwy zawierające "…kwas(-y), sole" są uwzględnione w wykazach, jeżeli odpowiadający(-e) kwas(-y) wolny(-e) nie jest (są) wymienione. W każdym przypadku termin "sole" oznacza "sole glinu amonu wapnia, żelaza magnezu, potasu, sodu i cynku".

3. Wykaz nie uwzględnia także następujących substancji, pomimo że mogą być obecne:

a) substancje, które mogą być obecne w produkcie gotowym jako:

- zanieczyszczenia w używanych substancjach,

- produkty pośrednie będące wynikiem reakcji,

- produkty rozkładu;

b) oligomery oraz naturalne i syntetyczne substancje wielkocząsteczkowe i ich mieszaniny, jeżeli monomery lub substancje wyjściowe wymagane do ich syntezy zawarte są w wykazie;

c) mieszaniny substancji dopuszczonych.

Materiały i wyroby, które zawierają substancje wskazane w lit. a), b) i c), spełniają wymagania określone w art. 2 dyrektywy 89/109/EWG.

4. Substancje są dobrej jakości technicznej pod względem kryterium czystości.

5. Wykaz zawiera następujące informacje:

- kolumna 1 (nr ref.): numer referencyjny materiału opakowania EWG substancji zawartych w wykazie,

- kolumna 2 (nr CAS): numer rejestru CAS (Chemical Abstracts Service),

- kolumna 3 (nazwa): nazwa chemiczna,

- kolumna 4 (ograniczenia i/lub specyfikacje): mogą obejmować:

- określony limit migracji (SML),

- maksymalną dopuszczalną ilość substancji w gotowym materiale lub wyrobie (QM),

- maksymalną dopuszczalną ilość substancji w gotowym materiale lub wyrobie wyrażoną w mg na 6 dm2 powierzchni mającej kontakt ze środkami spożywczymi (QMA),

- wszelkie inne ograniczenia szczegółowo wymienione,

- wszelkie rodzaje specyfikacji odnoszących się do substancji lub polimeru.

6. Jeżeli substancja zawarta jest w wykazie jako związek pojedynczy, objęta jest także ogólnym terminem, ograniczenia stosujące się do niej są takie jak w przypadku związków pojedynczych.

7. W przypadku rozbieżności między numerem CAS a nazwą chemiczną, nazwa chemiczna ma pierwszeństwo przed numerem CAS. W przypadku rozbieżności między numerem CAS uwzględnionym w Einecs a numerem rejestru CAS, stosuje się numer CAS w rejestrze CAS.

8. W kolumnie 4 tabeli wykorzystano liczne skróty i wyrażenia, których znaczenie podano poniżej:

DL = limit wykrywania metody analizy;

FP = materiał lub wyrób gotowy;

NCO = część izocyjanianu;

ND = niewykrywalny. Do celów niniejszej dyrektywy "niewykrywalny" oznacza, że substancja nie powinna być wykryta przez potwierdzoną metodę analizy, która powinna wykryć tę substancję przy określonym limicie wykrywania (DL). Jeśli taka metoda obecnie nie istnieje, na czas rozwoju potwierdzonej metody może zostać wykorzystana metoda analityczna o odpowiedniej charakterystyce skuteczności;

QM = maksymalna dopuszczalna ilość substancji "pozostałych" w materiale lub wyrobie;

QM(T) = maksymalna dopuszczalna ilość substancji "pozostałych" w materiale lub wyrobie wyrażona jako całkowita część próbki lub danej substancji/danych substancji. Do celów niniejszej dyrektywy ilość substancji w materiale lub wyrobie powinna zostać oznaczona z wykorzystaniem potwierdzonej metody analitycznej. Jeśli taka metoda obecnie nie istnieje, na czas rozwoju potwierdzonej metody może zostać wykorzystana metoda analityczna o odpowiedniej charakterystyce skuteczności;

QMA = maksymalna dopuszczalna ilość substancji "pozostałych" w materiale lub wyrobie gotowym wyrażona jako mg części próbki lub substancji na 6 dm2 powierzchni mającej kontakt ze środkami spożywczymi. Do celów niniejszej dyrektywy ilość substancji na powierzchni materiału lub wyrobu powinna zostać oznaczona z wykorzystaniem potwierdzonej metody analitycznej. Jeśli taka metoda obecnie nie istnieje, na czas rozwoju potwierdzonej metody może zostać wykorzystana metoda analityczna o odpowiedniej charakterystyce skuteczności;

QMA(T) = maksymalna dopuszczalna ilość substancji "pozostałych" w materiale lub wyrobie wyrażona jako mg części próbki lub substancji na 6 dm2 powierzchni mającej kontakt ze środkami spożywczymi. Do celów niniejszej dyrektywy ilość substancji na powierzchni materiału lub wyrobu powinna zostać oznaczona z wykorzystaniem potwierdzonej metody analitycznej. Jeśli taka metoda obecnie nie istnieje, na czas rozwoju potwierdzonej metody może zostać wykorzystana metoda analityczna o odpowiedniej charakterystyce skuteczności;

SML = o ile nie podano inaczej, określony limit migracji w żywności lub w płynach modelowych imitujących żywność. Do celów niniejszej dyrektywy określona migracja substancji powinna zostać oznaczona z wykorzystaniem potwierdzonej metody analitycznej. Jeśli taka metoda obecnie nie istnieje, na czas rozwoju potwierdzonej metody może zostać wykorzystana metoda analityczna o odpowiedniej charakterystyce skuteczności;

SML(T) = określony limit migracji w żywności lub w płynach imitujących żywność wyrażony jako całość próbki lub substancji wskazanej(-ych). Do celów niniejszej dyrektywy migracja szczegółowa substancji powinna zostać oznaczona z wykorzystaniem potwierdzonej metody analitycznej. Jeśli taka metoda obecnie nie istnieje, na czas rozwoju potwierdzonej metody może zostać wykorzystana metoda analityczna o odpowiedniej charakterystyce skuteczności.

Sekcja A

Wykaz dopuszczonych monomerów i innych substancji wyjściowych

Nr ref. | Nr CAS | Nazwa | Ograniczenia i/lub wymagania |

(1) | (2) | (3) | (4) |

10030 | 000514–10–3 | kwas abietynowy | |

10060 | 000075–07–0 | acetaldehyd | SML(T) = 6 mg/kg (2) |

10090 | 000064–19–7 | kwas octowy | |

10120 | 000108–05–4 | kwas octowy, ester winylowy | SML = 12 mg/kg |

10150 | 000108–24–7 | bezwodnik octowy | |

10210 | 000074–86–2 | acetylen | |

10630 | 000079–06–1 | akryloamid | SML = ND (DL = 0,01 mg/kg) |

10660 | 015214–89–8 | kwas 2-akryloamido-2-metylopropanosulfonowy | SML = 0,05 mg/kg |

10690 | 000079–10–7 | kwas akrylowy | |

10750 | 002495–35–4 | kwas akrylowy, ester benzylowy | |

10780 | 000141–32–2 | kwas akrylowy, ester n-butylowy | |

10810 | 002998–08–5 | kwas akrylowy, ester sec-butylowy | |

10840 | 001663–39–4 | kwas akrylowy, ester tert-butylowy | |

11000 | 050976–02–8 | kwas akrylowy, ester dicyklopentadienylowy | QMA = 0,05 mg/6 dm2 |

11245 | 002156–97–0 | kwas akrylowy, ester dodecylowy | SML = 0,05 mg/kg (2) |

11470 | 000140–88–5 | kwas akrylowy, ester etylowy | |

11510 | 000818–61–1 | kwas akrylowy, ester hydroksyetylowy | Patrz "kwas akrylowy, monoester z etylenoglikolem" |

11530 | 000999–61–1 | kwas akrylowy, ester 2-hydroksypropylowy | QMA = 0,05 mg/6 dm2 |

11590 | 000106–63–8 | kwas akrylowy, ester izobutylowy | |

11680 | 000689–12–3 | kwas akrylowy, ester izopropylowy | |

11710 | 000096–33–3 | kwas akrylowy, ester metylowy | |

11830 | 000818–61–1 | kwas akrylowy, monoester z etylenoglikolem | |

11890 | 002499–59–4 | kwas akrylowy, ester n-oktylowy | |

11980 | 000925–60–0 | kwas akrylowy, ester propylowy | |

12100 | 000107–13–1 | akrylonitryl | SML = ND (DL = 0,020 mg/kg, obejmuje tolerancję analityczną) |

12130 | 000124–04–9 | kwas adypinowy | |

12265 | 004074–90–2 | kwas adypinowy, ester diwinylowy | QM = 5 mg/kg w FP. lub używany tylko jako komonomer |

12280 | 002035–75–8 | bezwodnik adypinowy | |

12310 | | albumina | |

12340 | | albumina, koagulowana formaldehydem | |

12375 | | alkohole, alifatyczne, monohydroksylowe, nasycone, liniowe, pierwszorzędowe (C4-C22) | |

12670 | 002855–13–2 | 1-amino-3-aminometylo-3,5,5 trimetylocykloheksan | SML = 6 mg/kg |

12761 | 000693–57–2 | kwas 12-aminododekanowy | SML = 0,05 mg/kg |

12763 | 000141–43–5 | 2-aminoetanol | SML = 0,05 mg/kg. Nie do wykorzystania z polimerami mającymi kontakt z żywnością, dla których ustanowiono płyn modelowy D w dyrektywie 85/572/EWG i wyłącznie dla pośredniego kontaktu z żywnością, poza warstwą politereftalanu etylenowego |

12765 | 084434–12–8 | N-(2-aminoetylo)-beta-alanina, sól sodowa | SML = 0,05 mg/kg |

12788 | 002432–99–7 | kwas 11-aminoundekanowy | SML = 5 mg/kg |

12789 | 007664–41–7 | amoniak | |

12820 | 000123–99–9 | kwas azelainowy | |

12970 | 004196–95–6 | bezwodnik azelainowy | |

13000 | 001477–55–0 | 1,3-benzenodimetyloamina | SML = 0,05 mg/kg |

13060 | 004422–95–1 | trichlorek kwasu 1,3,5-benzenotrikarboksylowego | QMA = 0,05 mg/6 dm2 (mierzony jako kwas 1,3,5-tribenzenokarbosksylowy) |

13075 | 000091–76–9 | benzoguanamina | Patrz "2,4-diamino-6-fenylo-l,3,5-triazyna" |

13090 | 000065–85–0 | kwas benzoesowy | |

13150 | 000100–51–6 | alkohol benzylowy | |

13180 | 000498–66–8 | bicyklo(2.2.1)hepto-2-en (= norbornen) | SML = 0,05 mg/kg |

13210 | 001761–71–3 | bis(4-aminocykloheksylo)metan | SML = 0,05 mg/kg |

13326 | 000111–46–6 | bis(2-hydroksyetylo)eter | Patrz "dietylenoglikol" |

13380 | 000077–99–6 | 2,2-bis(hydroksymetylo)-l-butanol | Patrz "1,1,1-trimetylopropan" |

13390 | 000105–08–8 | 1,4-bis(hydroksymetylo)cykloheksan | |

13395 | 004767–03–7 | kwas 2,2-bis(hydroksymetylo)propionowy | QMA = 0,05 mg/6 dm2 |

13480 | 000080–05–7 | 2,2-bis(4-hydroksyfenylo)propan | SML = 3 mg/kg |

13510 | 001675–54–3 | 2,2-bis(4-hydroksyfenylo)propan bis(2,3-epoksypropylo) eter (= dawka) | Zgodnie z dyrektywą Komisji 2002/16/WE z dnia 20 lutego 2002 r. w sprawie wykorzystania niektórych pochodnych epoksydowych w materiałach i wyrobach przeznaczonych do kontaktu ze środkami spożywczymi (Dz.U. L 51 z 22.2.2002, str. 27) |

13530 | 038103–06–9 | 2,2-bis(4-hydroksyfenylo)propan bis(bezwodnik ftalowy) | SML = 0,05 mg/kg |

13550 | 000110–98–5 | eter bis(hydroksypropylowy) | Patrz "dipropylenoglikol" |

13560 | 0005124–30–1 | bis (4-izocyjanianocykloheksylo) metan | Patrz "dicykloheksylometano-4,4'-diizocyjanian" |

13600 | 047465–97–4 | 3,3-bis(3-metylo-4-hydroksyfenylo)2-indolinyna | SML = 1,8 mg/kg |

13607 | 000080–05–7 | bisfenol A | Patrz "2,2-bis(4-hydroksyfenylo)propan" |

13610 | 001675–54–3 | bisfenol A bis(2,3-epoksypropylo)eter | Patrz "2,2-bis(4-hydroksyfenylo)propan eter bis(2,3-epoksypropylowy)" |

13614 | 038103–06–9 | bisfenol A bis(bezwodnik ftalowy) | Patrz "2,2-bis(4-hydroksyfenylo)propanbis(bezwodnik ftalowy)" |

13617 | 000080–09–1 | bisfenol S | Patrz "4,4'-sulfonian dihydroksydifenylowy" |

13620 | 010043–35–3 | kwas borowy | SML(T) = 6 mg/kg (23) (wyrażone jako bor) bez uszczerbku dla przepisów dyrektywy 98/83/WE w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. L 330 z 5.12.1998, str. 32). |

13630 | 000106–99–0 | butadien | QM = 1 mg/kg w FP lub SML = niewykrywalny (DL = 0,020 mg/kg, obejmuje tolerancję analityczną) |

13690 | 000107–88–0 | 1,3-butanodiol | |

13720 | 000110–63–4 | 1,4-butanodiol | SML(T) = 0,05 mg/kg (24) |

13780 | 002425–79–8 | 1,4-butanodiol bis(2,3-epoksypropylo)eter | QM = 1 mg/kg w FP (wyrażony jako grupa epoksydowa, Mw = 43) |

13810 | 000505–65–7 | 1,4-butanodiolometylal | QMA = 0,05 mg/6 dm2 |

13840 | 000071–36–3 | 1-butanol | |

13870 | 000106–98–9 | 1-buten | |

13900 | 000107–01–7 | 2-buten | |

13932 | 000598–32–3 | 3-buteno-2-ol | QMA = ND(DL = 0,02 mg/6 dm2) Wyłącznie do stosowania jako komonomer dla przygotowywania dodatków polimerowych |

14020 | 000098–54–4 | 4-tert-butylofenol | SML = 0,05 mg/kg |

14110 | 000123–72–8 | butyroaldehyd | |

14140 | 000107–92–6 | kwas butanowy | |

14170 | 000106–31–0 | bezwodnik butanowy | |

14200 | 000105–60–2 | kaprolaktam | SML(T) = 15 mg/kg (5) |

14230 | 002123–24–2 | kaprolaktam, sól sodowa | SML(T) = 15 mg/kg (5) (wyrażone jako kaprolaktam) |

14320 | 000124–07–2 | kwas kaprylowy | |

14350 | 000630–08–0 | tlenek węgla | |

14380 | 000075–44–5 | chlorek karbonylowy | QM = 1 mg/kg w FP |

14411 | 008001–79–4 | olej rycynowy | |

14500 | 009004–34–6 | celuloza | |

14530 | 007782–50–5 | chlor | |

14570 | 000106–89–8 | l-chloro-2,3-epoksypropan | Patrz "epichlorohydryna" |

14650 | 000079–38–9 | chlorotrifluoroetylen | QMA = 0,5 mg/6 dm2 |

14680 | 000077–92–9 | kwas cytrynowy | |

14710 | 000108–39–4 | m-krezol | |

14740 | 000095–48–7 | o-krezol | |

14770 | 000106–44–5 | p-krezol | |

14841 | 000599–64–4 | 4-kumilofenol | SML = 0,05 mg/kg |

14880 | 000105–08–8 | 1,4-cykloheksanodimetanol | Patrz "1,4-Bis (hydroksymetylo) cykloheksan" |

14950 | 003173–53–3 | cykloheksylo izocyjanian | QM(T) = 1 mg/kg (wyrażony jako NCO) (26) |

15030 | 000931–88–4 | cyklookten | SML = 0,05 mg/kg. Do wykorzystania wyłącznie w przypadku polimerów mających kontakt z żywnością, dla których został ustanowiony płyn modelowy A w dyrektywie85/572/EWG |

15070 | 001647–16–1 | 1,9-dekadien | SML = 0,05 mg/kg |

15095 | 000334–48–5 | kwas dekanowy | |

15100 | 000112–30–1 | 1-dekanol | |

15130 | 000872–05–9 | 1-decen | SML = 0,05 mg/kg |

15250 | 000110–60–1 | 1,4-diaminobutan | |

15272 | 000107–15–3 | 1,2-diaminoetan | Patrz "etylenodiamina" |

15274 | 000124–09–4 | 1,6-diaminoheksan | Patrz "heksametylenodiamina" |

15310 | 000091–76–9 | 2,4-diamino-6-fenylo-1,3,5-triazyna | QMA = 5 mg/6 dm2 |

15370 | 003236–53–1 | l, 6-diamino-2,2,4-trimetyloheksan | QMA = 5 mg/6 dm2 |

15400 | 003236–54–2 | l, 6-diamino-2,4,4-trimetyloheksan | QMA = 5 mg/6 dm2 |

15565 | 000106–46–7 | 1,4-dichlorobenzen | SML = 12 mg/kg |

15610 | 000080–07–9 | sulfonian 4,4'-dichlorodifenylowy | SML = 0,05 mg/kg |

15700 | 005124–30–1 | dicykloheksylometano-4,4′ -diizocyjanian | QM(T) = 1 mg/kg(wyrażony jako NCO (26) |

15760 | 000111–46–6 | dietylenoglikol | SML(T) = 30 mg/kg (3) |

15790 | 000111–40–0 | dietylenotriamina | SML = 5 mg/kg |

15820 | 000345–92–6 | 4,4'-difluorbenzofenon | SML = 0,05 mg/kg |

15880 | 000120–80–9 | 1,2-dihydroksybenzen | SML = 6 mg/kg |

15910 | 000108–46–3 | 1,3-dihydroksybenzen | SML = 2,4 mg/kg |

15940 | 000123–31–9 | 1,4-dihydroksybenzen | SML = 0,6 mg/kg |

15970 | 000611–99–4 | 4,4'-dihydroksybenzofenon | SML(T) = 6 mg/kg (15) |

16000 | 000092–88–6 | 4,4'-dihydroksybifenyl | SML = 6 mg/kg |

16090 | 000080–09–1 | sulfonian 4,4'-dihydroksydifenylowy | SML = 0,05 mg/kg |

16150 | 000108–01–0 | dimetyloaminoetanol | SML = 18 mg/kg |

16240 | 000091–97–4 | 3,3′ — dimetylo-4,4'-diizocyjanianobifenyl | QM(T) = 1 mg/kg (wyrażony jako NCO) (26) |

16360 | 000576–26–1 | 2,6-dimetylofenol | SML = 0,05 mg/kg |

16390 | 000126–30–7 | 2,2'-dimetylo-l, 3-propenodiol | SML = 0,05 mg/kg |

16450 | 000646–06–0 | 1,3-dioksolan | SML = 0,05 mg/kg |

16480 | 000126–58–9 | dipentaerytryt | |

16570 | 004128–73–8 | difenyloetero-4,4'-diizocyjanian | QM(T) = 1 mg/kg (wyrażony jako NCO) (26) |

16600 | 005873–54–1 | difenylometano-2,4'-diizocyjanian | QM(T) = 1 mg/kg (wyrażony jako NCO) (26) |

16630 | 000101–68–8 | difenylometano-4,4'-diizocyjanian | QM(T) = 1 mg/kg (wyrażony jako NCO) (26) |

16650 | 000127–63–9 | difenylo sulfon | SML(T) = 3 mg/kg (25) |

16660 | 000110–98–5 | dipropylenoglikol | |

16690 | 001321–74–0 | diwinylobenzen | QMA = 0,01 mg/6 dm2 lub SML = ND (DL = 0,02 mg/kg, obejmuje tolerancję analityczną) dla sumy diwinylobenzenu i etylowinylobenzenu i zgodnie ze specyfikacjami ustanowionymi w załączniku V |

16694 | 013811–50–2 | N, N'-diwinylo-2-imidazolidynon | QM = 5 mg/kg w FP |

16697 | 000693–23–2 | kwas n-dodeceinowy | |

16704 | 000112–41–4 | 1-dodecen | SML = 0,05 mg/kg |

16750 | 000106–89–8 | epichlorohydryna | QM = 1 mg/kg w FP |

16780 | 000064–17–5 | etanol | |

16950 | 000074–85–1 | etylen | |

16960 | 000107–15–3 | etyleneodiamina | SML = 12 mg/kg |

16990 | 000107–21–1 | etylenoglikol | SML(T) = 30 mg/kg (3) |

17005 | 000151–56–4 | etylenoneimina | SML = ND (DL = 0,01 mg/kg) |

17020 | 000075–21–8 | tlenek etylenu | QM = 1 mg/kg w FP |

17050 | 000104–76–7 | 2-etylo-l-heksanol | SML = 30 mg/kg |

17160 | 000097–53–0 | eugenol | SML = ND (DL = 0,02 mg/kg, wliczając tolerancję analityczną) |

17170 | 061788–47–4 | kwasy tłuszczowe, kakao | |

17200 | 068308–53–2 | kwasy tłuszczowe, soja | |

17230 | 061790–12–3 | kwasy tłuszczowe, olej talowy | |

17260 | 000050–00–0 | formaldehyd | SML(T) = 15 mg/kg (22) |

17290 | 000110–17–8 | kwas fumarowy | |

17530 | 000050–99–7 | glukoza | |

18010 | 000110–94–1 | kwas glutarowy | |

18070 | 000108–55–4 | bezwodnik glutarowy | |

18100 | 000056–81–5 | glicerol | |

18220 | 068564–88–5 | kwas N-heptyloaminoundekanowy | SML = 0,05 mg/kg (1) |

18250 | 000115–28–6 | kwas heksachloroendometylenotetrahydroftalowy | SML = ND (DL = 0,01 mg/kg) |

18280 | 000115–27–5 | bezwodnik heksachloroendometylenotetrahydroftalowy | SML = ND (DL = 0,01 mg/kg) |

18310 | 036653–82–4 | 1-heksadekanol | |

18430 | 000116–15–4 | heksafluoropropylen | SML = ND (DL = 0,01 mg/kg) |

18460 | 000124–09–4 | heksametylenodiamina | SML = 2,4 mg/kg |

18640 | 000822–06–0 | heksametyleno diizocyjanian | QM(T) = 1 mg/kg (wyrażony jako NCO) (26) |

18670 | 000100–97–0 | heksametylenotetramina | SML(T) = 15 mg/kg (22) (wyrażony jako formaldehyd) |

18820 | 000592–41–6 | 1-heksen | SML = 3 mg/kg |

18867 | 000123–31–9 | hydrochinon | Patrz "1,4-Dihydroksybenzen" |

18880 | 000099–96–7 | kwas p-hydroksybenzoesowy | |

18897 | 016712–64–4 | kwas 6-hydroksy-2-nafthalenokarboksylowy | SML = 0,05 mg/kg |

18898 | 000103–90–2 | n-(4-hydroksyfenylo) acetamid | Do użycia tylko w ciekłych kryształach i odgrodzonych warstwą w wielowarstwowych plastikach |

19000 | 000115–11–7 | izobuten | |

19060 | 000109–53–5 | izobutylo winylo eter | QM = 5 mg/kg w FP |

19110 | 04098–71–9 | 1 -izocyjaniano− 3 -izocyjanianometylo− 3,5,5 -trimetylocykloheksan | QM(T) = 1 mg/kg (wyrażony jako NCO) (26) |

19150 | 000121–91–5 | kwas izoftalowy | SML = 5 mg/kg |

19210 | 001459–93–4 | kwas izoftalowy, ester dimetylowy | SML = 0,05 mg/kg |

19243 | 000078–79–5 | izopren | Patrz "2-metylo-l, 3-butadien" |

19270 | 000097–65–4 | kwas itakonowy | |

19460 | 000050–21–5 | kwas mlekowy | |

19470 | 000143–07–7 | kwas laurynowy | |

19480 | 002146–71–6 | kwas laurynowy, ester winylowy | |

19490 | 000947–04–6 | laurolaktam | SML = 5 mg/kg |

19510 | 011132–73–3 | lignoceluloza | |

19540 | 000110–16–7 | kwas maleinowy | SML(T) = 30 mg/kg (4) |

19960 | 000108–31–6 | bezwodnik maleinowy | SML(T) = 30 mg/kg (4) (wyrażony jako kwas maleinowy) |

19975 | 000108–78–1 | melamina | Patrz "2,4,6-triamino-l, 3,5-triazyna" |

19990 | 000079–39–0 | metakryloamid | SML = ND (DL = 0,02 mg/kg, wliczając tolerancję analityczną) |

20020 | 000079–41–4 | kwas metakrylowy | |

20050 | 000096–05–9 | kwas metakrylowy, ester allilowy | SML = 0,05 mg/kg |

20080 | 002495–37–6 | kwas metakrylowy, ester benzylowy | |

20110 | 000097–88–1 | kwas metakrylowy, ester butylowy | |

20140 | 002998–18–7 | kwas metakrylowy, ester sec-butylowy | |

20170 | 000585–07–9 | kwas metakrylowy, ester tert-butylowy | |

20260 | 000101–43–9 | kwas metakrylowy, ester cykloheksylowy | SML = 0,05 mg/kg |

20410 | 002082–81–7 | kwas metakrylowy, diester z 1,4-butanodiolem | SML = 0,05 mg/kg |

20530 | 002867–47–2 | kwas metakrylowy, ester 2-(dimetyloamino)-etylowy | SML = ND (DL = 0,02 mg/kg, wliczając tolerancję analityczną) |

20590 | 000106–91–2 | kwas metakrylowy, ester 2,3-epoksypropylowy | QMA = 0,02 mg/6 dm (2) |

20890 | 000097–63–2 | kwas metakrylowy, ester etylowy | |

21010 | 000097–86–9 | kwas metakrylowy, ester izobutylowy | |

21100 | 004655–34–9 | kwas metakrylowy, ester izopropylowy | |

21130 | 000080–62–6 | kwas metakrylowy, ester metylowy | |

21190 | 000868–77–9 | kwas metakrylowy, monoester z etylenoglikolem | |

21280 | 002177–70–0 | kwas metakrylowy, ester fenylowy | |

21340 | 002210–28–8 | kwas metakrylowy, ester propylowy | |

21460 | 000760–93–0 | bezwodnik metakrylowy | |

21490 | 000126–98–7 | metakrylonitryl | SML = ND(DL = 0,020 mg/kg, wliczając tolerancję analityczną) |

21520 | 001561–92–8 | kwas metalylosulfonowy, sól sodowa | SML = 5 mg/kg |

21550 | 000067–56–1 | metanol | |

21640 | 000078–79–5 | 2-metylo-1,3-butadien | QM = 1 mg/kgwFPlubSML = ND (DL = 0,02 mg/kg, wliczając tolerancję analityczną) |

21730 | 000563–45–1 | 3 -metylo− 1-buten | QMA = 0,006 mg/6 dm (2). Do wykorzystania tylko w polipropylenach |

21765 | 106246–33–7 | 4,4'-metylenobis(3-chloro-2,6-dietyloanilina) | QMA = 0,05 mg/6 dm2 |

21821 | 000505–65–7 | 1,4-(metylenodioksy)butan | Patrz "1,4-Butanodiolo metylal" |

21940 | 000924–42–5 | N-metylolakryloamid | SML = ND (DL = 0,01 mg/kg) |

22150 | 000691–37–2 | 4-metylo-1-penten | SML = 0,02 mg/kg |

22331 | 025513–64–8 | mieszanina (40 % m/m) l,6-diamino-2,4,4-trimetyloheksanu i (60 % m/m) l,6-diamino-2,4,4-trimetyloheksanu | QMA = 5 mg/6 dm (2) |

22332 | 028679–16–5 | mieszanina (40 % m/m) 2,2,4-trimetyloheksan-l,6-diizocyjanianu i (60 % m/m) 2,4,4-trimetyloheksano-l,6-diizocyjanianu | QM(T) = 1 mg/kg (wyrażony jako NCO) (26) |

22350 | 000544–63–8 | kwas mirystynowy | |

22360 | 001141–38–4 | kwas 2,6-naftalenodikarboksylowy | SML = 5 mg/kg |

22390 | 000840–65–3 | kwas 2,6-naftalenodikarboksylowy, ester dimetylowy | SML = 0,05 mg/kg |

22420 | 003173–72–6 | 1,5 -naftaleno diizocyjanian | QM(T) = 1 mg/kg (wyrażony jako NCO)(26) |

22437 | 000126–30–7 | neopentyloglikol | Patrz "2,2-dimetylo-l, 3-propandiol" |

22450 | 009004–70–0 | nitroceluloza | |

22480 | 000143–08–8 | 1-nonanol | |

22550 | 000498–66–8 | norbornen | Patrz "bicyklo(2.2.1)hept-2-en" |

22570 | 000112–96–9 | oktadecylo izocyjanian | QM(T) = 1 mg/kg (wyrażony jako NCO)(26) |

22600 | 000111–87–5 | 1-oktanol | |

22660 | 000111–66–0 | 1-okten | SML = 15 mg/kg |

22763 | 000112–80–1 | kwas oleinowy | |

22778 | 007456–68–0 | 4,4'-oksybis(benzenosulfonylo azydek) | QMA = 0,05 mg/6 dm2 |

22780 | 000057–10–3 | kwas palmitynowy | |

22840 | 000115–77–5 | pentaerytryt | |

22870 | 000071–41–0 | 1-pentanol | |

22900 | 000109–67–1 | 1-penten | SML = 5 mg/kg |

22937 | 001623–05–8 | perfluoropropyloperfluorowinylo eter | SML = 0,05 mg/kg |

22960 | 000108–95–2 | fenol | |

23050 | 000108–45–2 | 1,3-fenylenodiamina | SML = ND (DL = 0,02 mg/kg, wliczając tolerancję analityczną) |

23155 | 000075–44–5 | fosgen | Patrz "chlorek karbonylowy" |

23170 | 007664–38–2 | kwas fosforowy | QM = ND (DL = 1 mg/kg w FP) |

23175 | 000122–52–1 | kwas fosforawy, ester trietylowy | SML = ND (DL = 0,01 mg/kg) |

23187 | | kwas ftalowy | Patrz "kwas tereftalowy" |

23200 | 000088–99–3 | kwas o-ftalowy | |

23230 | 000131–17–9 | kwas ftalowy, ester diallilowy | SML = ND (DL = 0,01 mg/kg) |

23380 | 000085–44–9 | bezwodnik ftalowy | |

23470 | 000080–56–8 | alfa-pinen | |

23500 | 000127–91–3 | beta-pinen | |

23547 | 009016–00–6 063148–62–9 | polidimetylosiloksan (Mw > 6800) | zgodne ze specyfikacjami ustanowionymi w załączniku V |

23590 | 025322–68–3 | polietylenoglikol | |

23651 | 025322–69–4 | polipropylenoglikol | |

23740 | 000057–55–6 | 1,2-propanodiol | |

23770 | 000504–63–2 | 1,3-propanodiol | SML = 0,05 mg/kg |

23800 | 000071–23–8 | 1-propanol | |

23830 | 000067–63–0 | 2-propanol | |

23860 | 000123–38–6 | aldehyd propionowy | |

23890 | 000079–09–4 | kwas propionowy | |

23920 | 000105–38–4 | kwas propionowy, ester winylowy | SML(T) = 6 mg/kg (2) (wyrażony jako acetaldehyd) |

23950 | 000123–62–6 | bezwodnik propionowy | |

23980 | 000115–07–1 | propylen | |

24010 | 000075–56–9 | tlenek propylenu | QM = 1 mg/kg w FP |

24051 | 000120–80–9 | pirokatechina | Patrz "1,2-Dihydroksybenzen" |

24057 | 000089–32–7 | bezwodnik piromelitowy | SML = 0,05 mg/kg (wyrażony jako kwas piromelitowy) |

24070 | 073138–82–6 | kwasy żywiczne i kwasy kalafoniowe | |

24072 | 000108–46–3 | rezorcyna | Patrz "1,3- dihydroksybenzen" |

24073 | 000101–90–6 | rezorcyno diglicydylo eter | QMA = 0,005 mg/6 dm (2). Nie do wykorzystania w polimerach mających kontakt z żywnością, dla których ustanowiono płyn modelowy D w dyrektywie 85/572/EWGi tylko dla pośredniego kontaktu z żywnością, poza warstwą politereftalanu etylenowego. |

24100 | 008050–09–7 | kalafonia | |

24130 | 008050–09–7 | żywica kalafoniowa | Patrz "kalafonia" |

24160 | 008052–10–6 | olej talowy kalafoniowy | |

24190 | 009014–63–5 | drzewo kalafoniowe | |

24250 | 009006–04–6 | kauczuk, naturalny | |

24270 | 000069–72–7 | kwas salicylowy | |

24280 | 000111–20–6 | kwas sebacynowy | |

24430 | 002561–88–8 | bezwodnik sebacynowy | |

24475 | 001313–82–2 | siarczek sodowy | |

24490 | 000050–70–4 | sorbit | |

24520 | 008001–22–7 | olej sojowy | |

24540 | 009005–25–8 | skrobia, jadalna | |

24550 | 000057–11–4 | kwas steranowy | |

24610 | 000100–42–5 | styren | |

24760 | 026914–43–2 | kwas styrenosulfonowy | SML = 0,05 mg/kg |

24820 | 000110–15–6 | kwas bursztynowy | |

24850 | 000108–30–5 | bezwodnik bursztynowy | |

24880 | 000057–50–1 | sacharoza | |

24887 | 006362–79–4 | kwas 5-sulfoizoftalowy, sól monosodowa | SML = 5 mg/kg |

24888 | 003965–55–7 | kwas 5-sulfoizoftalowy, sól monosodowa, ester dimetylowy | SML = 0,05 mg/kg |

24910 | 000100–21–0 | kwas tereftalowy | SML = 7,5 mg/kg |

24940 | 000100–20–9 | dichlorek kwasu tereftalowego | SML(T) = 7,5 mg/kg(wyrażony jako kwas tereftalowy) |

24970 | 000120–61–6 | kwas tetraftalowy, ester dimetylowy | |

25080 | 001120–36–1 | 1-tetradecen | SML = 0,05 mg/kg |

25090 | 000112–60–7 | tetraetylenoglikol | |

25120 | 000116–14–3 | tetrafluoroetylen | SML = 0,05 mg/kg |

25150 | 000109–99–9 | tetrahydrofuran | SML = 0,6 mg/kg |

25180 | 000102–60–3 | N, N, N′, N'-Tetrakis(2-hydroksypropylo)etylenodiamina | |

25210 | 000584–84–9 | 2,4-tolueno diizocyjanian | QM(T) = 1 mg/kg (wyrażony jako NCO) (26) |

25240 | 000091–08–7 | 2,6-tolueno diizocyjanian | QM(T) = 1 mg/kg (wyrażony jako NCO) (26) |

25270 | 026747–90–0 | dimer 2,4-tolueno diizocyjanianowy | QM(T) = 1 mg/kg (wyrażony jako NCO) (26) |

25360 | | kwas trialkilo(C5-C15)octowy, ester 2,3-epoksypropylowy | QM = 1 mg/kgwFP(wyrażony jako grupa epoksydowa, Mw = 43) |

25380 | — | kwas trialkilooctowy (C7-C17), estry winylowe (= wersatat winylu) | QMA = 0,05 mg/6 dm2 |

25385 | 000102–70–5 | trialliloamina | Zgodnie ze specyfikacjami ustanowionymi w załączniku V |

25420 | 000108–78–1 | 2,4,6-triamino-l, 3,5-triazyna | SML = 30 mg/kg |

25450 | 026896–48–0 | tricyklodekanodimetanol | SML = 0,05 mg/kg |

25510 | 000112–27–6 | trietylenoglikol | |

25600 | 000077–99–6 | 1,1,1-trimetylopropan | SML = 6 mg/kg |

25840 | 003290–92–4 | 1,1,1-trimetylopropano trimetyloakryl | SML = 0,05 mg/kg |

25900 | 000110–88–3 | trioksan | QM = 0,05 mg/kg |

25910 | 024800–44–0 | tripropylenoglikol | |

25927 | 027955–94–8 | 1,1,1-Tris(4-hydroksyfenolo)etan | QM = 0,5 mg/kg w FP. Do wykorzystania wyłącznie w poliwęglanach |

25960 | 000057–13–6 | karbamid | |

26050 | 000075–01–4 | chlorek winylu | Patrz dyrektywa Rady 78/142/EWG |

26110 | 000075–35–4 | chlorek winylidenu | QM = 5 mg/kgwFPlubSML = ND (DL = 0,05 mg/kg) |

26140 | 000075–38–7 | fluorek winylidenu | SML = 5 mg/kg |

26155 | 001072–63–5 | 1-winyloimidazol | QM = 5 mg/kg w FP |

26170 | 003195–78–6 | N-winylo-N-metyloacetamid | QM = 2 mg/kg w FP |

26320 | 002768–02–7 | winylotrimetoksysilan | QM = 5 mg/kg w FP |

26360 | 007732–18–5 | woda | Zgodnie z dyrektywą 98/83/WE |

Sekcja B

Wykaz monomerów i innych substancji wyjściowych, których można dalej używać do czasu decyzji w sprawie włączenia sekcji A

Nr Ref. | Nr CAS | Nazwa | Ograniczenia i/lub wymagania |

(1) | (2) | (3) | (4) |

10599/90A | 061788–89–4 | kwasy tłuszczowe, nienasycone (C18), dimery, destylowane | |

10599/91 | 061788–89–4 | kwasy tłuszczowe, nienasycone (C18), dimery, niedestylowane | |

10599/92A | 068783–41–5 | kwasy tłuszczowe nienasycone (C18), dimery, utwardzone, destylowane | |

10599/93 | 068783–41–5 | kwasy tłuszczowe nienasycone (C18), dimery, utwardzone, niedestylowane | |

11500 | 000103–11–7 | kwas akrylowy, ester 2-etyloheksylowy | |

13050 | 000528–44–9 | kwas 1,2,4-benzenotrikarboksylowy | Patrz "kwas trimelitowy" |

14260 | 000502–44–3 | kaprolaktam | |

14800 | 003724–65–0 | kwas krotonowy | |

15730 | 000077–73–6 | dicyklopentadien | |

16210 | 006864–37–5 | 3,3'-dimetylo-4,4'-diaminodicloheksylometan | |

17110 | 016219–75–3 | 5-etylidenobicyklo[2.2.1]hepto-2-en | |

18370 | 000592–45–0 | 1,4-heksadien | |

18700 | 000629–11–8 | 1,6-heksanodiol | |

21370 | 010595–80–9 | kwas metakrylowy, ester 2-sulfoetylowy | |

21400 | 054276–35–6 | kwas metakrylowy, ester sulfopropylowy | |

21970 | 000923–02–4 | N-metylolometakryloamid | |

22210 | 000098–83–9 | alfa-metylostyren | |

25540 | 000528–44–9 | kwas trimelitowy | QM(T) = 5 mg/kg w FP |

25550 | 000552–30–7 | bezwodnik trimelitowy | QM(T) = 5 mg/kg w FP (wyrażony jako kwas trimelitowy) |

26230 | 000088–12–0 | winylopirolidon | |

--------------------------------------------------

ZAŁĄCZNIK III

NIEKOMPLETNY WYKAZ DODATKÓW, KTÓRYCH MOŻNA UŻYWAĆ PRZY PRODUKCJI MATERIAŁÓW I WYROBÓW Z TWORZYW SZTUCZNYCH

OGÓLNE WPROWADZENIE

1. Niniejszy załącznik zawiera wykaz:

a) substancji, które są włączane do tworzyw sztucznych w celu osiągnięcia skutków technicznych w gotowych produktach. Mają one być obecne w gotowych wyrobach;

b) substancji używanych do dostarczenia odpowiedniego środowiska, w którym następuje polimeryzacja (np. emulgatory, surfaktanty, czynniki buforowe itp.).

Wykaz powyższy nie obejmuje substancji, które mają bezpośredni wpływ na formowanie się polimerów (np. system katalizujący).

2. Wykaz nie obejmuje soli (wliczając sole podwójne i kwaśne) glinu, amonu, wapnia, żelaza, magnezu, potasu, sodu i cynku bezpiecznych kwasów, fenoli lub alkoholi, które są również dopuszczone. Jednakże nazwy zawierające "…kwas(-y), sole" są uwzględnione w wykazach, jeżeli odpowiadający(-e) kwas(-y) wolny(-e) nie jest (są) wymienione. W każdym przypadku termin "sole" rozumie się jako "sole glinu, amonu, wapnia, żelaza, magnezu, potasu, sodu i cynku".

3. Wykaz nie obejmuje następujących substancji, pomimo że mogą być obecne:

a) substancje, które mogą być obecne w produkcie gotowym jako:

- zanieczyszczenia w stosowanych substancjach,

- produkty pośrednie będące wynikiem reakcji,

- produkty rozkładu;

b) mieszaniny dopuszczonych substancji.

Materiały i wyroby, które zawierają substancje wymienione w lit. a) i b) są zgodne z wymogami określonymi w art. 2 dyrektywy 89/109/EWG.

4. Substancje są dobrej jakości technicznej w odniesieniu do kryterium czystości.

5. Wykaz zawiera następujące informacje:

- kolumna 1 (nr ref.): numer referencyjny materiału opakowania EWG dla substancji uwzględnionych w wykazie,

- kolumna 2 (nr CAS): numer rejestru CAS (Chemical Abstracts Service),

- kolumna 3 (nazwa): nazwa chemiczna,

- kolumna 4 (ograniczenia i/lub specyfikacje): mogą obejmować:

- szczegółowy limit migracji (SML),

- maksymalną dopuszczalną ilość substancji w gotowym materiale lub wyrobie (QM),

- maksymalną dopuszczalną ilość substancji w gotowym materiale lub wyrobie wyrażoną w mg na 6 dm2 powierzchni mającej kontakt ze środkami spożywczymi (QMA),

- wszelkie inne ograniczenia specyficznie ustanowione,

- wszelkie rodzaje specyfikacji związanych z substancją lub polimerem.

6. Jeżeli substancja uwzględniona jest w wykazie jako związek pojedynczy a występuje także pod nazwą ogólną stosuje się do niej ograniczenia takie jak w przypadku związków pojedynczych.

7. W przypadku rozbieżności między numerem CAS a nazwą chemiczną nazwa chemiczna ma pierwszeństwo przed numerem CAS. W przypadku rozbieżności między numerem CAS uwzględnionym w Einecs i numerem rejestru CAS stosuje się numer CAS w rejestrze CAS.

Sekcja A

Niekompletny wykaz dodatków w pełni zharmonizowanych na poziomie wspólnotowym

Nr Ref. | Nr CAS | Nazwa | Ograniczenia i/lub wymagania |

(1) | (2) | (3) | (4) |

30000 | 000064–19–7 | kwas octowy | |

30045 | 000123–86–4 | kwas octowy, ester butylowy | |

30080 | 004180–12–5 | kwas octowy, sól miedzi | SML(T) = 30 mg/kg (7) (wyrażony jako miedź) |

30140 | 000141–78–6 | kwas octowy, ester etylowy | |

30280 | 000108–24–7 | bezwodnik octowy | |

30295 | 000067–64–1 | aceton | |

30370 | — | kwas acetylooctowy, sole | |

30400 | — | glicerydy acetylowane | |

30610 | — | kwasy, C2-C24, alifatyczne, liniowe, monokarboksylowe z olejów i tłuszczów naturalnych, oraz ich estry mono-, di- i triglicerydowe (wliczone są rozgałęzione kwasy tłuszczowe na naturalnie występujących poziomach) | |

30612 | — | kwasy, C2-C24, alifatyczne, liniowe, monokarboksylowe, syntetyczne oraz ich estry mono-, di- i triglicerydowe | |

30960 | — | kwasy, alifatyczne, monokarboksylowe (C6-C22), estry z poligliceryną | |

31328 | — | kwasy, tłuszczowe, z tłuszczów i olejów zwierzęcych lub roślinnych | |

31530 | 123968–25–2 | kwas akrylowy, ester 2,4-di-terto-pentylo-6-(l-(3,5-di-terto-pentylo-2-hydroksy-fenylo)etylo)fenylowy | SML = 5 mg/kg |

31730 | 000124–04–9 | kwas adypinowy | |

33120 | — | alkohole, alifatyczne, monokarboksylowe, nasycone, liniowe, pierwszorzędowe (C4-C24) | |

33350 | 009005–32–7 | kwas alginowy | |

33801 | — | kwas n-alkilo(C10-C13)benzenosulfonowy | SML = 30 mg/kg |

34240 | — | kwas alkilo(C10-C20)sulfonowy, estry z fenolami | SML = 6 mg/kg. dopuszczone do 1 stycznia 2002 r. |

34281 | — | kwasy alkilo(C8-C22)siarkowe, liniowe, pierwszorzędowe z parzystą liczbą atomów węgla | |

34475 | — | fosforan wodorotlenku wapnia glinu, wodzian | |

34480 | — | wióry, płatki i proszki glinu | |

34560 | 021645–51–2 | wodorotlenek glinu | |

34690 | 011097–59–9 | wodorotlenek węglanu magnezu glinu | |

34720 | 001344–28–1 | tlenek glinu | |

35120 | 013560–49–1 | kwas 3-aminokrotonowy, diester z tiobis (2-hydroksyetylo)eterem | |

35160 | 006642–31–5 | 6-amino-1,3-dimetylouracyl | SML = 5 mg/kg |

35170 | 000141–43–5 | 2-aminoetanol | SML = 0,05 mg/kg. Nie do wykorzystania z polimerami mającymi kontakt z żywnością, dla których ustanowiono płyn modelowy D w dyrektywie 85/572/EWG i wyłącznie do pośredniego kontaktu z żywnością poza warstwą politereftalanu etylenowego |

35284 | 000111–41–1 | N-(2-aminoetylo)etanolamina | SML = 0,05 mg/kg. Nie do wykorzystania z polimerami mającymi kontakt z żywnością, dla których ustanowiono płyn modelowy D w dyrektywie 85/572/EWG i wyłącznie do pośredniego kontaktu z żywnością, poza warstwą politereftalanu etylenowego (PET). |

35320 | 007664–41–7 | amoniak | |

35440 | 001214–97–9 | bromek amonu | |

35600 | 001336–21–6 | wodorotlenek amonu | |

35840 | 000506–30–9 | kwas arachidowy | |

35845 | 007771–44–0 | kwas arachidonowy | |

36000 | 000050–81–7 | kwas askorbinowy | |

36080 | 000137–66–6 | palmitynian askorbilowy | |

36160 | 010605–09–1 | stearynian askorbilowy | |

36640 | 000123–77–3 | azodikarbonoamid | Do wykorzystania wyłącznie jako środek porotwórczy |

36840 | 012007–55–5 | tetraboran baru | SML(T) = 1 mg/kg wyrażony jako Bar(12) i SML(T) = 6 mg/kg (23) wyrażony jako Bor) bez uszczerbku dla przepisów dyrektywy 98/83/WE w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. L 330 z 5.12.1998, str. 32). |

36880 | 008012–89–3 | wosk pszczeli | |

36960 | 003061–75–4 | behenoamid | |

37040 | 000112–85–6 | kwas behenowy | |

37280 | 001302–78–9 | bentonit | |

37360 | 000100–52–7 | benzaldehyd | Zgodnie z uwagą 9 w załączniku VI |

37600 | 000065–85–0 | kwas benzoesowy | |

37680 | 000136–60–7 | kwas benzoesowy, ester butylowy | |

37840 | 000093–89–0 | kwas benzoesowy, ester etylowy | |

38080 | 000093–58–3 | kwas benzoesowy, ester metylowy | |

38160 | 002315–68–6 | kwas benzoesowy, ester propylowy | |

38320 | 005242–49–9 | 4-(2-benzoksazolo)- 4'-(5-metylo-2-benzoksazolo)stylben | Zgodnie ze specyfikacjami ustanowionymi w załączniku V. |

38510 | 136504–96–6 | l,2-bis(3-aminopropylo)etylenodiamina, polimerzN-butylo-2,2-6,6-tetrametylo-4-piperydynoaminą i 2,4,6-trichloro-l,3,5-triazyną | SML = 5 mg/kg |

38515 | 001533–45–5 | 4,4'-bis(2-benzoksazolo)stylben | SML = 0,05 mg/kg (1) |

38810 | 080693–00–1 | difosforyn bis(2,6-di-tert-butylo-4-metylofenylo)pentaerytrytu | SML = 5 mg/kg (suma fosforynu i fosforanu) |

38840 | 154862–43–8 | difosforyn bis(2,4-dikumylofenylo)pentaerytrytu | SML = 5 mg/kg (suma substancji, jej formy utlenionej bis(2,4-dikumylofenylo)pentaerytryto-fosforanu i jej produktów hydrolizy (2,4-dikumylofenol). |

38879 | 135861–56–2 | bis(3,4-dimetylobenzylideno)sorbit | |

38950 | 079072–96–1 | bis(4-etylobenzylideno)sorbit | |

39200 | 006200–40–4 | chlorek bis(2-hydroksyetylo)-2-hydroksypropylo-3-(dodecyloksy)metyloamonu | SML = 1,8 mg/kg |

39815 | 182121–12–6 | 9,9-bis(metoksymetylo)fluoren | QMA = 0,05 mg/6 dm (2) |

39890 | 087826–41–3 069158–41–4 054686–97–4 081541–12–0 | bis(metylobenzylideno)sorbit | |

39925 | 129228–21–3 | 3,3-bis(metoksymetylo)-2,5-dimetylo heksan | SML = 0,05 mg/kg |

40120 | 068951–50–8 | bis(polietylenoglikolo)hydroksymetylofosforan | SML = 0,6 mg/kg |

40320 | 010043–35–3 | kwas borowy | SML(T) = 6 mg/kg (23) (wyrażony jako boron) bez uszczerbku dla przepisów dyrektywy 98/83/WE w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. L 330 z 5.12.1998, str. 32). |

40400 | 010043–11–5 | azotek boru | |

40570 | 000106–97–8 | butan | |

40580 | 000110–63–4 | 1,4-butanodiol | SML(T) = 0,05 mg/kg (24) |

41040 | 005743–36–2 | maślan wapnia | |

41120 | 010043–52–4 | chlorek wapnia | |

41280 | 001305–62–0 | wodorotlenek wapnia | |

41520 | 001305–78–8 | tlenek wapnia | |

41600 | 012004–14–7 037293–22–4 | glinian siarkowy wapnia | |

41680 | 000076–22–2 | kamfora | Zgodnie z uwagą 9 w załączniku VI. |

41760 | 008006–44–8 | wosk kandelila | |

41840 | 000105–60–2 | kaprolaktam | SML(T) = 15 mg/kg (5) |

41960 | 000124–07–2 | kwas kaprylowy | |

42160 | 000124–38–9 | ditlenek węgla | |

42320 | 007492–68–4 | kwas węglowy, sól miedzi | SML(T) = 30 mg/kg (7) (wyrażony jako miedź) |

42500 | — | kwas węglowy, sole | |

42640 | 009000–11–7 | karboksymetyloceluloza | |

42720 | 008015–86–9 | wosk karnauba | |

42800 | 009000–71–9 | kazeina | |

42960 | 064147–40–6 | olej rycynowy, odwodniony | |

43200 | — | olej rycynowy, mono- i diglicerydy | |

43280 | 009004–34–6 | celuloza | |

43300 | 009004–36–8 | maślan octowy celulozy | |

43360 | 068442–85–3 | celuloza, regenerowana | |

43440 | 008001–75–0 | cerezyna | |

43515 | — | chlorki estrów cholinowych kwasów tłuszczowych oleju kokosowego | QMA = 0,9 mg/6 dm (2) |

44160 | 000077–92–9 | kwas cytrynowy | |

44640 | 000077–93–0 | kwas cytrynowy, ester trietylowy | |

45195 | 007787–70–4 | bromek miedzi | SML(T) = 30 mg/kg (7) (wyrażony jako miedź) |

45200 | 001335–23–5 | jodek miedzi | SML(T) = 30 mg/kg (7)(wyrażony jako miedź)iSML = 1 mg/kg (11) (wyrażony jako jod) |

45280 | — | wióry bawełny | |

45450 | 068610–51–5 | p-krezolo-dicyklopentadieno-izobutylen, kopolimer | SML = 0,05 mg/kg |

45560 | 014464–46–1 | krystobalit | |

45760 | 000108–91–8 | cykloheksylamina | |

45920 | 009000–16–2 | damara | |

45940 | 000334–48–5 | kwas n-dekanowy | |

46070 | 010016–20–3 | alfa-dekstryna | |

46080 | 007585–39–9 | beta-dekstryna | |

46375 | 061790–53–2 | ziemia okrzemkowa | |

46380 | 068855–54–9 | ziemia okrzemkowa, soda popiołowa kalcynowana topnikowa | |

46480 | 032647–67–9 | dibenzylideno sorbit | |

46790 | 004221–80–1 | kwas 3,5-di-tert-butylo-4-hydroksy benzoesowy, ester 2,4-di-tert-butylofenylowy | |

46800 | 067845–93–6 | kwas 3,5-di-tert-butylo-4-hydroksybenzoesowy, ester heksadecylowy | |

46870 | 003135–18–0 | kwas 3,5-di-tert-butylo-4-hydroksybenzylofosfoniowy, ester dioktadecylowy | |

46880 | 065140–91–2 | kwas 3,5-di-tert-butylo-4-hydroksybenzylofosfoniowy, ester monoetylowy, sól wapnia | SML = 6 mg/kg |

47210 | 026427–07–6 | polimer kwasu dibutylotiocynawego [= tiobis(butylo-cyno siarczek), polimer] | Zgodnie ze specyfikacjami ustanowionymi w załączniku V. |

47440 | 000461–58–5 | dicyjanodiamid | |

47540 | 027458–90–8 | disiarczek di-tert-dodecylowy | SML = 0,05 mg/kg |

47680 | 000111–46–6 | dietylenoglikol | SML(T) = 30 mg/kg (3) |

48460 | 000075–37–6 | 1,1-difluoroetan | |

48620 | 000123–31–9 | 1,4-dihydroksybenzen | SML = 0,6 mg/kg |

48720 | 000611–99–4 | 4,4'-dihydroksybenzofenon | SML(T) = 6 mg/kg (15) |

49485 | 134701–20–5 | 2,4-dimetylo-6-(l-metylopentadecylo)fenol | SML = 1 mg/kg |

49540 | 000067–68–5 | sulfotlenek dimetylowy | |

51200 | 000126–58–9 | dipentaerytryt | |

51700 | 147315–50–2 | 2-(4,6-difenylo-1,3,5-triazyno-2-ylo)- 5-(heksyloksy)fenol | SML = 0,05 mg/kg |

51760 | 025265–71–8 000110–98–5 | dipropylenoglikol | |

52640 | 016389–88–1 | dolomit | |

52645 | 010436–08–5 | cis-11-eikosenamid | |

52720 | 000112–84–5 | erukamid | |

52730 | 000112–86–7 | kwas erukowy | |

52800 | 000064–17–5 | etanol | |

53270 | 037205–99–5 | etylokarboksymetyloceluloza | |

53280 | 009004–57–3 | etyloceluloza | |

53360 | 000110–31–6 | N, N'-etylenobizoleamid | |

53440 | 005518–18–3 | N, N'-etylenobisoleinamid | |

53520 | 000110–30–5 | N, N'-etylenobisstearamid | |

53600 | 000060–00–4 | etylenodiaminotetraoctowy | |

53610 | 054453–03–1 | kwas etylenodiaminotetraoctowy, sól miedzi | SML(T) = 30 mg/kg (7) (wyrażony jako miedź) |

53650 | 000107–21–1 | etylenoglikol | SML(T) = 30 mg/kg (3) |

54005 | 005136–44–7 | etyleno-N-palmitamido-N'-stearamid | |

54260 | 009004–58–4 | etylohydroksyetyloceluloza | |

54270 | — | etylohydroksymetyloceluloza | |

54280 | — | etylohydroksypropyloceluloza | |

54300 | 118337–09–0 | 2,2'-etylidenobis(4,6-di-tert-butylofenylo) fluorofosfonian | SML = 6 mg/kg |

54450 | — | tłuszcze i oleje, pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego | |

54480 | — | tłuszcze i oleje, utwardzone, pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego | |

54930 | 025359–91–5 | formaldehyd-1-nafthol, kopolimer [= poli(l-hydroksynaftylometan)] | SML = 0,05 mg/kg |

55040 | 000064–18–6 | kwas mrówkowy | |

55120 | 000110–17–8 | kwas fumarowy | |

55190 | 029204–02–2 | kwas gadoleinowy | |

55440 | 009000–70–8 | żelatyna | |

55520 | — | wióry szklane | |

55600 | — | mikrokulki szklane | |

55680 | 000110–94–1 | kwas glutarowy | |

55920 | 000056–81–5 | glicerol | |

56020 | 099880–64–5 | dibehenat gliceryny | |

56360 | — | glicerol, estry z kwasem octowym | |

56486 | — | glicerol, estry z kwasami, alifatyczne, nasycone, liniowe, z parzystą liczbą atomów węgla (C14-C18) i z kwasami, alifatycznymi, nienasyconymi, liniowymi, z parzystą liczbą atomów węgla (C16-C18) | |

56487 | — | glicerol, estry z kwasem butyrowym | |

56490 | — | glicerol, estry z kwasem erukowym | |

56495 | — | glicerol, estry z kwasem 12-hydroksystearynowym | |

56500 | — | glicerol, estry z kwasem laurynowym | |

56510 | — | glicerol, estry z kwasem linolowym | |

56520 | — | glicerol, estry z kwasem mirystynowym | |

56540 | — | glicerol, estry z kwasem oleinowym | |

56550 | — | glicerol, estry z kwasem palmitynowym | |

56565 | — | glicerol, estry z kwasem pelargonowym | |

56570 | — | glicerol, estry z kwasem propionowym | |

56580 | — | glicerol, estry z kwasem rycynolowym | |

56585 | — | glicerol, estry z kwasem stearynowym | |

56610 | 030233–64–8 | monobehenatan glicerolu | |

56720 | 026402–23–3 | monoheksanoesanian glicerolu | |

56800 | 030899–62–8 | dioctan monolaurynianu glicerolu | |

56880 | 026402–26–6 | monooktanoatan glicerolu | |

57040 | — | monooleinian glicerolu, ester z kwasem askorbinowym | |

57120 | — | monooleinian glicerolu, ester z kwasem cytrynowym | |

57200 | — | monopalmitynian glicerolu, ester z kwasem askorbinowym | |

57280 | — | monopalmitynian glicerolu, ester z kwasem cytrynowym | |

57600 | — | monostearynian glicerolu, ester z kwasem askorbinowym | |

57680 | — | monostearynian glicerolu, ester z kwasem cytrynowym | |

57800 | 018641–57–1 | tribehenian glicerolu | |

57920 | 000620–67–7 | triheptanian glicerolu | |

58300 | — | glicyna, sole | |

58320 | 007782–42–5 | grafit | |

58400 | 009000–30–0 | guma guarowa | |

58480 | 009000–01–5 | guma arabska | |

58720 | 000111–14–8 | kwas heptanowy | |

59360 | 000142–62–1 | kwas heksanowy | |

59760 | 019569–21–2 | huntyt | |

59990 | 007647–01–0 | kwas solny | |

60030 | 012072–90–1 | hydromagnezyt | |

60080 | 012304–65–3 | hydrotalcyt | |

60160 | 000120–47–8 | kwas 4-hydroksybenzoesowy, ester etylowy | |

60180 | 004191–73–5 | kwas 4-hydroksybenzoesowy, ester izopropolowy | |

60200 | 000099–76–3 | kwas 4-hydroksybenzoesowy, ester metylowy | |

60240 | 000094–13–3 | kwas 4-hydroksybenzoesowy, ester propylowy | |

60480 | 003864–99–1 | 2-(2'-hydroksy− 3,5 '-di-tert-butylofenylo)- 5-chlorobenzotriazol | SML(T) = 30 mg/kg (19) |

60560 | 009004–62–0 | hydroksyetyloceluloza | |

60880 | 009032–42–2 | hydroksyetylometyloceluloza | |

61120 | 009005–27–0 | skrobia hydroksyetylowa | |

61390 | 037353–59–6 | hydroksymetyloceluloza | |

61680 | 009004–64–2 | hydroksypropyloceluloza | |

61800 | 009049–76–7 | skrobia hydroksypropylowa | |

61840 | 000106–14–9 | kwas 12-hydroksystearynowy | |

62140 | 006303–21–5 | kwas podfosforawy | |

62240 | 001332–37–2 | tlenek żelaza | |

62450 | 000078–78–4 | izopentan | |

62640 | 008001–39–6 | wosk japoński | |

62720 | 001332–58–7 | kaolin | |

62800 | — | kaolin, kalcynowany | |

62960 | 000050–21–5 | kwas mlekowy | |

63040 | 000138–22–7 | kwas mlekowy, ester butylowy | |

63280 | 000143–07–7 | kwas laurynowy | |

63760 | 008002–43–5 | lecytyna | |

63840 | 000123–76–2 | kwas lewulinowy | |

63920 | 000557–59–5 | kwas lignocerynowy | |

64015 | 000060–33–3 | kwas linolowy | |

64150 | 028290–79–1 | kwas linolenowy | |

64500 | — | lizyna, sole | |

64640 | 001309–42–8 | wodorotlenek magnezu | |

64720 | 001309–48–4 | tlenek magnezu | |

64800 | 00110–16–7 | kwas maleinowy | SML(T) = 30 mg/kg (4) |

65020 | 006915–15–7 | kwas jabłkowy | |

65040 | 000141–82–2 | kwas malonowy | |

65520 | 000087–78–5 | mannit | |

65920 | 066822–60–4 | chlorek N-metakryloiloksyetylo-N, N-dimetylo-N-karboksymetyloamonowy, sól sodowa -oktadecylo metakrylato-etyl metakrylato-cykloheksyl metakrylato-N-winylo-2- pirolidon, kopolimery | |

66200 | 037206–01–2 | metylokarboksymetyloceluloza | |

66240 | 009004–67–5 | metyloceluloza | |

66560 | 004066–02–8 | 2,2'-metylenobis (4-metylo− 6-cykloheksylofenol) | SML(T) = 3 mg/kg (6) |

66580 | 000077–62–3 | 2,2'-Metylenobis(4-metylo-6-(l-metylocykloheksylo)fenol) | SML(T) = 3 mg/kg (6) |

66640 | 009004–59–5 | metyloetyloceluloza | |

66695 | — | metylohydroksymetyloceluloza | |

66700 | 009004–65–3 | metylohydroksypropyloceluloza | |

66755 | 002682–20–4 | 2-metylo-4-izotiazolino-3-on | SML = ND (DL = 0,02 mg/kg, wliczając tolerancję analityczną) |

67120 | 012001–26–2 | mika | |

67170 | — | mieszanina(80do100 %m/m)5,7-di-tert-butylo-3-(3,4-dimetylofenylo)- 2(3H)-benzofuranoni(0do20 %m/m)5,7-di-tert-butylo-3-(2,3-dimetylofenylo)- 2(3H)-benzofuranon | SML = 5 mg/kg |

67180 | — | mieszanina (50 % m/m) kwasu ftalowego, estru n-decylo n-oktylowego, (25 % m/m) kwasu ftalowego estru di-n-decylowego, i (25 % m/m) kwasu ftalowego estru di-n-decylowego, i (25 % m/m) kwasu ftalowego estru di-n-oktylowego | SML = 5 mg/kg (1) |

67200 | 001317–33–5 | disiarczek molibdenu | |

67840 | — | kwasy montanowe i/lub ich estry z etylenoglikolem i/lub z 1,3-butanodiolem i/lub z gliceryną | |

67850 | 008002–53–7 | wosk montanowy | |

67891 | 000544–63–8 | kwas mirystynowy | |

68040 | 003333–62–8 | 7-[2H-nafto-(l,2-D)triazolo-2-ylo]-3-fenylokumaryna | |

68125 | 037244–96–5 | sjenit nefelinu | |

68145 | 080410–33–9 | 2,2′, 2″-nitrylo(trietylo tris(3,3′, 5,5′-tetra-tert-butylo-1,1′-bi-fenylo-2,2′-diylo)fosforyn | SML = 5 mg/kg (suma fosforynu i fosforanu) |

68960 | 000301–02–0 | oleamid | |

69040 | 000112–80–1 | kwas oleinowy | |

69760 | 000143–28–2 | alkohol oleilowy | |

70000 | 070331–94–1 | 2,2′-oksamidobis[etylo-3-(3,5-di-tert-butylo-4-hydroksyfenylo)-propionian] | |

70240 | 012198–93–5 | ozokeryt | |

70400 | 000057–10–3 | kwas palmitynowy | |

71020 | 000373–49–9 | kwas palmitooleinowy | |

71440 | 009000–69–5 | pektyna | |

71600 | 000115–77–5 | pentaerytryt | |

71635 | 025151–96–6 | dioleinian pentaerytrytu | SML = 0,05 mg/kg. Nie do wykorzystania z polimerami mającymi kontakt z żywnością, dla których ustanowiono płyn modelowy D w dyrektywie 85/572/EWG |

71670 | 178671–58–4 | pentaerytrytolo tetrakis (2-cyjano-3,3-difenyloakrylan) | SML = 0,05 mg/kg |

71680 | 006683–19–8 | pentaerytrytolo tetrakis[3-(3,5-di-tert-butylo-4-hydroksyfenylo)propionian] | |

71720 | 000109–66–0 | pentan | |

72640 | 007664–38–2 | kwas fosforowy | |

73160 | — | kwas fosforowy, estry mono- i di-n-alkilowe (C16 i C18) | SML = 0,05 mg/kg |

73720 | 000115–96–8 | kwas fosforowy, ester trichoroetylowy | SML = ND (DL = 0,02 mg/kg, wliczając tolerancję analityczną) |

74010 | 145650–60–8 | kwas fosforawy, ester bis(2,4-di-tert-butylo-6-metylofenylo) etylowy | SML = 5 mg/kg (suma fosforynu i fosforanu) |

74240 | 031570–04–4 | kwas fosforawy, ester tris(2,4-di-tert-butylofenylowy) | |

74480 | 000088–99–3 | kwas o-ftalowy | |

76320 | 000085–44–9 | bezwodnik ftalowy | |

76721 | 009016–00–6 063148–62–9 | polidimetylosiloksan (Mw > 6800) | Zgodnie ze specyfikacjami ustanowionymi w załączniku V. |

76730 | — | polidimetylosiloksan, gamma-hydroksypropylowany | SML = 6 mg/kg |

76865 | — | poliestry 1,2-propanodiolu i/lub 1,3- i/lub 1,4-butanodiolu i/lub polipropylenoglikolu z kwasem adypinowym, także zakończone kwasem octowym lub kwasami tłuszczowymi C10-C18 lub n-oktanolem i/lub n-dekanolem | SML = 30 mg/kg |

76960 | 025322–68–3 | polietylenoglikol | |

77600 | 061788–85–0 | ester polietylenoglikolowy utwardzonego oleju rycynowego | |

77702 | — | estry polietylenoglikolowekwasów alifatycznych monokarboksylowych(C6-C22) oraz ichsiarczany amonu i sodu | |

77895 | 068439–49–6 | polietylenoglikol(EO = 2-6) monoalkilo (C16-C18) eter | SML = 0,05 mg/kg |

79040 | 009005–64–5 | monolaurynian sorbitanu polietylenoglikolu | |

79120 | 009005–65–6 | monooleinian sorbitanu polietylenoglikolu | |

79200 | 009005–66–7 | monopalminian sorbitanu polietylenoglikolu | |

79280 | 009005–67–8 | monostearynian sorbitanu polietylenoglikolu | |

79360 | 009005–70–3 | trioleinian sorbitanu polietylenoglikolu | |

79440 | 009005–71–4 | tristearynian sorbitanu polietylenoglikolu | |

80240 | 029894–35–7 | rycynooleinian poliglicerolu | |

80640 | — | polioksyalkilo (C2-C4) dimetylopolisiloksan | |

80720 | 008017–16–1 | kwasy polifosforowe | |

80800 | 025322–69–4 | polipropylenoglikol | |

81220 | 192268–64–7 | poli-[[6-[N-(2,2,6,6-tetrametylo-4-piperydynylo)-n-butyloamino]-l, 3,5-triazino-2,4-diylo][(2,2,6,6-tetrametylo-4-piperydynylo)imino]-l, 6-heksadiylo-[(2,2,6,6-tetrametylo-4-piperydynylo)imino]]-alfa-[N, N, N', N'-tetrabutylo-N″-(2,2,6,6-tetrametylo-4-piperydynylo)-N″-[6-(2,2,6,6-tetrametylo-4-piperydynyloamino)-heksylo]-[l, 3,5-triazyno-2,4,6-triamino]-omega-N, N, N, N'-tetrabutylo-l, 3,5-triazyno-2,4-diamina | SML = 5 mg/kg |

81515 | 087189–25–1 | poli(glicerynian cynku) | |

81520 | 007758–02–3 | bromek potasu | |

81600 | 001310–58–3 | wodorotlenek potasu | |

81760 | — | proszki, płatki i wióry mosiądzu, brązu, miedzi, stali nierdzewnej, cyny i stopów miedzi, cyny i żelaza | SML(T) = 30 mg/kg (7) (wyrażony jako miedź); SML = 48 mg/kg (wyrażony jako żelazo) |

81840 | 000057–55–6 | 1,2-propanodiol | |

81882 | 000067–63–0 | 2-propanol | |

82000 | 000079–09–4 | kwas propionowy | |

82080 | 009005–37–2 | alginian 1,2-propylenoglikolu | |

82240 | 022788–19–8 | dilaurynian 1,2-propylenoglikolu | |

82400 | 000105–62–4 | dioleinian 1,2-propylenoglikolu | |

82560 | 033587–20–1 | dipalmitynian 1,2-propylenoglikolu | |

82720 | 006182–11–2 | distearynian 1,2-propylenoglikolu | |

82800 | 027194–74–7 | monolaurynian 1,2-propylenoglikolu | |

82960 | 001330–80–9 | monooleinian 1,2-propylenoglikolu | |

83120 | 029013–28–3 | monopalminian 1,2-propylenoglikolu | |

83300 | 001323–39–3 | monostearynian 1,2-propylenoglikolu | |

83320 | — | propylohydroksyetyloceluloza | |

83325 | — | propylohydroksymetyloceluloza | |

83330 | — | propylohydroksypropyloceluloza | |

83440 | 002466–09–3 | kwas pirofosforowy | |

83455 | 013445–56–2 | kwas pirofosforawy | |

83460 | 012269–78–2 | pirofilit | |

83470 | 014808–60–7 | kwarc | |

83599 | 068442–12–6 | produkty reakcji kwasu oleinowego, estru 2-merkaptoetylowego, z dichlorodimetylocyną, siarczkiem sodu i trichlorometylocyną | SML(T) = 0,18 mg/kg (16) (wyrażony jako cyna) |

83610 | 073138–82–6 | kwasy żywiczne i kwasy kalafoniowe | |

83840 | 008050–09–7 | kalafonia | |

84000 | 008050–31–5 | kalafonia, ester z glicerolem | |

84080 | 008050–26–8 | kalafonia, ester z pentaerytrytem | |

84210 | 065997–06–0 | kalafonia, utwardzona | |

84240 | 065997–13–9 | kalafonia, utwardzona, ester z glicerolem | |

84320 | 008050–15–5 | kalafonia, utwardzona, ester z metanolem | |

84400 | 064365–17–9 | kalafonia, utwardzona, ester z pentaerytrytem | |

84560 | 009006–04–6 | kauczuk, naturalny | |

84640 | 000069–72–7 | kwas salicylowy | |

85360 | 000109–43–3 | kwas sebacynowy, ester dibutylowy | |

85600 | — | krzemiany, naturalne | |

85610 | — | krzemiany, naturalne, silanowane (z wyjątkiem azbestów) | |

85680 | 001343–98–2 | kwas krzemowy | |

85840 | 053320–86–8 | kwas krzemowy, sól sodowa magnezu litu | SML(T) = 0,6 mg/kg (8) (wyrażony jako lit) |

86000 | — | kwas krzemowy, sililowany | |

86160 | 000409–21–2 | węglik krzemu | |

86240 | 007631–86–9 | ditlenek krzemu | |

86285 | — | ditlenek krzemu, silanowany | |

86560 | 007647–15–6 | bromek sodu | |

86720 | 001310–73–2 | wodorotlenek sodu | |

87040 | 001330–43–4 | tetraboran sodu | SML(T) = 6 mg/kg (23) (wyrażony jako boron) bez uszczerbku dla przepisów dyrektywy 98/83/WE w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. L 330 z 5.12.1998, str. 32). |

87200 | 000110–44–1 | kwas sorbitowy | |

87280 | 029116–98–1 | dioleinian sorbitanu | |

87520 | 062568–11–0 | monobehenian sorbitanu | |

87600 | 001338–39–2 | monolaurynian sorbitanu | |

87680 | 001338–43–8 | monooleinian sorbitanu | |

87760 | 026266–57–9 | monopalminian sorbitanu | |

87840 | 001338–41–6 | monostearynian sorbitanu | |

87920 | 061752–68–9 | tetrasterynian sorbitanu | |

88080 | 026266–58–0 | trioleinian sorbitanu | |

88160 | 054140–20–4 | tripalminian sorbitanu | |

88240 | 026658–19–5 | tristearynian sorbitanu | |

88320 | 000050–70–4 | sorbit | |

88600 | 026836–47–5 | monostearynian sorbitu | |

88640 | 008013–07–8 | olej sojowy, epoksydowany | Zgodnie ze specyfikacjami ustanowionymi w załączniku V. |

88800 | 009005–25–8 | skrobia, jadalna | |

88880 | 068412–29–3 | skrobia, hydrolizowana | |

88960 | 000124–26–5 | stearamid | |

89040 | 000057–11–4 | kwas stearynowy | |

89200 | 007617–31–4 | kwas stearynowy, sól miedzi | SML(T) = 30 mg/kg (7) (wyrażony jako miedź) |

89440 | — | kwas stearynowy, estry z etylenoglikolem | SML(T) = 30 mg/kg (3) |

90720 | 058446–52–9 | stearoilobenzoilometan | |

90800 | 005793–94–2 | kwas stearoilo-2-mlekowy, sól wapnia | |

90960 | 000110–15–6 | kwas bursztynowy | |

91200 | 000126–13–6 | izobutyrat octanu sacharozy | |

91360 | 000126–14–7 | oktaoctan sacharozy | |

91840 | 007704–34–9 | siarka | |

91920 | 007664–93–9 | kwas siarkowy | |

92030 | 010124–44–4 | kwas siarkowy, sól miedzi | SML(T) = 30 mg/kg (7) (wyrażony jako miedź) |

92080 | 014807–96–6 | talk | |

92150 | 001401–55–4 | kwasy garbnikowe | Zgodnie ze specyfikacjami JECFA. |

92160 | 000087–69–4 | kwas winowy | |

92195 | — | tauryna, sole | |

92205 | 057569–40–1 | kwas tereftalowy, diester z 2,2'-metylenobis(4-metylo-6-tert-butylofenolem) | |

92350 | 000112–60–7 | tetraetylenoglikol | |

92640 | 000102–60–3 | N, N, N', N'-tetrakis(2-hydroksypropylo)etylenodiamina | |

92700 | 078301–43–6 | 2,2,4,4-tetrametylo-20-(2,3-epoksy-propylo)-7-oksa−3,20-diazadispiro-(5.1.11.2)-heneikozano-21 -on, polimer | SML = 5 mg/kg |

92930 | 120218–34–0 | tiodietanolobis(5-metoksykarbonylo-2,6-dimetylo-l,4-dihydropirydyno-3-karboksylat) | SML = 6 mg/kg |

93440 | 013463–67–7 | ditlenek tytanu | |

93520 | 000059–02–9 010191–41–0 | alfa-tokoferol | |

93680 | 009000–65–1 | guma tragakantowa | |

93720 | 000108–78–1 | 2,4,6-triamino-l,3,5-triazyna | SML = 30 mg/kg |

94320 | 000112–27–6 | trietylenoglikol | |

94960 | 000077–99–6 | 1,1,1 -trimetylopropan | SML = 6 mg/kg |

95200 | 001709–70–2 | l,3,5-trimetylo-2,4,6-tris(3,5-di-tert-butylo-4-hydroksybenzylo)benzen | |

95270 | 161717–32–4 | 2,4,6-tris(tert-butylo)fenylo 2-butylo-2-etylo-l,3-propanodiolo fosforyn | SML = 2 mg/kg (jako suma fosforynu, fosforanu i produktu hydrolizy = TTBP) |

95725 | 110638–71–6 | wermikulit, produkt reakcji z kwasem cytrynowym, sól litu | SML(T) = 0,6 mg/kg (8) (wyrażony jako lit) |

95855 | 007732–18–5 | woda | Zgodnie z dyrektywą98/83/EWG. |

95859 | — | woski, rafinowane, pochodne materiałów z ropy naftowej lub syntetycznych materiałów węglowodorowych | Zgodnie ze specyfikacjami ustanowionymi w załączniku V. |

95883 | — | białe oleje mineralne, parafinowe pochodne z materiałów węglowodorowych z ropy naftowej | Zgodnie ze specyfikacjami ustanowionymi w załączniku V. |

95905 | 013983–17–0 | wolastonit | |

95920 | — | mączka i wióry drzewne, nierafinowane | |

95935 | 011138–66–2 | guma ksantanowa | |

96190 | 020427–58–1 | wodorotlenek cynku | |

96240 | 001314–13–2 | tlenek cynku | |

96320 | 001314–98–3 | siarczek cynku | |

Sekcja B

Niekompletny wykaz dodatków określonych w art. 4 akapit drugi

Nr Ref. | Nr CAS | Nazwa | Ograniczenia i/lub wymagania |

(1) | (2) | (3) | (4) |

30180 | 002180–18–9 | kwas octowy, sól manganu | SML(T) = 0,6 mg/kg (10) (wyrażony jako mangan) |

31520 | 061167–58–6 | kwas akrylowy, ester 2-tert-butylo-6-(3-tert-butylo-2-hydroksy-5-metylo-benzylo)-4-metylofenylowy | SML = 6 mg/kg |

31920 | 000103–23–1 | kwas adypinowy, ester bis(2-etyloheksylowy) | SML = 18 mg/kg (1) |

34230 | — | kwasy alkilo(C8-C22)sulfonowe | SML = 6 mg/kg |

35760 | 001309–64–4 | tritlenek antymonu | SML = 0,02 mg/kg (wyrażony jako antymon i wliczając tolerancję analityczną) |

36720 | 017194–00–2 | wodorotlenek baru | SML(T) = 1 mg/kg (12) (wyrażony jako bar) |

36800 | 010022–31–8 | azotan baru | SML(T) = 1 mg/kg (12) (wyrażony jako bar) |

38240 | 000119–61–9 | benzofenon | SML = 0,6 mg/kg |

38560 | 007128–64–5 | 2,5-bis(5-tert-butylo-2-benzoksazolilo)tiofen | SML = 0,6 mg/kg |

38700 | 063397–60–4 | bis(2-karbobutoksyetylo)cyno-bis(izooktylo merkaptooctan) | SML = 18 mg/kg |

38800 | 032687–78–8 | N, N'-bis(3-(3,5-di-tert-butylo-4-hydroksyfenylo)propionylo) hydrazyd | SML = 15 mg/kg |

38820 | 026741–53–7 | difosforan bis(2,4-di-tert-butylofenylo) pentaerytrytu | SML = 0,6 mg/kg |

39060 | 035958–30–6 | 1,1-bis(2-hydroksy−3,5-di-tert-butylofenylo)etan | SML = 5 mg/kg |

39090 | — | N, N-bis(2-hydroksyetylo)alkilo(C8-C18)amina | SML(T) = 1,2 mg/kg (13) |

39120 | — | chlorowodorki N, N-bis(2-hydroksyetylo)alkilo(C8-C18)aminy | SML(T) = 1,2 mg/kg (13) wyrażony jako amina trzeciorzędowa (wyrażony z wyłączeniem HCl) |

40000 | 000991–84–4 | 2,4-bis(oktylomerkapto)-6-(4-hydroksy-3,5-di-tert-butyloanilino)-l,3,5-triazyna | SML = 30 mg/kg |

40020 | 110553–27–0 | 2,4-bis(oktylotiometylo)-6-metylofenol | SML = 6 mg/kg |

40160 | 061269–61–2 | N, N'-bis(2,2,6,6-tetrametylo-4-piperydylo)heksametylenodiamino-l, 2-dibromoetan, kopolimer | SML = 2,4 mg/kg |

40800 | 013003–12–8 | 4,4'-butylideno-bis(6-tert-butylo-3-metylofenylo-ditridecylo fosforyn) | SML = 6 mg/kg |

40980 | 019664–95–0 | kwas butyrowy, sól manganu | SML(T) = 0,6 mg/kg (10) (wyrażony jako mangan) |

42000 | 063438–80–2 | (2-karbobutoksyetylo)cyno-tris(izooktylo merkaptooctan) | SML = 30 mg/kg |

42400 | 010377–37–4 | kwas węglowy, sól litu | SML(T) = 0,6 mg/kg (8) (wyrażony jako lit) |

42480 | 000584–09–8 | kwas węglowy, sól rubidu | SML = 12 mg/kg |

43600 | 004080–31–3 | chlorek 1-(3-Chloroallilo)- 3,5,7-triazo-1-azoniaadamantanu | SML = 0,3 mg/kg |

43680 | 000075–45–6 | chlorodifluorometan | SML = 6 mg/kg i zgodnie ze specyfikacjami ustanowionymi w załączniku V |

44960 | 011104–61–3 | tlenek kobaltu | SML(T) = 0,05 mg/kg (14) (wyrażony jako kobalt) |

45440 | — | krezole, butylowane, styrenowane | SML = 12 mg/kg |

45650 | 006197–30–4 | kwas 2-cyjano-3,3-difenyloakrylowy, ester 2-etyloheksylowy | SML = 0,05 mg/kg |

46720 | 004130–42–1 | 2,6-di-tert-butylo-4-etylofenol | QMA = 4,8 mg/6 dm(2) |

47600 | 084030–61–5 | di-n-dodecyltino bis(izooktylo merkaptooctan) | SML = 12 mg/kg |

48640 | 000131–56–6 | 2,4-dihydroksybenzofenon | SML(T) = 6 mg/kg (15) |

48800 | 000097–23–4 | 2,2'-dihydroksy-5,5'-dichlorodifenylometan | SML = 12 mg/kg |

48880 | 000131–53–3 | 2,2'-dihydroksy-4-rnetoksybenzofenon | SML(T) = 6 mg/kg (15) |

49600 | 026636–01–1 | dimetylocyno bis(izooktylo merkaptooctan) | SML(T) = 0,18 mg/kg (16) (wyrażony jako cyna) |

49840 | 002500–88–1 | disiarczek dioktadecylu | SML = 3 mg/kg |

50160 | — | di-n-oktylocyno bis(n-alkilo(C10-C16) merkaptooctan) | SML(T) = 0,04 mg/kg (17) (wyrażony jako cyna) |

50240 | 010039–33–5 | di-n-oktylocyno bis(2-etyloheksylo maleinian) | SML(T) = 0,04 mg/kg (17) (wyrażony jako cyna) |

50320 | 015571–58–1 | di-n-oktylocyno bis(2-etyloheksylo merkaptooctan) | SML(T) = 0,04 mg/kg (17) (wyrażony jako cyna) |

50360 | — | di-n-oktylocyno bis(etylo maleinian) | SML(T) = 0,04 mg/kg (17) (wyrażony jako cyna) |

50400 | 033568–99–9 | di-n-oktylocyno bis(izooktylo maleinian) | SML(T) = 0,04 mg/kg (17) (wyrażony jako cyna) |

50480 | 026401–97–8 | di-n-oktylocyno bis(izooktylo merkaptooctan) | SML(T) = 0,04 mg/kg (17) (wyrażony jako cyna) |

50560 | — | di-n-oktylocyno 1,4-butanediol bis(merkaptooctan) | SML(T) = 0,04 mg/kg (17) (wyrażony jako cyna) |

50640 | 003648–18–8 | dilaurynian di-n-oktylocyny | SML(T) = 0,04 mg/kg (17) (wyrażony jako cyna) |

50720 | 015571–60–5 | dimaleinian di-n-oktylocyny | SML(T) = 0,04 mg/kg (17) (wyrażony jako cyna) |

50800 | — | dimaleinian di-n-oktylocyny, estryfikowany | SML(T) = 0,04 mg/kg (17) (wyrażony jako cyna) |

50880 | — | dimaleinianu di-n-oktylocyny, polimery (N = 2-4) | SML(T) = 0,04 mg/kg (17) (wyrażony jako cyna) |

50960 | 069226–44–4 | di-n-oktylocyno etylenoglikol bis(merkaptooctan) | SML(T) = 0,04 mg/kg (17) (wyrażony jako cyna) |

51040 | 015535–79–2 | Di-n-oktylocyno merkaptooctan | SML(T) = 0,04 mg/kg (17) (wyrażony jako cyna) |

51120 | — | tiobenzoesan di-n-oktylocyno 2-etyloheksylo merkaptooctan | SML(T) = 0,04 mg/kg (17) (wyrażony jako cyna) |

51570 | 000127–63–9 | difenylo sulfon | SML(T) = 3 mg/kg (25) |

51680 | 000102–08–9 | N, N'-difenylotiomocznik | SML = 3 mg/kg |

52000 | 027176–87–0 | kwas dodecylobenzenosulfonowy | SML = 30 mg/kg |

52320 | 052047–59–3 | 2-(4-dodecylofenylo)indol | SML = 0,06 mg/kg |

52880 | 023676–09–7 | kwas 4-etoksybenzoesowy, ester etylowy | SML = 3,6 mg/kg |

53200 | 023949–66–8 | 2-etoksy-2'-etyloksyanilid | SML = 30 mg/kg |

58960 | 000057–09–0 | bromek heksadecylotrimetyloamonu | SML = 6 mg/kg |

59120 | 023128–74–7 | l,6-heksametyleno-bis(3-(3,5-di-tert-butylo-4-hydroksyfenylo)propionamid) | SML = 45 mg/kg |

59200 | 035074–77–2 | l,6-heksametyleno-bis(3-(3,5-di-tert-butylo-4-hydroksyfenylo)propionian) | SML = 6 mg/kg |

60320 | 070321–86–7 | 2-[2-hydroksy-3,5-bis(l,l-dimetylobenzylo)fenylo)benzotriazol | SML = 1,5 mg/kg |

60400 | 003896–11–5 | 2-(2'-hydroksy-3'-tert-butylo-5'-metylofenylo)-5-chlorobenzotriazol | SML(T) = 30 mg/kg (19) |

60800 | 065447–77–0 | kwas l-(2-hydroksyetylo)-4-hydroksy-2,2,6,6-tetrametylo piperydyno-bursztynowy, ester dimetylowy, kopolimer | SML = 30 mg/kg |

61280 | 003293–97–8 | 2-hydroksy-4-n-heksyloksybenzofenon | SML(T) = 6 mg/kg (15) |

61360 | 000131–57–7 | 2-hydroksy-4-metoksybenzofenon | SML(T) = 6 mg/kg (15) |

61440 | 002440–22–4 | 2-(2'-hydroksy-5'-metylofenylo)benzotriazol | SML(T) = 30 mg/kg (19) |

61600 | 001843–05–6 | 2-Hydroksy-4-n-oktyloksybenzofenon | SML(T) = 6 mg/kg (15) |

63200 | 051877–53–3 | kwas mlekowy, sól manganu | SML(T) = 0,6 mg/kg (10) (wyrażony jako mangan) |

64320 | 010377–51–2 | jodek litu | SML(T) = 1 mg/kg (11) (wyrażony jako jod) i SML(T) = 0,6 mg/kg (8) (wyrażony jako lit) |

65120 | 007773–01–5 | chlorek manganu | SML(T) = 0,6 mg/kg (10) (wyrażony jako mangan) |

65200 | 012626–88–9 | wodorotlenek manganu | SML(T) = 0,6 mg/kg (10) (wyrażony jako mangan) |

65280 | 010043–84–2 | podfosforyn manganu | SML(T) = 0,6 mg/kg (10) (wyrażony jako mangan) |

65360 | 011129–60–5 | tlenek manganu | SML(T) = 0,6 mg/kg (10) (wyrażony jako mangan) |

65440 | — | pirfofosforyn manganu | SML(T) = 0,6 mg/kg (10) (wyrażony jako mangan) |

66360 | 085209–91–2 | fosforan sodowo 2,2'-metyleno bis(4,6-di-tert-butylofenylowy) | SML = 5 mg/kg |

66400 | 000088–24–4 | 2,2'-metyleno Bis (4-etylo-6-tert-butylofenol) | SML(T) = 1,5 mg/kg (20) |

66480 | 000119–47–1 | 2,2'-metyleno bis (4-metylo-6-tert-butylofenol) | SML(T) = 1,5 mg/kg (20) |

67360 | 067649–65–4 | mono-n-dodecylocyno tris(izooktylo merkaptooctan) | SML = 24 mg/kg |

67520 | 054849–38–6 | monometylocyno tris(izooktylo merkaptooctan) | SML(T) = 0,18 mg/kg (16) (wyrażony jako cyna) |

67600 | — | mono-n-oktylocyno tris(alkilo(C10-C16) merkaptooctan | SML(T) = 1,2 mg/kg (18) (wyrażony jako cyna) |

67680 | 027107–89–7 | mono-n-oktylocyno tris(2-etyloheksylo merkaptooctan) | SML(T) = 1,2 mg/kg (18) (wyrażony jako cyna) |

67760 | 026401–86–5 | mono-n-oktylocyno tris(izooktylo merkaptooctan) | SML(T) = 1,2 mg/kg (18) (wyrażony jako cyna) |

68078 | 027253–31–2 | kwas neodekanowy, sól kobaltu | SML(T) = 0,05 mg/kg (wyrażony jako kwas neodekanowy) i SML(T) = 0,05 mg/kg (14) (wyrażony jako kobalt). Nie do wykorzystania z polimerami mającymi kontakt z żywnością, dla których ustanowiono płyn modelowy D w dyrektywie 85/572/EWG |

68320 | 002082–79–3 | oktadecylo 3-(3,5-di-tert-butylo-4-hydroksyfenylo)propionian | SML = 6 mg/kg |

68400 | 010094–45–8 | oktadecyloerukamid | SML = 5 mg/kg |

68860 | 004724–48–5 | kwas n-oktylofosfoniowy | SML = 0,05 mg/kg |

69840 | 016260–09–6 | oleilopalmitamid | SML = 5 mg/kg |

72160 | 000948–65–2 | 2-fenylindol | SML = 15 mg/kg |

72800 | 001241–94–7 | kwas fosforowy, ester difenylo 2-etyloheksylowy | SML = 2,4 mg/kg |

73040 | 013763–32–1 | kwas fosforowy, sole litu | SML(T) = 0,6 mg/kg (8) (wyrażony jako lit) |

73120 | 010124–54–6 | kwas fosforowy, sole manganu | SML(T) = 0,6 mg/kg (10) (wyrażony jako mangan) |

74400 | — | kwas fosforawy, tris(nonylo-i/lub dinonilofenylo) ester | SML = 30 mg/kg |

77440 | — | dirycynooleinian polietylenoglikolu | SML = 42 mg/kg |

77520 | 061791–12–6 | ester polietylenoglikolowy oleju rycynowego | SML = 42 mg/kg |

78320 | 009004–97–1 | monorycynooleinian polietylenoglikolu | SML = 42 mg/kg |

81200 | 071878–19–8 | poli[6-[(l,l,3,3-tetrametylobutylo)amino]-l, 3,5-triazyno-2,4-diylo]-[(2,2,6,6-tetrametylo-4-piperydylo)-imino]heksametyleno[(2,2,6,6-tetrametylo-4-piperydylo) imina] | SML = 3 mg/kg |

81680 | 007681–11–0 | jodek potasu | SML(T) = 1 mg/kg (11) (wyrażony jako jod) |

82020 | 019019–51–3 | kwas propionowy, sól kobaltowa | SML(T) = 0,05 mg/kg (14) (wyrażony jako kobalt) |

83595 | 119345–01–6 | produkty reakcji di-tert-butylofosfonianu z bifenylem, otrzymane przez kondensację 2,4-di-tert-butylofenolu z produktami reakcji Friedla-Craftsa trichlorku fosforu i bifenylu | SML = 18 mg/kg i zgodnie ze specyfikacjami ustanowionymi w załączniku V. |

83700 | 000141–22–0 | kwas rycynolowy | SML = 42 mg/kg |

84800 | 000087–18–3 | kwas salicylowy, ester 4-tert-butylofenylowy | SML = 12 mg/kg |

84880 | 000119–36–8 | kwas salicylowy, ester metylowy | SML = 30 mg/kg |

85760 | 012068–40–5 | kwas krzemowy, sól litowo-glinowa (2:1:1) | SML(T) = 0,6 mg/kg (8) (wyrażony jako lit) |

85920 | 012627–14–4 | kwas krzemowy, sól litu | SML(T) = 0,6 mg/kg (8) (wyrażony jako lit) |

86800 | 007681–82–5 | jodek sodu | SML(T) = 1 mg/kg (11) (wyrażony jako jod) |

86880 | — | monoalkilo dialkilofenoksybenzenodisulfonian sodu | SML = 9 mg/kg |

89170 | 013586–84–0 | kwas stearynowy, sól kobaltu | SML(T) = 0,05 mg/kg (14) (wyrażony jako kobalt) |

92000 | 007727–43–7 | kwas siarkowy, sól baru | SML(T) = 1 mg/kg (12) (wyrażony jako bar) |

92320 | — | tetradecylo-polietylenoglikolo(EO = 3-8) eter kwasu glikolowego | SML = 15 mg/kg |

92560 | 038613–77–3 | tetrakis(2,4-di-tert-butylo-fenylo)- 4,4'-bifenyleno difosfonian | SML = 18 mg/kg |

92800 | 000096–69–5 | 4,4'-tiobis(6-terc-butylo-3-metylofenol) | SML = 0,48 mg/kg |

92880 | 041484–35–9 | tiodietanolo bis(3-(3,5-di-tert-butylo-4-hydroksyfenylo)propionian) | SML = 2,4 mg/kg |

93120 | 000123–28–4 | kwas tiodipropionowy, ester didodecylowy | SML(T) = 5 mg/kg (21) |

93280 | 000693–36–7 | kwas tiodipropionowy, ester diokadecylowy | SML(T) = 5 mg/kg (21) |

94560 | 000122–20–3 | triizopropanoloamina | SML = 5 mg/kg |

95000 | 028931–67–1 | trimetylolopropano trimetakrylano-metylo metakrylan kopolimer | |

95280 | 040601–76–1 | 1,3,5-tris (4-tert-butylo-3-hydroksy-2,6-dimetylobenzylo)- 1,3,5 -triazyno-2,4,6(1H, 3H, 5H)-trion | SML = 6 mg/kg |

95360 | 027676–62–6 | 1,3,5-tis(3,5-di-tert-butylo-4-hydroksybenzylo)- 1,3,5-triazyno-2,4,6(lH, 3H, 5H)-trion | SML = 5 mg/kg |

95600 | 001843–03–4 | 1,1,3-tis(2-metylo-4-hydroksy-5-tert-butylofenylo) butan | SML = 5 mg/kg |

--------------------------------------------------

ZAŁĄCZNIK IV

PRODUKTY OTRZYMANE W DRODZE FERMENTACJI BAKTERYJNEJ

Nr Ref. | Nr CAS | Nazwa | Ograniczenia i/lub wymagania |

(1) | (2) | (3) | (4) |

18888 | 080181–31–3 | kwas 3-hydroksybutanowykwas-3-hydroksy-pentanowy, kopolimer | SML = 0,05 mg/kg dla kwasu krotonowego (jako zanieczyszczenie) zgodnie ze specyfikacjami ustanowionymi w załączniku V. |

--------------------------------------------------

ZAŁĄCZNIK V

SPECYFIKACJE

Część A: Ogólne specyfikacje

Materiały i wyroby wytwarzane przy użyciu izocyjanianów aromatycznych lub barwników otrzymanych w wyniku sprzęgania diazowego nie powinno prowadzić do wytworzenia pierwszorzędowych amin aromatycznych (wyrażonych jako anilina) w ilościach wykrywalnych (DL = 0,02 mg/kg żywności lub produktów imitujących żywność, wliczając tolerancję analityczną). Jakiekolwiek wartości migracji pierwszorzędowych amin aromatycznych wymienionych w niniejszej dyrektywie nie są objęte tym ograniczeniem.

Część B: Inne wymagania

Nr Ref. | INNE SPECYFIKACJE |

| |

16690 | Diwinylobenzen |

może zawierać do 40 % etylowinylobenzenu. |

18888 | Kwas 3-hydroksybutanowy kwas 3-hydroksypentanowy, kopolimer |

Definicja | Kopolimery są produkowane w wyniku kontrolowanej fermentacji Alcaligenes eutrophus cepa przy użyciu mieszaniny glukozy i kwasu propanowego jako źródła węgla. Używane organizmy nie zostały genetycznie modyfikowane i pochodzą od pojedynczego dzikiego organizmu szczepu Alcaligenes eutrophus HI6 NCIMB 10442. Szczepy macierzyste są przechowywane w liofilizowanych ampułkach. Szczepy podporządkowane/pracujące są przygotowywane ze szczepu macierzystego, przechowywane w ciekłym azocie i używane do przygotowywania szczepionek dla fermentora. Próbki z fermentora są badane codziennie zarówno mikroskopowo jak i pod względem wszelkich zmian w morfologii kolonii na szeregu różnych agarach w różnych temperaturach. Kopolimery są izolowane od produktów obróbki cieplnej bakterii przez kontrolowanie trawienia innych składników komórkowych, mycie i suszenie. Kopolimery takie są zazwyczaj oferowane jako sformowane topieniem granulki zawierające dodatki takie jak czynniki nukleacyjne, plastyfikatory, wypełniacze, stabilizatory i barwniki, z których wszystkie są zgodne z ogólnymi i poszczególnymi specyfikacjami. |

Nazwa chemiczna | poli(3-D-hydroksybutanoato-co-3-D-hydroksypentanoat) |

Numer CAS | 080181–31–3 |

+++++ TIFF +++++

Struktura | W przypadku gdy n/(m + n) większe od 0 i mniejsze lub równe 0,25 |

Średnia masa cząsteczkowa | Nie mniej niż 150000 daltonów (mierzone chromatografią żelowo-permeacyjną). |

Oznaczenie | Nie mniej niż 98 % poli(3-D-hydroksybutanoato-co-3-D-hydroksypentanoatu) analizowanego po hydrolizie jako mieszanina kwasów 3-D-hydroksybutanowego i 3-D-hydroksypentanowego. |

Opis | Biały lub zbliżony do białawego proszek po wydzieleniu |

Charakterystyka |

Badania identyfikacyjne: |

Rozpuszczalność | Rozpuszczalny w węglowodorach chlorowanych takich jak chloroform lub dichlorometan, ale praktycznie nierozpuszczalny w etanolu, alkanach alifatycznych i wodzie. |

Migracja | migracja kwasu krotonowego nie powinna przekraczać 0,05 mg/kg żywności. |

Czystość | Przed granulacją surowy proszek kopolimerowy musi zawierać: |

— azot | Nie więcej niż 2500 mg/kg tworzywa sztucznego |

— cynk | Nie więcej niż 100 mg/kg tworzywa sztucznego |

— miedź | Nie więcej niż 5 mg/kg tworzywa sztucznego |

— ołów | Nie więcej niż 2 mg/kg tworzywa sztucznego |

— arsen | Nie więcej niż 1 mg/kg tworzywa sztucznego |

— chrom | Nie więcej niż 1 mg/kg tworzywa sztucznego |

23547 | Polidimetylosiloksan (Mw > 6800) |

minimalna lepkość 100 × 10-6 m2/s (= 100 centystoksów) przy 25 °C |

25385 | Triallilamina |

40 mg/kg hydrożelu przy stosunku 1 kg żywności na maksimum 1,5 gramów hydrożelu. Do użytku wyłącznie w hydrożelach przeznaczonych do pośredniej styczności z żywnością. |

38320 | 4-(2-benzoksazolo)- 4'-(5-metylo-2-benzoksazolo) stylben |

Nie więcej niż 0,05 %m/m (ilość użytej substancji/ilość preparatu) |

43680 | Chlorodifluorometan |

Zawartość chlorofluorometanu mniejsza niż 1 mg/kg substancji |

47210 | Polimer kwasu dibutylotiocynowego |

Jednostka cząsteczkowa = (C8H18S3Sn2)n (n = 1,5-2) |

76721 | Polidimetylosiloksan (Mw> 6800) |

minimalna lepkość 100 × 10-6 m2/s (= 100 centystoksów) przy 25 °C |

83595 | Produkt reakcji di-tert-butylofosfonianu z bifenylem, otrzymany przez kondensację 2,4-di-tert-butylofenolu z produktem reakcji Friedla-Craftsa trichlorku fosforawego i bifenylu |

Skład: 4,4'-bifenyleno-bis[0,0-bis(2,4-di-tert-butylofenylo)fosfonian] (CAS. Nr 38613–77–3) (36-46 % m/m [1]),4,3'-bifenyleno-bis[0,0-bis(2,4-di-tert-butylofenylo)fosfonian] (CAS. Nr 118421–00–4 (17-23 % m/m [1]),3,3'-bifenyleno-bis[0,0-bis(2,4-di-tert-butylofenylo)fosfonian] (CAS. Nr 118421–01–5) (1-5 % m/m [1]),4-bifenyleno-0,0-bis(2,4-di-tert-butylofenylo)fosfonian (CAS. Nr 91362–37–7) (11-19 % m/m [1]),tris(2,4-di-tert-butylofenylo)fosforan (CAS. Nr 31570–04–4) (9-18 % m/m [1]),4,4'-bifenyleno-0,0-bis(2,4-di-tert-butylofenylo)fosfonian-0,0-bis(2,4-di-tert-butylofenylo)fosfonian (CAS. Nr112949–97–0) (< 5 % m/m [1]). |

Inne specyfikacje: zawartość fosforu min. 5,4 % do maks. 5,9 %wartość kwasowa maks. 10 mg KOH na gramprzedział topnienia 85–110°C |

88640 | Olej sojowy, epoksydowany |

Oksiran < 8 %, liczba jodu < 6 |

95859 | Woski, rafinowane, pochodne ropy naftowej lub syntetycznych materiałów węglowodorowych |

zawartość węglowodorów mineralnych o liczbie węglowej mniejszej niż 25, nie więcej niż 5 % (m/m)lepkość nie mniej niż 11 × 10— 6 m2/s (= 11 centystoksów) przy 100 °Cśrednia masa cząsteczkowa nie mniej niż 500. |

95883 | Białe oleje mineralne, parafinowe pochodne materiałów węglowodorowych z ropy naftowej |

Produkt powinien mieć następujące specyfikacje: zawartość węglowodorów mineralnych liczbie węglowej mniejszej niż 25, nie więcej niż 5 % (m/m)lepkość nie mniej niż 8,5 × 10— 6 m2/s (= 8,5 centystoksów) przy 100 °Cśrednia masa cząsteczkowa nie mniej niż 480 |

[1] Ilość substancji użytych/ilość produktu

--------------------------------------------------

ZAŁĄCZNIK VI

UWAGI DOTYCZĄCE KOLUMNY "OGRANICZENIA I/LUB SPECYFIKACJE"

() Ostrzeżenie: istnieje ryzyko, że poziom SML może być przekroczony w płynach modelowych imitujących żywność zawierającą tłuszcze.

() SML(T) w tym konkretnym przypadku oznacza, że ograniczenie nie jest przekroczone o sumę migracji następujących substancji wymienionych jako numery referencyjne: 10060 i 23920 nie może przekraczać wartości tego limitu.

() SML(T) w tym konkretnym przypadku oznacza, że ograniczenie nie jest przekroczone o sumę migracji następujących substancji wymienionych jako numery referencyjne: 15760, 16990, 47680, 53650 i 89440.

() SML(T) w tym konkretnym przypadku oznacza, że ograniczenie nie jest przekroczone o sumę migracji następujących substancji wymienionych jako numery referencyjne: 19540, 19960 i 64800.

() SML(T) w tym konkretnym przypadku oznacza, że ograniczenie nie jest przekroczone o sumę migracji następujących substancji wymienionych jako numery referencyjne: 14200, 14230 i 41840.

() SML(T) w tym konkretnym przypadku oznacza, że ograniczenie nie jest przekroczone o sumę migracji następujących substancji wymienionych jako numery referencyjne: 66560 i 66580 nie może przekraczać wartości tego limitu.

() SML(T) w tym konkretnym przypadku oznacza, że ograniczenie nie jest przekroczone o sumę poziomów migracji następujących substancji wymienionych jako numery referencyjne: 30080, 42320, 45195, 45200, 53610, 81760, 89200 i 92030.

() SML(T) w tym konkretnym przypadku oznacza, że ograniczenie nie jest przekroczone o sumę poziomów migracji następujących substancji wymienionych jako numery referencyjne: 42400, 64320, 73040, 85760, 85840, 85920 i 95725.

() Ostrzeżenie: istnieje ryzyko, że migracja substancji pogorszy właściwości organoleptyczne żywności, z którą ma kontakt i że produkt gotowy nie jest zgodny z art. 2 tiret drugie dyrektywy 89/109/EWG.

() SML(T) w tym konkretnym przypadku oznacza, że ograniczenie nie jest przekroczone o sumę poziomów migracji następujących substancji wymienionych jako numery referencyjne: 30180, 40980, 63200, 65120, 65200, 65280, 65360, 65440 i 73120.

() SML(T) w tym konkretnym przypadku oznacza, że ograniczenie nie jest przekroczone o sumę poziomów migracji następujących substancji wymienionych jako numery referencyjne: 45200, 64320, 81680 i 86800.

() SML(T) w tym konkretnym przypadku oznacza, że ograniczenie nie jest przekroczone o sumę poziomów migracji następujących substancji wymienionych jako numery referencyjne: 36720, 36800, 36840, i 92000.

() SML(T) w tym konkretnym przypadku oznacza, że ograniczenie nie jest przekroczone o sumę poziomów migracji następujących substancji wymienionych jako numery referencyjne: 39090 i 39120.

() SML(T) w tym konkretnym przypadku oznacza, że ograniczenie nie jest przekroczone o sumę poziomów migracji następujących substancji wymienionych jako numery referencyjne: 44960, 68078, 82020 i 89170.

() SML(T) w tym konkretnym przypadku oznacza, że ograniczenie nie jest przekroczone o sumę poziomów migracji następujących substancji wymienionych jako numery referencyjne: 15970, 48640, 48720, 48880, 61280, 61360 i 61600.

() SML(T) w tym konkretnym przypadku oznacza, że ograniczenie nie jest przekroczone o sumę poziomów migracji następujących substancji wymienionych jako numery referencyjne: 49600, 67520 i 83599.

() SML(T) w tym konkretnym przypadku oznacza, że ograniczenie nie jest przekroczone o sumę poziomów migracji następujących substancji wymienionych jako numery referencyjne: 50160, 50240, 50320, 50360, 50400, 50480, 50560, 50640, 50720, 50800, 50880, 50960, 51040 i 51120.

() SML(T) w tym konkretnym przypadku oznacza, że ograniczenie nie jest przekroczone o sumę poziomów migracji następujących substancji wymienionych jako numery referencyjne: 67600, 67680 i 67760.

() SML(T) w tym konkretnym przypadku oznacza, że ograniczenie nie jest przekroczone o sumę poziomów migracji następujących substancji wymienionych jako numery referencyjne: 60400, 60480 i 61440.

() SML(T) w tym konkretnym przypadku oznacza, że ograniczenie nie jest przekroczone o sumę poziomów migracji następujących substancji wymienionych jako numery referencyjne: 66400 i 66480.

() SML(T) w tym konkretnym przypadku oznacza, że ograniczenie nie jest przekroczone o sumę poziomów migracji następujących substancji wymienionych jako numery referencyjne: 93120 i 93280.

() SML(T) w tym konkretnym przypadku oznacza, że ograniczenie nie jest przekroczone o sumę poziomów migracji następujących substancji wymienionych jako numery referencyjne: 17260 i 18670.

() SML(T) w tym konkretnym przypadku oznacza, że ograniczenie nie jest przekroczone o sumę poziomów migracji następujących substancji wymienionych jako numery referencyjne: 13620, 36840, 40320 i 87040.

() SML(T) w tym konkretnym przypadku oznacza, że ograniczenie nie jest przekroczone o sumę poziomów migracji następujących substancji wymienionych jako numery referencyjne: 13720 i 40580.

() SML(T) w tym konkretnym przypadku oznacza, że ograniczenie nie jest przekroczone o sumę poziomów migracji następujących substancji wymienionych jako numery referencyjne: 16650 i 51570.

() QM(T) w tym konkretnym przypadku oznacza, że ograniczenie nie jest przekroczone o sumę pozostałych ilości następujących substancji wymienionych jako numery referencyjne: 14950, 15700, 16240, 16570, 16600, 16630, 18640, 19110, 22332, 22420, 22570, 25210, 25240 i 25270.

--------------------------------------------------

ZAŁĄCZNIK VII

Część A

UCHYLONA DYREKTYWA I JEJ ZMIANY

(określone w art. 10 ust. 1)

dyrektywa Komisji 90/128/EWG (Dz.U. L 349 z 13.12.1990, str. 26)

dyrektywa Komisji 92/39/EWG (Dz.U. L 168 z 23.6.1992, str. 21)

dyrektywa Komisji 93/9/EWG (Dz.U. L 90 z 14.4.1993, str. 26)

dyrektywa Komisji 95/3/WE (Dz.U. L 41 z 23.2.1995, str. 44)

dyrektywa Komisji 96/11/WE (Dz.U. L 61 z 12.3.1996, str. 26)

dyrektywa Komisji 1999/91/WE (Dz.U. L 310 z 4.12.1999, str. 41)

dyrektywa Komisji 2001/62/WE (Dz.U. L 221 z 17.8.2001, str. 18)

dyrektywa Komisji 2002/17/WE (Dz.U. L 58 z 28.2.2002, str. 19)

Część B

TERMINY TRANSPOZYCJI DO PRAWA KRAJOWEGO

(określone w art. 10 ust. 1)

Dyrektywa | Terminy |

Dla transpozycji | Dla zezwolenia na handel tymi produktami, które są zgodne z niniejszą dyrektywą | Dla zabronienia handlu tymi produktami, które nie są zgodne z niniejszą dyrektywą |

90/128/EWG (Dz.U. L 349 z13.12.1990, str. 26) | 31 grudnia 1990 r. | 1 stycznia 1991 r. | 1 stycznia 1993 r. |

92/39/EWG (Dz.U. L 168 z 23.6.1992, str. 21) | 31 grudnia 1992 r. | 31 marca 1994 r. | 1 kwietnia 1995 r. |

93/9/EWG (Dz.U. L 90 z 14.4.1993, str. 26) | 1 kwietnia 1994 r. | 1 kwietnia 1994 r. | 1 kwietnia 1996 r. |

95/3/WE (Dz.U. L 41 z 23.2.1995, str. 44) | 1 kwietnia 1996 r. | 1 kwietnia 1996 r. | 1 kwietnia 1998 r. |

96/11/WE (Dz.U. L 61 z 12.3.1996, str. 26) | 1 stycznia 1997 r. | 1 kwietnia 1997 r. | 1 stycznia 1999 r. |

1999/91/WE (Dz.U. L 310 z 4.12.1999, str. 41) | 31 grudnia 2000 r. | 1 stycznia 2002 r. | 1 stycznia 2003 r. |

2001/62/WE (Dz.U. L 221 z 17.8.2001, str. 18) | 30 listopada 2002 r. | 1 grudnia 2002 r. | 1 grudnia 2002 r. |

2002/17/WE (Dz.U. L 58 z 28.2.2002, str. 19) | 28 lutego 2003 r. | 1 marca 2003 r. | 1 marca 2004 r. 1 marca 2003 r dla materiałów i produktów, które zawierają diwinylobenzen |

--------------------------------------------------

ZAŁĄCZNIK VIII

TABELA KORELACJI

Dyrektywa 90/128/EWG | Niniejsza dyrektywa |

artykuł 1 | artykuł 1 |

artykuł 2 | artykuł 2 |

artykuł 3 | artykuł 3 |

artykuł 3a | artykuł 4 |

artykuł 3b | artykuł 5 |

artykuł 3c | artykuł 6 |

artykuł 4 | artykuł 7 |

artykuł 5 | artykuł 8 |

artykuł 6 | artykuł 9 |

– | artykuł 10 |

– | artykuł 11 |

– | artykuł 12 |

ZAŁĄCZNIK I | ZAŁĄCZNIK I |

ZAŁĄCZNIK II | ZAŁĄCZNIK II |

ZAŁĄCZNIK III | ZAŁĄCZNIK III |

ZAŁĄCZNIK IV | ZAŁĄCZNIK IV |

ZAŁĄCZNIK V | ZAŁĄCZNIK V |

ZAŁĄCZNIK VI | ZAŁĄCZNIK VI |

– | ZAŁĄCZNIK VII |

– | ZAŁĄCZNIK VIII |

--------------------------------------------------