52012PC0449

Wniosek ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY w sprawie przydziału kontyngentów taryfowych mających zastosowanie do wywozu drewna z Federacji Rosyjskiej do Unii Europejskiej /* COM/2012/0449 final - 2012/0217 (COD) */


UZASADNIENIE

W związku z przystąpieniem do Światowej Organizacji Handlu (WTO) Federacja Rosyjska wyraziła zgodę na zmniejszenie obecnie stosowanych stawek należności celnych wywozowych w odniesieniu do produktów z drewna surowego. W przypadku niektórych rodzajów drewna, tj. niektórych gatunków drewna iglastego (tzn. świerku i sosny) Rosja wyraziła zgodę na otwarcie kontyngentów taryfowych na wywóz tych produktów i przyznanie Unii Europejskiej (UE) specjalnej części kontyngentu. Stawki należności celnych wywozowych w ramach kontyngentów taryfowych będą stosowane na zdecydowanie niższym poziomie (tj. 13 % za świerk i 15 % za sosnę, w porównaniu z nieobjętymi porozumieniem bieżącymi stawkami należności celnych wywozowych obowiązującymi poza kontyngentem w wysokości 25 %, lecz nie mniej niż 15 EUR/m³). Powyższe szczegółowe zobowiązania Federacji Rosyjskiej uwzględniono na jej liście koncesyjnej WTO jako załącznik do części V listy.

W dwustronnym porozumieniu w formie wymiany listów (zwanym dalej „porozumieniem”) określono ogólne postanowienia dotyczące wdrażania specjalnej części kontyngentu przyznanej UE. W porozumieniu przewidziano w szczególności, że UE zarządza ilościami uwzględnionymi w części kontyngentów taryfowych przeznaczonej dla UE, a Federacja Rosyjska wydaje pozwolenia na wywóz na podstawie odpowiedniej dokumentacji przywozowej wydanej przez UE.

W porozumieniu przewidziano również opracowanie przez UE i Federację Rosyjską bardziej szczegółowych warunków technicznych zarządzania kontyngentami taryfowymi do czasu wejścia w życie porozumienia. Warunki techniczne określono w protokole wynegocjowanym między UE a rządem Federacji Rosyjskiej (zwanym dalej „protokołem”). W protokole ustanowiono zasady zarządzania wywozowymi kontyngentami taryfowymi i wywozem w ramach kontyngentów, łącznie z postanowieniami dotyczącymi współpracy właściwych organów Unii Europejskiej i rządu Federacji Rosyjskiej w zakresie niezbędnym do zapewnienia odpowiedniego funkcjonowania systemu.

UE jest żywo zainteresowana kontyngentami taryfowymi, które zapewniają znaczące korzyści w przypadku wywozu drewna z Rosji, ponieważ stawki celne w ramach kontyngentu są zdecydowanie niższe w porównaniu z (nieobjętymi porozumieniem) stawkami poza kontyngentem. W szczególności unijny przemysł leśny i dalsi użytkownicy, np. branże: papiernicza, budowlana i meblowa, ponieśli straty w związku ze stopniowym wzrostem stawek celnych z tytułu wywozu drewna stosowanych przez Federację Rosyjską od 2007 r. Podmioty gospodarcze w UE pragną obecnie uzyskać dostęp do tych surowców na znacznie korzystniejszych warunkach i ustalenie kontyngentów taryfowych jest zdecydowanie w ich interesie.

Aby zapewnić skuteczne stosowanie systemu zarządzania przewidzianego w porozumieniu i protokole do czasu przystąpienia Federacji Rosyjskiej do WTO, zarówno porozumienie, jak i protokół będą stosowane tymczasowo od dnia przystąpienia Federacji Rosyjskiej do WTO. W art. 3 decyzji Rady 2012/105/UE z dnia 14 grudnia 2011 r. w sprawie podpisania w imieniu Unii Europejskiej i tymczasowego stosowania porozumienia i protokołu potwierdzono tymczasowe stosowanie zarówno porozumienia, jak i protokołu, w oczekiwaniu na zakończenie procedur niezbędnych dla zawarcia porozumienia.

Komisja powinna być uprawniona do przyjęcia, w drodze aktu wykonawczego, niezbędnych przepisów na potrzeby zarządzania ilościami w ramach kontyngentów taryfowych przyznanych na wywóz do UE. W art. 4 decyzji Rady 2012/105/UE z dnia 14 grudnia 2011 r. w sprawie podpisania w imieniu Unii Europejskiej i tymczasowego stosowania porozumienia i protokołu upoważniono Komisję do przyjęcia szczegółowych przepisów dotyczących metody przydziału zezwoleń na dostęp do kontyngentu na podstawie art. 5 ust. 2 protokołu, a także wszelkich innych przepisów niezbędnych do zarządzania przez Unię Europejską ilościami w ramach kontyngentów taryfowych przyznanych na wywóz do Unii Europejskiej. Na tej podstawie rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) nr 498/2012 z dnia 12 czerwca 2012 r. ustanowiono niezbędne tymczasowe przepisy wykonawcze, aby umożliwić w pełni operacyjne zarządzanie przez UE częścią kontyngentów taryfowych dla niej przeznaczoną do czasu wstąpienia Federacji Rosyjskiej do WTO. Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 498/2012 przestanie być stosowane z dniem zakończenia tymczasowego stosowania protokołu (porównaj art. 20 akapit drugi rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 498/2012). W związku z tym Komisja powinna być upoważniona, w drodze rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady przyjętego w drodze zwykłej procedury ustawodawczej, do przyjmowania niezbędnych ostatecznych przepisów wykonawczych.

W celu umożliwienia UE sprawnego zarządzania operacyjnego jej częścią kontyngentów taryfowych do czasu przystąpienia przez Federację Rosyjską do WTO, w rozdziale 7 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 498/2012 ustanowiono przepisy odnoszące się do niektórych działań przygotowawczych, które muszą zostać podjęte niezwłocznie po wejściu w życie rozporządzenia w sprawie tymczasowych przepisów wykonawczych. Te środki przygotowawcze są niezbędne do obliczenia maksymalnej wielkości przywozu (tzw. pułapów) w odniesieniu do przedsiębiorstw, które mogą ubiegać się o status „tradycyjnych” importerów podczas pierwszych trzech okresów obowiązywania kontyngentów w czasie stosowania porozumienia i protokołu (por. art. 5 ust. 4 protokołu).

Skutki prawne działań przygotowawczych podjętych na podstawie rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 498/2012 powinny zatem zostać utrzymane przez nowe rozporządzenie wykonawcze, które ma zostać przyjęte przez Komisję, tak by zapewnić podmiotom gospodarczym pewność i ciągłość prawa.

2012/0217 (COD)

Wniosek

ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

w sprawie przydziału kontyngentów taryfowych mających zastosowanie do wywozu drewna z Federacji Rosyjskiej do Unii Europejskiej

PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 207,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

po przekazaniu projektu aktu ustawodawczego parlamentom narodowym,

stanowiąc zgodnie ze zwykłą procedurą ustawodawczą[1],

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)       Mając na uwadze znaczenie gospodarcze, jakie dla Unii Europejskiej ma przywóz drewna surowego, oraz znaczenie, jakie ma dla Unii Federacja Rosyjska jako dostawca drewna surowego, Komisja wynegocjowała z Federacją Rosyjską zobowiązania do ograniczenia lub zniesienia stosowanych obecnie przez Federację Rosyjską ceł wywozowych na drewno surowe.

(2)       Wspomniane zobowiązania, które staną się częścią listy koncesyjnej Federacji Rosyjskiej w ramach Światowej Organizacji Handlu (WTO) po jej przystąpieniu do WTO, obejmują kontyngenty taryfowe na wywóz określonych rodzajów drewna iglastego, z których pewna część została przyznana na wywóz do Unii.

(3)       W kontekście negocjacji dotyczących przystąpienia Federacji Rosyjskiej do WTO Komisja wynegocjowała z Federacją Rosyjską w imieniu Unii Porozumienie w formie wymiany listów dotyczące zarządzania kontyngentami taryfowymi mającymi zastosowanie do wywozu pewnych rodzajów drewna iglastego z Federacji Rosyjskiej do Unii[2] (zwane dalej „porozumieniem”).

(4)       Jak przewidziano w tym porozumieniu, Unia i Federacja Rosyjska wynegocjowały również szczegółowe warunki techniczne zarządzania kontyngentami taryfowymi, które są zawarte w porozumieniu w formie protokołu wynegocjowanego między Unią a rządem Federacji Rosyjskiej[3] (zwanego dalej „protokołem”).

(5)       W dniu 14 grudnia 2011 r. Rada przyjęła decyzję nr 2012/105/UE[4] zezwalającą na podpisanie umowy i protokołu i ich tymczasowe stosowanie od dnia przystąpienia Federacji Rosyjskiej do WTO. Porozumienie i protokół zostały podpisane w dniu 16 grudnia 2011 r.

(6)       Zgodnie z warunkami porozumienia Unia zarządza przyznaną jej częścią kontyngentów taryfowych zgodnie ze swoimi procedurami wewnętrznymi. Decyzją 2012/105/UE ustanowiono, że Komisja ma przyjąć szczegółowe przepisy dotyczące metody przydziału zezwoleń na dostęp do kontyngentu na podstawie protokołu, a także wszelkie inne przepisy niezbędne do zarządzania przez Unię ilościami w ramach kontyngentów taryfowych przyznanych na wywóz do Unii. Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) nr 498/2012 z dnia 12 czerwca 2012 r. w sprawie przydziału kontyngentów taryfowych mających zastosowanie do wywozu drewna z Federacji Rosyjskiej do Unii Europejskiej[5] ustanowiono niezbędne tymczasowe przepisy wykonawcze, by umożliwić w pełni operacyjne zarządzanie przez UE jej częścią kontyngentów taryfowych do czasu przystąpienia Federacji Rosyjskiej do WTO. Rozporządzenie to przestanie mieć zastosowanie po zawarciu i wejściu w życie porozumienia i protokołu.

(7)       Aby zapewnić jednolite warunki wdrażania porozumienia i protokołu po ich wejściu w życie, uprawnienia wykonawcze powinny zostać powierzone Komisji. Uprawnienia te powinny być wykonywane zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 182/2011 z dnia 16 lutego 2011 r. ustanawiającym przepisy i zasady ogólne dotyczące trybu kontroli przez państwa członkowskie wykonywania uprawnień wykonawczych przez Komisję[6].

(8)       Procedurę sprawdzającą należy stosować w przypadku przyjmowania aktów wykonawczych określających przepisy dotyczące metody przydziału zezwoleń na dostęp do kontyngentu, a także wszelkie inne przepisy niezbędne do zarządzania przez Unię ilościami w ramach kontyngentów taryfowych przyznanych na wywóz do Unii w ramach wdrażania porozumienia i protokołu, biorąc pod uwagę, że akty te są aktami dotyczącymi wspólnej polityki handlowej, a zatem są objęte art. 2 ust. 2 lit. b) pkt (iv) rozporządzenia (UE) nr 182/2011.

(9)       W celu zapewnienia podmiotom gospodarczym pewności i ciągłości prawa skutki prawne działań przygotowawczych podjętych już w ramach rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 498/2012 powinny być utrzymywane przez nowe akty wykonawcze, które mają zostać przyjęte na podstawie niniejszego rozporządzenia, tak jakby wspomniane działania przygotowawcze zostały podjęte w ramach odpowiednich przepisów ustanowionych tymi nowymi aktami wykonawczymi,

PRZYJMUJĄ NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

1.           Wdrażając porozumienie między Unią Europejską a Federacją Rosyjską dotyczące zarządzania kontyngentami taryfowymi mającymi zastosowanie do wywozu drewna z Federacji Rosyjskiej do Unii i protokół w sprawie warunków technicznych przy zastosowaniu tego porozumienia, Komisja przyjmuje szczegółowe przepisy dotyczące metody przydziału zezwoleń na dostęp do kontyngentu na podstawie art. 5 ust. 2 protokołu, a także wszelkie inne przepisy niezbędne do zarządzania przez Unię ilościami w ramach kontyngentów taryfowych przyznanych na wywóz do Unii. Przedmiotowe akty wykonawcze przyjmuje się zgodnie z procedurą sprawdzającą, o której mowa w art. 2.

2.           Akty wykonawcze, o których mowa w ust. 1, utrzymują skutki prawne działań przygotowawczych podjętych na podstawie rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 498/2012.

Artykuł 2

Komisję wspomaga Komitet ds. Drewna ustanowiony na mocy art. 5 decyzji 2012/105/UE. Komitet ten jest komitetem w rozumieniu rozporządzenia (UE) No 182/2011. Komitet ds. Drewna może badać wszelkie kwestie, odnoszące się do stosowania porozumienia i protokołu, zgłaszane przez Komisję lub na żądanie państwa członkowskiego.

W przypadku odesłania do niniejszego artykułu stosuje się art. 5 rozporządzenia (UE) nr 182/2011.

Artykuł 3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie w dniu jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia […] r.

W imieniu Parlamentu Europejskiego           W imieniu Rady

Przewodniczący                                             Przewodniczący

[1]               Stanowisko Parlamentu Europejskiego z dnia [XXX] r. i decyzja Rady z dnia [XXX] r.

[2]               Dz.U. L 57 z 29.2.2012, s. 3.

[3]               Dz.U. L 57 z 29.2.2012, s. 5.

[4]               Dz.U. L 57 z 29.2.2012, s. 1.

[5]               Dz.U. L 152 z 13.6.2012, s. 28.

[6]               Dz.U. L 55 z 28.2.2011, s. 13.