3.10.2014   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

C 347/1


OPINIA KOMISJI

z dnia 2 października 2014 r.

dotycząca planu trwałego składowania odpadów promieniotwórczych pochodzących z krajowego składowiska odpadów promieniotwórczych, położonego na terenie przylegającym do terenu elektrowni jądrowej Mochovce na Słowacji

(Jedynie tekst w języku słowackim jest autentyczny)

(2014/C 347/01)

Poniższa ocena została przeprowadzona zgodnie z postanowieniami traktatu Euratom, bez uszczerbku dla ewentualnych dodatkowych ocen, które mogą zostać dokonane na podstawie Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, oraz zobowiązań wynikających z tego traktatu, a także z prawodawstwa wtórnego (1).

W dniu 24 marca 2014 r. Komisja Europejska otrzymała od rządu Słowacji, zgodnie z art. 37 traktatu Euratom, dane ogólne dotyczące planu trwałego składowania odpadów promieniotwórczych pochodzących z krajowego składowiska odpadów promieniotwórczych w Mochovcach.

Na podstawie tych danych oraz dodatkowych informacji, o które Komisja wystąpiła w dniu 29 kwietnia 2014 r. i które zostały przedłożone przez władze Słowacji w dniu 5 czerwca 2014 r., a także po konsultacji z grupą ekspertów, Komisja wydała następującą opinię:

1.

Odległość między krajowym składowiskiem odpadów promieniotwórczych a najbliższym punktem położonym na terytorium innego państwa członkowskiego, w tym przypadku Węgier, wynosi około 40 km.

2.

W okresie eksploatacji krajowego składowiska odpadów promieniotwórczych:

odpady promieniotwórcze będą składowane na terenie składowiska bez zamiaru ich ponownego wydobycia,

krajowe składowisko odpadów promieniotwórczych będzie objęte zezwoleniem na odprowadzanie wyłącznie płynnych uwolnień promieniotwórczych. W warunkach normalnej eksploatacji składowisko nie będzie źródłem uwolnień promieniotwórczych przenoszonych drogą powietrzną, a emisja płynnych uwolnień promieniotwórczych nie powinna powodować istotnego z punktu widzenia ochrony zdrowia zagrożenia dla ludności w innym państwie członkowskim,

w przypadku nieplanowanych uwolnień substancji promieniotwórczych w wyniku wypadków o charakterze i skali określonych w danych ogólnych dawki, na które zostałaby narażona ludność w innym państwie członkowskim, nie miałyby istotnego znaczenia z punktu widzenia ochrony zdrowia.

3.

Po zakończeniu eksploatacji krajowego składowiska odpadów promieniotwórczych:

przewidziane środki dotyczące ostatecznego zamknięcia krajowego składowiska odpadów promieniotwórczych, opisane w danych ogólnych, gwarantują, że wnioski zawarte w pkt 2 pozostaną aktualne w perspektywie długoterminowej.

W związku z powyższym w opinii Komisji wdrożenie planu trwałego składowania wszystkich typów odpadów promieniotwórczych pochodzących z krajowego składowiska odpadów promieniotwórczych położonego na terenie przylegającym do terenu elektrowni jądrowej Mochovce na Słowacji nie powinno skutkować znaczącym z punktu widzenia ochrony zdrowia skażeniem promieniotwórczym wody, gleby lub powietrza w innym państwie członkowskim, zarówno w okresie normalnej eksploatacji składowiska i po jego ostatecznym zamknięciu, jak i w razie wypadku o charakterze i skali określonych w danych ogólnych.

Sporządzono w Brukseli dnia 2 października 2014 r.

W imieniu Komisji

Günther OETTINGER

Wiceprzewodniczący


(1)  Przykładowo zgodnie z Traktatem o funkcjonowaniu Unii Europejskiej należy poddać bardziej szczegółowej ocenie aspekty środowiskowe. W szczególności Komisja pragnie zwrócić uwagę na przepisy dyrektywy 2011/92/UE w sprawie oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko, dyrektywy 2001/42/WE w sprawie oceny wpływu niektórych planów i programów na środowisko, jak również dyrektywy 92/43/EWG w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory oraz dyrektywy 2000/60/WE ustanawiającej ramy wspólnotowego działania w dziedzinie polityki wodnej.