EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Nowy europejski konsensus w sprawie rozwoju

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Wspólne oświadczenie UE – „Nasz świat, nasza godność, nasza przyszłość”

JAKIE SĄ CELE NOWEGO KONSENSUSU?

  • Nowy europejski konsensus w sprawie rozwoju zawiera wspólną wizję polityki rozwoju dla UE i poszczególnych państw członkowskich. Będzie on wyznaczał kierunek działań unijnych instytucji i krajów UE w ramach ich współpracy z krajami rozwijającymi się na okres kolejnych 15 lat, przyczyniając się do osiągnięcia celów agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030 oraz porozumienia klimatycznego z Paryża, a także z myślą o innych globalnych zmianach wymagających podjęcia działań.
  • Eliminacja ubóstwa pozostaje podstawowym celem polityki na rzecz rozwoju realizowanej w ramach nowego konsensusu. Niemniej program ten łączy trzy płaszczyzny zrównoważonego rozwoju: gospodarczą, społeczną i środowiskową, a ponadto kładzie nacisk na połączenia między strategią rozwoju a innymi aspektami polityki, dotyczącymi między innymi pokoju i bezpieczeństwa, pomocy humanitarnej, migracji i klimatu.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Jako część odpowiedzi UE na agendę 2030 europejski konsensus w sprawie rozwoju określa nowy zbiór zasad w dziedzinie współpracy na rzecz rozwoju. Czerpiąc z globalnej strategii na rzecz polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Unii Europejskiej oraz traktatu lizbońskiego określającego zasady mające zastosowanie do działań zewnętrznych UE, nowy konsensus podkreśla znaczenie elementów przekrojowych, takich jak:

  • młodzież;
  • równouprawnienie płci;
  • mobilność i migracja;
  • zrównoważona energia i zmiana klimatu;
  • inwestycje i handel;
  • dobre rządy;
  • demokracja, praworządność i prawa człowieka;
  • innowacyjna współpraca z bardziej zaawansowanymi krajami rozwijającymi się;
  • oraz uruchamianie i wykorzystywanie zasobów krajowych.

Wsparcie odporności na wszystkich szczeblach także stanowi integralną część nowego europejskiego konsensusu. Konsensus zawiera kompleksowe podejście do wdrażania polityki, zgodnie z programem działań z Addis Abeby, łączące udzielanie pomocy z innymi zasobami oraz ulepszoną koncepcją spójności polityki na rzecz zrównoważonego rozwoju. Ponadto przewiduje bardziej skoordynowane podejście UE i poszczególnych krajów do kwestii rozwoju, propagując wspólne programowanie i wspólne działania. Kładzie nacisk na tworzenie partnerstw, które są lepiej dostosowane do danych okoliczności i obejmują większą grupę organizacji i krajów partnerskich.

Śródokresowa ocena

  • Do 2024 r. przeprowadzona zostanie śródokresowa ocena wdrażania konsensusu. W ocenie tej zostanie opisany sposób, w jaki zastosowano konsensus, oraz jego osiągnięcia w zakresie wspierania realizacji agendy 2030.

KONTEKST

GŁÓWNY DOKUMENT

Nowy europejski konsensus w sprawie rozwoju „Nasz świat, nasza godność, nasza przyszłość”. Wspólne oświadczenie Rady i przedstawicieli rządów państw członkowskich zebranych w Radzie, Parlamencie Europejskim i Komisji Europejskiej z dnia 7 czerwca 2017 r.

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2017

Top