EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Strategia współpracy z Tajlandią (2007-2013)

Współpraca między Unią Europejską (UE) i Tajlandią rozwinęła się w kierunku partnerstwa na rzecz rozwoju. Kraj przestał otrzymywać europejską pomoc rozwojową w 2003 r. i pogłębił stosunki polityczne i handlowe z UE.

AKT

The European Commission - Philippines Strategy Paper 2007-2013 (DE) (EN) (FR) (Komisja Europejska – Dokument strategiczny na lata 2007-2013 dla Tajlandii).

STRESZCZENIE

Partnerstwo między Unią Europejską (UE) i Tajlandią ma na celu ułatwienie dialogu politycznego, wymiany handlowej oraz wymiany wiedzy. Tym samym zaprezentowane przez Komisje priorytety współpracy uwzględniają poprawę rozwoju społeczno-gospodarczego kraju.

Strategiczne dziedziny współpracy

Głównym elementem partnerstwa są działania na rzecz współpracy gospodarczej. UE wspiera reformy publiczne w zakresie gospodarki, poprawę środowiska prawnego przedsiębiorstw oraz inwestycji, wzrost konkurencyjności kraju na poziomie regionalnym i światowym.

Tym samym przewidywane działania zmierzają do ułatwienia współpracy celnej oraz dostosowania zasad i norm technicznych stosowanych do towarów przeznaczonych na import do UE.

Partnerzy zamierzają również pogłębić swoje stosunki w zakresie nauki i technologii, szkolnictwa wyższego oraz badań naukowych. Działania powinny dążyć do ułatwienia wymiany informacji, umiejętności oraz dobrych praktyk, jak również wzmocnienia możliwości i zasobów sektora badań naukowych.

Współpraca przyczynia się także do dialogu oraz wymiany wiedzy w dziedzinie polityki społecznej, ochrony środowiska naturalnego, dobrego zarządzania, praw człowieka oraz działań podejmowanych w zakresie zwalczania min.

Dialog polityczny

Dialog polityczny powinien podejmować szereg tematów, które obejmują:

  • promocję demokracji i praw człowieka,
  • rozwój społeczny i człowieka, w szczególności w dziedzinie zdrowia, kultury, edukacji i szkoleń,
  • imigrację i politykę azylową, walkę z handlem ludźmi oraz ochronę osób wysiedlonych,
  • środowisko naturalne i zrównoważone zarządzanie zasobami naturalnymi,
  • rozwój społeczeństwa obywatelskiego.

Zagadnienia przekrojowe

Działania podjęte w ramach partnerstwa muszą uwzględniać:

  • równe traktowanie kobiet i mężczyzn oraz miejsce kobiet w gospodarce,
  • wpływ światowej wymiany handlowej na kwestie społeczne oraz promocję godnego zatrudnienia,
  • zarządzanie zasobami naturalnymi, w tym energią,
  • dobre zarządzanie w dziedzinie spraw publicznych oraz wspieranie praw człowieka.

Kontekst

Stosunki partnerów powinny zostać pogłębione przez zawarcie umowy o partnerstwie i współpracy (UPW). Negocjacje otwarte w 2007 r. dotyczą, w szczególności, priorytetów ustalonych niniejszym dokumentem strategicznym.

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2011

Top