EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Wspieranie rozwoju rolnictwa w Afryce

Unia Europejska zamierza wspierać rozwój rolnictwa w Afryce w ramach długoterminowej współpracy, w tym współpracy z afrykańskimi organizacjami na poziomie regionalnym i kontynentalnym. To wsparcie umożliwi wzmocnienie rozwoju sektora, w szczególności przez poprawę polityki rolnej i wspieranie dobrych rządów.

Współpraca będzie koncentrować się na Afryce Subsaharyjskiej, gdzie rozwój rolnictwa jest najważniejszy dla osiągnięcia milenijnych celów rozwoju na rzecz ograniczenia ubóstwa i głodu.

AKT

Komunikat Komisji do Rady i Parlamentu Europejskiego z dnia 24 lipca 2007 r. – Wspieranie rozwoju rolnictwa w Afryce Wniosek dotyczący współpracy na szczeblu kontynentalnym i regionalnym na rzecz rozwoju rolnictwa w Afryce [COM(2007) 440 wersja ostateczna – nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym].

STRESZCZENIE

Rolnictwo * oraz rozwój obszarów wiejskich są kluczowe dla ograniczenia ubóstwa i osiągnięcia milenijnych celów rozwoju (MCR) w Afryce. Rolnictwo odgrywa kluczową rolę dla wzrostu gospodarczego na kontynencie, dostarczając jedną trzecią produktu krajowego brutto (PKB) i tworząc większość miejsc pracy. Z rolnictwem są ponadto związane kwestie bezpieczeństwa żywnościowego, dostępność ekonomiczna usług społecznych na obszarach wiejskich oraz ochrona ekosystemów i różnorodności biologicznej.

W celu wspierania rozwoju rolnictwa w Afryce Unia Europejska (UE) proponuje ramy dla współpracy z Unią Afrykańską (UA) na poziomie kontynentalnym i regionalnym. Skupiając się na rozwijaniu możliwości i instytucjonalnym wzmacnianiu organizacji regionalnych i kontynentalnych, współpraca ta będzie uzupełniać i stymulować rozwój rolnictwa na szczeblu krajowym. Ogólnie rzecz biorąc, sektor publiczny powinien odgrywać bardziej skuteczną rolę w dziedzinie rolnictwa, w szczególności poprzez zapewnianie odpowiednich ram prawnych i interweniowanie w przypadku wystąpienia nieprawidłowości na rynku.

Współpraca opierać się będzie na zasadach określonych w konsensusie w sprawie rozwoju i strategii dla Afryki oraz na priorytetach określonych przez kompleksowy program rozwoju rolnictwa w Afryce (Comprehensive Africa Agriculture Development Programme, CAADP) (EN) zainicjowany przez UA i Nowe Partnerstwo dla Rozwoju Afryki (NEPAD (EN) (FR)). Będzie to także prowadzone w trosce o harmonizację i koordynację donatorów zgodnie z postanowieniami deklaracji paryskiej (EN) (FR), i spójność z innymi politykami UE, szczególnie w dziedzinie rolnictwa, rybołówstwa, handlu, ochrony konsumentów i energii.

W zależności od priorytetów określonych w CAADP Komisja proponuje następujące obszary współpracy:

  • włączenie rolnictwa do programów rozwoju na poziomie krajowym, regionalnym i kontynentalnym poziomie w celu opracowania spójnych polityk rozwoju, strategii i budżetów rozwoju,
  • wzmacnianie zdolności zarządzania sektorem rolnictwa w celu ułatwienia rozwoju rolnictwa opartego o małe gospodarstwa w kierunku rentownych gospodarstw rodzinnych zapewniających zrównoważony rozwój. Proponowane środki mają na celu w szczególności zapewnienie spójności pomiędzy regionalnymi i krajowymi politykami rolnymi oraz wspieranie partnerstwa między sektorem publicznym i prywatnym. Współpraca obejmuje również regionalne i kontynentalne organizacje reprezentujące producentów oraz organizacje zawodowe w celu wzmocnienia ich zdolności do uczestniczenia w kształtowaniu i realizacji polityk,
  • rozwój badań rolniczych i systemów wiedzy poprzez promowanie intensywniejszego korzystania z istniejących innowacji, ułatwienie dostępu do wiedzy i poprawę koordynacji rolnych programów badawczych na poziomie krajowym, regionalnym i międzynarodowym. Rozwój ten umożliwi zrównoważone podniesienie wydajności sektora rolnictwa oraz zwiększenie wartości odżywczej produktów rolnych,
  • poprawa funkcjonowania regionalnych rynków produktów rolnych w celu umożliwienia dostępu do rentownych rynków i zapewnienia konsumentom bezpieczeństwa żywnościowego. Chodzi tu o ułatwienie fizycznego dostępu do rynków, wykorzystanie możliwości handlowych oraz stworzenie odpowiednich ram prawnych i regulacyjnych (np. w dziedzinie środków sanitarnych i fitosanitarnych),
  • wzmocnienie skutecznego gospodarowania zasobami naturalnymi w celu zapewnienia rentownego i zrównoważonego wykorzystania zasobów (grunty, rybołówstwo, leśnictwo). Obejmuje to w szczególności formułowanie wytycznych regionalnych i kontynentalnych oraz współpracę w dziedzinie przeciwdziałania nielegalnemu wykorzystaniu zasobów,
  • zwiększenie rentowności sektora produkcji zwierzęcej poprzez poszerzanie wiedzy w zakresie zwalczania chorobom w celu zmniejszenia śmiertelności zwierząt i poprawy profilaktyki. Współpraca ma również na celu poprawę wykorzystania gruntów i stawienie czoła problemom środowiskowym związanych z chowem zwierząt,
  • zmniejszenie ryzyka związanego z wahaniami cen, brakiem stabilności na rynku, zmianami klimatu i klęskami żywiołowymi. Przewidywane środki obejmują rozwijanie potencjału w zakresie gotowości na wypadek katastrof, zapobiegania takim katastrofom i zdolności reagowania oraz lepszy dostęp do międzynarodowych rynków ubezpieczeniowych.

Wdrożenie współpracy będzie się opierać na wielu partnerach, w szczególności Komisji UA, NEPAD i regionalnych wspólnotach gospodarczych (REC).

Jej koordynacja będzie zapewniana na trzech poziomach:

  • z instytucjami afrykańskimi w ramach CAADP. Na tym poziomie kluczową rolę będą odgrywać Komisja UA i NEPAD,
  • z innymi donatorami, poprzez globalną platformę donatorów na rzecz rozwoju obszarów wiejskich (Global Donor Platform for Rural Development, GDPRD) (EN), której członkami jest Komisja i wiele państw członkowskich,
  • w UE, poprzez poprawę wymiany informacji i rozwijania wspólnych inicjatyw na rzecz pomocy w rozwoju rolnictwa w Afryce.

Kontrola współpracy będzie zapewniana przez platformę partnerstwa CAADP oraz Forum Partnerstwa z Afryką (AFP (EN) (FR)). GDPRD będzie zapewniał kontrolę projektów i programów finansowanych przez donatorów oraz harmonizację i koordynację.

Przydatność strategicznych kierunków współpracy w dziedzinie rolnictwa będzie ponadto przedmiotem tego samego procesu ponownej oceny, co ogólny program współpracy z Unią Afrykańską.

Pojęcia kluczowe stosowane w akcie

  • Rolnictwo: pojęcie obejmuje uprawy, hodowlę, rybactwo i leśnictwo.

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2007

Top