EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Poprawa środków finansowych na rzecz wspólnej polityki rybołówstwa

Niniejsze rozporządzenie tworzy jasną i skuteczną strukturę wspólnotowych interwencji finansowych w zakresie wdrażania wspólnej polityki rybołówstwa (WPRyb). Te interwencje dotyczą przede wszystkim kontroli i wykonania przepisów WPRyb, środków ochronnych, zbierania danych, poprawy doradztwa naukowego, zarządzania, przestrzegania porozumień międzynarodowych mających na celu długą żywotność zasobów rybnych i wprowadzenie środków wynikających z prawa morza.

AKT

Rozporządzenie Rady (WE) nr 861/2006 z dnia 22 maja 2006 r. ustanawiające unijne środki finansowe na rzecz wdrażania wspólnej polityki rybołówstwa oraz w obszarze prawa morza.

STRESZCZENIE

Na mocy tego rozporządzenia Rada podjęła decyzję o poprawieniu skuteczności interwencji finansowych w ramach realizacji i kontroli wspólnej polityki rybołówstwa (WPRyb).

Cele priorytetowe

Przewidziano środki finansowe w celu wdrożenia WPRyb. Interwencje finansowe dotyczą:

  • poprawy kontroli działań związanych z rybołówstwem i zastosowanie środków WPRyb. Interwencje finansowe na rzecz państw członkowskich mają na celu wspieranie krajowych programów kontroli rybołówstwa. Celem jest także skoordynowanie tych środków kontroli, w szczególności poprzez działanie Europejskiej Agencji Kontroli Rybołówstwa.
  • zbierania danych, zarządzania nimi i ich wykorzystania oraz poprawy doradztwa naukowego. Interwencje finansowe na rzecz państw członkowskich mają na celu dostarczenie większej ilości informacji o stanie zasobów rybnych, wpływie rybołówstwa na zasoby i ekosystemy morskie, aspektach ekonomicznych rybołówstwa i hodowli ryb oraz kondycji przemysłu rybnego. Wsparcie finansowe powinno ułatwić państwom członkowskim stworzenie baz obejmujących dane dotyczące biologii, techniki, środowiska i aspektów społeczno-gospodarczych.
  • stosunków międzynarodowych. Interwencje finansowe wspierają zawieranie porozumień z państwami trzecimi w zakresie rybołówstwa, współpracę z ONZ i regionalnymi organizacjami ds. rybołówstwa oraz tworzenie partnerstw w branży. Te fundusze mają także na celu uczestniczenie Unii w przygotowaniach do stworzenia nowych organizacji międzynarodowych czy opracowania nowych norm międzynarodowych dla rybołówstwa i ochrony zasobów połowowych.
  • zarządzania WPRyb. Rozporządzenie przewiduje wydatki związane z zebraniami przygotowującymi do działań Komitetu Doradczego ds. Rybołówstwa i Akwakultury (ACFA) oraz na wsparcie działalnia Regionalnych Komitetów Doradczych (RKD).

Przyznanie funduszy

Te działania mogą skorzystać z funduszy budżetowych UE, ponieważ – w perspektywie długoterminowej – wpływają na zapewnienie równowagi zasobów połowowych.

Roczne środki są zatwierdzane przez władze budżetowe w granicach ram finansowych określonych na lata 2007-2013. Na działania finansowane na podstawie niniejszego rozporządzenia nie udziela się pomocy finansowej z innych instrumentów finansowych Unii. Komisja zapewnia ochronę interesów finansowych poprzez zastosowanie środków zapobiegających oszustwom, korupcji i wszelkim innym działaniom niezgodnym z prawem, poprzez odzyskiwanie nienależnie wypłaconych kwot.

Realizowanie tych działań będzie regularnie kontrolowane. Komisja zapewnia regularną, niezależną i zewnętrzną ocenę finansowanych działań.

Środki finansowe będą realizowane w latach 2014-2020. Większość środków zostanie włączona do zasobów Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego.

Odniesienia

Akt

Wejście w życie - Data wygaśnięcia

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy

Rozporządzenie (WE) nr 861/2006

1.1.2007–31.12.2013

Dz.U. L 160 z 14.6.2006

Rozporządzenie (UE) nr 693/2011

23.7.2011

-

Dz.U. L 192 z 22.7.2011

AKTY POWIĄZANE

Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1078/2008 z dnia 3 listopada 2008 r. ustanawiające szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Komisji (WE) nr 861/2006 w odniesieniu do wydatków poniesionych przez państwa członkowskie w zakresie gromadzenia podstawowych danych w sektorze rybołówstwa i zarządzania nimi [Dz.U. L 295 z 4.11.2008].

Niniejsze rozporządzenie ustanawia wkład finansowy Unii na rzecz kosztów ponoszonych przez państwa członkowskie z tytułu gromadzenia danych i zarządzania bazami w sektorze rybołówstwa. Państwa członkowskie muszą przedstawić Komisji do oceny roczne prognozy budżetowe dotyczące swoich programów krajowych. Aby dokonać oceny Komisja, może zażądać przedstawienia przez państwo członkowskie dalszych wyjaśnień w sprawie przedmiotowych wydatków. Państwo członkowskie przedstawia wyjaśnienia w terminie 15 dni kalendarzowych od dnia otrzymania żądania Komisji. Wydatki kwalifikowalne są związane z czynnościami gromadzenia danych (gromadzenie danych w miejscach zbierania prób badawczych, prowadzone na morzu monitorowanie rybołówstwa przemysłowego i połowów rekreacyjnych, połowy kontrolne na morzu), czynnościami zarządzania danymi (tworzenie baz danych i stron internetowych, przechowywanie danych, kontrola jakości danych i ich zatwierdzenie, przetwarzanie danych itp.) oraz czynnościami związanymi z wykorzystaniem danych (tworzenie zbiorów danych i ich wykorzystywanie w celu wspierania analiz naukowych, oceny parametrów biologicznych, przygotowanie zbiorów danych do oceny stanu zasobów, modelowania bioekonomicznego i odpowiadającej im analizy naukowej). Pierwszy program krajowy obejmuje lata 2009–2010.

Rozporządzenie Komisji (WE) nr 391/2007 z dnia 11 kwietnia 2007 r. ustanawiające szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia (WE) nr 861/2006 Rady w zakresie wydatków poniesionych przez państwa członkowskie w ramach wdrażania systemów monitorowania i kontroli mających zastosowanie do wspólnej polityki rybackiej [Dz.U. L 97 z 12.4.2007].

Niniejsze rozporządzenie ustanawia warunki dotyczące wkładu finansowego Unii w zakresie wydatków poniesionych przez państwa członkowskie na kontrolę i wykonywania postanowień WPRyb w latach 2007–2013. Aby skorzystać z pomocy finansowej, państwa członkowskie muszą do 15 listopada roku poprzedzającego przedłożyć Komisji swój program kontroli. Zakwalifikowane projekty mają zwykle wartość większą niż 40 000 EUR. Muszą one przestrzegać kalendarza ustalonego w rocznym programie i są przedmiotem pośredniej oceny i końcowego sprawozdania, które każde państwo członkowskie przedkłada Komisji. Ponadto w ramach inwestycji w nowe technologie, należy przestrzegać dodatkowych warunków dotyczących zakup i modernizacji statków oraz programy szkoleń i wymiany.

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2013

Top