EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Produkty w opakowaniach jednostkowych – zasady dotyczące paczkowania i znakowania

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Dyrektywa 76/211/EWG w sprawie paczkowania według masy lub objętości niektórych produktów w opakowaniach jednostkowych

JAKIE SĄ CELE DYREKTYWY?

Dyrektywa wprowadza jednolite przepisy obowiązujące we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej (UE), określające warunki paczkowania produktów w opakowaniach jednostkowych* oznaczonych znakiem „℮”. Ma na celu zapewnienie, by ilość podana na produkcie w opakowaniu jednostkowym* była prawidłowa i oznaczona w odpowiedni sposób na etykiecie.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Dyrektywa była wielokrotnie zmieniana, przy czym niniejsze streszczenie odzwierciedla jej aktualną treść.

Zakres

Dyrektywa dotyczy opakowań zawierających produkty sprzedawane pojedynczo w stałych jednostkach masy lub objętości wybranych wcześniej przez paczkującego, które są nie mniejsze niż 5 gramów lub 5 mililitrów i nie większe niż 10 kilogramów lub 10 litrów.

Znak „℮”

  • Dyrektywa określa warunki dla produktów w opakowaniach jednostkowych dotyczące umieszczania znaku „℮”. Znak „℮”, umieszczany obok ilości nominalnej*, potwierdza zgodność z unijnymi przepisami dotyczącymi podawania objętości lub masy oraz metod pomiaru, które musi stosować sprzedawca produktów w opakowaniach jednostkowych. Mimo że znak „℮” nie jest obowiązkowy, umieszczenie go na produkcie pozwala na jego sprzedaż we wszystkich państwach członkowskich bez konieczności sprawdzania, czy spełnione zostały indywidualne wymogi krajowe.
  • Aby zapewnić, że podana ilość jest poprawna, opakowania oznaczone znakiem „℮” muszą spełniać następujące wymogi:
    • średnia ilość produktu w opakowaniach pochodzących z tej samej partii musi być równa ilości podanej na opakowaniu lub od niej większa;
    • ilość nominalna odnosi się wyłącznie do produktu. Nie obejmuje to opakowania ani żadnych materiałów stosowanych do ochrony produktu, trzymania go, konserwacji lub jako pomoc podczas używania go;
    • mniejszą ilość produktu niż wskazana na opakowaniu może zawierać jedynie ograniczona część produktów w opakowaniach jednostkowych z tej samej partii, co określa się jako „dopuszczalny błąd ujemny”. Więcej informacji na ten temat znajduje się w ppkt 2.4 załącznika 1 do dyrektywy.
  • Umieszczenie znaku „℮” na produkcie stanowi gwarancję pakującego lub importera, że opakowanie jednostkowe spełnia wymogi niniejszej dyrektywy w zakresie jakości i kontroli metrologicznej (bardziej szczegółowe warunki określono w pkt 5 załącznika I oraz w załączniku II).
  • Litera „e” musi być umieszczona w tym samym polu widzenia co oznaczenie masy nominalnej lub objętości nominalnej, a wysokość czcionki powinna wynosić co najmniej 3 milimetry.

Oznaczenie masy lub objętości

  • Etykieta musi zawierać oznaczenie objętości w przypadku produktów płynnych oraz masy w przypadku pozostałych produktów.
  • Ponadto etykieta produktów w opakowaniach jednostkowych musi zawierać informację dotyczącą masy oraz objętości odpowiadającą zwyczajom handlowym lub być zgodna z przepisami kraju docelowego, jeśli te oznaczenia różnią się w zależności od państwa członkowskiego.
  • Państwa członkowskie nie mogą zakazać lub ograniczać wprowadzania do obrotu opakowań, które spełniają wymogi i kontrole ustanowione w niniejszej dyrektywie dotyczące określania ich objętości lub masy i użytych metod metrologicznych, niezależnie od tego, czy są one opatrzone znakiem „℮”.

Akty delegowane

Rozporządzenie zmieniające (UE) 2019/1243 nadaje Komisji Europejskiej uprawnienia do przyjmowania aktów delegowanych w celu dostosowania dyrektywy 76/211/EWG do postępu technicznego.

OD KIEDY PRZEPISY TE MAJĄ ZASTOSOWANIE?

  • Dyrektywa 76/211/EWG miała zostać transponowana do krajowych porządków prawnych do 22 lipca 1977 r.
  • W Belgii i Irlandii miała zostać transponowana do prawa krajowego do 31 grudnia 1979 r.

KONTEKST

Więcej informacji:

KLUCZOWE POJĘCIA

Opakowanie jednostkowe. Połączenie produktu i indywidualnego opakowania, w które odnośny produkt jest opakowany.
Produkt w opakowaniu jednostkowym. Produkt jest opakowany jednostkowo, jeżeli bez obecności nabywcy został umieszczony w opakowaniu dowolnego rodzaju, a ilość produktu zawartego w opakowaniu posiada z góry ustaloną wartość i nie może zostać zmieniona bez otwarcia lub wyraźnego naruszenia opakowania.
Ilość nominalna. Ilość nominalna (masa nominalna lub objętość nominalna) zawartości produktu w opakowaniu jednostkowym to masa lub objętość wskazana na opakowaniu, tj. ilość produktu, jaką dane opakowanie musi zawierać.

GŁÓWNY DOKUMENT

Dyrektywa Rady 76/211/EWG z dnia 20 stycznia 1976 r. w sprawie zbliżania ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do paczkowania według masy lub objętości niektórych produktów w opakowaniach jednostkowych (Dz.U. L 46 z 21.2.1976, s. 1–11).

Kolejne zmiany dyrektywy 76/211/EWG zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

DOKUMENTY POWIĄZANE

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności, zmiany rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1924/2006 i (WE) nr 1925/2006 oraz uchylenia dyrektywy Komisji 87/250/EWG, dyrektywy Rady 90/496/EWG, dyrektywy Komisji 1999/10/WE, dyrektywy 2000/13/WE Parlamentu Europejskiego i Rady, dyrektyw Komisji 2002/67/WE i 2008/5/WE oraz rozporządzenia Komisji (WE) nr 608/2004 (Dz.U. L 304 z 22.11.2011, s. 18–63).

Zobacz tekst skonsolidowany.

Rozporządzenie (WE) nr 1830/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 września 2003 r. dotyczące możliwości śledzenia i etykietowania organizmów zmodyfikowanych genetycznie oraz możliwości śledzenia żywności i produktów paszowych wyprodukowanych z organizmów zmodyfikowanych genetycznie i zmieniające dyrektywę 2001/18/WE (Dz.U. L 268 z 18.10.2003, s. 24–28).

Zobacz tekst skonsolidowany.

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022

Top