EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Komfortowe funkcjonowanie osób starszych w społeczeństwie informacyjnym: plan działania w sprawie technologii teleinformatycznych i starzenia się społeczeństwa

Komisja Europejska ustanawia nowy plan działania w ramach inicjatywy i2010, którego celem jest jednoczesne zapewnienie osobom starszym pewniejszej i bardziej niezależnej starości, jak również promowanie rozwoju technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w usługach dla osób.

AKT

Komunikat Komisji dla Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego oraz Komitetu Regionów z dnia 14 czerwca 2007 r.: Komfortowe funkcjonowanie osób starszych w społeczeństwie informacyjnym Inicjatywa i2010 – Plan działania w sprawie technologii teleinformatycznych i starzenia się społeczeństwa [COM(2007) 332 wersja ostateczna – nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym].

STRESZCZENIE

Starzenie się ludności europejskiej stanowi wyzwanie dla europejskiego rynku zatrudnienia, systemów świadczeń społecznych oraz ochrony zdrowia. Jednakże jest to także szansa gospodarcza i społeczna. Technologie informacyjno-komunikacyjne (TIK) stworzyły dobre warunki dla pojawienie się nowych produktów i usług, bardziej dostępnych i odpowiadających potrzebom osób starszych.

Plan działania ma na celu promocję oraz koordynację rozwoju TIK związanych z usługami skierowanymi do osób starszych w Unii Europejskiej (UE), aby umożliwić im:

  • kontynuację aktywności zawodowej, przy jednoczesnym zapewnieniu równowagi między pracą zawodową a życiem prywatnym,
  • zachowanie aktywności społecznej i kreatywności poprzez komunikację przez sieć oraz dostęp do usług publicznych i handlowych. Pomoże to zmniejszyć izolację społeczną osób starszych, w szczególności w obszarach wiejskich,
  • komfortowe funkcjonowanie w domu: TIK mogą poprawić jakość życia i niezależność.

Europa powinna wykorzystać rozwój TIK dla potrzeb komfortowego funkcjonowania osób starszych *. Technologie mogą stać się motorem wzrostu zatrudnienia i wzrostu gospodarczego oraz odnoszącym sukcesy wiodącym rynkiem.

Rynek usług dla osób starszych jest nadal niezbyt rozwinięty i pozostaje fragmentaryczny. Ponadto żaden z uczestników (osoby starsze, przemysł, władze publiczne itp.) nie posiada dogłębnego i całościowego wglądu w problemy oraz możliwości ich rozwiązań. Brak wspólnych doświadczeń i dobrych praktyk hamuje rozwój rynku. Normy, procedury, systemy wynagradzania oraz przepisy związane z niepełnosprawnością różnią się w zależności od państwa członkowskiego. Utrzymują się także przeszkody techniczne: ludzie starsi niekoniecznie posiadają niezbędne narzędzia i wiedzę technologiczną.

Aby usprawnić ten system, Komisja zachęca zainteresowane strony do zastanowienia się nad możliwymi działaniami stawiającymi użytkownika w centrum zainteresowania.

Cele planu działania Komisji obejmują zarówno obywateli, przedsiębiorstwa, jak i władze publiczne i mogą przynieść:

  • obywatelom – lepszą jakość życia i zdrowia,
  • przedsiębiorstwom – zwiększenie rynku i możliwości na rynku wewnętrznym TIK dla osób starszych, lepiej wyszkolonych i bardziej wydajnych pracowników oraz silniejszą pozycję na rozwijających się światowych rynkach,
  • władzom – redukcję kosztów, zwiększoną efektywność oraz lepszą ogólną jakość systemów opieki zdrowotnej i socjalnej.

Plan działania koncentruje się wokół czterech obszarów, jakimi są:

  • usuwanie barier technicznych i regulacyjnych w rozwoju rynku poprzez ocenę rynków i ułatwianie wymiany dobrych praktyk między państwami członkowskimi. Komisja proponuje przeprowadzenie oceny możliwości technologicznych oraz określenie wytycznych i ostatecznych terminów w celu usuwania barier prawnych i technicznych we włączaniu TIK do samodzielniejszego funkcjonowania. Państwa członkowskie powinny równocześnie wzmocnić wprowadzanie w życie obecnych wymagań prawnych dotyczących e-dostępności,
  • podnoszenie świadomości oraz wypracowanie porozumienia dzięki współpracy i rozwojowi partnerstwa pomiędzy różnymi uczestnikami. Zastosowanie TIK do podnoszenia komfortu funkcjonowania osób starszych przyczyni się w wyraźny sposób do europejskiej inicjatywy e-Inclusion w sprawie integracji elektronicznej przewidzianej na 2008 r. Otwarcie portalu Internetowego na temat TIK oraz osób starszych stanowi również element programu,
  • przyspieszenie przyswajania zatwierdzonych rozwiązań, na przykład za pomocą projektów pilotażowych i europejskiego systemu nagród dla aplikacji przeznaczonych dla inteligentnych domów i samodzielnego życia,
  • stymulowanie badań i innowacji przy jednoczesnym wsparciu programu badawczego łączącego sektor publiczny oraz prywatny poświęcony akcji „Życie wspierane przez otoczenie”. Celem programu jest wspieranie produktów, usług, a także innowacyjnych systemów opartych na TIK na rzecz starzejącego się społeczeństwa europejskiego.

Komisja podkreśla rolę poprawy badań opartych na TIK przeznaczonych dla osób starszych w 7 programie ramowym w zakresie badań, rozwoju technologicznego (7. PR). Wprowadzono także inne inicjatywy w ramach programu na rzecz konkurencyjności i innowacji, które będą towarzyszyły nowemu europejskiemu programowi badawczemu. Podsumowując, programy zrealizują inwestycje w badania i innowacje związane z TIK na ponad miliard EUR.

W przyszłości konieczna będzie lepsza koordynacja działań między państwami członkowskimi na rzecz wspierania badań skierowanych na rynek w tym zakresie. Aby osiągnąć powyższe cele, zostanie wprowadzona wspólna inicjatywa badawcza „Komfortowe funkcjonowanie osób starszych w społeczeństwie informacyjnym”. Ponadto zachęca się przedsiębiorstwa, przemysł, dostawców usług itp. do ustanowienia dialogu, w szczególności poprzez platformy technologiczne na rzecz szybszego opracowania innowacyjnych produktów, usług oraz systemów.

Kontekst

Niniejszy plan działania stanowi integralną część inicjatywy Unii Europejskiej i2010 - Europejskie społeczeństwo informacyjne na rzecz wzrostu i zatrudnienia. W 2005 r. Komisja przyjęła strategię w sprawie dostępności produktów i usług online, a w 2006 r. w Rydze państwa członkowskie przyjęły agendę polityczną (DE) (EN) (FR) na rzecz społeczeństwa informacyjnego opartego na integracji elektronicznej.

Starzenie się populacji w Europie stanowi kluczowe wyzwanie gospodarcze i społeczne: w 2020 r. jedna czwarta europejskiej populacji będzie liczyła ponad 65 lat, zaś wydatki w zakresie świadczeń emerytalnych oraz zdrowotnych ulegną potrojeniu do 2050 r. Jednakże osoby starsze stanowią także ważną grupę konsumentów, których łączny majątek przekracza 3 000 mld EUR (3 biliony).

Pojęcia kluczowe stosowane w akcie

  • TIK dla komfortowego funkcjonowania osób starszych: technologie informacyjno-komunikacyjne na rzecz usług przeznaczonych dla osób starszych, mające na celu uczynienie ich bardziej dostępnymi i efektywnymi dla starzejącego się społeczeństwa, w szczególności w zakresie ochrony zdrowia.

AKTY POWIĄZANE

Komunikat Komisji do Rady, Parlamentu Europejskiego, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego oraz Komitetu Regionów z dnia 1 czerwca 2005 r. – i2010 – Europejskie społeczeństwo informacyjne na rzecz wzrostu i zatrudnienia [COM(2005) 229 wersja ostateczna – nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym].

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów – Europejska inicjatywa i2010 na rzecz e-integracji – Uczestnictwo w społeczeństwie informacyjnym [COM(2007) 694 wersja ostateczna – nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym].

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2007

Top