EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Agencja ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki w UE

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rozporządzenie (WE) nr 713/2009 — ustanawiające Agencję ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki

STRESZCZENIE

JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEGO ROZPORZĄDZENIA?

  • Ustanawia Agencję ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki* (Agencję) oraz określa jej misję i zadania uwzględnione w rocznych programach prac.
  • Agencja uzupełnia i koordynuje na szczeblu UE pracę krajowych organów regulacji energetyki.
  • Odgrywa centralną rolę w tworzeniu ogólnounijnej sieci oraz zasad rynku energii elektrycznej i gazu w ramach ogólnych celów unijnej polityki energetycznej.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Agencja:

  • wydaje niewiążące opinie i zalecenia dla operatorów systemów przesyłowych*, organów regulacyjnych, Parlamentu Europejskiego, Rady oraz Komisji Europejskiej;
  • podejmuje wiążące indywidualne decyzje w określonych przypadkach i pod pewnymi warunkami w sprawach dotyczących infrastruktury transgranicznej;
  • składa projekty wytycznych do wykorzystania przez Komisję jako podstawy do opracowania kodeksów (zasad) sieci;
  • zapewnia ramy współpracy krajowych organów regulacyjnych;
  • koordynuje inicjatywy dotyczące infrastruktury regionalnej i transgranicznej w obszarach, takich jak alokacja zdolności i nakładanie opłat na użytkowników;
  • monitoruje pracę europejskich sieci operatorów systemów przesyłowych* (ENTSO);
  • monitoruje rynki energii elektrycznej i gazu ziemnego w UE, a w szczególności ceny detaliczne i dostęp do sieci, w tym dostęp do energii elektrycznej wytworzonej z odnawialnych źródeł energii;
  • jest zarządzana przez dyrektora, którego pierwsza kadencja trwa pięć lat. Osoba ta przygotowuje roczny program prac na kolejny rok i może powoływać grupy robocze w celu doradzania Agencji w sprawie jej działań regulacyjnych;
  • może tworzyć grupy ekspertów zapewniające porady na zasadzie ad hoc w sprawie tworzenia polityki regulacyjnej;
  • posiada radę administracyjną, radę organów regulacyjnych oraz komisję odwoławczą;
  • posiada budżet finansowany z dotacji UE, opłat, dobrowolnych wkładów wnoszonych przez kraje UE oraz zapisów, darowizn lub dotacji;
  • może zgodzić się, pod pewnymi warunkami, na udział krajów nienależących do UE w jej pracach.

W 2011 r. Agencja otrzymała dodatkowe zadania zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 1227/2011 (znanym jako REMIT — rozporządzenie w sprawie integralności i przejrzystości rynków energii). Miało to na celu zwiększenie stabilności i przejrzystości unijnych rynków energii elektrycznej oraz rozwiązanie problemu wykorzystywania informacji wewnętrznych i manipulacji na rynku.

W 2013 r. na mocy rozporządzenia (UE) nr 347/2013 w sprawie wytycznych dotyczących transeuropejskiej infrastruktury energetycznej Agencji przypisano dodatkową rolę w zakresie wyznaczania i monitorowania projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania.

Agencja może powoływać, na zasadzie ad hoc, grupy ekspertów, które będą jej doradzać w sprawie tworzenia polityki. Obecnie istnieją trzy grupy ekspertów, które skupiają się na:

  • wdrażaniu rozporządzenia REMIT,
  • nadzorze hurtowego rynku energii,
  • technologiach informatycznych (IT) wykorzystywanych do wdrażania rozporządzenia REMIT.

KONTEKST

Unijna Agencja ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER) została utworzona na mocy trzeciego pakietu energetycznego w celu dokończenia budowy wewnętrznego rynku energii elektrycznej i gazu ziemnego.

Agencja oficjalnie rozpoczęła swoją działalność w marcu 2011 r. Jej siedziba mieści się w Lublanie, w Słowenii.

KLUCZOWE POJĘCIA

*Organy regulacji energetyki: organy ustanowione przez kraje UE w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania ich rynków energii, czyli zagwarantowania, że dostawcy energii wypełniają swoje obowiązki, a konsumenci mają dostęp do niezawodnych usług po uczciwej cenie.

*Operator systemu przesyłowego: podmiot zajmujący się przesyłem energii, takiej jak gaz ziemny lub energia elektryczna, na szczeblu krajowym lub regionalnym, przy wykorzystaniu stałej infrastruktury.

AKT

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 713/2009 z dnia 13 lipca 2009 r. ustanawiające Agencję ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (Dz.U. L 211 z 14.8.2009, s. 1–14)

Kolejne zmiany rozporządzenia (WE) nr 713/2009 zostały włączone do tekstu pierwotnego. Niniejszy tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentalną.

AKTY POWIĄZANE

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1227/2011 z dnia 25 października 2011 r. w sprawie integralności i przejrzystości hurtowego rynku energii (Dz.U. L 326 z 8.12.2011, s. 1–16)

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 347/2013 z dnia 17 kwietnia 2013 r. w sprawie wytycznych dotyczących transeuropejskiej infrastruktury energetycznej, uchylające decyzję nr 1364/2006/WE oraz zmieniające rozporządzenia (WE) nr 713/2009, (WE) nr 714/2009 i (WE) nr 715/2009 (Dz.U. L 115, 25.4.2013, s. 39–75). Zob. tekst skonsolidowany.

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2015

Top