EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Poprawa wydajności opon pod kątem efektywności paliwowej, parametrów hamowania i poziomów hałasu (do kwietnia 2021 r.)

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rozporządzenie (WE) nr 1222/2009 w sprawie etykietowania opon pod kątem efektywności paliwowej i innych zasadniczych parametrów

JAKI JEST CEL ROZPORZĄDZENIA?

Opony wysokiej jakości mogą znacznie ograniczyć zużycie paliwa, a co za tym idzie – także emisji CO2. By pomóc konsumentom w wyborze produktu, który będzie paliwooszczędny, będzie dobrze hamował na mokrej nawierzchni i emitował mniej hałasu, należy zapewnić odpowiednie informacje na temat jakości opon.

Celem niniejszego rozporządzenia jest harmonizacja informacji dotyczących parametrów energetycznych opon, a także hamowania na mokrej nawierzchni i zewnętrznego hałasu toczenia.

Niniejsze rozporządzenie zostaje uchylone i zastąpione rozporządzeniem (UE) 2020/740 (zob. streszczenie dokumentu) z dniem 30 kwietnia 2021 r.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Niniejsze rozporządzenia ma zastosowania do opon C1, C2 i C3* z wyłączeniem:

  • opon bieżnikowanych;
  • opon terenowych do zastosowań profesjonalnych;
  • opon przeznaczonych wyłącznie do montowania w pojazdach zarejestrowanych po raz pierwszy przed 1 października 1990 r.;
  • opon zapasowych typu T do użytku tymczasowego*;
  • opon o indeksie prędkości poniżej 80 km/godz.;
  • opon o znamionowej średnicy obręczy nie większej niż 254 mm lub nie mniejszej niż 635 mm;
  • opon zaopatrzonych w dodatkowe elementy w celu poprawy właściwości trakcyjnych (np. opon kolcowanych);
  • opon zaprojektowanych do montażu w pojazdach przeznaczonych wyłącznie do wyścigów.

Obowiązki dostawców opon

Dostawcy opon muszą monitorować etykietowanie opon C1, C2 i C3 dostarczanych do dystrybutorów i konsumentów. Etykietowanie obejmuje naklejkę wskazującą:

  • klasę efektywności paliwowej (litera od A do G);
  • klasę przyczepności na mokrej nawierzchni (litera od A do G) – badania przyczepności opon na mokrej nawierzchni dla różnych klas opon zostały zmienione i uzupełnione rozporządzeniami (UE) nr 228/2011 i (UE) nr 1235/2011;
  • klasę i wartość pomiarową zewnętrznego hałasu toczenia (w decybelach).

Dostawcy zobowiązani są do podania tych informacji do publicznej wiadomości, np. na swojej stronie internetowej lub w katalogu.

Obowiązki dystrybutorów opon

Dystrybutorzy muszą dopilnować, by etykiety dostarczane przez dostawców były wyraźnie widoczne na oponach wystawianych na sprzedaż w sklepie lub punkcie sprzedaży. Jeśli opony nie są widoczne dla klientów, dystrybutor musi dostarczyć konsumentowi te informacje.

Obowiązki dostawców i dystrybutorów pojazdów

Jeśli konsumenci mają możliwość wyboru opon, dostawcy pojazdów i dystrybutorzy pojazdów muszą przedstawić konsumentom informacje na temat efektywności paliwowej, hamowania na mokrej nawierzchni i hałasu toczenia dla każdego produktu.

Uchylenie

Rozporządzenie (WE) nr 1222/2009 zostaje uchylone i zastąpione rozporządzeniem (UE) 2020/740 z dniem 30 kwietnia 2021 r.

OD KIEDY ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

Rozporządzenie ma zastosowanie od 1 listopada 2012 r.

KLUCZOWE POJĘCIA

Opony C1, C2 i C3: zgodnie z definicją w rozporządzeniu (WE) nr 661/2009 (zob. streszczenie dokumentu):
  • opony C1 – głównie do samochodów osobowych;
  • opony C2 – głównie do pojazdów dostawczych, np. vanów;
  • opony C3 – głównie do ciężkich pojazdów drogowych (pojazdów ciężarowych i autobusów).
Opony zapasowe typu T do użytku tymczasowego: opony przeznaczone do stosowania przy ciśnieniu powietrza w oponie wyższym od ustalonego dla opon standardowych i wzmocnionych.

GŁÓWNY DOKUMENT

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1222/2009 z dnia 25 listopada 2009 r. w sprawie etykietowania opon pod kątem efektywności paliwowej i innych zasadniczych parametrów (Dz.U. L 342 z 22.12.2009, s. 46–58)

Kolejne zmiany rozporządzenia (WE) nr 1222/2009 zostały włączone do tekstu pierwotnego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

DOKUMENTY POWIĄZANE

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 661/2009 z dnia 13 lipca 2009 r. w sprawie wymagań technicznych w zakresie homologacji typu pojazdów silnikowych dotyczących ich bezpieczeństwa ogólnego, ich przyczep oraz przeznaczonych dla nich układów, części i oddzielnych zespołów technicznych (Dz.U. L 200 z 31.7.2009, s. 1–24)

Zobacz tekst skonsolidowany.

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020

Top