EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Krajowe strategie integracji Romów: wspólne ramy unijne

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Komunikat (COM(2011) 173 final) w sprawie unijnych ram dotyczących krajowych strategii integracji Romów do 2020 r.

JAKIE SĄ CELE KOMUNIKATU?

W komunikacie zachęca się państwa UE do przyjęcia krajowych strategii mających na celu poprawę sytuacji gospodarczej i społecznej Romów do 2020 r.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Komisja Europejska przedstawia wspólne cele dotyczące włączenia społeczności romskiej, które stanowią uzupełnienie celów strategii „Europa 2020”.

Z myślą o zmniejszeniu istniejących dysproporcji w stosunku do reszty populacji, do końca 2011 r. państwa UE miały przedstawić strategie integracji bądź pakiety środków w ramach polityki, mające na celu poprawę dostępu Romów do:

  • edukacji, aby wszystkie romskie dzieci ukończyły co najmniej szkołę podstawową;
  • zatrudnienia;
  • opieki zdrowotnej;
  • zakwaterowania;
  • podstawowych usług (zwłaszcza sieci wodociągowej, gazowej i energetycznej).

Ocena strategii

Komisja miała dokonać oceny tych strategii w 2012 r. i nadzorować ich wdrożenie z wykorzystaniem mechanizmu monitorowania z udziałem różnych grup. W związku z powyższym Komisja miała przedstawiać roczne sprawozdania z monitorowania Radzie i Parlamentowi Europejskiemu.

Ponadto komunikat miał na celu zachęcenie do wdrażania reform i umocnienia platformy europejskiej na rzecz integracji Romów.

Wdrożenie strategii krajowych

Krajowe cele integracji Romów miały zostać ustanowione z uwzględnieniem potrzeb, przeszkód oraz różnorodności sytuacji w zależności od państwa UE.

Strategie integracji miały zostać opracowane przy udziale zainteresowanych stron, zwłaszcza władz lokalnych i regionalnych, organizacji społeczeństwa obywatelskiego i przedstawicieli społeczności romskiej.

W każdym państwie UE miał zostać utworzony krajowy punkt kontaktowy w celu koordynowania realizowanych działań.

Finansowanie

Źródła finansowania krajowych strategii miały zostać wyraźnie określone. Środki te mogą pochodzić z budżetów krajowych, funduszy strukturalnych lub innych źródeł finansowania unijnego (takich jak instrument mikrofinansowy Progress czy europejska inicjatywa w zakresie innowacji społecznych) lub grantów międzynarodowych.

Rozszerzenie UE

Europejskie cele w zakresie integracji Romów odnoszą się do krajów objętych unijną polityką rozszerzenia. Komisja zobowiązuje się wspierać wysiłki tych państw, również poprzez zwiększenie kwot dostępnego finansowania.

Ponadto Komisja monitoruje postęp tych państw i przedstawia wyniki w rocznych sprawozdaniach w sprawie rozszerzenia.

Zalecenie Rady

W 2013 r. Rada przyjęła zalecenie w sprawie skutecznych środków integracji Romów. Obejmowało ono działania na rzecz umocnienia integracji Romów w następujących obszarach:

Ponadto odnosiło się do takich kwestii jak:

  • zwalczanie dyskryminacji,
  • ochrona romskich dzieci i kobiet,
  • przekładanie krajowych zobowiązań na działania na szczeblu lokalnym poprzez zwiększone zaangażowanie władz lokalnych i regionalnych,
  • monitorowanie wpływu polityki,
  • uwzględnianie pracy „organów ds. równości”,
  • zwiększenie roli krajowych punktów kontaktowych ds. integracji Romów,
  • rozwijanie współpracy transnarodowej.

KONTEKST

Więcej informacji:

GŁÓWNY DOKUMENT

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów – Unijne ramy dotyczące krajowych strategii integracji Romów do 2020 r. (COM(2011) 173 final z 5.4.2011)

DOKUMENTY POWIĄZANE

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego i Rady – Unia równości: unijne ramy strategiczne na rzecz równouprawnienia, włączenia społecznego i udziału Romów (COM(2020) 620 final z 7.10.2020)

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego i Rady – Sprawozdanie z wdrażania krajowych strategii integracji Romów – 2019 r. (COM(2019) 406 final z 5.9.2019)

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego i Rady – Sprawozdanie z oceny unijnych ram dotyczących krajowych strategii integracji Romów do 2020 r. (COM(2018) 785 final z 4.12.2018)

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego i Rady – Przegląd śródokresowy unijnych ram dotyczących krajowych strategii integracji Romów (COM(2017) 458 final z 30.8.2017)

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów w sprawie oceny wdrażania unijnych ram dotyczących krajowych strategii integracji Romów i zalecenia Rady w sprawie skutecznych środków integracji Romów w państwach członkowskich – 2016 (COM(2016) 424 final z 27.6.2016)

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów – Sprawozdanie z wdrażania unijnych ram dotyczących krajowych strategii integracji Romów 2015 (COM(2015) 299 final z 17.6.2015)

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów – Sprawozdanie z wdrażania unijnych ram dotyczących krajowych strategii integracji Romów (COM(2014) 209 final z 2.4.2014)

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów – Postępy we wdrażaniu krajowych strategii integracji Romów (COM(2013) 454 final z 26.6.2013)

Zalecenie Rady z dnia 9 grudnia 2013 r. w sprawie skutecznych środków integracji Romów w państwach członkowskich (Dz.U. C 378 z 24.12.2013, s. 1–7)

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów – „Krajowe strategie integracji Romów: pierwszy etap wdrażania unijnych ram” (COM(2012) 226 final z 21.5.2012)

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021

Top