EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Erasmus Mundus na lata 2009–2013

Na mocy niniejszej decyzji ustanowiony zostaje wspólnotowy program działań Erasmus Mundus na lata 2009–2013. Program ten opiera się na programie na lata 2004–2008 i przewiduje trzy działania szczególne. Celem programu jest wspieranie jakości szkolnictwa wyższego w Europie i krajach trzecich oraz wzmacnianie kwalifikacji studentów i wspieranie międzykulturowego zrozumienia poprzez współpracę z krajami trzecimi.

AKT

Decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1298/2008/WE z dnia 16 grudnia 2008 r. ustanawiająca program Erasmus Mundus na lata 2009–2013 na rzecz poprawy jakości w szkolnictwie wyższym i wspierania międzykulturowego zrozumienia poprzez współpracę z krajami trzecimi.

STRESZCZENIE

Program Erasmus Mundus ustanowiony zostaje na rzecz wspierania jakości w europejskim szkolnictwie wyższym, rozwijania potencjału studentów i promowania międzykulturowego zrozumienia. Program ma również na celu wspieranie rozwoju szkolnictwa wyższego w krajach trzecich. Program jest realizowany w okresie od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2013 r.

Cele szczególne

Celem programu jest w szczególności:

  • rozwijanie współpracy europejskich instytucji szkolnictwa wyższego,
  • poprawa jakości szkolnictwa wyższego,
  • doskonalenie umiejętności i kwalifikacji obywateli (europejskich i krajów trzecich) poprzez zwiększanie mobilności,
  • wspieranie instytucji szkolnictwa wyższego krajów trzecich w zakresie zasobów ludzkich i współpracy międzynarodowej,
  • poprawa widoczności i dostępności europejskiego szkolnictwa wyższego z uwzględnieniem obywateli krajów trzecich.

Działania

Program Erasmus Mundus jest realizowany poprzez trzy następujące działania:

  • wysokiej jakości wspólne programy Erasmus Mundus, obejmujące studia magisterskie i doktoranckie,
  • programy partnerstwa Erasmus Mundus między europejskimi instytucjami szkolnictwa wyższego i instytucjami szkolnictwa wyższego z krajów trzecich,
  • środki promujące europejskie szkolnictwo wyższe.

Działania te mogą być realizowane poprzez stosowanie metod, które wspierają opracowywanie wspólnych programów i tworzenie sieci współpracy, mobilność osób (w szczególności w kierunku Europy), promowanie umiejętności językowych i międzykulturowego zrozumienia, projekty pilotażowe z partnerami zewnętrznymi oraz ocenę trendów i zmian w szkolnictwie wyższym w perspektywie międzynarodowej.

Informacje dotyczące działań i rozwoju programu mają być jak najszerzej rozpowszechniane przez Komisję, głównie za pośrednictwem strony internetowej programu.

Uczestnictwo

W programie Erasmus Mundus mogą uczestniczyć:

  • instytucje szkolnictwa wyższego, ośrodki badawcze i przedsiębiorstwa,
  • uczestnicy studiów wszystkich poziomów szkolnictwa wyższego,
  • pracownicy naukowi stopnia podoktoranckiego, nauczyciele akademiccy i pracownicy instytucji szkolnictwa wyższego,
  • inne podmioty działające w dziedzinie szkolnictwa wyższego (publiczne lub prywatne).

Program jest otwarty dla państw członkowskich Unii Europejskiej (UE). W programie mogą uczestniczyć również kraje Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu będące członkami Europejskiego Obszaru Gospodarczego, kraje kandydujące do przystąpienia do UE oraz kraje Bałkanów Zachodnich i Konfederacji Szwajcarskiej, pod warunkiem zawarcia specjalnej umowy przewidującej uczestnictwo danego kraju.

Realizacja

Komisja zobowiązana jest zapewnić efektywną i przejrzystą realizację działań Wspólnoty. Ponadto Komisja powinna odpowiednio uwzględniać współpracę dwustronną między państwami członkowskimi a krajami trzecimi oraz inne programy i działania Wspólnoty w dziedzinie szkolnictwa wyższego i badań. Komisja powinna również zasięgać opinii właściwych europejskich organizacji i stowarzyszeń oraz zapewniać swoim przedstawicielstwom w krajach trzecich informacje przydatne szerokiej rzeszy odbiorców.

Realizując ten program, państwa członkowskie muszą dopilnować, aby odpowiednio zaangażować strony zainteresowane, podejmować działania ukierunkowane na usuwanie barier dotyczących programów wymian z krajami trzecimi oraz właściwie informować studentów i instytucje w zakresie programu. Ponadto państwa członkowskie powinny wyznaczyć struktury do współpracy z Komisją oraz prowadzić działania mogące zapewnić efekt synergii z innymi programami wspólnotowymi oraz podobnymi krajowymi inicjatywami.

Program powinien przyczyniać się do promowania strategii lizbońskiej, różnorodności i kształcenia i edukacji międzykulturowej, równości i równych szans dla wszystkich, zapewniając szczególne wsparcie na rzecz studentów o szczególnych potrzebach, zwalczania wszelkich form dyskryminacji oraz do rozwoju krajów trzecich.

Ramy finansowe dla programu Erasmus Mundus na lata 2009–2013 wynoszą 493 690 000 EUR na realizację działań 1 i 3. Ponadto przewidziano orientacyjną kwotę w wysokości 460 000 000 EUR na realizację działania 2.

Monitorowanie i ocena

Komisja, we współpracy z państwami członkowskimi, zobowiązana jest regularnie monitorować realizację programu. Odpowiada ponadto za dokonywanie regularnej oceny programu oraz przedkładanie sprawozdania okresowego z oceny Parlamentowi Europejskiemu, Radzie, Komitetowi Ekonomiczno-Społecznemu i Komitetowi Regionów do 31 marca drugiego roku po rozpoczęciu zajęć ustanowionych w ramach programu. Komisja zobowiązana jest również do wydania komunikatu w sprawie kontynuacji programu do 30 stycznia 2012 r. oraz sprawozdania z oceny ex post do 31 grudnia 2015 r.

Odniesienia

Akt

Wejście w życie – Data wygaśnięcia

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy

Decyzja nr 1298/2008/WE

20.12.2008–99/99/9999

Dz.U. L 340 z 19.12.2008

See also

  • Dalsze informacje dostępne są na stronach internetowych poświęconych programowi Erasmus Mundus Dyrekcji Generalnej ds. Edukacji i Kultury (DE) (EN) (FR) i Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego (EN)

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2009

Top