EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Bezpieczny przywóz mleka i przetworów mlecznych

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rozporządzenie Komisji (UE) nr 605/2010 – warunki dotyczące zdrowia zwierząt i zdrowia publicznego oraz wydawania świadectw weterynaryjnych przy wprowadzaniu do UE mleka surowego i przetworów mlecznych przeznaczonych do spożycia przez ludzi

STRESZCZENIE

JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEGO ROZPORZĄDZENIA?

  • Chroni zdrowie zwierząt w UE, zapewniając, że przywożone mleko i produkty mleczne spełniają określone podstawowe kryteria pod względem zdrowia zwierząt.
  • Określa warunki dotyczące zdrowia publicznego i zdrowia zwierząt oraz wymogi w zakresie świadectw na potrzeby wprowadzania do UE mleka surowego i przetworów mlecznych, w tym wymogi dotyczące obróbki cieplnej.
  • Wymienia kraje, z których przywóz jest dozwolony.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Przywóz przetworów mlecznych z mleka surowego z krajów nienależących do UE jest dozwolony w przypadku zatwierdzonych krajów, ale wymagane są różne rodzaje obróbki cieplnej w zależności od sytuacji zdrowotnej zwierząt w kraju pochodzenia.

Różne kategorie krajów, z których przywóz jest dozwolony, wymieniono w załączniku I do rozporządzenia.

  • Przywóz mleka surowego i przetworów mlecznych z krajów wymienionych w kolumnie A załącznika jest dozwolony bez potrzeby stosowania obróbki cieplnej.
  • Przesyłki przetworów mlecznych uzyskanych z mleka surowego krów, owiec, kóz lub bawołów z krajów wymienionych w kolumnach B i C załącznika muszą zostać poddane pasteryzacji, krótkotrwałemu procesowi pasteryzacji w wysokiej temperaturze (HTST) lub obróbce poprzez ultrawysoką temperaturę (UHT), w zależności od kolumny (B lub C), w której kraj jest wymieniony.
  • Mleko lub przetwory mleczne od zwierząt innych niż krowy, owce, kozy lub bawoły muszą zostać poddane pasteryzacji lub obróbce UHT.

Mleko lub przetwory mleczne nie powinny pochodzić z obszarów, w których zachodzi ryzyko wystąpienia pryszczycy.

Wymóg ten nie dotyczy krajów wymienionych w kolumnie A załącznika. Mleko lub przetwory mleczne muszą być jednak poddawane obróbce cieplnej, jeżeli pochodzą z kraju, w którym wystąpiło ognisko pryszczycy lub które przeprowadziło szczepienie przeciwko tej chorobie w okresie ostatnich 12 miesięcy.

Wszystkim przesyłkom musi towarzyszyć świadectwo zdrowia podpisane przez weterynarza. Warunki dotyczące zdrowia zwierząt na potrzeby przywozu mleka surowego i przetworów mlecznych określono w dyrektywie 2002/99/WE.

Przewóz przez UE przesyłek zawierających mleko surowe i przetwory mleczne przeznaczonych do przywozu do kraju spoza UE jest dozwolony na mocy niniejszego rozporządzenia, jeżeli:

  • pochodzą one z kraju, z którego przywóz jest dozwolony, i zostały poddane obróbce cieplnej odpowiedniej do kraju pochodzenia (kolumna A lub B);
  • spełniają warunki dotyczące zdrowia zwierząt określone w zasadach wydawania świadectw i posiadają świadectwo zdrowia;
  • zostały dopuszczone do przewozu oraz przechowywania, w stosownych przypadkach, po kontroli weterynaryjnej przeprowadzonej w punkcie kontroli granicznej.

OD KIEDY NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

Weszło w życie 30 lipca 2010 r.

KONTEKST

Przywóz mleka i produktów mlecznych przeznaczonych do spożycia przez ludzi na stronie internetowej Komisji Europejskiej

AKT

Rozporządzenie Komisji (UE) nr 605/2010 z dnia 2 lipca 2010 r. ustanawiające warunki dotyczące zdrowia zwierząt i zdrowia publicznego oraz wydawania świadectw weterynaryjnych przy wprowadzaniu do Unii Europejskiej mleka surowego i przetworów mlecznych przeznaczonych do spożycia przez ludzi (Dz.U. L 175, 10.7.2010, s. 1–24)

Kolejne zmiany i poprawki do rozporządzenia (UE) nr 605/2010 zostały włączone do tekstu pierwotnego. Niniejszy tekst skonsolidowany służy wyłącznie do celów dokumentacyjnych.

AKTY POWIĄZANE

Dyrektywa Rady 2002/99/WE z dnia 16 grudnia 2002 r. ustanawiająca przepisy sanitarne regulujące produkcję, przetwarzanie, dystrybucję oraz wprowadzanie produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do spożycia przez ludzi (Dz.U. L 18, 23.1.2003, s. 11–20). Zobacz tekst skonsolidowany

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2015

Top