EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Nowoczesna polityka dla MŚP

Nowa wspólnotowa polityka dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) stwarza bardziej spójne, pragmatyczne i horyzontalne ramy dla tych przedsiębiorstw. Ma na celu uwolnienie ogromnego niewykorzystanego potencjału MŚP w zakresie tworzenia wzrostu gospodarczego i miejsc pracy w Unii Europejskiej. MŚP staną się bardziej konkurencyjne dzięki wspieraniu przedsiębiorczości, uzyskaniu lepszego dostępu do rynku wewnętrznego i rynku zewnętrznego, uproszczeniu prawodawstwa wspólnotowego, poprawie potencjału rozwoju oraz efektywnemu partnerstwu z zainteresowanymi MŚP.

AKT

Komunikat Komisji do Rady, Parlamentu Europejskiego, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów z dnia 10 listopada 2005 r. – Wdrażanie wspólnotowego programu Lizbońskiego – Nowoczesna polityka wzrostu i zatrudnienia dla małych i średnich przedsiębiorstw [COM (2005) 551 wersja ostateczna – nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym].

STRESZCZENIE

Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) w znaczącym stopniu przyczyniają się do wzrostu gospodarczego oraz tworzenia nowych miejsc pracy w Unii Europejskiej (UE). Dlatego nowa polityka dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) stwarza bardziej spójne, pragmatyczne i horyzontalne ramy dla tych przedsiębiorstw. Wspieranie przedsiębiorczości oraz tworzenie otoczenia sprzyjającego MŚP pozwoli na zwiększenie konkurencyjności tych przedsiębiorstw.

MŚP są bardzo zróżnicowane, w związku z czym mają różne potrzeby. Są wśród nich nowe przedsiębiorstwa, jak i tzw. „gazele biznesu”, charakteryzujące się dynamicznym wzrostem. Niektóre działają na dużych rynkach, a inne na rynkach lokalnych i regionalnych. Jako że zgodnie z definicją MŚP zatrudniają poniżej 250 pracowników, są wśród nich mikroprzedsiębiorstwa, a także małe i średnie przedsiębiorstwa rodzinne. Aby uwolnić potencjał rozwoju wszystkich MŚP, polityki i działania wspierające MŚP powinny odzwierciedlać tę różnorodność.

Powodzenie tej nowej polityki uzależnione jest od rzeczywistego zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron na szczeblu krajowym, regionalnym oraz europejskim, zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym.

Działania szczególne proponowane są w pięciu kluczowych obszarach.

  • Wspieranie przedsiębiorczości i umiejętności. Wspieranie przedsiębiorczości, ograniczenie obciążenia ryzykiem związanym z zakładaniem i prowadzeniem przedsiębiorstwa, przeciwdziałanie negatywnym skutkom niepowodzeń w biznesie oraz wspieranie skutecznego transferu biznesu to elementy umożliwiające lepsze wykorzystywanie potencjału przedsiębiorczości w Europie. Szczególna uwaga będzie poświęcana promowaniu umiejętności w zakresie przedsiębiorczości, zmniejszaniu dysproporcji umiejętności oraz zapewnianiu wsparcia określonym kategoriom przedsiębiorców (kobietom, młodzieży, osobom starszym i pochodzącym z mniejszości etnicznych).
  • Lepszy dostęp MŚP do rynków. Lepszy dostęp do zamówień publicznych, intensywniejsze uczestnictwo w procesie normalizacji, większa świadomość w zakresie praw własności intelektualnej oraz wspieranie współpracy między przedsiębiorstwami, w szczególności w regionach przygranicznych umożliwi MŚP wykorzystywanie w pełni możliwości dostępnych na rynku wewnętrznym. Dostęp MŚP do rynków międzynarodowych również stanie się łatwiejszy.
  • Ograniczenie biurokracji. Kluczowe znaczenie ma uproszczenie uregulowań prawnych i administracyjnych obowiązujących dla MŚP. Zasada priorytetowego traktowania małych przedsiębiorstw („najpierw myśl na małą skalę”) zostanie włączona do wszystkich polityk UE. Interesy MŚP będą systematycznie uwzględniane podczas oceniania wpływu prawodawstwa unijnego i opracowywaniu przyszłego prawodawstwa. W tym celu mogą być przyznawane odpowiednie odstępstwa dla MŚP. Szczególna uwaga zostanie zwrócona na przepisy dotyczące pomocy państwa, udziału MŚP w programach wspólnotowych, podatku VAT oraz, na poziomie krajowym, podatków bezpośrednich.
  • Poprawa potencjału rozwoju MŚP. Zapewnienie MŚP lepszego dostępu do finansowania, badań, innowacji, informacji oraz technologii informacyjno-komunikacyjnych przyczyni się bezpośrednio do uwolnienia ich potencjału rozwoju. Wsparcie finansowe, zapewniane początkowo na poziomie wspólnotowym w ramach wieloletniego programu na rzecz przedsiębiorstw i przedsiębiorczości (2001–2006) zostało teraz powiększone o wsparcie w ramach Programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji (CIP) (2007–2013). Kluczowe znaczenie ma również wzmocnienie potencjału badawczego i innowacyjnego MŚP, ponieważ ciągłe innowacje są niezbędne dla stałego rozwoju MŚP. Udział MŚP w siódmym programie ramowym w zakresie badań zostanie w ten sposób ułatwiony.
  • Wzmocnienie dialogu i konsultacji z zainteresowanymi MŚP. Wymiana informacji pomiędzy przedsiębiorstwami, w szczególności MŚP, a instytucjami europejskimi jest niewystarczająca. Bardziej systematyczna współpraca i konsultacje z zainteresowanymi stronami stanowią podstawową wytyczną nowej polityki MŚP. W trakcie opracowywania polityk konsultacje z MŚP będą prowadzone za pośrednictwem pełnomocnika Komisji ds. MŚP lub „panelu MŚP”, szybkiego i prostego w zastosowaniu mechanizmu konsultacyjnego funkcjonującego w ramach sieci Enterprise Europe Network (EN). Ponadto pod koniec 2005 r. wprowadzony zostanie konkurs „Europejskie Nagrody za Przedsiębiorczość” [European Enterprise Awards], w ramach którego nagradzane będą środki, które okazały się skuteczne w promowaniu przedsiębiorczości, a także ułatwiły wymianę najlepszych praktyk w tym zakresie. Wspólnotowe sieci wsparcia biznesu będą nadal odgrywać zasadniczą rolę w rozpowszechnianiu informacji na temat UE wśród przedsiębiorstw, w szczególności MŚP.

Kontekst

MŚP stanowią dużą część gospodarki i przemysłu Europy. W Unii Europejskiej jest ich około 23 mln i stanowią 99% wszystkich przedsiębiorstw, zapewniając zatrudnienie na poziomie nawet 80% w niektórych sektorach, na przykład tekstylnym. Dlatego europejskie MŚP są bogatym źródłem wzrostu, zatrudnienia, umiejętności w zakresie przedsiębiorczości, innowacji oraz spójności gospodarczej i społecznej. W związku z tym konieczne jest uwolnienie potencjału MŚP oraz wprowadzenie korzystnych zmian w otoczeniu, w którym działają poprzez promowanie przedsiębiorczości.

See also

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2007

Top