EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Europejska karta małych przedsiębiorstw

UE uznała znaczenie małych przedsiębiorstw przyjmując Europejską kartę małych przedsiębiorstw na posiedzeniu Rady ds. Ogólnych w Lizbonie dnia 13 czerwca 2000 r. oraz zatwierdzając tę kartę na posiedzeniu Rady Europejskiej w Feira w dniach 19–20 czerwca tego samego roku. W karcie zaleca się, aby rządy skoncentrowały swoje działania strategiczne na dziesięciu kierunkach działań mających kluczowe znaczenie dla warunków, w jakich działają małe przedsiębiorstwa.

AKT

Załącznik III do Konkluzji Prezydencji z posiedzenia Rady Europejskiej w Santa Maria Da Feira w dniach 19–20 czerwca 2000 r.

STRESZCZENIE

Małe przedsiębiorstwa są siłą napędową innowacji i źródłem nowych miejsc pracy w Europie. Ze względu na małe rozmiary są bardzo wrażliwe na zmiany zachodzące w branży i otoczeniu, w którym działają. Dlatego szefowie państw i rządów oraz Komisja Europejska na posiedzeniu Rady Europejskiej w Feira (Portugalia) w dniach 19–20 czerwca 2000 r. podkreślili potrzebę ułatwiania rozwoju małych firm.

Szefowie państw i rządów oraz Komisja Europejska uznają dynamiczne zdolności małych przedsiębiorstw, w szczególności w zakresie zapewniania nowych usług, tworzenia miejsc pracy oraz wspierania rozwoju społecznego i regionalnego. Poza tym podkreślają znaczenie przedsiębiorczości i potrzebę powstrzymywania się od karania niektórych niepowodzeń. Uznają znaczenie wartości, jakimi w nowej gospodarce są wiedza, zaangażowanie i elastyczność.

Aby stymulować ducha przedsiębiorczości i udoskonalić środowisko gospodarcze, w którym działają małe przedsiębiorstwa, szefowie państw i rządów oraz Komisja Europejska zobowiązali się działać zgodnie z programem obejmujących dziesięć kierunków działań:

  • Kształcenie i szkolenia z zakresu przedsiębiorczości

Promowanie ducha przedsiębiorczości wymaga nauczania zasad prowadzenia biznesu już w młodym wieku. Odnosi się to szczególnie do nauczania w szkołach średnich i na wyższych uczelniach, zachęcania do inicjatyw w zakresie przedsiębiorczości podejmowanych przez młodych ludzi oraz opracowywania programów szkoleniowych dla małych przedsiębiorstw.

  • Mniejsze koszty i szybsze rozpoczęcie działalności

Rejestracja firm stanie się mniej kosztowna i szybsza w szczególności dzięki wykorzystywaniu komputerowej rejestracji.

  • Sprawniejsze ustawodawstwo i lepsze przepisy

Celem jest zredukowanie negatywnego wpływu przepisów poszczególnych państw w zakresie prawa upadłościowego i nowych regulacji na małe przedsiębiorstwa. Małe przedsiębiorstwa będą mogły łatwiej korzystać z dokumentów administracyjnych i zostaną zwolnione z niektórych obowiązków.

  • Dostępność umiejętności

Instytucje zajmujące się szkoleniem będą zapewniały umiejętności dostosowane do potrzeb małych przedsiębiorstw, jak również usługi w zakresie szkolenia oraz doradztwa przez cały okres funkcjonowania przedsiębiorstwa.

  • Usprawnienie dostępu w trybie on-line

Organy administracji publicznej będą nakłaniane do rozszerzania możliwości komunikowania się z sektorem przedsiębiorstw drogą elektroniczną.

  • Szersza działalność wychodząca poza jednolity rynek

Państwa członkowskie i Komisja będą dążyły do zakończenia tworzenia jednolitego rynku, aby przedsiębiorstwa mogły czerpać z niego jak najwięcej korzyści. Jednocześnie należy rygorystycznie stosować krajowe i wspólnotowe przepisy dotyczące konkurencji.

  • Kwestie opodatkowania i finansowe

Systemy podatkowe muszą ułatwiać działalność przedsiębiorcom. Należy również poprawić dostępność usług finansowych (kapitał wysokiego ryzyka, fundusze strukturalne).

  • Zwiększenie możliwości technologicznych małych przedsiębiorstw

Podejmowane będą działania w celu promowania nowych technologii, udostępniania patentów wspólnotowych oraz ułatwienia dostępu do programów badawczych ukierunkowanych w większym stopniu na zastosowania komercyjne. Promowana będzie współpraca między przedsiębiorstwami, uczelniami wyższymi i instytutami badawczymi.

  • Skuteczne modele handlu elektronicznego i najlepsze wsparcie dla małych przedsiębiorstw

Małe przedsiębiorstwa będą zachęcane do stosowania najlepszych praktyk. Opracowywane będą usługi wspomagające działalność gospodarczą.

  • Rozwijanie silniejszej i skuteczniejszej reprezentacji interesów małych przedsiębiorstw na szczeblu Unii Europejskiej i poszczególnych państw

Przeanalizowany zostanie sposób reprezentowania interesów małych przedsiębiorstwna szczeblu poszczególnych państw oraz na poziomie Unii Europejskiej. Polityki krajowe i wspólnotowe zostaną lepiej skoordynowane i przeprowadzane będą oceny w celu poprawy postępów osiąganych przez małe przedsiębiorstwa. Realizacja karty będzie oceniana w cyklu rocznym na podstawie reportu Komisji przedstawianego na szczytach wiosennych.

Państwa członkowskie rozpoczęły proces wdrażania wiosną 2000 r. Kraje przystępujące i kandydujące zostały uwzględnione w procesie począwszy od wiosny 2002 r. Po przyjęciu karty przez kraje przystępujące i kraje kandydujące w Maribor (Słowenia) 23 kwietnia 2002 r. proces został zapoczątkowany również w innych obszarach. Kraje Bałkanów Zachodnich (Albania, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Była Jugosłowiańska Republika Macedonii, Serbia i Czarnogóra) przyjęły kartę w Salonikach (Grecja) w czerwcu 2003 r. W 2004 r. kraje te rozpoczęły pierwszy etap realizacji procesu wraz Mołdawią, która dołączyła w tym samym roku.

AKTY POWIĄZANE

Eurośródziemnomorska karta dla przedsiębiorstw (EN) (FR)

W czasie eurośródziemnomorskiej konferencji ministerialnej, która odbyła się w Casercie 4 października 2004 r., Algieria, Egipt, Izrael, Jordania, Liban, Maroko, Autonomia Palestyńska, Syria i Tunezja zatwierdziły Eurośródziemnomorską kartę dla przedsiębiorstw.

Głównym celem tej karty jest przygotowanie do stworzenia strefy wolnego handlu Euromed, wzmocnienie partnerstw śródziemnomorskich oraz zapewnienie korzystnych warunków dla rozwoju przedsiębiorczości w regionie. Jej model w znacznej mierze opiera się na Europejskiej karcie małych przedsiębiorstw.

See also

  • Dalsze informacje można uzyskać na stronie „Europejskiej karty małych przedsiębiorstw (EN)” Dyrekcji Generalnej ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu.
  • Informacje na temat polityki i programów UE dotyczących wspierania MŚP dostępne są na europejskim portalu dla małych przedsiębiorstw.

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2007

Top