EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Produkty związane z obronnością: zasady transferu w UE

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Dyrektywa 2009/43/WE w sprawie uproszczenia warunków transferów produktów związanych z obronnością w UE

JAKIE SĄ CELE DYREKTYWY?

  • Jej celem jest wyeliminowanie rozbieżności przepisów i zasad obowiązujących w państwach członkowskich Unii Europejskiej (UE) i dotyczących transferu produktów związanych z obronnością (m.in. strzelb, bomb, torped, łodzi podwodnych i statków powietrznych zaprojektowanych do celów wojskowych).
  • Ustanawia ona system zezwoleń oparty na wydawaniu dostawcom zezwoleń na transfer.
  • Dyrektywa ułatwia przejrzysty i bezpieczny obrót produktami związanymi z obronnością w UE, wzmacniając tym samym konkurencyjność sektora obronnego UE.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Istnieją trzy rodzaje zezwoleń

  • 1.

    Generalne zezwolenia udzielane przez państwo członkowskie dostawcom mającym siedzibę na ich obszarze (jeżeli spełniają warunki zezwolenia), wnioskującym o transfer produktów związanych z obronnością do odbiorców mających siedzibę w innym państwie członkowskim.

  • 2.

    Globalne zezwolenia udzielane przez państwo członkowskie (określające zakres i czas trwania transferu) dostawcom wnioskującym o transfer produktów do odbiorców w co najmniej jednym państwie członkowskim.

  • 3.

    Indywidualne zezwolenia udzielane przez państwo członkowskie dostawcom wnioskującym o przeprowadzenie jednego transferu produktów do jednego odbiorcy.

Obowiązki dostawców

  • Państwa członkowskie muszą zagwarantować, że dostawcy produktów związanych z obronnością mający siedzibę na ich obszarze:
    • prowadzą szczegółowe rejestry dokonywanych transferów;
    • informują odbiorców o warunkach zezwolenia (czyli o ograniczeniach odnoszących się do ostatecznego wykorzystania lub eksportu produktów związanych z obronnością);
    • informują właściwy organ państwa członkowskiego, z którego terytorium zamierzają dokonać transferu produktów, o zamiarze wykorzystania generalnego zezwolenia po raz pierwszy.
  • Państwa członkowskie, na których terytorium znajduje się siedziba odbiorcy produktów związanych z obronnością transferowanych zgodnie z zezwoleniem, muszą zaświadczyć, że odbiorcy ci przestrzegają ograniczeń dotyczących eksportu otrzymanych produktów.

Wykaz objętych dyrektywą produktów związanych z obronnością znajduje się w załączniku do dyrektywy. Ten załącznik jest regularnie aktualizowany w drodze aktów delegowanych przyjmowanych przez Komisję Europejską, tak aby odpowiadał Wspólnemu wykazowi uzbrojenia Unii Europejskiej. Załącznik został ostatnio zaktualizowany dyrektywą delegowaną 2023/277 w 2023 roku. Komisja regularnie aktualizuje ten wykaz, tak aby odpowiadał on Wspólnemu wykazowi uzbrojenia, którego najnowsza wersja pochodzi z 28 lutego 2023 r.

OD KIEDY PRZEPISY MAJĄ ZASTOSOWANIE?

Dyrektywa miała być transponowana do prawa krajowego do 30 czerwca 2011 r.

Przyjęte przepisy mają zastosowanie od 30 czerwca 2012 r.

Dyrektywa delegowana (UE) 2023/277 musi zostać włączona do przepisów krajowych do 31 maja 2023 roku, a jej przepisy powinny obowiązywać od 7 czerwca 2023 roku.

KONTEKST

Przed wejściem w życie dyrektywy 2009/43/WE transfer produktów związanych z obronnością w UE regulowany był krajowymi przepisami dotyczącymi zezwoleń. Przepisy te w znacznym stopniu różniły się od siebie pod względem procedur, zakresu i czasu potrzebnego na uzyskanie zezwolenia. Wynikiem tego stanu rzeczy było ograniczenie konkurencyjności europejskiego sektora obronności oraz zahamowanie tworzenia prawdziwego europejskiego rynku produktów obronnych.

Więcej informacji:

GŁÓWNY DOKUMENT

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/43/WE z dnia 6 maja 2009 r. w sprawie uproszczenia warunków transferów produktów związanych z obronnością we Wspólnocie (Dz.U. L 146 z 10.6.2009, s. 1–36).

Kolejne zmiany dyrektywy 2009/43/WE i jej załączników oraz wprowadzone do nich poprawki zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

DOKUMENTY POWIĄZANE

Dyrektywa delegowana Komisji (UE) 2023/277 z dnia 5 października 2022 r. zmieniająca dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/43/WE w odniesieniu do aktualizacji wykazu produktów związanych z obronnością zgodnie ze zaktualizowanym wspólnym wykazem uzbrojenia Unii Europejskiej z dnia 21 lutego 2022 r. (Dz.U. L 42 z 10.2.2023, s. 1–39).

Wspólny wykaz uzbrojenia Unii Europejskiej (Dz.U. C 72 z 28.2.2023, s. 2–37).

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2023

Top