EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Program działań „Profilaktyka narkotykowa i informacja o narkotykach” (2007–2013)

Unia Europejska ustanawia program „Profilaktyka narkotykowa i informacja o narkotykach” na okres od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2013 r. Projekt ten jest częścią programu ogólnego „Prawa podstawowe i sprawiedliwość”. Zadaniem programu jest wspieranie projektów mających na celu zapobieganie zażywaniu narkotyków.

AKT

Decyzja 1150/2007/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 25 września 2007 r. ustanawiająca na lata 2007–2013 program szczegółowy Profilaktyka narkotykowa i informacja o narkotykach jako część programu ogólnego Prawa podstawowe i sprawiedliwość.

STRESZCZENIE

Śmiertelność związana z uzależnieniem od narkotyków w Europie jest wysoka. Konieczne jest mierzenie bezpośrednich oraz długotrwałych skutków wpływu narkotyków na zdrowie, rozwój społeczny i psychologiczny oraz na równość szans dotkniętych osób.

Program „Profilaktyka narkotykowa i informacja o narkotykach” ustanowiony przez Unię Europejską (UE) ma trzy cele:

  • zapobieganie zażywaniu narkotyków, uzależnieniu od narkotyków oraz szkodliwym skutkom narkotyków i ograniczanie tych zjawisk,
  • przyczynianie się do poprawy informacji na temat zażywania narkotyków,
  • wspieranie wdrożenia strategii antynarkotykowej w UE.

W tym celu program wspiera działania ponadnarodowe mające na celu:

  • tworzenie multidyscyplinarnych sieci,
  • zapewnienie rozwoju bazy wiedzy oraz wymiany informacji i najlepszych praktyk,
  • zwiększanie świadomości publicznej w zakresie problemów zdrowotnych i społecznych związanych z zażywaniem narkotyków,
  • zapobieganie zażywaniu narkotyków.

Zakres zastosowania

W ramach programu są finansowane następujące działania:

  • działania Komisji (prace badawcze, sondaże, konferencje, kampanie publiczne, wydarzenia publiczne, analizy, tworzenie stron internetowych itp.),
  • projekty ponadnarodowe o znaczeniu europejskim przedstawiane przez państwa członkowskie lub kraje kandydujące do członkostwa w UE,
  • działalność organizacji pozarządowych lub innych podmiotów realizujących cele leżące w ogólnym interesie europejskim.

Podejmowane działania są otwarte dla organizacji publicznych i prywatnych działających w dziedzinie zapobiegania zażywaniu narkotyków i informowania o nich.

Program jest skierowany do wszystkich grup dotkniętych zażywaniem narkotyków, ale jest szczególnie ukierunkowany na grupy ryzyka takie jak młodzież, kobiety, grupy szczególnie narażone i osoby mieszkające w dzielnicach mniej uprzywilejowanych.

Inne grupy docelowe obejmują nauczycieli i wychowawców, rodziców, pracowników socjalnych, władze lokalne i krajowe, personel medyczny i paramedyczny, pracowników wymiaru sprawiedliwości, organy ścigania i zakłady karne, organizacje pozarządowe, związki zawodowe i wspólnoty religijne.

Ramy finansowania

Budżet na lata 2007–2013 wynosi 21,35 mln euro. Dotacje są przyznawane przez Komisję w następstwie zaproszeń do składania wniosków. Istnieje wiele kryteriów kwalifikowalności:

  • zgodność proponowanych działań z rocznym programem prac,
  • zgodność oczekiwanych wyników z celami określonymi przez program,
  • adekwatność kwoty przedstawionej we wniosku względem oczekiwanych wyników,
  • wpływ działań na społeczeństwo oraz zasięg geograficzny i społeczny,
  • udział obywateli w strukturach.

Kontekst

UE podejmuje wiele inicjatyw w dziedzinie zwalczania narkotyków. Oprócz strategii antynarkotykowej zaplanowanej na lata 2005–2012, został przyjęty plan działania mający na celu przekształcenie strategii w konkretne działania.

Program „Profilaktyka narkotykowa i informacja o narkotykach” jest częścią programu ogólnego „Prawa podstawowe i sprawiedliwość” na lata 2007–2013 mającego na celu wspieranie wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości w UE. Wspomniany program ogólny obejmuje również programy szczegółowe „Wymiar sprawiedliwości w sprawach karnych”, „Wymiar sprawiedliwości w sprawach cywilnych”, „Prawa podstawowe i obywatelstwo” oraz program Daphne III w dziedzinie walki z przemocą.

Odniesienia

AKT

Wejście w życie

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy

Decyzja 1150/2007/WE

23.10.2007

Dz.U. L 257 z 3.10.2007

AKTY POWIĄZANE

Sprawozdanie Komisji dla Rady i Parlamentu Europejskiego z dnia 5 maja 2011 r. - Sprawozdanie w sprawie oceny okresowej programu szczegółowego „Profilaktyka narkotykowa i informacja o narkotykach” (DPIP) 2007–2013 [nieopublikowane w Dzienniku Urzędowym]. Ocena programu wykazuje, że osiągnął on dobre wyniki w ciągu pierwszych trzech lat realizacji i wiele celów zostało zrealizowanych. Komisja wyraża ubolewanie z powodu niewystarczającego budżetu, którym dysponuje, uniemożliwiającym uzyskanie realnego wpływu w skali europejskiej. W związku z tym Komisja proponuje zwiększyć środki finansowe programu, a także skupić się na projektach w skali europejskiej, uprościć procedury administracyjne oraz polepszyć upowszechnianie osiągniętych wyników.

See also

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2011

Top