EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Bezpieczniejsze detergenty dla europejskich konsumentów

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rozporządzenie (WE) nr 648/2004 w sprawie detergentów

JAKIE SĄ CELE ROZPORZĄDZENIA?

  • Detergenty* mogą zawierać składniki zwane środkami powierzchniowo czynnymi*, które sprawiają, że poprawiają się ich właściwości czyszczące, ale po uwolnieniu do środowiska naturalnego mogą też negatywnie wpływać na jakość wody. Dlatego ich stosowanie musi być uważnie kontrolowane.
  • Rozporządzenie ustanawia wspólne przepisy mające umożliwić sprzedaż i wykorzystywanie detergentów i środków powierzchniowo czynnych na terenie całej Unii Europejskiej (UE), zapewniając jednocześnie wysoki poziom ochrony środowiska i zdrowia ludzi.
  • Zgodnie z rozporządzeniem wyłącznie środki powierzchniowo czynne, które spełniają kryteria dla całkowitej biodegradacji*, mogą otrzymać pozwolenie na wprowadzenie do obrotu, zarówno jako samodzielne produkty (np. mieszaniny składników używane do produkcji detergentów) lub jako substancje w składzie detergentów.
  • Obecnie trwa przegląd rozporządzenia w ramach programu sprawności i wydajności regulacyjnej (REFIT).

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

  • Przepisy harmonizują metody badań podatności na biodegradację wszystkich środków powierzchniowo czynnych stosowanych w detergentach. Dotyczy to zarówno całkowitej, jak i częściowej biodegradacji*.
  • Badania wykonuje się w laboratoriach spełniających uznane międzynarodowe normy.
  • Producenci mają obowiązek zapewnić zgodność ich produktów z wymaganiami niniejszego rozporządzenia.
  • Producenci muszą udostępniać dokumentację przeprowadzonych badań odpowiednim organom oraz arkusz danych składników personelowi medycznemu, bezzwłocznie i na żądanie.
  • Na opakowaniach detergentów muszą być umieszczone trwale informacje za pomocą czytelnych, widocznych liter. Muszą one zawierać m.in. dane kontaktowe umożliwiające kontakt z producentem oraz uzyskanie dostępu do arkusza danych.
  • Etykiety na detergentach sprzedawanych na rynku detalicznym muszą zawierać informacje na temat zalecanych sposobów dozowania dla różnego typu cyklów prania w standardowej pralce.
  • Organy krajowe mogą zakazać obrotu danym detergentem, jeżeli stwierdzą, że stwarza on zagrożenie dla zdrowia ludzi lub zwierząt lub dla środowiska. O swojej decyzji informują Komisję Europejską oraz inne państwa członkowskie UE.

W 2012 r. dokonano zmiany w rozporządzeniu w celu harmonizacji przepisów dotyczących ograniczenia zawartości fosforanów i innych związków fosforu w detergentach przeznaczonych do domowych pralek i zmywarek.

OD KIEDY ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

Rozporządzenie ma zastosowanie od 8 października 2005 r.

KONTEKST

  • Poprzednie ustawodawstwo obejmowało jedynie częściową biodegradację środków powierzchniowo czynnych w detergentach. Niniejsze rozporządzenie zastępuje poprzednie przepisy, kładąc jednocześnie nacisk na całkowitą biodegradację.
  • Poprawki z 2012 r. wprowadziły nowe limity, mające na celu ograniczenie szkód, jakie mogą wyrządzać zawarte w detergentach fosforany, zarówno w ekosystemach, jak i w stanie jakości wody – proces ten nazywany jest „eutrofizacją”.
  • Więcej informacji:

KLUCZOWE POJĘCIA

Detergent. Jakakolwiek substancja lub preparat w płynie, proszku lub w innej formie, zawierający mydło i/lub inne środki powierzchniowo czynne przeznaczone do procesów prania, mycia i czyszczenia.
Środek powierzchniowo czynny (surfaktant). Jeden z wielu związków chemicznych wchodzących w skład detergentów. Środki powierzchniowo czynne dodaje się ze względu na ich właściwości pozwalające na usuwanie zabrudzeń ze skóry, ubrań i artykułów gospodarstwa domowego, w szczególności kuchennych i łazienkowych. Zmniejszają one napięcie powierzchniowe pomiędzy dwoma płynami lub pomiędzy płynem a ciałem stałym. Mogą one też pełnić rolę środków zwilżających, emulgatorów i substancji pianotwórczych. Nazwa surfaktant pochodzi od angielskiej frazy „surface active agent”.
Całkowita biodegradacja. Kiedy środek powierzchniowo czynny rozpada się na dwutlenek węgla, wodę i sole mineralne i ulega absorpcji do środowiska naturalnego.
Częściowa biodegradacja. Kiedy środek powierzchniowo czynny traci własności powierzchniowo czynne. Utrata tych własności jest istotna w kontekście jak największego ograniczenia potencjalnych negatywnych skutków dla stacji uzdatniania wody.

GŁÓWNY DOKUMENT

Rozporządzenie (WE) nr 648/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 31 marca 2004 r. w sprawie detergentów (Dz.U. L 104 z 8.4.2004, s. 1–35)

Kolejne zmiany rozporządzenia (WE) nr 648/2004 zostały włączone do tekstu pierwotnego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2022

Top