Help Print this page 

Summaries of EU Legislation

Title and reference
Kofeina i chinina (do 2014 r.)

Summaries of EU legislation: direct access to the main summaries page.

This summary is archived.
Languages and formats available
BG ES CS DA DE ET EL EN FR GA HR IT LV LT HU MT NL PL PT RO SK SL FI SV
HTML html ES html CS html DA html DE html EL html EN html FR html IT html HU html NL html PL html PT html RO html FI html SV
Multilingual display
Miscellaneous information
  • Archived: true
Text

Kofeina i chinina (do 2014 r.)

Unia Europejska wprowadza wymóg informowania konsumentów o podwyższonej zawartości kofeiny w napojach. W związku z tym chinina i kofeina, wykorzystywane jako środki aromatyzujące do produkcji lub przygotowania środków spożywczych, muszą być wymienione z nazwy w wykazie składników.

AKT

Dyrektywa Komisji 2002/67/WE z dnia 18 lipca 2002 r. w sprawie etykietowania środków spożywczych zawierających chininę oraz środków spożywczych zawierających kofeinę.

STRESZCZENIE

Dzięki tej dyrektywie konsumentom udzielona jest wyraźna i dokładna informacja odnośnie do obecności chininy i kofeiny w danym środku spożywczym.

Napoje o wysokiej zawartości kofeiny

Na etykiecie napoju zawierającego kofeinę w proporcji przewyższającej 150 mg/l musi widnieć napis „o wysokiej zawartości kofeiny”, po którym należy umieścić informację o zawartości kofeiny wyrażonej w mg na 100 ml. Napis musi znajdować się w tym samym polu widzenia, co nazwa napoju.

Przepisy dotyczą napojów przeznaczonych do spożycia w stanie niezmodyfikowanym oraz przetworzonych ze skoncentrowanego lub suchego produktu. Przepisy te nie dotyczą napojów na bazie kawy, herbaty albo ekstraktu kawy lub herbaty, w przypadku gdy nazwa, pod którą sprzedawany jest dany produkt, zawiera określenie „kawa” lub „herbata”.

Kofeina lub chinina wykorzystywane jako środki aromatyzujące

Chinina i kofeina, wykorzystywane jako środki aromatyzujące do produkcji lub przygotowania środków spożywczych, muszą być wymienione z nazwy w wykazie składników, bezpośrednio po określeniu „środek aromatyzujący”.

Kontekst

Od dnia 13 grudnia 2014 r. niniejsza dyrektywa zostanie zastąpiona rozporządzeniem (UE) nr 1169/2011 w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Odniesienia

Akt

Wejście w życie

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy

Dyrektywa 2002/67/WE

8.8.2002

30.6.2003

Dz.U. L 191 z 19.7.2002

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2012

Top