EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Szkolnictwo wyższe — współpraca między krajami UE i spoza UE

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Wzmacnianie współpracy z państwami spoza UE w obszarze szkolnictwa wyższego — COM(2001) 385 final

STRESZCZENIE

JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEGO KOMUNIKATU?

Określa on strategię i identyfikuje zasady dotyczące wzmacniania współpracy pomiędzy krajami UE i spoza UE w obszarze szkolnictwa wyższego.

Jego celem jest:

  • promocja UE jako centrum edukacyjnego;
  • wsparcie wysiłków na rzecz modernizacji w krajach partnerskich spoza UE;
  • promocja wspólnych wartości i porozumienia między kulturami;
  • wsparcie krajów UE i ich instytucji szkolnictwa wyższego w działaniach na rzecz umiędzynarodowienia; oraz
  • poprawa jakości usług i poziomu zasobów kadrowych za sprawą wzajemnego uczenia się i wymiany dobrych praktyk.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

  • Komisja wyraża nadzieję, że dzięki strategii określonej w niniejszym komunikacie uda się jak najlepiej wykorzystać doświadczenie zdobyte podczas realizacji ustanowionych w ramach UE programów, takich jak Erasmus+, którego celem jest, między innymi, poszerzenie międzynarodowego wymiaru edukacji i szkoleń za sprawą współpracy między instytucjami szkolnictwa wyższego z krajów UE i spoza UE.
  • W strategii nawołuje się do tworzenia wielostronnych sieci i nawiązywania partnerstw z krajami posiadającymi instytucje szkolnictwa wyższego podobne do tych w UE, dzięki czemu uczelnie będą w stanie porozumieć się w następujących kwestiach:
    • zakresu programów akademickich dla studentów objętych wymianą;
    • ustaleń w kwestii opieki nad studentami objętymi wymianą, podczas ich pobytu za granicą;
    • ustaleń dotyczących uznawania opanowanego materiału przez uczelnie wysyłającą i przyjmującą, w oparciu o model europejskiego systemu transferu i akumulacji punktów*.
  • W strategii podkreślono, że aby współpraca między krajami UE i spoza UE w obszarze szkolnictwa wyższego była naprawdę skuteczna, nie może opierać się wyłącznie na wymianie studentów. Potrzebne jest też wdrożenie wymian pracowników i realizacji wspólnych programów.
  • W strategii zalecono, aby na potrzeby promocji UE, jako ośrodka doskonałości w kształceniu na całym świecie, zwiększyć potencjał europejskich uczelni w innych krajach, rozwijając sieć unijnych ośrodków akademickich i katedr Jeana Monneta (stanowiska dla profesorów z całego świata specjalizujących się w zagadnieniach integracji europejskiej).
  • Działanie „Maria Skłodowska-Curie” , finansowane w ramach inicjatywy „Horyzont 2020” , stanowi uzupełnienie strategii za sprawą promowania mobilności transnarodowej naukowców i doktorantów.

KONTEKST

Europejskie uczelnie mają dobre doświadczenia w zakresie współpracy międzynarodowej, wyrażającej się w opracowaniu międzynarodowych programów nauczania i wspólnych tytułów oraz stopni naukowych, finansowaniu międzynarodowych projektów w zakresie badań naukowych i innowacji oraz wspieraniu wymiany studentów, pracowników i wiedzy. Tego typu współpraca nie tylko poprawia jakość kształcenia i szkoleń, ale za sprawą mobilności pobudza innowacyjność i tworzenie nowych miejsc pracy, dając jednocześnie pracownikom i studentom możliwość poszerzania horyzontów.

KLUCZOWE POJĘCIA

*Europejski system transferu i akumulacji punktów: system punktów zaliczeniowych stworzony w celu ułatwienia studentom przemieszczania się miedzy różnymi krajami. Został on przyjęty przez większość krajów należących do europejskiego obszaru szkolnictwa wyższego oraz przez wiele innych państw.

AKT

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wzmocnienia współpracy z państwami trzecimi w obszarze szkolnictwa wyższego (COM(2001) 385 final z 18.7.2001)

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2015

Top