EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Przejście na konkurencyjny, zrównoważony i bezpieczny system energetyczny dla Europy

Unia Europejska (UE) jest zdecydowana, aby do roku 2050 zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych o 80-95% w stosunku do wielkości emisji z roku 1990. Plan działań do roku 2020 jest jasny. Teraz UE wyznacza nowy kierunek w zakresie dekarbonizacji na następne trzy dekady, by dać pewność inwestorom, rządom i obywatelom.

AKT

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów: Plan działania w zakresie energii do roku 2050 (COM(2011) 885 final z 15.12.2011)

STRESZCZENIE

Unia Europejska (UE) jest zdecydowana, aby do roku 2050 zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych o 80-95% w stosunku do wielkości emisji z roku 1990. Plan działań do roku 2020 jest jasny. Teraz UE wyznacza nowy kierunek w zakresie dekarbonizacji na następne trzy dekady, by dać pewność inwestorom, rządom i obywatelom.

JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEGO KOMUNIKATU?

Plan działania w zakresie energii analizuje różne scenariusze osiągania konkurencyjnej, niskoemisyjnej gospodarki do roku 2050 przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa dostaw energii. Komunikat udowadnia, że niezależnie od tego, który scenariusz zostanie wybrany, cele związane z dekarbonizacją są możliwe do osiągnięcia.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

W celu osiągnięcia nowego systemu energetycznego plan działania określa następujące czynniki:

  • Obowiązująca strategia„Energia 2020” , mogąca pomóc w zmniejszeniu emisji o 40 % do 2050 r., musi zostać w całości wdrożona.
  • Głównym obszarem powinna pozostać efektywność energetyczna, zwłaszcza nowych i starych budynków, transportu, produktów i urządzeń.
  • Odnawialne źródła energii są potencjalnie w stanie zaspokoić około 30% całkowitego zużycia energii w EU do roku 2030.
  • Większe inwestycje publiczne i prywatne w badania i rozwój oraz innowacje technologiczne są niezbędne do tego, by energetyka niskoemisyjna była ekonomicznie opłacalna.
  • Zastąpienie węgla i ropy naftowej gazem może zmniejszyć emisje przy użyciu obecnych technologii przynajmniej do roku 2030 lub nawet 2035.
  • Ceny energii powinny lepiej odzwierciedlać faktyczne koszty, zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji. Im szybciej się to stanie, tym łatwiej będzie przejść na system niskoemisyjny.
  • Nowa infrastruktura energetyczna, np. dla pojazdów elektrycznych, oraz instalacje magazynowe są niezbędne w krajach UE oraz w krajach sąsiednich.
  • Bezpieczeństwo i ochrona tradycyjnych i nowych źródeł energii musi pozostać sprawą najwyższej wagi.
  • UE powinna przyjąć szersze i lepiej skoordynowane podejście do międzynarodowych stosunków w dziedzinie energetyki i działań w zakresie zmian klimatu.
  • Należy wytyczyć główne etapy dla możliwych do osiągnięcia celów oraz by dać inwestorom wskazówki w obliczu podejmowanych przez UE kolejnych kroków określających ramy strategiczne do roku 2030.

KONTEKST

System energetyczny Europy musi zostać zmieniony ze względów związanych z klimatem, bezpieczeństwem i gospodarką. By inwestycje energetyczne przyniosły rezultaty, potrzeba dużo czasu. Podejmowane obecnie decyzje już dziś kształtują system energetyczny na rok 2050 wraz z wymienianiem starzejącej się infrastruktury i opracowywaniem nowych form energii. W obliczu takiej transformacji inwestorzy publiczni i prywatni potrzebują jasnego sygnału, w jakim kierunku zmierza UE.

Więcej informacji na stronach internetowych Komisji Europejskiej poświęconych strategii energetycznej oraz planu działania do roku 2050.

AKTY POWIĄZANE

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów - Energia 2020: Strategia na rzecz konkurencyjnego, zrównoważonego i bezpiecznego sektora energetycznego (COM(2010) 639 final z 10.11.2010)

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2015

Top