EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Unijne wsparcie dla rolników w regionach najbardziej oddalonych

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rozporządzenie (UE) nr 228/2013 ustanawiające szczególne środki w dziedzinie rolnictwa na rzecz regionów najbardziej oddalonych w UE

JAKIE SĄ CELE ROZPORZĄDZENIA?

  • Celem rozporządzenia jest wprowadzenie specjalnego systemu, aby zaradzić trudnościom, z jakimi mierzą się regiony najbardziej oddalone Unii Europejskiej (UE), wywołanym ich oddalonym położeniem, ukształtowaniem terenu, klimatem i zależnością gospodarczą związaną z niewielką liczbą produktów.
  • Środki te określane są mianem programu POSEI, który przewiduje szczególne opcje na rzecz regionów oddalonych i wyspiarskich.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Cele

Rozporządzenie ma trzy cele.

  • 1.

    Zapewnienie zaopatrzenia takich regionów w podstawowe produkty przeznaczone do spożycia przez ludzi lub do przetwórstwa, lub stanowiące środki produkcji rolnej, w cenach rekompensujących im trudności wynikające z ich izolacji.

  • 2.

    Zabezpieczenie trwałości i rozwoju w dziedzinie dywersyfikacji produkcji zwierzęcej i roślinnej, w tym produkcji, przetwórstwa i wprowadzania do obrotu produktów lokalnych.

  • 3.

    Utrzymanie rozwoju i wzmocnienie konkurencyjności tradycyjnej działalności rolniczej.

Kwalifikujące się obszary

Obszary kwalifikujące się do finansowania w ramach programu POSEI są określone w art. 349 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

  • Hiszpania: Wyspy Kanaryjskie.
  • Francja: Gwadelupa, Gujana Francuska, Martynika, Reunion i Majotta.
  • Portugalia: Azory i Madera.

Programy POSEI: zarządzanie i budżety

Każde państwo członkowskie UE określa, na jakim szczeblu geograficznym powinny zostać ustanowione programy.

Zgodnie z art. 30 ust. 2 i 3 rozporządzenia każde z tych trzech państw członkowskich co roku otrzymuje dofinansowanie o poniższej wartości.

  • Wyspy Kanaryjskie. 268,42 mln EUR (z czego maksymalna kwota na szczególny system dostaw wynosi 72,7 mln EUR).
  • Francuskie departamenty zamorskie. 278,41 mln EUR (z czego maksymalna kwota na szczególny system dostaw wynosi 26,9 mln EUR).
  • Azory i Madera. 106,21 mln EUR (z czego maksymalna kwota na szczególny system dostaw wynosi 21,2 mln EUR).

Szczególny system dostaw

  • Po zatwierdzeniu tych środków przyznaje się je pod warunkiem, że korzyści gospodarcze są przeniesione na odbiorcę końcowego. Aby zapewnić ciągłość i rozwój lokalnej produkcji rolnej w dłuższej perspektywie, stopień odniesionych korzyści nie może negatywnie wpływać na wytwarzanie takich produktów lokalnie. Pomoc powinna być proporcjonalna do dodatkowych kosztów wynikających ze szczególnego położenia geograficznego regionów najbardziej oddalonych.
  • Wsparcie jest realizowane poprzez pozwolenia na przywóz, świadectwa zwolnienia oraz świadectwa pomocy wydawane zarejestrowanym podmiotom gospodarczym. Każdy podmiot mający siedzibę w UE może ubiegać się o wpis do rejestru po spełnieniu określonych warunków.

Środki na rzecz lokalnej produkcji rolnej

  • Program może obejmować środki wsparcia produkcji, przetwórstwa lub wprowadzania do obrotu produktów rolnych w regionach najbardziej oddalonych.
  • Każdy środek można podzielić na działania. W przypadku każdego działania program musi określać co najmniej beneficjentów, warunki kwalifikowalności i jednostkową kwotę pomocy przyznanej na rzecz danego działania.

Kontrole i sankcje

  • Produkty objęte szczególnym systemem dostaw podlegają kontrolom przy ich wprowadzaniu na terytorium regionów najbardziej oddalonych oraz przy ich wywozie lub wysyłce z tych regionów. W przypadku nieprzestrzegania zasad organy mogą odzyskać środki przyznane podmiotom gospodarczym (np. rolnikom i firmom mającym w posiadaniu gospodarstwa rolne) oraz tymczasowo zawiesić lub unieważnić ich wpis do rejestru.
  • Środki na rzecz lokalnej produkcji rolnej weryfikowane są poprzez kontrole administracyjne i kontrole na miejscu. W przypadku nienależnych płatności beneficjent ma obowiązek zwrócić przedmiotowe kwoty.

Środki ochronne przeciwko agrofagom roślin

Rozporządzenie (UE) 2016/2031, zmieniające rozporządzenie (UE) nr 228/2013, wymaga sfinansowania przez UE programów zwalczania szkodników w regionach najbardziej oddalonych, wdrażanych zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 652/2014, które zostało uchylone i zastąpione rozporządzeniem (UE) 2021/690 ustanawiającym program na rzecz jednolitego rynku (zob. streszczenie).

Akt delegowany

Rozporządzenie delegowane (UE) nr 179/2014 uzupełnia rozporządzenie (UE) nr 228/2013 w odniesieniu do:

  • rejestru podmiotów gospodarczych,
  • kwoty pomocy z tytułu wprowadzania produktów do obrotu poza regionem,
  • znaku graficznego,
  • zwolnienia z przywozowych należności celnych w odniesieniu do niektórych sztuk bydła,
  • finansowania niektórych środków odnoszących się do szczególnych środków w dziedzinie rolnictwa na rzecz regionów najbardziej oddalonych UE.

Akty wykonawcze

Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 180/2014 ustanawiające zasady dotyczące stosowania rozporządzenia (UE) nr 228/2013. Zawiera ono dziewięć załączników oraz szczegółowe przepisy obejmujące:

  • szczególny system dostaw (np. prognozowany bilans dostaw, dostawy w oparciu o przywóz z państw trzecich, dostawy pochodzące z UE, wywóz i wysyłka, zarządzanie, kontrola i monitorowanie);
  • środki wsparcia na rzecz lokalnych produktów rolnych (wnioski o przyznanie pomocy, kontrole, obniżki i wykluczenia oraz płatności nienależne);
  • środki uzupełniające (logo, produkty zwierzęce, przywóz tytoniu na Wyspy Kanaryjskie).

Rozporządzenie wykonawcze (UE) 2020/532, zmienione rozporządzeniami (UE) 2020/2086 i (UE) 2021/238, pozwala na pewne odstępstwa od rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 180/2014 w celu uwzględnienia kwestii związanych z pandemią COVID-19.

Uchylenie

Rozporządzenie (UE) nr 228/2013 uchyla rozporządzenie (WE) nr 247/2006.

OD KIEDY ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

Ma ono zastosowanie od 21 marca 2013 r.

KONTEKST

Więcej informacji:

GŁÓWNY DOKUMENT

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 228/2013 z dnia 13 marca 2013 r. ustanawiające szczególne środki w dziedzinie rolnictwa na rzecz regionów najbardziej oddalonych w Unii Europejskiej i uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 247/2006 (Dz.U. L 78 z 20.3.2013, s. 23–40).

Kolejne zmiany rozporządzenia (UE) nr 228/2013 zostały włączone do tekstu pierwotnego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

DOKUMENTY POWIĄZANE

Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 180/2014 z dnia 20 lutego 2014 r. ustanawiające zasady dotyczące stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 228/2013 ustanawiającego szczególne środki w dziedzinie rolnictwa na rzecz regionów najbardziej oddalonych w Unii Europejskiej (Dz.U. L 63 z 4.3.2014, s. 13–52).

Zobacz tekst skonsolidowany.

Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 179/2014 z dnia 6 listopada 2013 r. uzupełniające rozporządzenie (UE) nr 228/2013 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do rejestru podmiotów gospodarczych, kwoty pomocy z tytułu wprowadzania produktów do obrotu poza regionem, znaku graficznego, zwolnienia z przywozowych należności celnych w odniesieniu do niektórych sztuk bydła i finansowania niektórych środków odnoszących się do szczególnych środków w dziedzinie rolnictwa na rzecz regionów najbardziej oddalonych Unii Europejskiej (Dz.U. L 63 z 4.3.2014, s. 3–12).

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021

Top