Odaberite eksperimentalnu funkciju koju želite isprobati

Ovaj je dokument isječak s web-mjesta EUR-Lex

Europejska strategia na rzecz wzrostu w sektorach morskich: Niebieski wzrost

 

STRESZCZENIE

Sektory morskie zapewniają w UE 5,4 mln miejsc pracy oraz wartość dodaną brutto sięgającą prawie 500 mld EUR rocznie. W 2012 r. UE przyjęła długoterminową strategię w celu wykorzystania ogromnego potencjału, jaki posiadają oceany i morza Europy.

JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEGO KOMUNIKATU?

Komunikat Komisji Europejskiej miał na celu wdrożenie strategii Unii Europejskiej (UE) na rzecz sektora morskiego. Strategia ta — znana jako „Niebieski wzrost” — stanowi wkład sektora morskiego w realizację celów strategii Europa 2020 na rzecz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju sprzyjającego włączeniu społecznemu. Opiera się na zintegrowanej polityce morskiej wdrożonej w 2007 r.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Strategia Niebieskiego wzrostu skupia się na wykorzystaniu potencjału sektorów morskich (niebieskiej gospodarki) w celu zapewnienia trwałego ożywienia gospodarczego w UE, a w szczególności w celu tworzenia nowych miejsc pracy oraz wspierania innowacji i zrównoważonego rozwoju.

Regiony nadmorskie i ich wybrzeża, ze względu na ich unikalne usytuowanie geograficzne (czyli ich otwartość na zewnątrz) od zawsze stanowiły ośrodki powstawania nowych pomysłów i innowacji. Pojawiły się trzy nowe czynniki, które mogą dodatkowo zwiększyć ich potencjał w tym zakresie:

W ostatniej dekadzie nastąpił szybki postęp technologiczny (szczególnie takich w dziedzinach jak robotyka, nadzór wideo i technologia podwodna) w zakresie operacji na morzu, które można prowadzić na coraz głębszych wodach.

Ze względu na wzrost populacji wykorzystywanie zasobów lądowych do zapewniania żywności i energii stale się zwiększa. Konieczne jest znalezienie bardziej zrównoważonego sposobu, w jaki można czerpać niezbędne ludziom zasoby z oceanów, które zajmują 71 % naszej planety.

Nasze morza mają do odegrania ważną rolę w zmniejszaniu emisji gazów cieplarnianych dzięki instalacjom wytwarzającym energię odnawialną na morzu oraz w oszczędzaniu energii dzięki transportowi drogą morską, który generuje mniej zanieczyszczeń niż transport lądowy.

Strategia wskazuje pięć sektorów, które mogą zapewnić zrównoważony wzrost i nowe miejsca pracy. Te sektory to akwakultura (hodowla ryb i skorupiaków), turystyka, biotechnologia morska, energia morska oraz eksploatacja zasobów dna morskiego. Wdrożono szereg inicjatyw Komisji w celu odkrywania i rozwijania potencjału wzrostu w tych obszarach. Obejmują one komunikaty w sprawie:

Strategia podkreśla znaczenie:

zwiększania wiedzy o morzu (w celu rozwijania nowych produktów i usług);

poprawy zarządzania działaniami na morzu — jest to niezbędne w celu uniknięcia potencjalnego konfliktu i stworzenia synergii pomiędzy różnymi działaniami;

bezpieczeństwa (tj. zintegrowanego nadzoru na morzu) wód UE w celu umożliwienia władzom morskim wymiany informacji dotyczących ryzyka i zagrożeń.

Uznaje również potrzebę zastosowania indywidualnego podejścia do siedmiu basenów morskich Europy (Morza Adriatyckiego i Morza Jońskiego, Oceanu Arktycznego, Oceanu Atlantyckiego, Morza Bałtyckiego, Morza Czarnego, Morza Śródziemnego oraz Morza Północnego). Zapewni to spełnienie poszczególnych potrzeb każdego basenu oraz zachęci zainteresowane kraje do współpracy.

Dalsze informacje są dostępne na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej ds. Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa Komisji Europejskiej.

AKT

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów — „Niebieski wzrost” szanse dla zrównoważonego wzrostu w sektorach morskich (COM(2012) 494 final z dnia 13 września 2012 r.)

AKTY POWIĄZANE

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów: Strategiczne wytyczne dotyczące zrównoważonego rozwoju akwakultury w UE (COM(2013) 229 final z dnia 29 kwietnia 2013 r.)

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów: Niebieska energia: Działania, które należy podjąć do roku 2020 i później w celu wykorzystania potencjału energetycznego europejskich mórz i oceanów (COM(2014) 8 final z dnia 20 stycznia 2014 r.)

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów: Europejska Strategia na rzecz większego wzrostu gospodarczego i zatrudnienia w turystyce przybrzeżnej i morskiej (COM(2014) 86 final z dnia 20 lutego 2014 r.)

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów: Innowacje w niebieskiej gospodarce wykorzystujące potencjał mórz i oceanów w zakresie wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy (COM(2014) 254 final/2 z dnia 8 maja 2014 r.)

Dokument roboczy służb Komisji — Wiedza o morzu 2020 r.: plan działania dołączony do dokumentu: Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów: Innowacje w niebieskiej gospodarce wykorzystujące potencjał mórz i oceanów w zakresie wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy (SWD(2014) 149 final z dnia 8 maja 2014 r.)

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2015

Vrh