EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015DC0572

KOMUNIKAT KOMISJI DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO, RADY, EUROPEJSKIEGO KOMITETU EKONOMICZNO-SPOŁECZNEGO, KOMITETU REGIONÓW ORAZ EUROPEJSKIEGO BANKU INWESTYCYJNEGO Stan unii energetycznej w 2015 r.

COM/2015/0572 final

Bruksela, dnia 18.11.2015

COM(2015) 572 final

KOMUNIKAT KOMISJI

Stan unii energetycznej w 2015 r.

{SWD(2015) 208}
{SWD(2015) 209}
{SWD(2015) 217 à 243}


1.    Wprowadzenie

Opracowana przez Komisję Europejską „Strategia ramowa na rzecz stabilnej unii energetycznej opartej na przyszłościowej polityce w dziedzinie klimatu” 1 stanowiła nowy impuls do przejścia na niskoemisyjną, bezpieczną i konkurencyjną gospodarkę. Aby nie zaprzepaścić tego impulsu, w niniejszym pierwszym sprawozdaniu na temat stanu unii energetycznej 2 przedstawiono postępy poczynione w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy i określono najważniejsze kwestie wymagające szczególnej uwagi politycznej w roku 2016 – kluczowym dla wdrożenia unii energetycznej 3 .

Za kilka dni światowi przywódcy przybędą do Paryża, by wypracować porozumienie dotyczące sposobów przeciwdziałania jednemu z największych wyzwań ludzkości: zmianie klimatu. W sprawozdaniu na temat stanu unii energetycznej podkreślono wkład Europy w negocjacje paryskie i skoncentrowano się na działaniach następczych. Przywództwo Europy w przejściu na gospodarkę niskoemisyjną musi być kontynuowane po konferencji w Paryżu poprzez realizację celów dotyczących klimatu i energii na 2030 r. oraz spójne działania dyplomatyczne w zakresie energii i klimatu. Pozwoli to zapewnić realizację zobowiązań przez wszystkie państwa.

Transformacja ma silne uzasadnienie ekonomiczne. Wiodące przedsiębiorstwa europejskie zmieniają swoje modele biznesu. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej prowadzi do powstawania miejsc pracy w Europie. Wymaga to nowych umiejętności oraz inwestycji. Wiele zmian związanych z tym przejściem będzie miało miejsce w miastach i gminach; gdy nasze miasta staną się inteligentniejsze, będą najważniejszymi czynnikami umożliwiającymi prowadzenie w UE zrównoważonej polityki energetycznej.

Rynki energii elektrycznej i gazu ziemnego w dalszym ciągu nie działają tak, jak powinny. Aby przejście na niskoemisyjną gospodarkę i społeczeństwo było pomyślne i społecznie sprawiedliwe, obywatele powinni przejąć większą odpowiedzialność, czerpać korzyści z nowych technologii i większej konkurencji pozwalającej zmniejszyć rachunki oraz brać bardziej aktywny udział w rynku.

Sytuacja geopolityczna w 2015 r. w naszym najbliższym sąsiedztwie spowodowała, że kwestia energii znajdowała się wysoko na liście priorytetów. Aby sprostać tym wyzwaniom konieczne jest uwzględnienie bezpieczeństwa energetycznego i efektywności energetycznej, rozwoju infrastruktury, zakończenia tworzenia wewnętrznego rynku energii i zrównoważonego rozwoju. W 2. wykazie projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania przedstawiono projekty infrastrukturalne, które są pilnie potrzebne, aby osiągnąć nasze cele w zakresie polityki energetycznej.

W sprawozdaniu na temat stanu unii energetycznej przedstawiono najważniejsze elementy mechanizmu wdrażania prowadzące do tworzenia bardziej przewidywalnej, przejrzystej i stabilnej polityki. Wytyczne dotyczące zintegrowanych krajowych planów w zakresie energii i klimatu stanowią dla państw członkowskich podstawę do rozpoczęcia opracowywania planów na okres od 2021 do 2030 r. Proponowana metodyka w zakresie najważniejszych wskaźników jest pierwszym krokiem w kierunku pomiaru i monitorowania realizacji unii energetycznej.

W ostatnich miesiącach przedstawiciele Komisji odwiedzili wiele państw członkowskich w celu omówienia unii energetycznej z wieloma zainteresowanymi stronami. Ponadto przeprowadzono dyskusje techniczne ze wszystkimi państwami członkowskimi. Kontakty te umożliwiły Komisji dokonanie oceny unii energetycznej dla każdego z państw członkowskich oraz określenie wniosków politycznych dla wszystkich pięciu wymiarów unii energetycznej.

2.    Obniżenie emisyjności gospodarki

Poczynione postępy

Gospodarka UE jest obecnie najbardziej niskoemisyjną znaczącą gospodarką na świecie. Odnosi ona szczególne sukcesy w dziedzinie oddzielania wzrostu gospodarczego od emisji gazów cieplarnianych. W latach 19902014 łączny produkt krajowy brutto UE wzrósł o 46 %, zaś poziom emisji gazów cieplarnianych zmniejszył się o 23 %. UE jest jedną z zaledwie trzech głównych gospodarek na świecie 4 , które generują ponad połowę swojej energii elektrycznej bez emisji gazów cieplarnianych 5 .

Jednym z celów strategii na rzecz unii energetycznej jest dalsze odejście od gospodarki opartej na paliwach kopalnych. W 2015 r. osiągnięto postępy w trzech dziedzinach leżących u podstaw tej zmiany. Są to: handel uprawnieniami do emisji, odnawialne źródła energii oraz dalsze inwestycje w technologie niskoemisyjne i efektywność energetyczną.

Porozumienie w sprawie wprowadzenia rezerwy stabilności rynkowej od 2019 r. umocni unijny system handlu uprawnieniami do emisji (ETS). W lipcu 2015 r. Komisja przedstawiła wniosek dotyczący zmiany unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji. Jest to ostatni krok na drodze do pełnego wykorzystania potencjału unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji jako głównego europejskiego instrumentu umożliwiającego osiągnięcie docelowego poziomu emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. Komisja wzywa Parlament Europejski i Radę do priorytetowego zajęcia się tym wnioskiem.

Wspierając dążenie UE do stania się liderem pod względem odnawialnych źródeł energii, Komisja przedstawiła w lipcu 2015 r. komunikat konsultacyjny w sprawie nowej struktury rynku energii elektrycznej, którego głównym celem jest dostosowanie rynku do coraz większego udziału odnawialnych źródeł energii. Źródła odnawialne stają się jednym z ważniejszych źródeł energii. Obecnie zaspokajają one już potrzeby 78 mln obywateli, a UE jest na dobrej drodze do osiągnięcia celu 20 % końcowego zużycia energii ze źródeł odnawialnych do 2020 r.

Przejście na gospodarkę niskoemisyjną wymaga znacznych inwestycji, zwłaszcza w sieci elektroenergetyczne, wytwarzanie energii, efektywność energetyczną i innowacje 6 . Budżet UE przyczynia się do tego przejścia poprzez włączenie celów klimatycznych do wszystkich odpowiednich inicjatyw politycznych, zapewniając, by co najmniej 20 % budżetu UE na lata 20142020 było przeznaczone na działania w dziedzinie klimatu. Jest to około 180 mld EUR w latach 20142020. Ponad 110 mld EUR zostanie udostępnione w ramach europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych (ESIF). Ponadto projekty w zakresie odnawialnych źródeł energii są jednymi z pierwszych zatwierdzonych w ramach gwarancji Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), szczególnie w Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii i Zjednoczonym Królestwie. 

W marcu 2015 r. UE przedstawiła wiążący unijny cel redukcji emisji w całej gospodarce o co najmniej 40 % do 2030 r. w porównaniu z poziomami z roku 1990, na podstawie przygotowanych przez Komisję ram polityki klimatyczno-energetycznej do roku 2030. We wrześniu 2015 r. UE uzgodniła stanowisko, które zajmie podczas paryskiej konferencji klimatycznej (COP21) 7 . W stanowisku tym potwierdzono gotowość UE do negocjowania ambitnego, obowiązującego i przejrzystego światowego porozumienia w sprawie klimatu, które zapewni jasno określoną drogę ograniczenia wzrostu średniej temperatury na świecie poniżej 2 °C. Do momentu przyjęcia niniejszego sprawozdania ponad 160 krajów, odpowiedzialnych za ponad 90 % obecnych emisji na świecie, przedstawiło swoje zaplanowane, ustalone na szczeblu krajowym wkłady. Skala tych wkładów jest bezprecedensowa i doprowadzi do znaczącego zmniejszenia emisji na całym świecie. Będzie to przejście od „działań niewielu” w ramach protokołu z Kioto do „działań podejmowanych przez wszystkich”.

Osiągnięcie tych celów będzie wymagało zdecydowanych działań na szczeblu lokalnym. Mając to na uwadze Komisja zaprosiła przedstawicieli miast na spotkanie w dniu 15 października 2015 r., podczas którego zapoczątkowano nowe Porozumienie Burmistrzów obejmujące działania w zakresie przeciwdziałania zmianie klimatu i inicjatywy dostosowawcze. Poprzez uruchomienie Globalnego Porozumienia Burmistrzów Komisja będzie wspierać działania podejmowane przez władze lokalne na całym świecie, w tym w regionach, które do tej pory w nim nie uczestniczyły.

Ponad 4000 przedsiębiorstw wniesie wkład w te działania przed COP21. Realizacja tych zobowiązań w terenie stwarza znaczne możliwości rynkowe dla innowacyjnych przedsiębiorstw UE i przyczyni się do tworzenia miejsc pracy i pobudzenia wzrostu gospodarczego w UE. 

Dalsze działania

Natychmiast po konferencji w Paryżu wszystkie państwa powinny przekształcić swoje zobowiązania na konkretne działania polityczne. W pierwszej połowie 2016 r. Komisja przedstawi zatem wnioski dotyczące realizacji celu redukcji emisji nieobjętych systemem ETS o 30 % w stosunku do 2005 r. poprzez ustanowienie krajowych celów w zakresie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych oraz podjęcie kwestii uwzględnienia sektora użytkowania gruntów, zmiany użytkowania gruntów i leśnictwa (LULUCF).

Ponieważ około jednej trzeciej emisji gazów cieplarnianych w sektorach nieobjętych EU ETS pochodzi z transportu, Komisja ma zamiar przedstawić komunikat w sprawie działań potrzebnych do obniżenia emisyjności wszystkich rodzajów transportu. Następnie przedstawione zostaną wnioski, m.in. w sprawie norm emisji CO2 dla samochodów osobowych i vanów, monitorowania pojazdów ciężarowych, uczciwych i efektywnych cen oraz przepisów dotyczących dostępu do rynku transportu drogowego.

Skuteczne egzekwowanie standardów regulacyjnych jest kluczowym elementem ograniczania emisji pochodzących z transportu drogowego. Systemy testowania poważnie zaniżyły emisje gazów cieplarnianych oraz niektórych zanieczyszczeń powietrza. W tym kontekście Komisja przygotowuje wniosek dotyczący stosowania w UE światowej zharmonizowanej procedury badania pojazdów lekkich (WLTP) 8 . Po jej wejściu w życie w 2017 r. dostarczy ona dokładniejszych informacji na temat emisji CO2 i zużycia paliwa. Ponadto od 2017 r. obowiązkowe będą badania emisji w rzeczywistych warunkach jazdy w odniesieniu do pomiaru emisji zanieczyszczeń powietrza z pojazdów z silnikiem Diesla, co ma na celu zmniejszenie emisji tlenków azotu (NOx) z tych pojazdów 9 . Poza tym Komisja przygotowuje wnioski służące wzmocnieniu homologacji typu i systemu nadzoru rynkowego oraz wzmocnieniu niezależności badań pojazdów.

Nowa dyrektywa w sprawie odnawialnych źródeł energii i polityka zrównoważonego rozwoju bioenergii na rok 2030, które zostaną przedstawione w 2016 r., powinny stanowić odpowiednie ramy do osiągnięcia wiążącego celu na poziomie unijnym wynoszącego co najmniej 27 % energii ze źródeł odnawialnych do roku 2030. Zostaną w nich określone działania i środki unijne, które – łącznie z wkładami państw członkowskich określonymi w krajowych planach w zakresie energii i klimatu – powinny zagwarantować osiągnięcie celu. Aby stworzyć odpowiednie zachęty do obniżania emisyjności, będziemy także dążyć do stopniowego wycofywania dotacji na paliwa kopalne.

Wnioski dotyczące polityki na szczeblu krajowym, regionalnym i unijnym:

UE jest na dobrej drodze do realizacji celów strategii „Europa 2020” w zakresie emisji gazów cieplarnianych (tzn. -20 % do roku 2020 w porównaniu z rokiem 1990). Emisje w UE w 2014 r. wynosiły 23 % poniżej poziomu z 1990 r., zaś według ostatnich prognoz przedstawionych przez państwa członkowskie, w 2020 r. poziom emisji ma być o 24 % niższy niż w 1990 r.

Oczekuje się, że przy zastosowaniu obowiązujących polityk i środków 24 państwa członkowskie osiągną swoje cele krajowe określone w strategii „Europa 2020” dla sektorów nieobjętych ETS. Cztery państwa członkowskie (Irlandia, Luksemburg, Belgia i Austria) będą musiały podjąć dodatkowe wysiłki w celu realizacji krajowych celów na 2020 r. w odniesieniu do sektorów nieobjętych ETS lub wykorzystać istniejące mechanizmy elastyczności przewidziane w decyzji dotyczącej wspólnego wysiłku redukcyjnego 10 .

Jeśli chodzi o energię odnawialną, UE jest na dobrej drodze do osiągnięcia celu na rok 2020. Z danych z 2013 r. wynika, że wszystkie państwa członkowskie z wyjątkiem trzech (Luksemburg, Niderlandy i Zjednoczone Królestwo) spełniły swój cel tymczasowy na lata 2013/14 11 . Niektóre państwa członkowskie, np. Francja, Luksemburg, Malta, Niderlandy i Zjednoczone Królestwo oraz w mniejszym stopniu Belgia i Hiszpania, muszą ocenić, czy ich polityka i instrumenty są wystarczające i skuteczne pod względem realizacji ich celów w zakresie energii odnawialnej. Osiągnięcie celów w zakresie energii odnawialnej na 2020 r. nie jest pewne również w przypadku Węgier i Polski. Pozostałe dziewiętnaście państw członkowskich może przekroczyć – niektóre z nich nawet znacznie – swoje cele w zakresie energii odnawialnej na 2020 r. Rosnący udział energii odnawialnej przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Europy.

Ponadto w większości państw członkowskich konieczne są dalsze wysiłki, aby zagwarantować lepszą integrację energii odnawialnej na rynku oraz zapewnić spójność między programami wsparcia i funkcjonowaniem rynków energii elektrycznej w szczególności. Wszystkie państwa członkowskie muszą zagwarantować przestrzeganie nowych wytycznych dotyczących pomocy państwa na rzecz ochrony środowiska i energii, w tym podstawowego wymogu przyznawania pomocy w drodze procedury przetargowej zgodnej z zasadami konkurencji na podstawie jasnych, przejrzystych i niedyskryminacyjnych kryteriów oraz wymogu większej integracji odnawialnych źródeł energii na rynku.

Szwecja jest do tej pory jedynym państwem członkowskim, które zastosowało mechanizm współpracy na rzecz energii odnawialnej z innym krajem (Norwegią). Rozszerzanie zakresu regionalnych forów, takich jak plan działań w zakresie połączeń międzysystemowych na rynku energii państw bałtyckich (BEMIP) w celu uwzględnienia współpracy państw członkowskich w dziedzinie energii odnawialnej jest zachęcającym zjawiskiem. Potrzeba więcej takich inicjatyw regionalnych, np. w odniesieniu do mórz północnych i basenu Morza Śródziemnego.

3.    Efektywność energetyczna jako sposób na ograniczenie zapotrzebowania na energię

Poczynione postępy

Aby osiągnąć ambitny poziom efektywności energetycznej do 2030 r. Komisja zaczęła wprowadzać narzędzia i instrumenty traktujące efektywność energetyczną jako źródło samo w sobie. Jako pierwszy krok w lipcu 2015 r. Komisja przedstawiła wniosek w sprawie przeglądu dyrektywy w sprawie etykietowania energetycznego 12 . Wniosek ten ma na celu usprawnienie istniejącego dorobku prawnego dotyczącego etykietowania energetycznego i wzmocnienie egzekwowania przepisów. Również w 2015 r. weszły w życie środki dotyczące ekoprojektu i etykiet efektywności energetycznej, posiadające potencjał dalszego zmniejszenia zużycia energii w gospodarstwach domowych i tym samym rachunków. Pod koniec bieżącego roku Komisja planuje przedstawić nowy plan działań w zakresie ekoprojektu, który poprawi efektywność energetyczną oraz będzie wspierał gospodarkę o obiegu zamkniętym.

Efektywność energetyczna odgrywa ważną rolę w Europejskim Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych. Fundusz wspiera już strategiczne projekty dotyczące efektywności energetycznej, np. we Francji i Włoszech. Wiele projektów znajduje się obecnie na etapie zatwierdzenia. Będzie to stanowić uzupełnienie inwestycji ze środków europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych.

Ze sprawozdania z postępów w realizacji celu zwiększenia efektywności energetycznej o 20 % do 2020 r. 13 dołączonego do niniejszego komunikatu wynika, że mimo znacznych postępów wspólne wysiłki państw członkowskich przekładają się jedynie na 17,6 % oszczędności energii pierwotnej w stosunku do prognoz na rok 2020 14 . Jednak Komisja jest przekonana, że cel redukcji emisji o 20 % można osiągnąć, jeśli istniejące prawodawstwo UE zostanie wdrożone prawidłowo i kompleksowo. Państwa członkowskie powinny podnieść poziom ambicji oraz poprawić warunki inwestycji aby zapewnić coraz większą efektywność energetyczną w Europie.

Dalsze działania

Wciąż istnieją liczne bariery utrudniające pełne wykorzystanie potencjału efektywności energetycznej, takie jak brak informacji i specjalnych instrumentów finansowych. Prowadzi to do ograniczonego wykorzystania możliwości w zakresie efektywności energetycznej, produktów i technologii.

W 2016 r. Komisja planuje przedstawienie wniosków legislacyjnych w celu dostosowania dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej do orientacyjnego celu ogólnounijnego wynoszącego co najmniej 27 % do 2030 r. (który zostanie poddany przeglądowi do 2020 r. z myślą o poziomie unijnym wynoszącym 30 %). Równie ważne jest szczególne uwzględnienie budynków, których zużycie energii stanowi około 40 % całkowitego końcowego zużycia energii UE i odpowiada za około jedną czwartą bezpośrednich emisji gazów cieplarnianych nieobjętych systemem handlu uprawnieniami do emisji. Mając ten przegląd na uwadze przeprowadzana jest dokładna ocena dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Finansowanie wymaganych inwestycji w efektywność energetyczną nadal stanowi duże wyzwanie. Inwestycje w efektywność energetyczną muszą wzrosnąć pięciokrotnie do 2030 r. 15 . Przede wszystkim Komisja będzie współpracować ze swymi partnerami na rzecz ustanowienia – w 2016 r. – programów łączących mniejsze projekty dotyczące efektywności energetycznej. Programy te powinny zapewniać inwestorom lepsze możliwości inwestowania w efektywność energetyczną i łatwiejszy dostęp do kapitału dla krajowych, regionalnych lub lokalnych platform i programów efektywności energetycznej, zwłaszcza w tych państwach członkowskich, które potrzebują ich najbardziej. Obejmą one wzmocnienie pomocy technicznej i pomocy na rozwój projektów w ramach Europejskiego Centrum Doradztwa Inwestycyjnego (ECDI) utworzonego przez Komisję i Europejski Bank Inwestycyjny aby wspomóc promotorów publicznych w strukturyzowaniu ich projektów oraz promować programy finansowania o standardowych warunkach, szczególnie w dziedzinie budynków. Na początku 2016 r. Komisja uruchomi Europejski portal projektów inwestycyjnych. Jego celem jest przyciągnięcie inwestorów do dobrych projektów inwestycyjnych w Europie. Zainteresowane podmioty związane z energią zachęca się do nadsyłania projektów w celu stworzenia ich masy krytycznej.

Sektor ogrzewania i chłodzenia odpowiada za największe zużycie energii w UE. Na początek 2016 r. planowane jest opracowanie specjalnej strategii dotyczącej ogrzewania i chłodzenia, mającej na celu zapewnienie inteligentnej transformacji tego sektora. W strategii należy między innymi określić rozwiązania i działania w celu ograniczenia zapotrzebowania na ogrzewanie i chłodzenie w sektorze mieszkaniowym, przemysłowym i w sektorze usług, zapewniając jednak co najmniej monitorowanie jakości usług i wygody oraz ograniczenia zależności od paliw kopalnych.

Wnioski dotyczące polityki na szczeblu krajowym, regionalnym i unijnym:

Większość państw członkowskich powinna podjąć dodatkowe środki w celu podniesienia poziomów ambicji i wysiłków na rzecz osiągnięcia krajowych celów w zakresie efektywności energetycznej na rok 2020.

Niektóre państwa członkowskie (Austria, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Francja, Grecja, Węgry, Włochy, Malta, Hiszpania i Szwecja) powiadomiły o bardziej ambitnych krajowych celach na rok 2020 wyrażonych w postaci zużycia energii pierwotnej lub końcowej. Jest to dobry znak. Jednocześnie pięć państw członkowskich obniżyło poziom ambicji dla jednego z dwóch celów. Ogólnie rzecz biorąc, orientacyjne poziomy celów krajowych na 2020 r. ustalone przez np. Chorwację, Finlandię, Grecję i Rumunię – jak również przez Cypr, Włochy i Portugalię, gdy są one wyrażone w końcowym zużyciu energii – nie są wystarczająco ambitne w odniesieniu do oczekiwanego wzrostu gospodarczego.

Belgia, Estonia, Francja, Niemcy, Niderlandy, Polska i Szwecja będą musiały zmniejszyć swoje zużycie energii pierwotnej w latach 2014–2020 w większym stopniu, niż w latach 2005–2013, aby osiągnąć orientacyjne docelowe poziomy zużycia energii pierwotnej do roku 2020. Austria, Belgia, Estonia, Francja, Niemcy, Litwa, Malta i Słowacja wyznaczyły sobie poziomy zużycia energii końcowej w 2020 r. wymagające obniżenia zużycia energii końcowej w latach 2014–2020 w większym stopniu, niż w latach 2005–2013.

W odniesieniu do energochłonności istnieje duża różnica między państwami członkowskimi o najwyższej (Bułgaria) i najniższej (Dania i Irlandia) energochłonności przemysłu. W dużej mierze wynika to z różnic strukturalnych pomiędzy państwami członkowskimi. Jednakże wszystkie państwa członkowskie oprócz Grecji, Węgier, Irlandii i Łotwy obniżyły energochłonność w przemyśle i sektorze budowlanym między 2005 a 2013 r.

W odniesieniu do sektora produkcji analiza wskaźników wydajności wykazała pogorszenie sytuacji w większości krajów. W szczególności państwa członkowskie powinny nadal popierać wytwarzanie energii cieplnej w procesie wysokosprawnej kogeneracji (CHP) oraz z wysokosprawnych systemów ciepłowniczych i chłodniczych.

4.    W pełni zintegrowany wewnętrzny rynek energii

Poczynione postępy

Linie elektroenergetyczne i gazociągi stanowią podstawę zintegrowanego rynku energii. Od czasu przedstawienia strategii ramowej na rzecz unii energetycznej wiele się zmieniło. Inauguracja kabla energetycznego między Włochami i Maltą w kwietniu 2015 r. zakończyła izolację maltańskiej sieci elektroenergetycznej. Ukończenie połączenia Eastlink między Finlandią i Estonią oraz NordBalt między Litwą i Szwecją umożliwiło krajom bałtyckim udział w rynku energii elektrycznej NordPool w bieżącym roku. Innym przykładem dobrej współpracy jest inicjatywa LitPolLink – połączenie międzysystemowe między Litwą a Polską – której realizacja rozpocznie się w grudniu 2015 r. W 2015 r. zainaugurowano również nowe elektroenergetyczne połączenie międzysystemowe Francja–Hiszpania, dzięki któremu zdolność przesyłowa między tymi dwoma krajami wzrośnie dwukrotnie. Jeśli chodzi o gaz, nowy terminal skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Kłajpedzie (Litwa) doprowadził po raz pierwszy do dywersyfikacji dostaw na rynku gazu w państwach bałtyckich, zaś niedawne porozumienie w sprawie gazociągu międzysystemowego między Polską i Litwą położy kres odizolowaniu państw bałtyckich od wewnętrznego rynku gazu. Połączenie międzysystemowe między Węgrami i Słowacją jest również ważnym wydarzeniem. Ponadto w UE i na jej granicach z Ukrainą zainstalowano ważne urządzenia służące odwróceniu przepływu, co ułatwia handel w obu kierunkach. Ponadto państwa bałtyckie uzgodniły wspólny cel strategiczny, aby zsynchronizować swoje systemy zasilania z europejską siecią kontynentalną.

W 2015 r. Komisja intensywnie pracowała z państwami członkowskimi nad utworzeniem grup wysokiego szczebla ds. gazowych i elektroenergetycznych połączeń międzysystemowych Półwyspu Iberyjskiego i ds. Tworzenia Gazowych Połączeń Międzysystemowych w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej (CESEC), jak również nad reformą grupy wysokiego szczebla ds. regionu Morza Bałtyckiego (BEMIP). Państwa członkowskie zintensyfikowały współpracę w ugrupowaniach regionalnych, która zaczęła przynosić efekty. Na przykład Grupa Wysokiego Szczebla ds. Tworzenia Gazowych Połączeń Międzysystemowych w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej uzgodniła listę priorytetowych projektów 16 , których realizacja zapewni państwom regionu dostęp do co najmniej trzech źródeł gazu.

Powołane przez Komisję forum infrastruktury energetycznej odbyło swoje posiedzenie inauguracyjne w Kopenhadze w dniach 9–10 listopada. Będzie ono pracować nad określeniem najlepszych praktyk w kwestiach takich jak bariery regulacyjne, rozwój infrastruktury, akceptacja społeczna i finansowanie.

Komisja intensywnie współpracowała z państwami członkowskimi w celu usunięcia istniejących przeszkód regulacyjnych w transgranicznym handlu energią elektryczną i gazem. W ścisłej współpracy z państwami członkowskimi Komisja pracowała nad rozwiązaniem problemów uniemożliwiających pełną realizacji trzeciego pakietu energetycznego w poszczególnych państwach członkowskich. Inicjatywa Komisji ws. struktury rynku 17 ma na celu utorowanie drogi dla dalszego dostosowania europejskich ram regulacyjnych do rzeczywistej sytuacji coraz bardziej zintegrowanych europejskich rynków energii. Komisja nadal ściśle egzekwowała przestrzeganie zasad konkurencji określonych w Traktacie.

W pełni zintegrowany wewnętrzny rynek energii powinien przede wszystkim przynieść wymierne korzyści konsumentom. Zasada ta jest w pełni odzwierciedlona w komunikacie pt. „Stworzenie nowego ładu dla odbiorców energii“ 18 z lipca 2015 r. W komunikacie stwierdzono, że konsumenci ciągle nie mogą w pełni odgrywać swej roli w transformacji systemu energetycznego. Z perspektywy konsumenta rynki energii elektrycznej i gazu nadal nie działają tak, jak powinny, co przedstawiono w dokumencie dotyczącym trendów konsumenckich w dziedzinie energii przedstawionym wraz z niniejszym sprawozdaniem na temat stanu unii energetycznej 19 .

Dalsze działania

W 2016 r. wszystkie podmioty muszą zintensyfikować prace nad projektami infrastrukturalnymi. W szczególności potrzebny jest pilny impuls polityczny dla projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania. Chociaż 13 projektów z pierwszego wykazu projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania zostanie ukończonych do końca 2015 r., a nieco ponad 100 projektów znajduje się w fazie udzielania zezwolenia, w przypadku ponad jednej czwartej 20 stwierdzono opóźnienia spowodowane głównie problemami przy udzielaniu zezwoleń i finansowaniu. Procedury trwają po prostu zbyt długo, by były skuteczne. Aby rozwiązać tę kwestię państwa członkowskie muszą w pełni wdrożyć przepisy rozporządzenia w sprawie wytycznych dotyczących transeuropejskiej infrastruktury energetycznej (TEN-E), w szczególności związane z udzielaniem zezwoleń.

W drugim wykazie projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania 21 , przyjętym wraz z niniejszym komunikatem, przedstawiono te projekty, które są pilnie potrzebne, aby osiągnąć cele w zakresie polityki energetycznej. Towarzyszący dokument roboczy służb Komisji 22 określa usprawnienia niezbędne do realizacji podstawowej infrastruktury zintegrowanego europejskiego rynku energii. Oczekuje się, że pierwsze korzyści płynące z instrumentów opracowanych w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych w odniesieniu do inwestycji infrastrukturalnych będą widoczne w 2016 r. W odniesieniu do energii elektrycznej Komisja planuje przedstawienie komunikatu w sprawie środków koniecznych do osiągnięcia celu 15 % elektroenergetycznych połączeń międzysystemowych do roku 2030. Ponadto Komisja rozważy sposoby finansowania projektów po obu stronach granic UE i Wspólnoty Energetycznej.

Państwa członkowskie i zainteresowane strony wykazały ogromne zainteresowanie współpracą w regionie mórz północnych. Prawie połowa nakładów kapitałowych na wszystkie projekty będące przedmiotem wspólnego zainteresowania w dziedzinie energii elektrycznej zostanie zainwestowana w regionie mórz północnych. W związku z tym Komisja zamierza utworzyć grupę wysokiego szczebla ds. regionalnej współpracy na Morzu Północnym w celu uporania się z kwestiami regulacyjnymi, finansowymi i planowania przestrzennego, które utrudniają realizację tych projektów.

Niezbędne będą również dalsze inwestycje w infrastrukturę sieci krajowej, aby uniknąć ograniczeń regionalnych. Szczególną uwagę należy również poświęcić zakłóceniom powodowanym przez niewystarczającą infrastrukturę krajowa na obszarach dużych jednolitych obszarów rynkowych. Podczas przeglądu obszarów rynkowych, przeprowadzonego przez europejską sieć operatorów systemów przesyłowych energii elektrycznej (ENTSO-E), należy określić kluczowe ograniczenia sieciowe oraz, w razie potrzeby, oddzielne obszary rynkowe dla obszarów, na których ograniczenia te występują. Takie obszary rynkowe pomogłyby także podkreślić potrzebę większych inwestycji w sieci.

Ponadto ważne jest zapewnienie pełnego wykorzystania istniejącej infrastruktury gazowej i elektrycznej na rzecz integracji rynku. Dalsze ścisłe egzekwowanie reguł konkurencji ma w szczególności na celu dopilnowanie, aby rynki nie były podzielone przez sztuczne ograniczanie wykorzystania istniejącej przepustowości.

Wnioski ustawodawcze w celu wdrożenia nowej struktury rynku są planowane na rok 2016. Główne cele prawodawstwa to: bardziej powiązane rynki hurtowe i detaliczne; zwiększona współpraca regionalna i handel transgraniczny; oraz rozwój rynków krótko- i długoterminowych, aby wysłać producentom i konsumentom energii elektrycznej pozytywny sygnał zachęcający do inwestycji w nowoczesne technologie. Zmiana systemu handlu uprawnieniami do emisji w UE powinna również stanowić zachętę do długoterminowych inwestycji w technologie niskoemisyjne. Komisja zapewnia, aby w przypadku, gdy państwa członkowskie wspierają większe inwestycje w rynki energetyczne poprzez pomoc państwa, programy wsparcia były opracowywane zgodnie z wymogami określonymi w wytycznych dotyczących pomocy państwa na rzecz ochrony środowiska i energii 23 w celu uniknięcia ewentualnych zakłóceń rynku. Dodatkowo, w ramach trwającego badania sektorowego dotyczącego pomocy państwa w odniesieniu do mechanizmów zdolności wytwórczych energii elektrycznej 24 badany jest zakres, w jakim istniejące i planowane mechanizmy zdolności wytwórczych mogą wywrzeć negatywny wpływ na sprawne funkcjonowanie rynku wewnętrznego.

Podczas przygotowywania tych wniosków legislacyjnych Komisja położy szczególny nacisk na stymulowanie udziału podmiotów reagujących na zapotrzebowanie jako sposobu na zwiększenie efektywności i elastyczności sieci energetycznych. Brak informacji na temat kosztów i zużycia, trudności przy zmianie dostawcy i brak wynagrodzenia za aktywne uczestnictwo powinny przejść do przeszłości.

Konsumenci (gospodarstwa domowe i przemysł) chcą większej przejrzystości cen i kosztów energii. Dlatego Komisja przygotowuje się do opublikowania w 2016 r. nowego sprawozdania dotyczącego cen i kosztów energii, w którym przedstawi przegląd kosztów energii, podatków, opłat i dotacji. Powinno to przyczynić się do bardziej świadomej dyskusji na temat różnych poziomów cen w państwach członkowskich, różnych elementów cen energii, ich wpływu na konkurencyjność europejskiego przemysłu i inwestycje w Europie oraz ich zdolności do wpływania na zachowania konsumentów. W pierwszej kolejności Komisja przedstawiła dziś wniosek dotyczący poprawy europejskich statystyk cen gazu i energii elektrycznej 25 .

Dokonując przeglądu najważniejszych przepisów w 2016 r., Komisja zwróci szczególną uwagę na ochronę konsumentów podatnych na zagrożenia, np. w ramach przeglądu dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej lub we wniosku dotyczącym nowej struktury rynku, gdzie można lepiej określić obowiązki państw członkowskich i operatorów rynku w odniesieniu do konsumentów podatnych na zagrożenia. Komisja zamierza dopilnować, aby programy finansowania w zakresie efektywności energetycznej były dostępne dla ubogich i podatnych na zagrożenia odbiorców energii i będzie dążyć do poprawy gromadzenia danych dotyczących ubóstwa energetycznego.

Wnioski dotyczące polityki na szczeblu krajowym, regionalnym i unijnym:

Wiele państw członkowskich poczyniło znaczne postępy w zakresie otwarcia rynków hurtowych na konkurencję, co przyniosło duże korzyści. Występują jednak znaczne różnice między państwami członkowskimi, a wiele państw członkowskich nie wprowadziło jeszcze w pełni przepisów niezbędnych dla stworzenia konkurencyjnych i płynnych rynków.

W odniesieniu do infrastruktury energii energetycznej, 22 państw członkowskich jest na dobrej drodze do osiągnięcia celu 10 % elektroenergetycznych połączeń międzysystemowych w 2020 r. lub już osiągnęło ten cel. Osiem państw członkowskich, które nie osiągnęły jeszcze docelowego poziomu połączeń międzysystemowych na rok 2020 to: Cypr, Irlandia, Włochy, Polska, Portugalia, Rumunia, Hiszpania i Zjednoczone Królestwo.

Połączenia międzysystemowe są nadal potrzebne do dalszego pogłębiania rynku wewnętrznego energii elektrycznej (np. w południowo-zachodniej Europie), a także połączenia państw członkowskich w północnej i wschodniej Europie (np. Niemiec, Polski i Republiki Czeskiej) lub dalszego połączenia państw członkowskich (Irlandii i Zjednoczonego Królestwa) z pozostałą częścią północno-zachodniej Europy.

Zgodnie z niedawnym orzeczeniem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości regulacja cen detalicznych musi być ograniczona w czasie i ograniczona do wyjątkowych przypadków 26 . Chociaż kilka państw członkowskich niedawno pomyślnie odeszło od regulacji cen dla odbiorców końcowych (Irlandia, Łotwa), ceny dla gospodarstw domowych są nadal regulowane w różnym stopniu w prawie połowie państw członkowskich, co może stanowić przeszkodę dla udziału strony popytowej i konkurencji na poziomie detalicznym.

Wszystkie państwa członkowskie powinny lepiej informować konsumentów o opcjach w zakresie efektywności energetycznej oraz zapewniać dalszą poprawę warunków inwestycyjnych dla klientów prywatnych. Ponadto potrzebne są bardziej ukierunkowane działania na rzecz konsumentów podatnych na zagrożenia, aby skutecznie walczyć z ubóstwem energetycznym.

Wzmocnienie pozycji konsumentów poprzez rozpowszechnienie inteligentnych liczników uzyskano jedynie w kilku państwach członkowskich (przede wszystkim w Finlandii, we Włoszech i w Szwecji) oraz w mniejszym stopniu w kilku kolejnych (w tym w Danii, Estonii i Niderlandach). W kilku kolejnych państwach członkowskich obciążenia administracyjne stanowią barierę dla konsumentów, którzy chcą zmienić dostawców i uzyskać lepsze warunki umowy.

Na poziomie regionalnym do połowy 2015 r. większość europejskich rynków hurtowych energii elektrycznej została połączona z jednym lub kilkoma państwami sąsiadującymi i zauważyć można konwergencję cen. W przypadku gazu sytuacja jest bardziej zróżnicowana. Pomimo pewnej konwergencji cen w dużych europejskich centrach handlu gazem, w całej UE utrzymują się znaczne różnice cen oraz niedostateczna integracja rynku, częściowo ze względu na skutki umów długoterminowych i brakujące połączenia. Rynki detaliczne energii elektrycznej i gazu nadal są rynkami krajowymi (lub regionalnymi). Potrzebne są dalsze starania wszystkich państw członkowskich na rzecz integracji rynku regionalnego.

5.    Bezpieczeństwo energetyczne, solidarność i zaufanie

Poczynione postępy

UE i jej państwa członkowskie będą wspierać bardziej spójną unijną politykę zagraniczną i energetyczną, która bierze pod uwagę rozwój sytuacji geopolitycznej. W lipcu 2015 r. Rada przyjęła konkluzje dotyczące dyplomacji energetycznej oraz plan działania w tym zakresie 27 . Wskazują one na potrzebę wzmocnienia dwustronnych i wielostronnych rozmów, większego wykorzystania instrumentów polityki zagranicznej w celu wzmocnienia dywersyfikacji, jak również na potrzebę promowania opartych na zasadach, przejrzystych i zrównoważonych rynków energii.

Przejście na konkurencyjną gospodarkę niskoemisyjną pozwoli na zmniejszenie zużycia importowanych paliw kopalnych przez ograniczenie zapotrzebowania na energię i wykorzystanie odnawialnych i innych rodzimych źródeł energii. Inwestycje w odporną infrastrukturę muszą uwzględniać to zmieniające się środowisko, tak aby uniknąć porzucania aktywów.

W 2015 r. utrzymywała się napięta sytuacja między Rosją a Ukrainą. Niskie ceny ropy naftowej wpływały na rynki energii na całym świecie. Wprowadzono nowe inicjatywy w zakresie dodatkowej infrastruktury dostaw gazu ziemnego z Rosji. Pojawiły się również nowe perspektywy dzięki porozumieniu z Iranem w sprawie kwestii jądrowej. Trwał również stały spadek wewnętrznej produkcji energii z paliw kopalnych.

Pomimo trudnej sytuacji politycznej, w okresie zimowym 2014/15 Ukraina udowodniła, że jest wiarygodnym partnerem dla tranzytu rosyjskiego gazu. UE jest zdania, że w interesie wszystkich stron leży, by Ukraina pozostała ważnym krajem tranzytowym. UE aktywnie wspiera wysiłki rządu Ukrainy i Naftogazu, aby sytuacja ta utrzymała się, w szczególności dzięki głębokim reformom strukturalnym sektora gazu przeprowadzanym obecnie przez Ukrainę. Ważne jest, aby proces reform nadal trwał. W 2015 r. Komisja aktywnie wspomagała negocjacje między Ukrainą a Rosją w celu zapewnienia dostaw gazu na Ukrainę w okresie zimowym. Doprowadziło to do parafowania wiążącego protokołu w dniu 25 września 2015 r. oraz jego wdrożenia od dnia 9 października 2015 r. W 2015 r. znacznie zwiększono również zdolności odwrócenia przepływu z UE (w szczególności ze Słowacji) na Ukrainę, co umożliwi Ukrainie import gazu przez UE i tym samym zmniejszy jej bezpośrednią zależność od Rosji.

Komisja przyjmuje do wiadomości plany spółek handlowych w zakresie budowy dalszych rurociągów łączących Rosję i Niemcy przez Morze Bałtyckie. Nord Stream 3 i 4 – nawet jeżeli zostaną ukończone – nie dadzą dostępu do nowego źródła dostaw; zwiększyłyby one zdolności przesyłowe z Rosji do UE, które obecnie są wykorzystywane jedynie w 50 %. Rurociągi te będą musiały być w pełni zgodne z prawem UE. Komisja oceni każdy projekt pod kątem europejskich ram prawnych.

UE wesprze wyłącznie te projekty infrastrukturalne, które są zgodne z podstawowymi zasadami unii energetycznej, w tym z europejską strategią bezpieczeństwa energetycznego 28 . Dywersyfikacja źródeł energii, dostawców i tras jest kluczowa dla zapewnienia bezpiecznych i stabilnych dostaw energii obywatelom i przedsiębiorstwom europejskim. Bezpieczeństwo energetyczne Unii jest ściśle powiązane z bezpieczeństwem energetycznym w jej sąsiedztwie 29 . Wspólnota Energetyczna odgrywa w tym zakresie kluczową rolę, zarówno w promowaniu priorytetowych projektów połączeń międzysystemowych, jak również w zagwarantowaniu, by region działał na podstawie przepisów zgodnych z przepisami UE. W tym względzie podczas szczytu z udziałem państw Bałkanów Zachodnich w Wiedniu państwa regionu podjęły decyzję o utworzeniu regionalnego rynku energii elektrycznej. W ramach Grupy Wysokiego Szczebla ds. Tworzenia Gazowych Połączeń Międzysystemowych w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej, sześć państw Wspólnoty Energetycznej przyłączyło się do protokołu ustaleń i uzgodniło plan działania wraz z dziewięcioma państwami UE – jest to doskonały przykład na to, że unia energetyczna przynosi korzyści poza granicami UE. W 2015 r. Komisja zaangażowała się we wspieranie procesu reform w ramach Wspólnoty Energetycznej. Międzynarodowa karta energetyczna została podpisana przez Komisję Europejską na konferencji w Hadze w dniach 2021 maja 2015 r.

Niedawne odkrycie złóż gazu we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego zwiększa potencjał regionu Morza Śródziemnego w zakresie przyczynienia się do bezpieczeństwa energetycznego Europy. Dlatego wzmożono współpracę i ustanowiono trzy platformy Euro-Med dotyczące gazu, regionalnego rynku energii elektrycznej oraz propagowania odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej. W 2015 r. wznowiono rozmowy w sprawie rurociągu transkaspijskiego i kontynuowano prace nad południowym korytarzem gazowym.

W ciągu ostatnich miesięcy szczególną uwagę poświęcono energii elektrycznej. W niektórych państwach członkowskich w ciągu ostatniej dekady zmniejszono nadmierną podaż energii elektrycznej, a obecnie zwraca się uwagę na zagrożenie spadkiem napięcia sieci. W celu dokonania oceny rzeczywistych problemów w systemie elektroenergetycznym i znalezienia najlepszych sposobów na ich rozwiązanie, podjęto kilka inicjatyw w celu zapewnienia, by analiza wystarczalności mocy wytwórczych energii elektrycznej była prowadzona na poziomie regionalnym i w oparciu o wspólną metodykę 30 .

Dalsze działania

W 2016 r. nie unikniemy wyzwań geopolitycznych. UE będzie musiała nadal skutecznie prowadzić dyplomację energetyczną i przemawiać jednym głosem wobec państw trzecich. Konieczne będzie również opracowanie odpowiednich planów działania na rzecz dyplomacji energetycznej w celu wzmocnienia dywersyfikacji, również poprzez instrumenty polityki zagranicznej.

W ramach przewidzianego na 2016 r. przeglądu rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa dostaw gazu poprawiona zostanie odporność UE na zakłócenia w dostawach. Szczególnie ważne będzie wzmocnienie współpracy regionalnej pomiędzy państwami członkowskimi, tak aby zapobiegać szokom podażowym i je łagodzić oraz aby zapewnić solidarność w sytuacjach awaryjnych. W tym samym czasie Komisja zamierza przedstawić strategię dotyczącą skroplonego gazu ziemnego (LNG) i składowania gazu, aby zagwarantować Unii Europejskiej czerpanie pełnych korzyści z możliwości dywersyfikacji jakie daje skroplony gaz ziemny. Równocześnie Komisja będzie nadal podkreślać znaczenie energii ogółem, a w szczególności skroplonego gazu ziemnego, w ramach trwających negocjacji w sprawie transatlantyckiego partnerstwa handlowo-inwestycyjnego (TTIP).

Mając na uwadze zwiększenie przejrzystości oraz zapewnienie, aby umowy międzyrządowe w dziedzinie energii były zgodne z unijnym prawodawstwem i polityką, Komisja przygotowuje wniosek dotyczący zmiany obowiązującej decyzji w sprawie umów międzyrządowych.

Do końca 2016 r. Komisja planuje przedstawić nowy instrument prawny w zakresie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej, mający na celu zwiększenie przejrzystości, zapewnienie wspólnego podejścia i znalezienie lepszych rozwiązań transgranicznych w zakresie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej. Instrument ten ma zostać w pełni uwzględniony przy zmianie struktury rynku energii elektrycznej.

W dziedzinie jądrowej w nowym przykładowym programie energetyki jądrowej (PPEJ), który zostanie opublikowany w 2016 r., przedstawiony zostanie ogólny zarys inwestycji planowanych przez państwa członkowskie do 2050 r. na wszystkich etapach cyklu paliwowego. Jako że połowa państw członkowskich UE wyraziła zamiar dalszego korzystania z tego źródła energii do wytwarzania części energii elektrycznej, inicjatywa ta powinna skutkować większą jasnością w odniesieniu do długoterminowych potrzeb w zakresie inwestycji jądrowych i zarządzania zobowiązaniami wynikającymi z działań w dziedzinie jądrowej.

Wnioski dotyczące polityki na szczeblu krajowym, regionalnym i unijnym:

UE czyni postępy w zakresie dywersyfikacji źródeł, tras i dostawców energii. Jednak około 40 % gazu importowanego do UE w 2013 r. pochodziło z Rosji, a szereg państw członkowskich wciąż jest całkowicie lub w przeważającej mierze uzależniony od dostaw z Rosji – zwłaszcza Bułgaria, Republika Czeska, Estonia, Finlandia, Węgry, Łotwa, Litwa i Słowacja.

Trzy państwa członkowskie (Bułgaria, Litwa i Portugalia) nie spełniają jeszcze norm dotyczących infrastruktury określonych w rozporządzeniu w sprawie bezpieczeństwa dostaw gazu.

Istnieje potrzeba dalszego połączenia w szczególności państw bałtyckich i Finlandii ze środkowoeuropejskim rynkiem gazu, poprawienia połączeń między państwami członkowskimi (np. Węgrami, Rumunią i Bułgarią a Grecją, Portugalią i Hiszpanią a Francją) oraz zapewnienia, by wszystkie państwa członkowskie miały dostęp do centrów handlu gazem i mogły korzystać ze zdolności w zakresie LNG już wypracowanych przez państwa lub które mogą potencjalnie zostać wypracowane.

Na poziomie regionalnym testy warunków skrajnych przeprowadzone w 2014 r. wyraźnie wykazują korzyści płynące ze współpracy regionalnej w zakresie uniknięcia lub złagodzenia kryzysu gazowego. Komisja wspiera już aktywnie taką współpracę, np. poprzez Grupę Wysokiego Szczebla ds. Tworzenia Gazowych Połączeń Międzysystemowych w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej (CESEC). Należy kontynuować te prace.

Państwa członkowskie muszą również wzmocnić współpracę (regionalną) w zakresie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej i wystarczalności mocy wytwórczych.

6.    Unia energetyczna na rzecz badań naukowych, innowacji i konkurencyjności

Poczynione postępy

Badania naukowe, innowacje i konkurencyjność mają podstawowe znaczenie dla przyspieszenia transformacji energetycznej w UE i czerpania korzyści pod względem wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy, jakie może przynieść unia energetyczna. We wrześniu 2015 r. Komisja przedstawiła komunikat „W kierunku zintegrowanego strategicznego planu w dziedzinie technologii energetycznych (planu EPSTE)” 31 . Stanowi on nowy impuls do rozwoju i wprowadzania technologii niskoemisyjnych, dzięki lepszej koordynacji i ustalaniu priorytetów w zakresie badań naukowych i innowacji w całej Europie.

Finansowanie ma ogromne znaczenie dla wprowadzania innowacji na rynek. W związku z tym Komisja i Europejski Bank Inwestycyjny wzmogły działania w ramach planu inwestycyjnego dla Europy i Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS). Projekty demonstracyjne InnovFin zapewniają finansowanie ryzyka w formie pożyczek, kapitału własnego i gwarancji, wykraczające poza tradycyjne wsparcie oparte na dotacjach. Powinno to zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorstw stosujących innowacyjne technologie energetyczne.

Unijny system handlu uprawnieniami do emisji również stwarza możliwości finansowania inwestycji w innowacje. W 2014 r. państwa członkowskie wykorzystały lub planowały wykorzystać na cele związane z klimatem i energią średnio około 87 % całkowitych dochodów z aukcyjnej sprzedaży uprawnień do emisji w ramach unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji, czyli 3,2 mld euro. W ramach programu NER 300 łączne finansowanie w wysokości 2,1 mld euro, które ma zapewnić dodatkowe 2,7 mld euro inwestycji prywatnych, jest przeznaczone na finansowanie innowacyjnych projektów w 20 państwach członkowskich.

We wnioskach dotyczących zmiany dyrektywy w sprawie systemu handlu uprawnieniami do emisji, przedstawionych w lipcu 2015 r., Komisja zaproponowała nowy fundusz na rzecz innowacji oraz nowy fundusz na rzecz modernizacji. Fundusz na rzecz innowacji opiera się na programie NER 300, rozszerzając jego zakres o innowacje w zakresie technologii niskoemisyjnych w sektorach przemysłowych. Poprzez wspieranie innowacji w dziedzinie technologii niskoemisyjnych i projektów demonstracyjnych, fundusz na rzecz innowacji przyczyni się również do realizacji kluczowych działań w ramach strategicznego planu w dziedzinie technologii energetycznych. Nowy fundusz na rzecz modernizacji jest przeznaczony dla państw członkowskich, których produkt krajowy brutto (PKB) na mieszkańca wynosi poniżej 60 % średniej UE i będzie ukierunkowany na modernizację systemu energetycznego i poprawę efektywności energetycznej. W zmienionej dyrektywie w sprawie unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji zaproponowano również bardziej ukierunkowane przepisy dotyczące ucieczki emisji, aby chronić międzynarodową konkurencyjność sektorów najbardziej narażonych na przenoszenie produkcji poza UE.

Ponadto program ramowy „Horyzont 2020” ma zasadnicze znaczenie dla wspierania celów unii energetycznej w zakresie badań i innowacji. W latach 20142015 jego wkład finansowy wyniósł ponad 9 mld euro na wsparcie badań w dziedzinie energii (w tym energii jądrowej), ekologicznego transportu i działań w dziedzinie klimatu, efektywnego gospodarowania zasobami, biogospodarki i kluczowych technologii prorozwojowych. Ponadto badania naukowe i innowacje w dziedzinie energii i technologii niskoemisyjnych są jednym z najczęściej wybieranych obszarów inteligentnej specjalizacji w ponad 100 regionach UE, co oznacza, że na ten cel przeznaczone zostaną znaczne środki finansowe z europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych. Platforma inteligentnej specjalizacji w dziedzinie energii, zainicjowana przez Komisję w 2015 r. 32 , powinna wspierać te prace.

Dalsze działania

W ramach pakietu dotyczącego stanu unii energetycznej na 2016 r., Komisja zamierza przedstawić zintegrowaną strategię unii energetycznej w zakresie badań naukowych, innowacji i konkurencyjności. Ta zintegrowana strategia powinna odzwierciedlać wyniki konsultacji, które będą prowadzone przez Komisję z państwami członkowskimi i zainteresowanymi stronami w sprawie trzech powiązanych inicjatyw. Są to: technologie energetyczne, transport i globalna konkurencyjność. Wymaga to zwiększenia publicznych i prywatnych inwestycji w badania naukowe i innowacje, usuwania czynników zniechęcających do innowacji, a także przezwyciężenia przeszkód dla inwestycji prywatnych. Należy bardziej promować badania oddolne jako główny element dynamicznego ekosystemu innowacji.

W 2016 r. w centrum uwagi znajdą się kwestie skutecznej koordynacji między unią energetyczną, jednolitym rynkiem cyfrowym i gospodarką o obiegu zamkniętym. Dotyczy to m.in. postępującej cyfryzacji sektora energetycznego i sektora transportu.

Transformacja energetyczna doprowadzi do zmian w wielu sektorach, co wymaga większego zaangażowania partnerów społecznych. Mogłoby ono obejmować zapewnienie, by umiejętności i szkolenia były dostosowane do potrzeb nowych profili zawodowych, analizę warunków pracy w nowych sektorach lub ułatwienie sprawiedliwej społecznie transformacji w sektorach lub regionach, w których miejsca pracy zostaną utracone. Komisja zaczęła rozmowy z partnerami społecznymi na szczeblu europejskim i będzie je kontynuować 2016 r. Zachęca ona także państwa członkowskie do omówienia z partnerami społecznymi skutków transformacji energetycznej oraz sposobów na przygotowanie się do nich i właściwego zarządzania nimi 33 .

Wnioski dotyczące polityki na szczeblu krajowym, regionalnym i unijnym:

Europejski przemysł, instytuty badawcze i innowacyjne podmioty akademickie mają ogólnie dobrą pozycję w światowym krajobrazie energetycznym. Wiele państw członkowskich (w tym Austria, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy i Zjednoczone Królestwo) poczyniło znaczące starania w celu promowania innowacyjności i możliwości biznesowych w dziedzinie efektywności energetycznej i technologii niskoemisyjnych. Jest to jeden z powodów, dla których – pomimo kryzysu gospodarczego i finansowego – w sektorze energii odnawialnej wzrosło zatrudnienie, przy czym w ostatnich pięciu latach utworzono w UE prawie pół miliona nowych miejsc pracy.

Niedawne pozytywne inicjatywy niektórych państw członkowskich (w tym Francji, Niderlandów i Portugalii) doprowadziły do stworzenia bardziej ekologicznych i sprzyjających wzrostowi gospodarczemu systemów podatkowych. W szeregu państw członkowskich nadal jednak możliwa jest zmiana systemu podatkowego w sposób pobudzający zatrudnienie i konkurencyjność, co przyczyni się do realizacji celów unii energetycznej 34 . Państwa członkowskie podejmujące się takiej zmiany muszą jednocześnie dopilnować, aby nie wywarła ona nieproporcjonalnych skutków na przystępność cenową energii. Do wprowadzania innowacji na rynki niezbędne są odpowiednie warunki. Reformy podatkowe, np. w obszarze transportu i mobilności, mają potencjał wspierania tego procesu poprzez lepsze uwzględnienie kosztów środowiskowych i gospodarczych.

7.    Realizacja unii energetycznej

Poczynione postępy

Unia energetyczna wymaga opartego na przepisach, wiarygodnego i przejrzystego procesu sprawowania rządów w celu zagwarantowania, że działania związane z energią na szczeblu europejskim, regionalnym, krajowym i lokalnym przyczyniają się do realizacji celów unii.

Na szczeblu politycznym wiceprzewodniczący Šefčovič odbył w ostatnich miesiącach podróż poświęconą unii energetycznej. Podczas tej podróży prowadził dialog z rządami i parlamentami krajowymi, Parlamentem Europejskim oraz z zainteresowanymi podmiotami i obywatelami. Wizyty te, jak również wiele działań informacyjnych wielu innych komisarzy, a zwłaszcza komisarza Ariasa Cañete, są niezbędne, aby można było prowadzić dyskusję o unii energetycznej oraz wynikających z niej szansach dla UE i jej państw członkowskich.

Proces ten, któremu towarzyszył dialog techniczny z państwami członkowskimi, pozwolił uzyskać dużo wyraźniejszy obraz mocnych stron, szans, zagrożeń i słabości unii energetycznej na poziomie państw członkowskich, jak wynika z dołączonych arkuszy informacyjnych, które zostały zatwierdzone przy udziale państw członkowskich w wyniku rozmów dwustronnych 35 . W jego wyniku przyjęto również proponowaną metodykę w zakresie najważniejszych wskaźników, załączoną do niniejszego sprawozdania na temat stanu unii energetycznej 36 . W dokumencie roboczym służb Komisji przedstawiono porównanie sytuacji w całej UE w odniesieniu do pięciu wymiarów unii energetycznej, przy wykorzystaniu tych pierwszych najważniejszych wskaźników. Najważniejsze wskaźniki będą wykorzystywane w przyszłości do pomiaru i monitorowania realizacji unii energetycznej.

Transformacja sektora energetycznego wymaga planowania strategicznego. Obecnie jedynie około jedna trzecia państw członkowskich posiada całościowe strategie w dziedzinie energii i klimatu na okres po 2020 r., w tym orientacyjne krajowe cele w zakresie emisji gazów cieplarnianych, energii odnawialnej i efektywności energetycznej. Stanowi to poważny problem w świetle konieczności stworzenia przewidywalnych ram dla inwestycji w obszary, które często wymagają długoterminowego planowania.

Dalsze działania

Zintegrowane krajowe plany w zakresie energii i klimatu uwzględniające wszystkie pięć wymiarów unii energetycznej stanowią instrumenty niezbędne do bardziej strategicznego planowania. Będą one niezbędne do osiągnięcia celów na rok 2030. Odnośne wytyczne załączone do niniejszego sprawozdania na temat stanu unii energetycznej stanowią dla państw członkowskich podstawę dla rozpoczęcia opracowywania planów na okres do 2030 r.

Aby zagwarantować wykonawcom projektów i inwestorom pewność i przewidywalność w szybko zmieniającym się otoczeniu, niezwłocznie należy rozpocząć prace przygotowawcze. Dlatego państwa członkowskie powinny przedłożyć projekty planów krajowych w 2017 r., jako podstawę do dalszych dyskusji, z myślą o sfinalizowaniu tych planów w 2018 r., dzięki czemu ich realizację można będzie rozpocząć na długo przed 2021 r.

Plany krajowe powinny również odzwierciedlać wyniki konsultacji regionalnych na obszarach, które odniosłyby korzyści ze ściślejszej współpracy z sąsiednimi państwami członkowskimi. W 2016 r. Komisja zamierza przedstawić wytyczne dotyczące sposobu wzmocnienia współpracy regionalnej w szerszym znaczeniu oraz ułatwienia przez Komisję podejścia regionalnego.

Aby móc śledzić postępy niezbędne jest wprowadzenie przejrzystego systemu monitorowania w oparciu o najważniejsze wskaźniki oraz w oparciu o dwuletnie sprawozdania państw członkowskich dotyczące postępów w realizacji planów krajowych. Komisja zamierza ocenić łączne postępy na poziomie UE w dorocznym sprawozdaniu na temat stanu unii energetycznej oraz, w razie potrzeby, zaproponować działania polityczne i środki mające zapewnić realizację celów unii energetycznej.

W oparciu między innymi o kontrolę sprawności obecnych obowiązków sprawozdawczych 37 i toczące się dyskusje z państwami członkowskimi, Parlamentem Europejskim i zainteresowanymi stronami, Komisja planuje przedstawienie w 2016 r. wniosku w sprawie usprawnienia planowania i wymogów sprawozdawczych w odniesieniu do działań w zakresie klimatu i energii, co pozwoli państwom członkowskim i Komisji jak najszybciej zmniejszyć niepotrzebne obciążenia administracyjne zgodnie z programem lepszego stanowienia prawa oraz dostosować wymogi w zakresie planowania i sprawozdawczości do strategii ramowej na rzecz unii energetycznej.

8.    Wnioski i plany na przyszłość

Zasadnicze znaczenie ma utrzymanie ambicji, równowagi i impulsu powstałych w wyniku rozpoczęcia w lutym 2015 r. realizacji strategii ramowej na rzecz unii energetycznej. Rok 2016 będzie ważnym rokiem – rokiem wyników – w którym strategiczna wizja zawarta w strategii na rzecz unii energetycznej zostanie przełożona na unijne inicjatywy legislacyjne, większą spójność w kontaktach z partnerami zewnętrznymi oraz dalszy rozwój i realizację unii energetycznej.

(1)

     COM(2015) 80.

(2)

     Sprawozdaniu towarzyszy seria sprawozdań i dokumentów roboczych służb Komisji, które są pierwszym krokiem na drodze do uproszczenia obowiązków sprawozdawczych nałożonych przez Komisję.

(3)

     Program prac Komisji, COM(2015)610. Wszystkie wnioski zostaną przygotowane zgodnie z zasadami pomocniczości, proporcjonalności i lepszego stanowienia prawa. Niektóre z tych wniosków będą stanowić inicjatywy REFIT.

(4)

     Pozostałe dwie to Brazylia i Kanada.

(5)

     27 % energii pochodzi ze źródeł odnawialnych, a kolejne 27 % z energii jądrowej.

(6)

     COM(2014)15 oraz ocena skutków.

(7)

     Konkluzje Rady ds. Środowiska z dnia 18 września 2015 r.

(8)

     Światowa zharmonizowana procedura badania pojazdów lekkich (WLTP) została przyjęta w ramach Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (EKG ONZ) w 2014 r. w celu zastąpienia mechanizmu nowego europejskiego cyklu jezdnego (NEDC).

(9)

     Zapewni to rzeczywistą zgodność emisji z pojazdów z określonymi prawnie wartościami granicznymi, z uwzględnieniem tolerancji wynikającej z niepewności procedury testowej i przyrządów pomiarowych, która będzie stopniowo ograniczana.

(10)

     Zob. sprawozdanie z postępów działań w dziedzinie klimatu, COM(2015)576 + SWD(2015)246.

(11)

     Jako że cele pośrednie określone są jako średnia z dwóch lat, nowe dane Eurostatu z 2014 r. mogłyby zmienić tę ocenę.

(12)

     COM(2015) 341.

(13)

     COM (2015) 574 wraz z towarzyszącym dokumentem roboczym służb Komisji SWD (2015) 245.

(14)

     COM(2014) 520.

(15)

     Sprawozdanie Grupy Instytucji Finansowych ds. Efektywności Energetycznej (EEFIG) www.eefig.eu .

(16)

      http://ec.europa.eu/energy/en/topics/infrastructure/central-and-south-eastern-europe-gas-connectivity .

(17)

     COM(2015) 340.

(18)

     COM(2015) 339, wraz z towarzyszącym dokumentem roboczym służb Komisji w sprawie najlepszych praktyk w zakresie energii odnawialnej na potrzeby własne, SWD (2015) 114.

(19)

     SWD(2015)249.

(20)

     31 % projektów dotyczących energii elektrycznej i 25 % dotyczących gazu, według sprawozdania monitorującego ACER na temat realizacji projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania.

(21)

     C(2015)8052.

(22)

     SWD(2015)247.

(23)

     Dz.U. C 200 z 28.6.2014, s. 1.

(24)

     C(2015)2814.

(25)

     COM(2015) 496.

(26)

     C-36/14, Komisja Europejska przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej.

(27)

     Konkluzje Rady w sprawie dyplomacji klimatycznej i energetycznej (10995/15 i 11029/15).

(28)

     COM(2014) 330.

(29)

     JOIN(2015) 50 wraz z SWD(2015) 500.

(30)

     Zob. np. oświadczenie Niemiec i państw sąsiadujących w sprawie bezpieczeństwa energii elektrycznej, http://www.benelux.int/files/4414/3375/5898/Jointdeclaration.pdf .

(31)

     C(2015)6317.

(32)

      http://s3platform.jrc.ec.europa.eu/s3p-energy .

(33)

     Nowy ogólnounijny program na rzecz nowych umiejętności przygotowywany przez Komisję powinien określić sposoby lepszego przewidywania zapotrzebowania na umiejętności oraz poprawić przejrzystość i uznawanie kwalifikacji.

(34)

     Tax Reforms Report in the EU Member States, 2015 (November) – Taxation Paper N°58 (Reformy podatkowe w państwach członkowskich UE, 2015 r. (listopad) – Dokument podatkowy nr 58); http://ec.europa.eu/taxation_customs/resources/documents/taxation/gen_info/economic_analysis/tax_papers/taxation_paper_58.pdf .

(35)

     Arkusze informacyjne państw członkowskich są zawarte w dokumentach SWD(2015)208-209, 217-242.

(36)

     SWD(2015)243.

(37)

     Punkt 10 inicjatyw REFIT, załącznik II do programu prac Komisji (COM(2015) 610).

Top

Bruksela, dnia 18.11.2015

COM(2015) 572 final

ZAŁĄCZNIK

ZAKTUALIZOWANY PLAN DZIAŁANIA W ZAKRESIE UNII ENERGETYCZNEJ

do

KOMUNIKATU KOMISJI DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO, RADY, EUROPEJSKIEGO KOMITETU EKONOMICZNO-SPOŁECZNEGO, KOMITETU REGIONÓW I EUROPEJSKIEGO BANKU INWESTYCYJNEGO

Stan unii energetycznej

{SWD(2015) 208}
{SWD(2015) 209}
{SWD(2015) 217 à 243}


Zaktualizowany Plan działania w zakresie unii energetycznej – listopad 2015 r.

Legenda: BD: bezpieczeństwo dostaw / WRE: wewnętrzny rynek energii / EE: efektywność energetyczna / GHG: gazy cieplarniane / BiI: badania i innowacje

Niniejszy plan pokrywa się z planem przedstawionym w załączniku do komunikatu Komisji „Strategia ramowa na rzecz stabilnej unii energetycznej opartej na przyszłościowej polityce w dziedzinie klimatu” przyjętego w dniu 25 lutego 2015 r. (COM(2015)80). Jedyna nowa informacja w tej tabeli zawarta jest w ostatniej kolumnie, w której podano zaktualizowane dane o inicjatywach, które zostały już przyjęte lub zmieniono ich harmonogram. Nie podano natomiast żadnych nowych informacji na temat inicjatyw przewidzianych początkowo na rok 2016 lub późniejszy okres.

Działania

Podmiot odpowiedzialny

Harmonogram (przedstawiony w załączniku do COM(2015)80)

BD

WRE

EE

GHG

BiI

Uwagi/ Zaktualizowane informacje

Infrastruktura

Skuteczne wdrożenie celu 10 % elektroenergetycznych połączeń międzysystemowych

Komisja

Państwa członkowskie

Krajowe organy regulacyjne

Operatorzy systemów przesyłowych

2015-20

X

X

X

Przyjęty w dniu 25 lutego 2015 r. (COM(2015)82)

Drugi wykaz projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania (PCI) – prowadzący do aktu delegowanego Komisji

Komisja

Państwa członkowskie

2015

X

X

X

Akt delegowany przyjęty dnia 18 listopada 2015 r. (C(2015)8052)

Komunikat na temat postępów w zakresie utworzenia wykazu najważniejszych infrastruktur energetycznych i środków koniecznych, aby osiągnąć 15 % cel elektroenergetycznych połączeń międzysystemowych na rok 2030

Komisja

2016

X

X

Utworzenie forum ds. infrastruktury energetycznej

Komisja

Państwa członkowskie

2015

X

X

Pierwsze spotkanie forum ds. infrastruktury energetycznej odbyło się w dniach 9-10 listopada 2015 r. w Kopenhadze

Energia elektryczna

Inicjatywa w zakresie struktury rynku i regionalnych rynków energii elektrycznej oraz koordynacja zdolności w celu zapewnienia bezpieczeństwa dostaw, ożywienie handlu transgranicznego i ułatwienie integracji energii ze źródeł odnawialnych

Komisja

2015-2016

X

X

X

X

Komunikat konsultacyjny przyjęty dnia 15 lipca 2015 r. (COM(2015)340), na podstawie którego w 2016 r. zostaną opracowane wnioski ustawodawcze

Przegląd dyrektywy dotyczącej działań na rzecz zagwarantowania bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej

Komisja

2016

X

X

X

Handel detaliczny

Nowa oferta dla konsumentów energii: Wzmocnienie pozycji konsumentów, wdrażanie działań po stronie popytu; stosowanie inteligentnych technologii; łączenie rynków hurtowych i detalicznych; wycofywanie cen regulowanych; środki wspierające mające na celu ochronę odbiorców podatnych na zagrożenia

Komisja

Państwa członkowskie

2015-2016

X

X

X

X

Komunikat przyjęty dnia 15 lipca 2015 r. (COM(2015)339), na podstawie którego w 2016 r. zostaną opracowane wnioski ustawodawcze

Gaz

Przegląd rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa dostaw gazu

Komisja

2015-2016

X

X

przewidziany na 2016 r.

Strategia dotycząca skroplonego gazu ziemnego i magazynowania

Komisja

2015-2016

X

przewidziana na 2016 r.

Ramy regulacyjne

Przegląd Agencji ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER) i ram regulacyjnych w dziedzinie energii

Komisja

2015–2016

X

X

X

Komunikat konsultacyjny przyjęty dnia 15 lipca 2015 r. (COM(2015)340), na podstawie którego w 2016 r. zostaną opracowane wnioski ustawodawcze

Energia odnawialna

Pakiet dotyczący energii ze źródeł odnawialnych: obejmujący nową dyrektywę w sprawie odnawialnych źródeł energii do 2030 r.; najlepsze praktyki dotyczące produkcji energii ze źródeł odnawialnych na potrzeby własne i systemów wsparcia; politykę zrównoważonego rozwoju bioenergii.

Komisja

2015-2017

X

X

X

Wytyczne dotyczące najlepszych praktyk w zakresie produkcji energii ze źródeł odnawialnych na potrzeby własne przyjęte w dniu 15 lipca 2015 r. (SWD (2015) 141)

Pakiet dotyczący energii ze źródeł odnawialnych przewidziany na 2016 r.

Komunikat w sprawie energii z odpadów

Komisja

2016

X

X

Działania w dziedzinie klimatu

Wniosek legislacyjny dotyczący zmiany unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji na lata 2021-2030

Komisja

2015

X

X

X

Wniosek przyjęty w dniu 15 lipca 2015 r. (COM(2015)337)

Wnioski legislacyjne w sprawie decyzji dotyczącej wspólnego wysiłku redukcyjnego oraz włączenia użytkowania gruntów, zmiany użytkowania gruntów i leśnictwa (LULUCF) do polityki w zakresie klimatu i energii na 2030 r.

Komisja

2016

X

Działania w zakresie transportu

Uczciwy i efektywny system opłat sprzyjający zrównoważonemu transportowi (przegląd dyrektywy w sprawie eurowiniety i wprowadzenie ram na rzecz promowania europejskiego systemu opłat elektronicznych)

Komisja

2016

X

X

Przegląd przepisów dotyczących dostępu do rynku transportu drogowego w celu poprawy jego efektywności energetycznej

Komisja

2016

X

X

Centralny plan wdrażania współpracujących inteligentnych systemów transportowych

Komisja

Państwa członkowskie

Przemysł

2016

X

X

X

Przegląd rozporządzeń określających normy emisji służący ustaleniu celów na okres po 2020 r. dla samochodów osobowych i dostawczych

Komisja

2016–2017

X

X

X

Ustanowienie systemu monitorowania i raportowania w odniesieniu do pojazdów ciężarowych (samochodów ciężarowych i autobusów) w celu poprawy informacji dla nabywcy

Komisja

2016-2017

X

X

X

Przegląd dyrektywy w sprawie promowania ekologicznie czystych i energooszczędnych pojazdów w transporcie drogowym

Komisja

2017

X

X

Komunikat w sprawie dekarbonizacji sektora transportu, obejmujący plan działania w sprawie biopaliw drugiej i trzeciej generacji oraz innych alternatywnych paliw produkowanych w sposób zrównoważony

Komisja

2017

X

X

X

przewidziany na 2016 r.

Efektywność energetyczna

Przegląd dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej

Komisja

2016

X

X

X

X

Przegląd dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, w tym inicjatywy inteligentnego finansowania na rzecz inteligentnych budynków

Komisja

2016

X

X

X

X

Przegląd ram efektywności energetycznej dla produktów (dyrektywy w sprawie etykiet efektywności energetycznej i dyrektyw w sprawie ekoprojektu)

Komisja

2015

X

X

X

X

Wniosek dotyczący rozporządzenia w sprawie etykietowania efektywności energetycznej przyjęty w dniu 15 lipca 2015 r. (COM(2015)341)

Plan działań w zakresie ekoprojektu związany z pakietem dotyczącym gospodarki o obiegu zamkniętym z grudnia 2015 r.

Wzmocnienie ukierunkowanego wykorzystania instrumentów finansowych w celu wsparcia inwestycji w efektywność energetyczną

Komisja

2015–

X

X

Ogrzewanie i chłodzenie

Strategia UE w zakresie ogrzewania i chłodzenia – wkład ogrzewania i chłodzenia w realizację unijnych celów w zakresie energii i klimatu

Komisja

2015

X

X

X

X

X

przewidziana na 2016 r.

Zewnętrzna polityka energetyczna i klimatyczna

Działania dyplomatyczne w zakresie polityki energetycznej i klimatycznej UE

Komisja

Wysoki przedstawiciel/wiceprzewodniczący

Państwa członkowskie

2015

X

X

X

X

Konkluzje Rady w sprawie dyplomacji klimatycznej przyjęte przez Radę do Spraw Zagranicznych w dniu 20 lipca 2015 r. (11029/15)

Konkluzje Rady w sprawie dyplomacji klimatycznej przyjęte przez Radę do Spraw Zagranicznych w dniu 20 lipca 2015 r. (10995/15)

Przegląd decyzji w sprawie ustanowienia mechanizmu wymiany informacji w odniesieniu do umów międzyrządowych w dziedzinie energii między państwami członkowskimi a państwami trzecimi

Komisja

Wysoki przedstawiciel/wiceprzewodniczący

2016

X

X

Nowy i bardziej intensywny dialog w sprawie energii z krajami o znaczeniu dla polityki energetycznej UE

Komisja

Wysoki przedstawiciel/wiceprzewodniczący

2015–

X

X

X

X

X

Protokół ustaleń w sprawie poprawionego strategicznego partnerstwa z Ukrainą

Komisja

Wysoki przedstawiciel/wiceprzewodniczący

Parlament Europejski

Rada

2015

X

X

przewidziany na 2016 r.

Trójstronny protokół ustaleń w zakresie transkaspijskiego gazociągu z Azerbejdżanem i Turkmenistanem

Komisja

Wysoki przedstawiciel/wiceprzewodniczący

Parlament Europejski

Rada

2015

X

X

przewidziany na 2016 r.

Inicjatywy mające na celu pogłębienie Wspólnoty Energetycznej

Komisja

Umawiające się Strony Wspólnoty Energetycznej

Wysoki przedstawiciel/wiceprzewodniczący

2015

X

X

Główne decyzje podjęte na posiedzeniu Rady Ministerialnej Wspólnoty Energetycznej w październiku 2015 r.

Wspólny akt prawny w sprawie bezpieczeństwa dostaw – w przyszłości

Wzmocniona współpraca eurośródziemnomorska (Euromed) w dziedzinie gazu, energii elektrycznej, efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii

Komisja

Wysoki przedstawiciel/wiceprzewodniczący

2015-2016

X

X

Inauguracja platformy na rzecz gazu w czerwcu 2015 r.

Inauguracja platformy regionalnego rynku energii elektrycznej w październiku 2015 r.

Platforma na rzecz odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej ma rozpocząć działalność w 2016 r.

Przyjęcie i podpisanie nowej międzynarodowej karty energetycznej w imieniu UE i Euratomu

Komisja

Wysoki przedstawiciel/wiceprzewodniczący

2015

X

X

Międzynarodowa karta energetyczna została podpisana przez Komisję Europejską na konferencji w Hadze w dniach 20–21 maja 2015 r.

Konkurencyjność przemysłu

Nowe europejskie podejście do badań i innowacji w dziedzinie energii w celu przyspieszenia przekształcenia systemów energetycznych, obejmujące:

– zintegrowany europejski strategiczny plan w dziedzinie technologii energetycznych

– strategiczny plan w zakresie badań i innowacji w dziedzinie transportu

Komisja

2015–2017

X

Komunikat w sprawie planu EPSTE przyjęty w dniu 15 września 2015 r. (C (2015) 6317)

Inauguracja platformy inteligentnej specjalizacji w dziedzinie energii w 2015 r.

Zintegrowana strategia Unii energetycznej na rzecz badań naukowych, innowacji i konkurencyjności przewidziana na 2016 r.

Analiza cen i kosztów energii (w tym podatków i dotacji)

Komisja

2016 r., a następnie co 2 lata

X

Inicjatywa w sprawie globalnego przywództwa UE w zakresie technologii i innowacji w dziedzinie energii i klimatu mającego na celu stymulowanie wzrostu gospodarczego i zatrudnienia

Komisja

2015-2016

X

X

X

Powiązana ze zintegrowaną i kompleksową strategią Unii energetycznej na rzecz badań naukowych, innowacji i konkurencyjności

Wzmocniona polityka handlowa UE w celu usprawnienia eksportu technologii unijnych

Komisja

2015-2019

X

X

X

Działania przekrojowe

Przegląd wytycznych w sprawie pomocy państwa w odniesieniu do ochrony środowiska naturalnego i energii

Komisja    

2017-2019

X

X

X

X

X

Sprawozdanie na temat europejskiej strategii bezpieczeństwa energetycznego, obejmujące platformę i strategię dla partnerstwa Euromed i strategie dotyczące LNG, magazynowania energii i południowego korytarza gazowego

Komisja

2015-2016

X

X

X

X

X

Sprawozdanie (SWD) przyjęte w dniu 18 listopada 2015 r. (SWD(2015)404)

Strategia dotycząca LNG i magazynowania gazu przewidziana na 2016 r.

Dane, analizy i informacje dla unii energetycznej: połączenie inicjatyw i ułatwienie dostępu do wszelkiej niezbędnej wiedzy w Komisji i państwach członkowskich

Komisja

2016

X

X

X

X

X

Energia jądrowa

Rozporządzenie Rady w sprawie aktualizacji informacji wymaganych na podstawie art. 41 Traktatu Euratom w świetle europejskiej strategii bezpieczeństwa energetycznego

Komisja

2015

X

X

przewidziane na 2016 r.

Komunikat w sprawie przykładowego programu energetyki jądrowej (PPEJ) zgodnie z art. 40 Traktatu Euratom

Komisja

2015

X

X

przewidziany na 2016 r.

Top

Bruksela, dnia 18.11.2015

COM(2015) 572 final

ZAŁĄCZNIK

WYTYCZNE DLA PAŃSTW CZŁONKOWSKICH DOTYCZĄCE KRAJOWYCH PLANÓW W ZAKRESIE ENERGII I KLIMATU W RAMACH ZARZĄDZANIA UNIĄ ENERGETYCZNĄ

do

KOMUNIKATU KOMISJI DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO, RADY, EUROPEJSKIEGO KOMITETU EKONOMICZNO-SPOŁECZNEGO, KOMITETU REGIONÓW I EUROPEJSKIEGO BANKU INWESTYCYJNEGO

Stan unii energetycznej

{SWD(2015) 208}
{SWD(2015) 209}
{SWD(2015) 217 à 243}


WYTYCZNE DLA PAŃSTW CZŁONKOWSKICH DOTYCZĄCE KRAJOWYCH PLANÓW W ZAKRESIE ENERGII I KLIMATU W RAMACH ZARZĄDZANIA UNIĄ ENERGETYCZNĄ

1.Wprowadzenie

W komunikacie Komisji w sprawie strategii ramowej na rzecz unii energetycznej przyjętym w dniu 25 lutego 2015 r. wyjaśniono, że unia energetyczna wymaga „zintegrowanego zarządzania i monitorowania, w celu zagwarantowania, że działania związane z energią na szczeblu europejskim, krajowym, regionalnym i lokalnym przyczyniają się do realizacji celów unii”.

W październiku 2014 r., w trakcie uzgadniania ram politycznych dotyczących klimatu i energii do roku 2030 Rada Europejska wezwała do „stworzenia solidnego i przejrzystego systemu zarządzania bez zbędnych obciążeń administracyjnych, który pomoże UE w zapewnieniu realizacji wszystkich zakładanych przez nią celów polityki energetycznej”, a w dniu 19 marca 2015 r. stwierdziła, że należy utworzyć „wiarygodny i przejrzysty system zarządzania”. Rdzeniem tego systemu sprawowania rządów będą usprawnione i zintegrowane krajowe plany w zakresie energii i klimatu. System zarządzania będzie opierał się na istniejących elementach składowych, takich jak krajowe programy dotyczące klimatu, krajowe plany dotyczące odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej.

Komisja będzie ściśle współpracować z państwami członkowskimi w zakresie realizacji tych wspólnych celów, aby wspólnie zapewnić pomyślne wdrażanie unii energetycznej, zmniejszenie obciążeń administracyjnych i poprawę przejrzystości dla państw członkowskich, a także zagwarantować inwestorom pewność do roku 2030 i w późniejszym okresie.

Celem niniejszego dokumentu jest przedstawienie państwom członkowskim wytycznych dotyczących procesu opracowywania zintegrowanych krajowych planów w zakresie energii i klimatu, a także wskazówek dotyczących głównych elementów tych planów.

W niniejszym dokumencie inauguruje się i wyjaśnia główne etapy stopniowego procesu od chwili obecnej do ukończenia krajowych planów w 2018 r., przedstawiając m.in. główne role i zadania zarówno państw członkowskich, jak i Komisji w całym procesie. W 2016 r. Komisja przedstawi inicjatywę ustawodawczą upraszczającą wymogi w zakresie planowania i sprawozdawczości oraz zaproponuje wzór struktury krajowych planów w zakresie energii i klimatu, aby uzupełnić i dookreślić niniejsze wytyczne.

1.Zasady ogólne i zakres krajowych planów

Krajowy plan powinien opierać się na podejściu holistycznym i obejmować pięć wymiarów unii energetycznej w sposób zintegrowany, przy uwzględnieniu interakcji między różnymi wymiarami unii. Pewne elementy istniejących planów mogą zostać utrzymane w zależności od obszaru i cykliczności procesów planowania. Krajowy plan powinien obejmować okres od 2021 do 2030 r. i opierać się na celach, które każde z państw członkowskich powinno zrealizować w zakresie swojej polityki do roku 2020, a także uwzględniać perspektywę do 2050 r.

Państwa członkowskie mają prawo do kształtowania polityki stosownie do okoliczności krajowych, jednak krajowe plany powinny określać kierunek krajowych celów i polityki w zakresie energii i klimatu w sposób spójny z realizacją wspólnie uzgodnionych celów unii energetycznej, w szczególności celów na 2030 r. (ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, odnawialne źródła energii, efektywność energetyczna i elektroenergetyczne połączenia międzysystemowe), uzgodnionych przez Radę Europejską w październiku 2014 r. O ile zaś w odniesieniu do redukcji emisji w sektorze nieobjętym ETS podejście przyjęte w decyzji dotyczącej wspólnego wysiłku redukcyjnego będzie kontynuowane do 2030 r., to cele UE dotyczące odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej będą realizowane przez wspólne działania państw członkowskich, jak również za pośrednictwem polityki i środków na poziomie UE.

Bardzo ważne jest, aby krajowe plany zapewniały długoterminową przewidywalność i pewność inwestycji oraz lepszą współpracę i spójność podejścia państw członkowskich do polityki klimatyczno-energetycznej.

2.Treść krajowych planów

Krajowe plany powinny obejmować okres od 2021 do 2030 r., z uwzględnieniem perspektywy do roku 2050, aby zapewnić spójność z długoterminowymi celami politycznymi na szczeblu UE i na poziomie krajowym.

Krajowe plany powinny obejmować następujące elementy:

a) Obecna sytuacja

Przegląd krajowych systemów energetycznych i kontekstu politycznego krajowego planu w odniesieniu do pięciu wymiarów unii energetycznej (w tym kontekstu makroekonomicznego, emisji gazów cieplarnianych, koszyka energetycznego i sytuacji w każdym podsektorze systemu energetycznego).

Ocena sytuacji w zakresie obecnej polityki klimatyczno-energetycznej i środków w tym obszarze, w tym mechanizmów wsparcia i systemów podatkowych w odniesieniu do energii ze źródeł odnawialnych oraz efektywności energetycznej w oparciu o doświadczenia związane z realizacją celów na rok 2020 w zakresie energii i klimatu.

Przegląd głównych zagadnień o znaczeniu transgranicznym, w tym szans i wyzwań dla dalszej współpracy i integracji regionalnej.

Struktura administracyjna wdrażania krajowej polityki klimatyczno-energetycznej, w tym kompetencje głównych organów administracyjnych i ich wzajemne oddziaływania.

Krajowe plany mogą opierać się na istniejących krajowych strategiach państw członkowskich w zakresie polityki klimatyczno-energetycznej do roku 2020, 2030 i na kolejne lata zgodnie z niniejszymi wytycznymi.

b) Cele, polityka i środki dotyczące pięciu wymiarów

Krajowe plany powinny określać cele w odniesieniu do każdego wymiaru unii energetycznej. Jeśli chodzi o cele dotyczące energii na 2030 r., plany te powinny określać wkłady krajowe niezbędne do wspólnego osiągnięcia celów na szczeblu UE. Co się tyczy emisji gazów cieplarnianych w sektorach nieobjętych ETS, plany powinny określać politykę i środki, które doprowadzą do osiągnięcia wiążących rocznych krajowych poziomów ustalonych zgodnie ze zmienioną decyzją dotyczącą wspólnego wysiłku redukcyjnego.

Należy określić oddziaływania między różnymi wymiarami (np. udział energii ze źródeł odnawialnych i efektywności energetycznej w redukcji emisji gazów cieplarnianych, potrzeby w zakresie infrastruktury wynikające z większego wykorzystania odnawialnych źródeł energii itp.).

W odniesieniu do każdego celu w planie należy przedstawić opis polityki i środków planowanych do osiągnięcia tych celów. Należy w tym kontekście zawrzeć także ocenę wzajemnych oddziaływań polityki w poszczególnych obszarach, aby zapewnić jej spójność i uniknąć nakładania się regulacji.

Bezpieczeństwo energetyczne, solidarność i zaufanie

Średnio- i długoterminowe cele i standardy dotyczące bezpieczeństwa dostaw, w tym w odniesieniu do dywersyfikacji źródeł energii i dostawców, infrastruktury, magazynowania, reagowania na zapotrzebowanie, gotowości do radzenia sobie z ograniczeniami lub przerwami w dostawach z danego źródła energii oraz rozwoju alternatywnych źródeł krajowych. Cele powinny odnosić się do współpracy regionalnej, a środki wprowadzane w celu ich osiągnięcia powinny być koordynowane na poziomie regionalnym. W tym kontekście krajowe plany powinny opierać się na konkretnych planach dotyczących bezpieczeństwa dostaw (planach oceny, planach działań zapobiegawczych i planach na wypadek sytuacji nadzwyczajnej), które są sporządzane zgodnie z rozporządzeniem w sprawie bezpieczeństwa dostaw gazu.

Strategie polityczne dotyczące bezpieczeństwa energetycznego w szerszym znaczeniu, w tym inne wybory polityczne, które mają znaczenie w tym kontekście, m.in. dotyczące oszczędności energii i koszyka energetycznego.

Należy także opisać ogólne podejście polityczne do zapewnienia bezpieczeństwa zewnętrznych dostaw energii, w tym przy użyciu infrastruktury oraz, w stosownych przypadkach, planowane podejście do umów międzynarodowych z państwami trzecimi.

W pełni zintegrowany europejski rynek energii

Rozwój elektroenergetycznych połączeń międzysystemowych od 2021 do 2030 r. (stosunek transgranicznych zdolności przesyłowych do zainstalowanej mocy wytwórczej) w perspektywie uzgodnionego celu 15 % na rok 2030, przy uwzględnieniu różnych czynników dotyczących danego państwa członkowskiego, takich jak koszty i potencjalne przepływy handlowe. Należy także wymienić główne planowane projekty, które mają doprowadzić do osiągnięcia niezbędnych wzajemnych połączeń w perspektywie 2030 r.

Jeśli chodzi o infrastrukturę energetyczną, należy opisać sposób i harmonogram realizacji planowanych krajowych projektów infrastrukturalnych, jak również projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania dotyczących danego państwa członkowskiego. W tym kontekście krajowe plany powinny opierać się na rozporządzeniu w sprawie wytycznych dotyczących transeuropejskiej infrastruktury energetycznej.

Cele dotyczące konkurencji na rynku, integracji i łączenia rynków, stosowania elastyczności w sektorze energetycznym, w tym rozwoju rynków krótkoterminowych, konkurencyjności rynków energii w zakresie reagowania na zapotrzebowanie oraz wdrażania inteligentnych technologii i inteligentnych sieci.

Ocena wpływu planowanych inwestycji infrastrukturalnych i zmian w zakresie produkcji energii na hurtowe i detaliczne ceny energii i na integrację rynkową z innymi państwami członkowskimi.

Efektywność energetyczna przyczyniająca się do ograniczenia popytu

Krajowa polityka i środki, które mają przyczynić się do osiągnięcia uzgodnionego unijnego celu w zakresie efektywności energetycznej na poziomie co najmniej 27 % (do 2020 r. zostanie on poddany przeglądowi w celu ewentualnego podniesienia go do 30 %), z uwzględnieniem prognozowanych oszczędności energii wynikających z realizacji tej polityki i środków, jak również wdrażania obowiązującego prawodawstwa UE.

Jako wkład państwa członkowskiego w osiągnięcie unijnego celu należy określić ilościowo ścieżkę realizacji oszczędności energii w postaci osiągniętego poziomu zużycia energii pierwotnej i końcowej do roku 2030.

Krajowa polityka i środki planowane w celu zwiększenia efektywności energetycznej w sektorze budowlanym, w tym krajowe strategie dotyczące renowacji budynków oraz krajowe programy inwestycji w dziedzinie efektywności energetycznej.

Obniżenie emisyjności gospodarki

Planowane strategie i środki mające na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, obejmujące wszystkie najważniejsze sektory wysokoemisyjne, w tym transport i rolnictwo, służące realizacji wiążących rocznych krajowych poziomów dotyczących sektorów nieobjętych ETS do 2030 r., które zostały ustalone w ramach zmienionej decyzji dotyczącej wspólnego wysiłku redukcyjnego, w perspektywie długoterminowej wizji i celu, jakim jest przejście do gospodarki niskoemisyjnej (2050 r.).

Krajowa polityka i środki, które mają wesprzeć realizację uzgodnionego na szczeblu UE wiążącego celu wynoszącego co najmniej 27 %, przy uwzględnieniu wdrażania obowiązującego prawodawstwa UE, jak również perspektywy do 2050 r.

Jako wkład państw członkowskich do wspólnej realizacji celu UE należy przedstawić ścieżkę do osiągnięcia udziału energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto do roku 2030, w tym ścieżki dotyczące odpowiednich technologii, jak również zapotrzebowania na energię elektryczną (zainstalowaną moc i wytwarzaną energię).

Środki, które zostaną wprowadzone w celu zwiększenia elastyczności systemu energetycznego w odniesieniu do produkcji energii odnawialnej. Sytuacja i plany w zakresie łączenia i integracji rynku energii elektrycznej, regionalne środki dotyczące bilansowania i rezerw oraz ocena adekwatności systemu w kontekście energii odnawialnej. Krajowa polityka i środki, które mają wesprzeć inne technologie niskoemisyjne.

Krajowa polityka i środki, które mają wesprzeć obniżenie emisyjności transportu.

Jeżeli państwa członkowskie zamierzają wspierać rozwój konkretnych technologii, plan powinien zawierać również ocenę wpływu takiego wsparcia na ceny energii i na przedsiębiorstwa użyteczności publicznej sektora energetycznego oraz na integrację z rynkami innych państw członkowskich.

Badania, innowacje i konkurencyjność

Cele, polityka i środki ustanawiane na szczeblu krajowym, aby zapewnić odpowiedni wkład w nowe europejskie podejście do badań i innowacji w celu przyspieszenia przekształceń systemu energetycznego, w szczególności wkład w realizację działań w ramach zintegrowanego strategicznego planu w dziedzinie technologii energetycznych (EPSTE).

Krajowe strategie polityczne i programy finansowania w dziedzinie badań i innowacji w obszarze energii ze źródeł odnawialnych, efektywności energetycznej oraz innych technologii niskoemisyjnych, w tym w sektorze transportu, jak również strategie wprowadzania takich technologii na rynek, a także strategie wspierania instytucji badawczych i technologicznych.

Strategie w zakresie polityki przemysłowej dotyczące konkurencyjności sektora technologii niskoemisyjnych i konkurencyjności w szerszym znaczeniu, w tym dotacji, oraz ich wpływ na wzrost gospodarczy, zatrudnienie i umiejętności, podsektory, finanse i zasoby.

W stosownych przypadkach, cele dotyczące konkurencyjności systemu energetycznego i jego wkładu w konkurencyjność gospodarki jako takiej, oraz cele dotyczące międzynarodowego handlu technologiami energetycznymi i urządzeniami z UE oraz dostępu do rynków państw trzecich.

c) Zintegrowane prognozy i wskaźniki

Krajowe plany powinny zawierać oddzielną sekcję dotyczącą prognoz jako podstawy analitycznej planu, w tym scenariusze odniesienia i scenariusze polityczne przedstawiające ocenę istotnych skutków proponowanej polityki i środków. W dwuletnich sprawozdaniach z postępów w realizacji krajowych planów należy oprzeć się na podstawowych wskaźnikach opracowanych przez Komisję we współpracy z państwami członkowskimi, a także na zaktualizowanych prognozach, polityce i środkach.

Ze względu na przekrojowy charakter pięciu wymiarów unii energetycznej cele oraz instrumenty polityki powinny być oceniane i weryfikowane przy użyciu zintegrowanych narzędzi metodologicznych. Z tego powodu krajowe plany powinny zawierać prognozy dotyczące systemu energetycznego i emisji gazów cieplarnianych 1 do 2030 r. i na późniejszy okres, przy uwzględnieniu perspektywy do roku 2050. W prognozach należy uwzględniać np. kontekst makroekonomiczny (np. oczekiwany produkt krajowy brutto i wzrost liczby ludności), zmiany strukturalne w gospodarce, które mogą wpłynąć na system energetyczny i na emisje gazów cieplarnianych, globalne trendy w energetyce (takie jak ewolucję międzynarodowych cen paliw kopalnych), ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla, transgraniczne wzajemne połączenia sieci oraz koszty technologii. Komisja wyda zalecenia techniczne dotyczące tych kwestii, a państwa członkowskie będą musiały jasno zaznaczyć, jeżeli będą zamierzały od nich odstąpić, na przykład ze względu na wymagania danego modelu. 

W krajowym planie należy przedstawić co najmniej dwa scenariusze: (i) scenariusz odniesienia oparty na aktualnych trendach oraz istniejącej polityce i środkach na szczeblu unijnym i krajowym; oraz (ii) przynajmniej jeden scenariusz polityczny odzwierciedlający realizację zamierzonych celów krajowych za pomocą dodatkowych strategii i środków dotyczących pięciu wymiarów unii energetycznej, w szczególności celów na 2030 r., jak określono w planie krajowym. Należy uwypuklić potencjalne synergie i kompromisy między poszczególnymi politykami i środkami.

Komisja może wspierać państwa członkowskie, przekazując im dane i analizy. Istotnym przyczynkiem będzie nowy unijny scenariusz odniesienia dotyczący energii, transportu i emisji gazów cieplarnianych, przygotowany w ścisłej współpracy z państwami członkowskimi. Zostanie on opublikowany w pierwszej połowie 2016 r. Państwa członkowskie mogą także otrzymać scenariusze polityczne i scenariusze wrażliwości, które pomogą im w planowaniu strategicznym, określeniu wspólnych wyzwań i ocenie wpływu polityki wybranej przez poszczególne państwa członkowskie na realizację wspólnych celów unii energetycznej. Unijny scenariusz odniesienia będzie także stanowić podstawę do oceny zbiorowych wkładów państw członkowskich w realizację celów unii energetycznej.

Prognozy krajowe należy przedstawiać w stosownych terminach, by umożliwić ich zagregowanie na poziomie UE, a następnie ocenę ogólnego stanu systemu energetycznego i dokonanych postępów. Należy zatem jasno i przejrzyście przedstawiać poczynione założenia, a także tendencje w zakresie głównych wyników modelowania opisujących system energetyczny.

W sprawozdaniach okresowych z wdrażania krajowych planów państwa członkowskie powinny korzystać z podstawowych wskaźników. W oparciu o wskaźniki zaproponowane w ramach politycznych dotyczących klimatu i energii do roku 2030 oraz o wskaźniki już włączone do zestawień dotyczących poszczególnych krajów Komisja przedstawia w dokumencie roboczym 2 koncepcję i wstępną analizę podstawowych wskaźników służących do monitorowania postępów w realizacji celów unii energetycznej. Proponuje się w nim wskaźniki dotyczące pięciu wymiarów unii energetycznej, na przykład cen energii, konkurencyjności, dywersyfikacji importu energii, obniżenia emisyjności, badań i innowacji lub funkcjonowania rynku energii.

3.Współpraca regionalna w zakresie opracowania krajowych planów

Funkcjonowanie unii energetycznej wymaga, aby państwa członkowskie koordynowały prace nad polityką energetyczną i współpracowały w tym zakresie. Krajowe plany powinny zatem od początku opierać się konsultacjach w regionie.

Państwa członkowskie powinny identyfikować obszary nadające się do wspólnego lub skoordynowanego planowania w regionie oraz przeprowadzać konsultacje regionalne na wczesnym etapie przygotowań. Różne krajowe plany w regionie powinny uzupełniać się i w miarę możliwości wzajemnie się wzmacniać, wykorzystując mocne strony poszczególnych krajów tego regionu, by stawić czoła stojącym przed nimi wyzwaniom w najbezpieczniejszy i najbardziej oszczędny sposób. Należy poświęcić szczególną uwagę zapewnieniu skoordynowanego podejścia do rozwoju nowych zasobów energii i infrastruktury.

Wspólne podejście i wspólne cele mogą zwiększyć długoterminową przewidywalność i pewność inwestycyjną. Koordynacja polityki różnych krajów powinna więc zapobiegać niekorzystnym zachętom i łagodzić ewentualne negatywne skutki polityki danego kraju dla pozostałych państw członkowskich. Plany powinny zatem zawierać ocenę oddziaływania celów i polityki przewidzianej w planie na pozostałe państwa członkowskie w regionie oraz proponować sposoby wzmocnienia współpracy regionalnej we wszystkich dziedzinach polityki i podsektorach.

Do tego celu można wykorzystać istniejące ramy współpracy regionalnej, w tym strategie makroregionalne. Komisja będzie brać aktywny udział w tym procesie i wspierać rozwój odpowiednich nowych forów. Ważna jest równowaga w regionie, umożliwiająca współpracę w różnych wymiarach unii energetycznej.

W 2016 r. Komisja wyda bardziej szczegółowe wytyczne dla państw członkowskich dotyczące współpracy regionalnej w kontekście realizacji celów unii energetycznej.

4.Sprawozdania z realizacji planów i aktualizacje

Począwszy od 2020 r., państwa członkowskie powinny co dwa lata składać sprawozdania okresowe z wdrażania krajowych planów. Sprawozdania te będą ważnym instrumentem, który pomoże wszystkim państwom członkowskim zorientować się, jak wygląda realizacja celów unii energetycznej.

Komisja przedstawi sprawozdanie z postępów w rocznym sprawozdaniu na temat stanu unii energetycznej.

W latach 2021–2030 przewidziana jest jedna aktualizacja krajowych planów w celu uwzględnienia zmian okoliczności i wprowadzenia poprawek dotyczących wspólnie uzgodnionych celów unii energetycznej, w szczególności celów na 2030 r. w zakresie klimatu i energii. W razie potrzeby można przewidzieć dodatkowe aktualizacje dotyczące konkretnych środków politycznych przewidzianych w krajowych planach.

5.Procedura i harmonogram

Przygotowanie krajowych planów będzie procesem dynamicznym. Rezultaty zbliżających się procesów ustawodawczych dotyczących kluczowych aktów prawnych UE w tej dziedzinie będą miały wpływ na kształt i realizację polityki krajowej, jednak prace nad krajowymi planami muszą rozpocząć się w 2016 r., tak by mogły zakończyć się na długo przed 2020 r., przy uwzględnieniu odpowiednich przepisów UE.

Istniejące obowiązki w zakresie sprawozdawczości i planowania w obszarach polityki, w których obowiązują cele na 2020 r., pozostaną niezmienione do roku 2020. Sprawozdania te będą zsynchronizowane z nową procedurą dotyczącą krajowych planów w zakresie energii i klimatu. W odniesieniu do okresu po 2020 r. Komisja przedstawi w 2016 r. inicjatywę ustawodawczą optymalizującą wymogi w zakresie planowania i sprawozdawczości, aby ograniczyć obciążenie administracyjne i zapewnić spójność, uproszczenie i konsekwencję różnych strumieni planowania i sprawozdawczości, przy jednoczesnym utrzymaniu jakości przekazywanych informacji i danych. Komisja i państwa członkowskie powinny być w stanie skonsolidować i zoptymalizować pewną część sprawozdań przed 2020 r. w przypadkach, w których można tego dokonać bez zmian ustawodawczych i bez wpływania na istotne zobowiązania. Komisja daje przykład takiej konsolidacji sprawozdań okresowych w pierwszym sprawozdaniu na temat stanu unii energetycznej.

W tabeli na końcu niniejszej sekcji zamieszczono harmonogram prac nad krajowymi planami w zakresie energii i klimatu, przedstawiający działania państw członkowskich i Komisji.

Wzywa się państwa członkowskie, by do jesieni 2016 r. przedstawiły pierwsze wyniki zintegrowanych prognoz do celów scenariusza odniesienia. Należy zainaugurować dyskusje z innymi państwami członkowskimi na poziomie regionu. W tym samym roku Komisja sfinalizuje unijny scenariusz odniesienia z 2016 r., przedstawi wzór krajowych planów oraz wyda wytyczne dotyczące współpracy regionalnej. W trakcie 2016 r. zostaną przedstawione odpowiednie wnioski ustawodawcze w sprawie zmienionej decyzji dotyczącej wspólnego wysiłku redukcyjnego, a także energii odnawialnej, efektywności energetycznej, struktury rynku oraz optymalizacji obowiązków w zakresie planowania i sprawozdawczości.

W 2017 r. powinien rozpocząć się proces polityczny dotyczący krajowych planów, aby umożliwić zdobycie szerokiego poparcia politycznego dla planów na szczeblu krajowym i regionalnym oraz zakończenie konsultacji z zainteresowanymi stronami. Do marca 2017 r. należy przekazać Komisji zintegrowane prognozy zarówno do celów scenariusza odniesienia, jak i scenariusza politycznego 3 . Prognozy te będą stanowić kluczowy wkład do krajowych planów państw członkowskich. Projekty krajowych planów powinny zostać przedłożone Komisji w 2017 r. Następnie odbędą się konsultacje z pozostałymi państwami członkowskimi i Komisją, ze szczególnym uwzględnieniem wspólnego osiągnięcia unijnych celów w zakresie energii. W dalszej kolejności Komisja wyda zalecenia dotyczące projektów krajowych planów i przedstawi je w sprawozdaniu w sprawie stanu unii energetycznej.

W 2018 r. należy przedłożyć Komisji ostateczne wersje planów, uwzględniające wyniki konsultacji z innymi państwami członkowskimi, zalecenia Komisji i właściwe przepisy UE. Następnie Komisja przedstawi sprawozdanie w sprawie stanu unii energetycznej obejmujące pierwszą zbiorczą ocenę krajowych planów w zakresie energii i klimatu.

Jeśli chodzi o uzgodnione na poziomie UE cele na 2030 r. dotyczące energii odnawialnej i efektywności energetycznej, Komisja oceni wspólne wysiłki przedstawione w krajowych planach państw członkowskich w perspektywie osiągnięcia tych celów. Aby uzupełnić działania państw członkowskich i zapewnić realizację celów, w 2016 r. Komisja zaproponuje politykę i środki na szczeblu UE w ramach nowej dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energii oraz zmienionej dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej. Konkretne zastosowanie niektórych z tych środków zostanie określone na późniejszym etapie w zależności od wspólnych wysiłków państw członkowskich przedstawionych w krajowych planach oraz od sprawozdań okresowych z realizacji celów unii energetycznej.

W toku tego procesu Komisja będzie regularnie organizować spotkania i uczestniczyć w dialogu z państwami członkowskimi, aby udzielić im wsparcia technicznego, monitorować prace nad planami oraz omawiać dalsze kroki.

W procesie zarządzania zapewnione będzie odpowiednie zaangażowanie wszystkich właściwych instytucji europejskich, w szczególności Rady i Parlamentu Europejskiego.



Tabela: Harmonogram prac nad krajowymi planami w zakresie energii i klimatu

Państwa członkowskie

Komisja Europejska

2016

Rozpoczęcie prac nad całościową strategią, głównymi celami i przeglądem polityki w ramach krajowych planów energetycznych i klimatycznych

Opracowanie zintegrowanych narzędzi metodologicznych na potrzeby scenariusza odniesienia i scenariusza politycznego jako podstawy analitycznej krajowych planów oraz przedstawienie pierwszych wyników scenariusza odniesienia

Rozpoczęcie konsultacji z zainteresowanymi stronami w sprawie krajowych planów

Rozpoczęcie dyskusji na temat przygotowania planów krajowych z innymi państwami członkowskimi regionu

Zakończenie prac, we współpracy z państwami członkowskimi, nad unijnym scenariuszem referencyjnym z 2016 r.

Sporządzenie wzoru krajowych planów, w tym podstawowych zmiennych i parametrów dotyczących krajowych zintegrowanych prognoz

Wydanie wytycznych dotyczących współpracy regionalnej

Przedstawienie wniosków ustawodawczych w sprawie zmienionej decyzji dotyczącej wspólnego wysiłku redukcyjnego, w sprawie energii odnawialnej, efektywności energetycznej (w tym w sektorze budownictwa), struktury rynku oraz optymalizacji obowiązków w zakresie planowania i sprawozdawczości

Zorganizowanie spotkań technicznych z państwami członkowskimi, np. dotyczących narzędzi metodologicznych i podstawowych wskaźników

Przedstawienie drugiego sprawozdania w sprawie stanu unii energetycznej

2017

Zakończenie konsultacji z zainteresowanymi stronami oraz konsultacji regionalnych w sprawie krajowych planów

Udział w krajowych procesach politycznych dotyczących krajowych planów

Przekazanie Komisji zintegrowanych prognoz zarówno do celów scenariusza odniesienia oraz scenariusza politycznego

Przedłożenie Komisji projektów krajowych planów na podstawie wytycznych Komisji w sprawie krajowych planów i ich wzoru

Udzielenie państwom członkowskim wsparcia technicznego w przygotowaniu krajowych planów

Ułatwianie i wspieranie regionalnych konsultacji z innymi państwami członkowskimi w sprawie krajowych planów, w tym ustanowienie odpowiednich forów

Zorganizowanie konsultacji z państwami członkowskimi w sprawie projektów krajowych planów i wydanie zaleceń dotyczących projektów planów

Przedstawienie trzeciego sprawozdania w sprawie stanu unii energetycznej

2018

Zakończenie prac nad krajowymi planami z uwzględnieniem wzajemnej oceny przeprowadzonej przez państwa członkowskie oraz zaleceń Komisji

Przedłożenie ostatecznych krajowych planów w zakresie energii i klimatu

Wsparcie państw członkowskich w ukończeniu krajowych planów

Przedstawienie czwartego sprawozdania w sprawie stanu unii energetycznej, obejmującego pierwszą zbiorczą ocenę krajowych planów w zakresie energii i klimatu, które zostanie przedłożone Radzie i Parlamentowi

(1)

     Należy spełnić wymogi w zakresie sprawozdawczości dotyczącej prognoz emisji gazów cieplarnianych, określone na podstawie rozporządzenia w sprawie mechanizmu monitorowania.

(2)

     SWD(2015)243.

(3)

     W celu uproszczenia termin zostanie ustalony w taki sposób, aby można było wykorzystać te prognozy na potrzeby spełnienia wymogów w zakresie sprawozdawczości dotyczącej prognoz emisji gazów cieplarnianych, zgodnie z rozporządzeniem w sprawie mechanizmu monitorowania.

Top