EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52005PC0121

Wniosek dotyczący decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającej program ramowy na rzecz konkurencyjności i innowacji (2007-2013) {SEK(2005) 433 }

/* COM/2005/0121 końcowy - COD 2005/0050 */

52005PC0121

Wniosek dotyczący decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającej program ramowy na rzecz konkurencyjności i innowacji (2007-2013) {SEK(2005) 433 } /* COM/2005/0121 końcowy - COD 2005/0050 */


Bruksela, dnia 6.4.2005

KOM(2005) 121 końcowy

2005/0050 (COD)

Wniosek dotyczący

DECYZJI PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

ustanawiającej program ramowy na rzecz konkurencyjności i innowacji (2007-2013)

(przedstawiona przez Komisję) {SEK(2005) 433 }

UZASADNIENIE

1. WSTęP

W marcu 2000 r. w Lizbonie Rada Europejska postawiła za cel uczynienie z Europy najbardziej konkurencyjnej i dynamicznej, opartej na wiedzy gospodarki na świecie. Podkreśliła ona również znaczenie stworzenia korzystnego klimatu dla małych i średnich przedsiębiorstw, a także uznała wagę rozpowszechniania najlepszych praktyk i zagwarantowania większej zbieżności między Państwami Członkowskimi. Rada Europejska w Göteborgu w czerwcu 2001 r. określiła unijną strategię na rzecz zrównoważonego rozwoju w celu zapewnienia, aby wzrost gospodarczy, integracja społeczna i ochrona środowiska były równomierne. Istotną rolę w zrównoważonym rozwoju odgrywają struktury produkcji przedsiębiorstw.

W swoim komunikacie z lutego 2005 r. w sprawie nowej strategii lizbońskiej, Komisja Europejska proponuje skoncentrowanie starań na „zapewnieniu silniejszego i trwałego wzrostu oraz tworzeniu nowych i lepszych miejsc pracy”[1] Wymaga to działań, które zapewnią wzrost i konkurencyjność oraz sprawią, że Europa stanie się bardziej atrakcyjnym miejscem do inwestowania i pracy. Komunikat podkreśla ponadto, że istnieje konieczność stymulowania inicjatyw inwestycyjnych, przyciągania wystarczającego kapitału podwyższonego ryzyka dla nowej działalności gospodarczej oraz utrzymania silnej europejskiej bazy przemysłowej, a zarazem konieczność wspierania innowacji, zwłaszcza ekologicznej, nowego i lepszego inwestowania w edukację i szkolenia, wykorzystania technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ITC) oraz zrównoważonego wykorzystania zasobów.

Strategia lizbońska zdecydowanie umieściła konkurencyjność w samym centrum zainteresowania politycznego. W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie kwestią osiągnięcia większej spójności i współdziałania w ramach programów wspólnotowych i instrumentów, które mają znaczenie dla celów strategii lizbońskiej. Na wiosennym szczycie Rady w 2003 r. zaapelowano[2] o „zintegrowaną strategię na rzecz konkurencyjności, opracowaną przez Komisję, która będzie systematycznie dokonywać przeglądu kwestii horyzontalnych, jak i sektorowych”. W odpowiedzi[3] Komisja przedstawiła wstępną analizę odpowiednich dziedzin działalności, ale zarazem wyraziła zamiar przedstawienia pewnych propozycji w ramach prac przygotowawczych na następny okres budżetowy, które to propozycje określają projekt polityczny dla rozszerzonej Unii Europejskiej w okresie od 2007 do 2013 r. Komisja zaproponowała[4] zatem w lipcu 2004 r., w związku ze swoimi propozycjami na następny okres budżetowy, program ramowy na rzecz konkurencyjności i innowacji.

2. PROGRAM RAMOWY NA RZECZ KONKURENCYJNOśCI I INNOWACJI

Program ramowy na rzecz konkurencyjności i innowacji (The Competitiveness and Innovation Framework Programme - CIP) skupi we wspólnych ramach określone wspólnotowe programy wsparcia oraz odpowiednie części innych wspólnotowych programów w dziedzinach o decydującym znaczeniu dla poprawy europejskiej wydajności, możliwości innowacyjnych i trwałego wzrostu, zwracając zarazem uwagę na związane z nimi kwestie dotyczące środowiska. Dotyczy to następujących obowiązujących wspólnotowych środków: decyzji Rady 96/413/WE[5] w sprawie środków na rzecz wzmocnienia konkurencyjności przemysłu europejskiego; decyzji Rady 2000/819/WE[6] w sprawie wieloletniego programu na rzecz przedsiębiorstw i przedsiębiorczości, w szczególności małych i średnich przedsiębiorstw (MSP); rozporządzenia (WE) nr 1655/2000[7] Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącej instrumentu finansowego na rzecz środowiska (LIFE); decyzji 2256/2003/WE Parlamentu i Rady w sprawie wieloletniego programu monitorowania planu działań e Europa 2005, rozpowszechniania dobrych praktyk oraz poprawy bezpieczeństwa sieci i informacji; decyzji Rady 2001/48/WE w sprawie wieloletniego wspólnotowego programu mającego na celu stymulowanie rozwoju i wykorzystania europejskich zasobów cyfrowych w sieciach globalnych oraz promowanie różnorodności językowej w społeczeństwie informacyjnym; rozporządzenia Rady (WE) nr 2236/95 w sprawie ogólnych zasad przyznawania pomocy finansowej Wspólnoty w zakresie sieci transeuropejskich, decyzji 1336/97/WE[8] Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zbioru wytycznych dla transeuropejskich sieci telekomunikacyjnych; oraz decyzji 1230/2003/WE[9] Parlamentu Europejskiego i Rady przyjmującej wieloletni program działania w dziedzinie energii: „Inteligentna Energia dla Europy” w celu wspierania sprawności energetycznej oraz nowych i odnawialnych źródeł energii we wszystkich sektorach łącznie z transportem.

Program ramowy na rzecz konkurencyjności i innowacji (CIP) będzie stanowił znaczącą i spójną podstawę prawną dla wspólnotowych działań, których wspólnym nadrzędnym celem jest zwiększenie konkurencyjności i innowacji, uzupełniając przy tym działania na rzecz badań naukowych propagowane przez wspólnotowy program ramowy na rzecz badań, rozwoju technologicznego i demonstracji. W związku z tym program będzie bardziej przejrzysty i zrozumiały dla ogółu społeczeństwa. Jednakże cele i grupy docelowe programu CIP są zróżnicowane, zatem struktura programu uwzględnia konieczność zachowania przejrzystości jego poszczególnych komponentów. Program CIP będzie zatem składał się z konkretnych podprogramów: programu na rzecz przedsiębiorczości i innowacji, programu wsparcia polityki dotyczącej ICT (technologii informacyjnych i komunikacyjnych) oraz programu na rzecz Inteligentnej Energii dla Europy.

Uczestnictwo w programie CIP będzie dostępne dla członków EOG, krajów kandydujących i krajów Bałkanów Zachodnich. Inne kraje trzecie, zwłaszcza kraje sąsiadujące lub kraje zainteresowane współpracą ze Wspólnotą w zakresie działalności innowacyjnych, mogą uczestniczyć w programie ramowym, o ile stanowić tak będą dwustronne umowy z tymi krajami.

Program na rzecz przedsiębiorczości i innowacji

Na wiosennym szczycie Rady Europejskiej w 2004 r. podkreślono[10], że „konkurencyjność, innowacja i propagowanie kultury przedsiębiorczości to decydujące warunki dla wzrostu – niezbędne dla całej gospodarki – a szczególnie ważne dla małych i średnich przedsiębiorstw”. Podkreślono[11] także, że „wzrost, aby był trwały, musi być przyjazny dla środowiska. Wzrost nie powinien mieć związku z negatywnymi wpływami na środowisko. Czyste technologie są niezbędne dla pełnego wykorzystania współdziałania między przedsiębiorstwem a środowiskiem.”

Traktat[12] stanowi podstawę dla Wspólnoty i Państw Członkowskich, która zapewnia istnienie warunków koniecznych dla konkurencyjności przedsiębiorstw Wspólnoty. Do działań takich należą: ułatwianie dostosowywania do zmian strukturalnych, tworzenie środowiska sprzyjającego przedsiębiorczości oraz małym i średnim przedsiębiorstwom, tworzenie środowiska sprzyjającego współpracy między przedsiębiorcami oraz wspieranie lepszego wykorzystania innowacyjnego potencjału przedsiębiorstw.

Wspólnota wspiera obecnie rozwój polityki dotyczącej przedsiębiorstw i przedsiębiorczości, a także usługi wspierania biznesu oraz instrumenty finansowe Wspólnoty dla małych i średnich przedsiębiorstw w ramach wieloletniego programu na rzecz przedsiębiorstw i przedsiębiorczości (MAP). Ponadto Komisja przeprowadza analizy oraz prowadzi działania w celu zdefiniowania i upowszechniania strategii na rzecz konkurencyjności dla europejskiego przemysłu i sektora usług, łącznie z sektorowymi wyznacznikami konkurencyjności przemysłowej. Szósty program ramowy na rzecz badań, rozwoju technologicznego i demonstracji wspiera szereg działań koniecznych dla wzmocnienia możliwości technologicznych Europy i poprawy jej wydajności innowacyjnej[13]. Program LIFE zapewnia wsparcie dla innowacyjnych technik i metod w dziedzinie środowiska. Główna część tego wsparcia udzielana jest małym i średnim przedsiębiorstwom w celu demonstracji różnorodnych czystych technologii w głównych obszarach, takich jak jakość wody i odzyskiwanie odpadów.

Program na rzecz przedsiębiorczości i innowacji skupi działania dotyczące przedsiębiorczości, małych i średnich przedsiębiorstw, konkurencyjności w przemyśle oraz innowacji. W szczególności ukierunkowany będzie na małe i średnie przedsiębiorstwa[14], od firm przodujących technicznie do tradycyjnych mikroprzedsiębiorstw i rodzinnych firm, które stanowią ogromną większość przedsiębiorstw w Europie. Program obejmie sektor przemysłowy i sektor usług. Będzie on również wspierał przedsiębiorczość i potencjalnych przedsiębiorców, zarówno ogólnie, jak i w konkretnych grupach docelowych, zwracając szczególną uwagę na kwestie równości płci. Program przyczyni się ponadto do zachęcania młodzieży, aby rozwijała ducha przedsiębiorczości i do wspierania młodych przedsiębiorców na podstawie Europejskiego Paktu na rzecz Młodzieży[15]. Będzie on ważnym, chociaż nie jedynym, instrumentem wdrażającym główne działania w strategicznych obszarach polityk określonych w „Europejskim programie na rzecz przedsiębiorczości”[16] oraz stanowiącym wsparcie na poziomie wspólnotowym dla działań Państw Członkowskich w celu realizacji Europejskiej Karty Małych Przedsiębiorstw[17]. Pomimo że interesy małych i średnich przedsiębiorstw są szczególnie uwzględnione w programie na rzecz przedsiębiorczości i innowacji, będą one również odzwierciedlone w całym programie CIP.

Program na rzecz przedsiębiorczości i innowacji będzie także jednym z instrumentów wspierających wdrożenie planu działania w dziedzinie technologii dla środowiska[18], którego celem jest usunięcie przeszkód utrudniających wykorzystanie pełnego potencjału technologii ekologicznych w celu ochrony środowiska, zarazem przyczyniając się do zwiększenia konkurencyjności i wzrostu gospodarczego, zapewniając, że w najbliższych latach Unia Europejska będzie odgrywać przewodnią rolę w opracowywaniu i stosowaniu technologii ekologicznych, a także organizując wszystkie zainteresowane strony popierające te cele. Na wiosennym szczycie w 2004 r. Rada Europejska z zadowoleniem przyjęła ten plan działania i wezwała do jego wdrożenia. W szczególności zachęciła Komisję i grupę Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) do zbadania możliwości zorganizowania szeregu instrumentów finansowych w celu propagowania takich technologii. Komunikat Komisji[19] do Rady Europejskiej podczas wiosennego szczytu w 2005 r. podkreślił następnie konieczność silnego propagowania innowacji ekologicznej oraz stwierdził, że Komisja przyspieszy propagowanie technologii dla środowiska.

Innowacja jest procesem biznesowym związanym z wykorzystywaniem możliwości rynkowych dla nowych produktów, usług i procesów biznesowych. Co więcej, silna presja konkurencji jest niezbędna dla dostarczenia firmom skutecznych bodźców, aby stale zajmować się innowacją oraz badaniami naukowymi i rozwojem technologicznym. Jest to ściśle związane z chęcią podejmowania ryzyka i sprawdzania nowych pomysłów na rynku, a dostępność kapitału podwyższonego ryzyka jest tutaj decydująca. Niewystarczający poziom innowacji stanowi główną przyczynę słabych wyników wzrostu w Europie. Program na rzecz przedsiębiorczości i innowacji będzie zatem wspierał działania horyzontalne, aby poprawić, rozwijać i propagować innowację (łącznie z innowacją ekologiczną) w przedsiębiorstwach. Będzie to obejmowało wspieranie innowacji charakterystycznej dla danych sektorów, gron przedsiębiorczości („clusters”), partnerskich programów innowacyjnych między sektorem państwowym i prywatnym oraz stosowania zarządzania innowacją. Program przyczyni się także do zapewnienia usług wspierania innowacji na poziomie regionalnym, zwłaszcza w odniesieniu do ponadnarodowego transferu wiedzy i technologii oraz zarządzania własnością intelektualną i przemysłową.

Rada ds. konkurencyjności z dnia 13 maja 2003 r. wezwała Państwa Członkowskie do określenia celów polityki w dziedzinie innowacji, odzwierciedlających cechy szczególne ich systemów innowacyjnych. Program na rzecz przedsiębiorczości i innowacji będzie wspierał rozwój zarządzania innowacją i kulturę innowacji poprzez analizę i monitorowanie wydajności innowacyjnej, a także rozwój i koordynację polityki w zakresie innowacji. Program będzie ponadto wspierał wzajemną edukację dla doskonałości w tworzeniu krajowej i regionalnej polityki w zakresie innowacji, będzie popierał współpracę między państwowymi i prywatnymi podmiotami zajmującymi się innowacją, propagował świadomość na temat innowacji i rozpowszechniał dobre praktyki innowacyjne.

Jako główną barierę dla przedsiębiorczości i innowacji w przedsiębiorstwach wymienia się często ograniczony dostęp do odpowiednich form finansowania[20]. Problem ten może być narastać z powodu nowych standardów rachunkowości, które spowodują, że banki będą bardziej wrażliwe na ryzyko i które doprowadzą do „kulturyrankingu”.

Program na rzecz przedsiębiorczości i innowacji zajmie się kwestią stałych stwierdzonych niedoskonałości rynku, które skutkują ograniczonym dostępem dokapitalu własnego, kapitału ryzyka i kredytów dla małych i średnich przedsiębiorstw, poprzez wspólnotowe instrumenty finansowe zarządzane w imieniu Komisji przez Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI), który jest instytucją wspólnotową specjalizującą się w zapewnianiu kapitału ryzyka i instrumentów gwarancyjnych dla małych i średnich przedsiębiorstw.

W ramach programu MAP, niezależna ocena wykazała, że podejście rynkowe i wdrażanie tych instrumentów poprzez Europejski Fundusz Inwestycyjny stanowią najlepszą praktykę[21]. Z tego względu będą one kontynuowane i przyjęte w nowym programie.

Instrumenty finansowe Wspólnoty dla małych i średnich przedsiębiorstw ułatwią innowacyjnym przedsiębiorstwom rozpoczynającym działalność i młodym firmom zdobycie kapitału inwestycyjnego i kapitału dla wczesnej fazy tworzenia przedsiębiorstw. Program na rzecz szybko rozwijających się i innowacyjnych małych i średnich przedsiębiorstw (GIF) będzie miał udział w ryzyku i zyskach wraz z inwestorami zajmującymi się inwestycjami kapitałowymi w przedsiębiorstwa rynku niepublicznego, co będzie stanowić istotną dźwigni” dla zapewnienia innowacyjnym firmom kapitału inwestycyjnego. Instrumenty GIF zwiększą pulę kapitału rozwojowego dla innowacyjnych małych i średnich przedsiębiorstw we wczesnej fazie tworzenia i w fazie ekspansji, co z kolei pozyska kapitał kontynuacyjny , który pomoże im wprowadzić produkty i usługi na rynek oraz kontynuować działalność badawczą i rozwojową.

System gwarancyjny dla małych i średnich przedsiębiorstw będzie nadal zapewniał kontrgwarancje lub współgwarancje dla systemów gwarancyjnych działających w uprawnionych krajach, oraz gwarancje bezpośrednie dla pośredników finansowych. Skupi się on naniedoskonałościach rynkowych: (i) w zakresie dostępu małych i średnich przedsiębiorstw o potencjale rozwojowym do kredytów (lub substytutów pożyczek takich jak leasing); (ii) w zakresie zapewniania mikrokredytów oraz (iii) w zakresie dostępu do kapitału własnego lub quasi-kapitału własnego. Nowy (iv) element sekurytyzacji zapewni małym i średnim przedsiębiorstwom dodatkowe finansowanie zadłużenia w ramach odpowiednich uzgodnień z docelowymi instytucjami, dotyczących podziału ryzyka.

Program rozwijania zdolności będzie wspierał zdolność pośredników finansowych do koncentrowania się na dodatkowych aspektach inwestycyjnych i technologicznych. Podjęte zostanie również działanie ułatwiające finansowanie małych i średnich przedsiębiorstw w krajach, w których pośrednictwo bankowe jest na znacznie niższym poziomie w porównaniu ze średnią w Unii Europejskiej.

Usługi wspierania europejskiego biznesu i innowacji odgrywają ważną rolę w zapewnianiu małym i średnim przedsiębiorstwom dostępu do informacji związanych z funkcjonowaniem i perspektywami rynku wewnętrznego towarów i usług, a także w ponadnarodowym transferze innowacji, wiedzy i technologii. Usługi te mogą odgrywać przekrojową rolę, szczególnie w propagowaniu i upowszechnianiu informacji na temat programów Komisji i ich wyników, a także w zapewnianiu współpracy między Komisją a małymi i średnimi przedsiębiorstwami.

Program na rzecz przedsiębiorczości i innowacji będzie ponadto wspierał pozytywny rozwój polityki poprzez analizy porównawcze, badania i wymianę dobrej praktyki między władzami krajowymi i regionalnymi a innymi ekspertami w dziedzinie przedsiębiorstw, przedsiębiorczości oraz polityki w zakresie innowacji i konkurencji. Program obejmie współpracę z Państwami Członkowskimi i innymi krajami uczestniczącymi na rzecz poprawy prawnych i administracyjnych warunków dla działalności gospodarczej. Jednym ze sposobów kontynuowania zaleceń wynikających z działania na rzecz rozwoju takiej polityki może być zapoczątkowanie współpracy bliźniaczej między władzami na poziomie krajowym i regionalnym.

Program wsparcia polityki w zakresie ICT

Działania promujące przyjęcie technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT) przez firmy, administracje i usługi sektora państwowego przeprowadzone zostały głownie w ramach inicjatywy eEuropa wspierającej koordynację między działaniami Państw Członkowskich[22]. Objęły one wspólnotowe finansowanie programu eTEN (TEN Telecom)[23], który wspiera sprawdzanie poprawności i uruchamianie transeuropejskich usług opartych na ICT. Składał się na to również program eContent (e-Zasoby)[24], którego celem jest wspieranie rozwoju innowacyjnych europejskich zasobów cyfrowych, oraz program MODINIS, który zapewnia bezpośrednie wsparcie dla działań pomagających wdrożyć program eEuropa: analiz porównawczych, badań, forów oraz działań na rzecz promocji i podnoszenia poziomu świadomości.

Wykorzystanie ICT zarówno przez sektor prywatny, jak i państwowy, ma ważne znaczenie dla poprawy wydajności innowacyjnej i konkurencyjności. Technologie informacyjne i komunikacyjne stanowią podstawę gospodarki opartej na wiedzy. Są one również katalizatorem zmian organizacyjnych i innowacji. Poza tym, że stanowią one szybko rozwijający się sektor, technologie te tworzą znaczną i rosnącą część wartości dodanej wszystkich produktów i usług. Na przykład w odniesieniu do Unii Europejskiej szacuje się, że na 1,4% rocznego wzrostu wydajności w latach 1995 – 2000, około 0,7% związane było z ICT.

Technologie informacyjne i komunikacyjne pomagają zaspokajać rosnący popyt na: lepszą opiekę zdrowotną (eHealth), efektywną edukację i kształcenie ustawiczne (eLearning), lepszą jakość życia dla starszych osób, większe bezpieczeństwo i integrację, a także większe zaangażowanie. Technologie te umożliwiają dostarczanie usług publicznych i nowych zasobów cyfrowych w wydajniejszy oraz lepiej ukierunkowany, dostosowany i dostępny sposób. Jednak inwestowanie w ICT oraz korzystanie z usług internetowych w Europie jest mniejsze i wolniejsze niż w przypadku naszych głównych konkurentów, zwłaszcza w sektorze usług. W latach 1995 – 2001, inwestycje w dobra inwestycyjne związane z technologiami informacyjnymi były o 1,6% PKB mniejsze niż w przypadku Stanów Zjednoczonych[25]. Chociaż główna odpowiedzialność za programy inwestycyjne spoczywa na przedsiębiorstwach i administracjach krajowych, Wspólnota pełni tu również pewną funkcję. Rada ds. technologii telekomunikacyjnych zaapelowała zatem w grudniu 2004 r. o stworzenie całościowej polityki w zakresie ICT. W marcu 2005 r zatwierdziła to Rada Europejska, która zwróciła się do Komisji o przygotowanie nowej inicjatywy na rzecz społeczeństwa informacyjnego.

Specjalny program wsparcia polityki w zakresie ICT będzie jednym ze sposobów wspierania działań określonych w nowej inicjatywie o nazwie „i2010: europejskie społeczeństwo informacyjne”, jak ogłoszono w komunikacie Komisji w sprawie nowej strategii lizbońskiej z lutego 2005 r.[26] Będzie on stymulował szersze wykorzystanie technologii informacyjnych i komunikacyjnych przez obywateli, przedsiębiorstwa i rządy, a także zmierzał do zwiększenia inwestycji państwowych w te technologie. Program będzie się opierał na wnioskach wyciągniętych z programów eTen, eContent i MODINIS, poprawiając zarazem współdziałanie między nimi i pogłębiając ich wpływ. Program będzie wspierał działania na rzecz rozwoju jednolitej europejskiej przestrzeni informacyjnej i wzmocnienia rynku wewnętrznego produktów i usług informacyjnych. Celem programu będzie stymulowanie innowacji poprzez powszechniejsze przyjmowanie technologii informacyjnych i komunikacyjnych oraz inwestowanie w nie, tak aby rozwinąć integracyjne społeczeństwo informacyjne oraz sprawniejsze i wydajniejsze usługi w ramach interesu publicznego, a także poprawić jakość życia. Program zajmie się ponadto rozdrobnieniem europejskiego rynku zasobów cyfrowych, wspierając tworzenie i upowszechnianie europejskich zasobów internetowych oraz promując kulturowe i językowe zróżnicowanie Europy, a od 2008 r. będzie kontynuował program eContent+ przyjęty niedawno przez Radę i Parlament Europejski.

Chociaż większość wsparcia finansowego dla uruchamiania i jak najlepszego stosowania ICT pochodzi z sektora prywatnego i Państw Członkowskich, wsparcie ze strony Wspólnoty umożliwia w szczególności: rozwój wspólnego podejścia i skoordynowanych działań, dzielenie się dobrymi praktykami i stosowanie rozwiązań interoperacyjnych na terenie Unii Europejskiej. Wsparcie to odgrywa także główną rolę w promowaniu środowiska wielojęzycznego z poszanowaniem zróżnicowania kulturowego. Działanie wspólnotowe jest ponadto niezbędne dla zapewnienia odpowiedniej spójności z innymi politykami Unii Europejskiej, łącznie z ramami prawnymi w odniesieniu do elektronicznych systemów wymiany danych i telewizji bez granic (eCommunications and Television Without Frontiers), a także z politykami w zakresie rynku wewnętrznego, zatrudnienia, edukacji i młodzieży, stałego rozwoju, bezpieczeństwa i handlu.

Program Inteligentna Energia dla Europy

Program Inteligentna Energia dla Europy (2003-2006)[27] będzie kontynuowany i rozszerzony w ramach programu CIP. Na mocy art. 175 ust. 1 Traktatu, celem programu Inteligentna Energia dla Europy jest wpieranie stałego rozwoju w powiązaniu z energią i przyczynianie się do realizacji ogólnych celów ochrony środowiska, bezpieczeństwa dostaw i konkurencyjności.

Prawie 94% emisji gazów cieplarnianych związane jest ze zużyciem energii, a transport odpowiada za 90% wzrostu emisji dwutlenku węgla. Wydajność energetyczna i odnawialne źródła energii stanowią niezbędne warunki spełnienia wymogów Protokołu z Kyoto i zmniejszenia rosnącej zależności Europy od importu energii, który może sięgnąć prawie 70% w 2030 r. Unia Europejska pracuje nad realizacją ambitnego celu, którym jest osiągnięcie 12% udziału energii odnawialnej w krajowym zużyciu energii brutto do roku 2010[28] oraz dalsze zmniejszenie ostatecznego zużycia energii; cele te jednak nie będą osiągnięte, jeżeli nie zostanie podjęte znaczące, dodatkowe działanie na poziomie Państw Członkowskich i na poziomie Wspólnoty. Unia Europejska sama wyznaczyła wyraźne cele ilościowe w odniesieniu do wykorzystania inteligentnej energii, które należy osiągnąć do 2010 r. Obejmują one: podwojenie udziału odnawialnych źródeł energii w unijnym zużyciu energii tak, aby wyniósł on 12%, zwiększenie do 21% udziału energii wytwarzanej przez odnawialne źródła oraz zwiększenie do 5,75% udziału biopaliw we wszystkich typach benzyny i oleju napędowego stosowanych w transporcie. Ma również zostać osiągnięty szereg bardziej jakościowych celów, takich jak zwiększenie sprzedaży energooszczędnych produktów/urządzeń oraz rozbudowanie wysoce wydajnej produkcji skojarzonej ciepła i energii elektrycznej. Pod adresem Państw Członkowskich wysunięto dwie ważne propozycje: aby dodatkowo zmniejszyć o 1% rocznie ilość energii w odniesieniu do ostatecznego zużycia i do zmniejszonego zużycia energii przez produkty wykorzystujące energię oraz szereg produktów spełniających wymogi eko-projektu.

Równolegle do tych środków legislacyjnych, Wspólnota prowadzi programy pomagające we wdrażaniu wspólnotowego prawodawstwa. Program Inteligentna Energia dla Europy jest wspólnotowym programem o charakterze nietechnologicznym w dziedzinie energii, koncentrującym się na usunięciu pozatechnicznych barier, tworzeniu możliwości rynkowych i zwiększaniu świadomości.

Ocena ex-ante programu następującego po programie „Inteligentna Energia dla Europy” wykazała, że obecny program jest opłacalny, a nowy program powinien zapewnić ciągłość.

Program Inteligentna Energia dla Europy w ramach programu CIP ma zatem na celu przyspieszenie działań związanych z uzgodnioną wspólnotową strategią i celami w dziedzinie stałej energii, a zwłaszcza ułatwienie rozwoju i wdrożenia ram prawnych dotyczących energii. podwyższenie poziomu inwestycji w nowe i najwydajniejsze technologie oraz zwiększenie wykorzystania i zapotrzebowania na wydajność energetyczną, odnawialne źródła energii i zróżnicowanie energetyczne, również w transporcie, poprzez zwiększanie poziomu świadomości i wiedzy na ten temat wśród głównych podmiotów w Unii Europejskiej. Program pomoże zmniejszyć różnicę między udaną demonstracją technologii innowacyjnych a ich skutecznym wprowadzeniem na rynek w celu powszechnego stosowania. Pomoże on także wzmocnić możliwości administracyjne zarówno w celu opracowywania strategii i polityk, jak i wprowadzania istniejących już przepisów, zwłaszcza w odniesieniu do nowych Państw Członkowskich. Celem programu będzie ponadto stały wzrost gospodarczy w powiązaniu z tworzeniem nowych miejsc pracy, większa spójność społeczna i wyższa jakość życia, a zarazem zapobieganie marnotrawstwu zasobów naturalnych.

Program będzie składał się z trzech następujących dziedzin: (i) wydajność energetyczna i racjonalne wykorzystanie energii, w szczególności w sektorze budowlanym i sektorze przemysłowym („SAVE”); (ii) nowe i odnawialne źródła energii dla scentralizowanej i zdecentralizowanej produkcji elektryczności i ciepła oraz ich integracja ze środowiskiem lokalnym i systemami energii („ALTENER”); (iii) aspekty energetyczne w transporcie, dywersyfikacja paliw, na przykład dzięki nowym rozwijającym się i odnawialnym źródłom energii, oraz paliwa odnawialne i wydajność energetyczna w transporcie („STEER”). Ponadto program ten zapewni finansowanie inicjatyw horyzontalnych integrujących wydajność energetyczną i odnawialne źródła energii z kilkoma sektorami gospodarki i/lub łączących różne instrumenty, narzędzia i podmioty w ramach tego samego działania lub projektu.

Międzynarodowy wymiar programu Inteligentna Energia („COOPENER”) będzie kontynuowany w ramach nowych zewnętrznych instrumentów pomocowych zaproponowanych przez Komisję we wrześniu 2004 r[29].

Wspierane będą dwa głownie typy projektów: z jednej strony projekty w zakresie propagowania i rozpowszechniania, które mają propagować sprzyjające ogólne warunki dla stałych technologii energetycznych łącznie ze strukturami administracyjnymi, powszechną świadomością, współpracą horyzontalną i wertykalną oraz tworzeniem sieci, jak również z lepszym wprowadzaniem ram prawnych; z drugiej strony projekty „powielania ręcznego” systematycznie wspierające stosowanie nowych stałych technologii energetycznych.

Ze względu na wdrożenie programu i zarządzanie nim, Komisja rozważa przedłużenie kadencji nowo utworzonej „Agencji Wykonawczej ds. Inteligentnej Energii” i przekazanie temu organowi takich zadań związanych z zarządzaniem programem, które nie wiążą się z podejmowaniem decyzji politycznych.

3. ZARZąDZANIE NOWYM PROGRAMEM RAMOWYM NA RZECZ KONKURENCYJNOśCI I INNOWACJI

Mimo że programy składające się na program CIP będą posiadały swoje komitety zarządzające i będą ustalały własne programy działań, program CIP zapewni spójne podejście do nadrzędnych celów. Instrumenty wdrażające często będą wykorzystywane przez więcej niż jeden program, co uczyni je bardziej przejrzystymi dla użytkowników. Program CIP będzie z tego względu prostszy od obecnych ustaleń, w których współistnieją rozmaite metody i instrumenty finansowania.

Na przykład:

- instrumenty finansowe Wspólnoty będą wspierały małe i średnie przedsiębiorstwa w sektorach tradycyjnych oraz te, które inwestują w ICT, innowację i technologie dla środowiska.

- Usługi wspierania europejskiego biznesu i innowacji będą odgrywają ważną rolę w zapewnianiu małym i średnim przedsiębiorstwom dostępu do informacji związanych z funkcjonowaniem i perspektywami rynku wewnętrznego, zapewnianiu informacji zwrotnej ze strony tych przedsiębiorstw w odniesieniu do rozwoju polityki i oceny wpływu, a także w pomaganiu przedsiębiorstwom w międzynarodowej współpracy. Będą one również rozpowszechniać informacje i podnosić poziom świadomości na temat polityk, prawodawstwa i programów wsparcia związanych z innowacją, promować wykorzystanie wyników programów badawczych oraz zapewniać pośrednictwo dla transferu technologii i wiedzy, a także dla tworzenia partnerstwa między podmiotami zajmującymi się innowacją[30].

- Tworzenie sieci miedzy zainteresowanymi stronami będzie zasadniczym elementem programu. Ułatwia to przepływ wiedzy i pomysłów, co samo w sobie jest niezbędnym warunkiem innowacji.

Planuje się, że niektóre zadania związane z poszczególnymi programami będą zarządzane przez Komisję za pośrednictwem nowych i/lub przystosowanych w tym celu istniejących już agencji wykonawczych. Odnosi się to zwłaszcza do projektów w dziedzinie energii, które będą zarządzane i wdrażane przez „Agencję Wykonawczą ds. Inteligentnej Energii” po przedłużeniu jej kadencji. Instrumenty finansowe Wspólnoty dla małych i średnich przedsiębiorstw będą zarządzane głównie przez Europejski Fundusz Inwestycyjny. Współpraca z międzynarodowymi instytucjami finansowymi obejmie międzynarodowe banki rozwoju, takie jak Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR).

4. ZGODNOść Z INNYMI DZIEDZINAMI POLITYKI

Program CIP, fundusze strukturalne i rozwój obszarów wiejskich

Wymiar regionalny jest niezbędny dla poprawy europejskiej konkurencyjności i innowacji. Zaproponowana przez Komisję nowa polityka spójności dotyczy zmniejszania trwałych regionalnych rozbieżności w tych dziedzinach poprzez uczynienie z konkurencyjności i innowacji wyraźniej i głównej podstawy dla interwencji funduszy strukturalnych w ramach celów „konwergencji” oraz „regionalnej konkurencyjności i zatrudnienia”. Ponadto Komisja zaproponuje Strategiczne Wytyczne Wspólnoty dotyczące spójności, które określą, w jaki sposób priorytety na poziomie Unii Europejskiej – łącznie z konkurencyjnością i innowacją – powinny być uwzględnianie przez krajowe i regionalne władze odpowiedzialne za zarządzanie funduszami strukturalnymi. Wytyczne te zapewnią możliwość stanowczego zachęcenia organów zarządzających do realizacji inwestycji, które uzupełniają unijną politykę w zakresie konkurencyjności i innowacji. Jeżeli cele te mają zostać osiągnięte w sprawny i skuteczny sposób, interwencje muszą opierać się na zrozumieniu potrzeb małych i średnich przedsiębiorstw, skutecznej polityce na rzecz wzmocnienia przedsiębiorstw i przedsiębiorczości, wykorzystaniu innowacji i ICT oraz na inwestycjach w technologie dla środowiska, wykorzystaniu energii, dobrej praktyce w ramach zadłużenia i instrumentów kapitałowych oraz transferu technologii.

Podobne względy mają zastosowanie do wielu interwencji w ramach nowej polityki rozwoju obszarów wiejskich. Realizacja jej zasadniczych celów, do których należą: poprawa konkurencyjności łańcucha rolno-spożywczego, stałe zarządzania gruntami, zróżnicowanie gospodarcze i rozwój lokalny, przyczynia się do stałego rozwoju, wzrostu i zatrudnienia na obszarach wiejskich w ramach Unii Europejskiej. Szczególny nacisk kładzie się na innowację. Większość przedsiębiorstw na obszarach wiejskich to małe i średnie przedsiębiorstwa, z wysokim odsetkiem mikroprzedsiębiorstw i małych przedsiębiorstw, dla których dostęp do innowacji i ICT ma fundamentalne znaczenie.

Regiony kwalifikujące się do celu konwergencji funduszy strukturalnych zachęca się do uczestnictwa w wymianach organizowanych w związku z programem CIP, tak aby ich indywidualne uwarunkowania zostały uwzględnione przy określaniu dobrych praktyk dopasowywanych do ich potrzeb.

Podczas gdy program CIP określa i propaguje najlepsze praktyki i doskonałość w tych dziedzinach, fundusze spójności oraz nowy Fundusz Rozwoju Obszarów Wiejskich powinny być w miarę możliwości wykorzystywane przez krajowe i regionalne władze jako główny instrument pomagający tym, którzy pozostają w tyle, osiągnąć te poziomy doskonałości, wzmacniając regionalną konkurencyjność i innowację, a poprzez to zmniejszając rozbieżności. Propozycje w sprawie regionalnego finansowania zostaną opracowane przez organy regionalne, tak aby spełnione zostały ich potrzeby i ambicje (tak jak wymagają tego wzmocnione zasady pomocniczości i proporcjonalności). Dlatego należy dbać o to, aby nie naruszać zasady spójności lub struktury oddolnego zarządzania funduszy strukturalnych. Państwa Członkowskie i regiony powinny jednak być czynnie zachęcane przez program CIP do przestrzegania tego, aby środki wspierania z funduszy ERDF i EARDF korzystały z przykładów najlepszych praktyk w tej dziedzinie, tak jak zostały one opracowane i określone w związku z działaniami CIP, w szczególności poprzez wzajemne kontakty.

Program CIP oraz FP7-RTD

Konkurencyjność i innowacja w Europie będzie wspierana nie tylko przez siódmy program ramowy na rzecz badań, rozwoju technologicznego i demonstracji (FP7-RTD), ale również przez program CIP. Programy te będą się uzupełniały i wzajemnie umacniały w swoim wspieraniu celów lizbońskich.

Program CIP będzie zajmował się zarówno technologicznymi, jak i pozatechnologicznymi aspektami innowacji. W odniesieniu do innowacji technologicznej skoncentruje się on na niższych poziomach procesu badawczego i innowacyjnego. W szczególności będzie on promował usługi wspierania innowacji dla transferu i wykorzystania technologii, projekty na rzecz wdrożenia oraz rynkowego wykorzystania nowych technologii w takich dziedzinach jak ICT, energia i ochrona środowiska[31], jak również rozwój i koordynację krajowych i regionalnych programów i polityk w zakresie innowacji. Program poprawi również osiągalność i dostęp innowacyjnych małych i średnich przedsiębiorstw do zewnętrznych źródeł finansowania, między innymi badań i rozwoju oraz działań innowacyjnych; program będzie promował ponadto udział małych i średnich przedsiębiorstw w FP7-RTD.

Ze swojej strony FP7-RTD będzie nadal wzmacniał swoje wsparcie dla ponadnarodowej współpracy w dziedzinie badań, rozwoju technologicznego i demonstracji, zwłaszcza między przedsiębiorstwami a państwowymi instytucjami badawczymi, dla konkretnych projektów dla małych i średnich przedsiębiorstw w dziedzinie badań i rozwoju technologicznego oraz dla mobilności naukowców w obrębie firm i środowiska akademickiego. W ten sposób program skoncentruje się bardziej na potrzebach przemysłu w zakresie innowacji technologicznej i zainicjuje nowe działania w formie wspólnych inicjatyw technologicznych w głównych obszarach przemysłu. Będzie także propagował rozpowszechnianie i wykorzystywanie wyników programów badawczych w ramach projektów i konkretnych zakresów tematycznych, a także koordynację krajowych programów i polityk badawczych. Wspieranie ponadnarodowej współpracy między regionalnymi gronami przedsiębiorczości („clusters”) będzie uzupełniało się z podobnymi działaniami w ramach programu CIP, które koncentrują się na regionalnych działaniach i politykach dotyczących innowacji.

Program CIP oraz kształcenie ustawiczne

Edukacja i szkolenia są niezbędne dla zagwarantowania, że kapitał ludzki Europy posiada najbardziej aktualną wiedzę i umiejętności dla potrzeb innowacji. Wysoce wykwalifikowana siła robocza lepiej reaguje na szybko zmieniające się wymagania przedsiębiorstw i swobodniej zmienia miejsca pracy. Edukacja i szkolenia wnoszą również wkład w rozpowszechnianie wiedzy oraz w proces, dzięki któremu organizacje uczą się na podstawie swoich doświadczeń i ulepszają swoje procedury, produkty i usługi. Europa potrzebuje większych i lepszych inwestycji w edukację i szkolenia, a przyjęcie proponowanego „zintegrowanego programu działań w zakresie kształcenia ustawicznego”[32] pomoże promować przedsiębiorczość, wesprze ustawiczne dokształcanie zawodowe i szkolenia oraz pomoże organizacjom stać się „uczącymi się organizacjami”.

Europejski Fundusz Społeczny (ESF) będzie także wspierał priorytetowy system kształcenia ustawicznego jako część swoich priorytetów dotyczących zwiększenia zdolności przystosowawczych pracowników i przedsiębiorstw, zwłaszcza poprzez promowanie większego inwestowania w zasoby ludzkie przez przedsiębiorstwa, szczególnie małe i średnie przedsiębiorstwa oraz pracowników.

Z tego względu program CIP, Europejski Fundusz Społeczny i program na rzecz kształcenia ustawicznego, a w szczególności działania z zakresu Leonardo da Vinci wzajemnie się wspomagają.

Działania wspierające rozumienie tekstów multimedialnych i hipertekstu ( digital literacy ) uwzględnią prace nad podstawowymi kompetencjami prowadzone pod auspicjami programu „Edukacja i szkolenia 2010" oraz wsparcie na rzecz rozumienia tekstów multimedialnych i hipertekstu udzielane w ramach „Programu ustawicznego kształcenia”.

Program CIP oraz sieci transeuropejskie

Dla konkurencyjności i społeczno-ekonomicznej spójności w Unii Europejskiej konieczne jest ukończenie i uruchomienie europejskich sieci transportu, energii i telekomunikacji. Dostęp do tych sieci jest czynnikiem o ważnym znaczeniu dla prosperowania małych i średnich przedsiębiorstw w ramach jednolitego rynku, jak określono w art. 154 Traktatu. Program CIP oraz polityka w zakresie sieci transeuropejskich wzmacniają się nawzajem poprzez wspieranie konkurencyjności w ramach działalności gospodarczej: na przykład, program Inteligentna Energia dla Europy będzie wspierać bardziej racjonalne, wydajne i trwałe struktury wykorzystania energii poprzez określanie i usuwanie administracyjnych, komunikacyjnych i innych pozatechnologicznych barier. Program CIP ułatwi zatem połączenia międzysieciowe i dostęp do transeuropejskiej sieci energetycznej.

5. KONSULTACJE I OCENA WPłYWU

Propozycja Komisji dotycząca programu CIP poddana została ocenie wpływu i konsultacjom publicznym. Opinie zainteresowanych stron na temat zaproponowanego programu CIP zostały zebrane od grudnia 2004 r. do lutego 2005 r. na podstawie dokumentu konsultacyjnego. Dotyczyło to głownie korzyści oraz wartości dodanej zebrania różnych elementów w ramach jednolitego programu oraz tego, w jaki sposób program będzie się łączył z innymi wspólnotowymi środkami w zakresie konkurencyjności i innowacji. Osobno przeprowadzano konsultacje z zainteresowanymi stronami na temat poszczególnych komponentów programu CIP.

Pomysł utworzenia ram dla działań mających na celu wzmocnienie konkurencyjności i innowacji spotkał się, ogólnie rzecz biorąc, z pozytywną reakcją, aczkolwiek wyrażano niekiedy obawy, że tożsamość, przejrzystość i koncentracja polityczna poszczególnych programów może zostać osłabiona. Główne cele programu zostały w przeważającej części poparte, a zwłaszcza jego wsparcie dla innowacji. Respondenci zgodzili się co do tego, że istnieje wyraźna potrzeba interwencji w tych dziedzinach na poziomie europejskim, pomimo tego, że główna odpowiedzialność w tym zakresie spoczywa na Państwach Członkowskich. Większość zainteresowanych stron postrzegała proponowany program ramowy jako okazję do uczynienia programów składających się na CIP bardziej przyjaznych dla użytkowników i łatwo dostępnymi dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Proces konsultacji przyniósł wiele przydatnych komentarzy i sugestii; miały one jednak większy związek z etapami programowania i wykonywania niż z samym aktem prawnym i dlatego zostaną uwzględnione we właściwym czasie.

6. ZASADY POMOCNICZOśCI I PROPORCJONALNOśCI

Zgodnie ze swoją podstawą prawną, program ukierunkowany będzie na wyzwania określone w sposób proporcjonalny i w zgodzie z zasadą pomocniczości[33]. Wszystkie dziedziny objęte programem CIP stanowią wspólną odpowiedzialność Państw Członkowskich i Wspólnoty[34]. Program CIP będzie miał zastosowanie tylko tam, gdzie wyraźna europejska wartość dodana zaistnieje w działaniach poprzez instrumenty wspólnotowe w celu poprawy wyników na poziomie narodowym i niższym lub w celu osiągnięcia celów wspólnotowych. Komitety zarządzające mianowane dla programów składających się na program CIP zapewnią zgodność wspieranych przez siebie działań z priorytetami Państw Członkowskich. Proporcjonalność będzie zagwarantowana głównie przez koncentrowanie się na interwencjach w zakresie nieprawidłowości na rynku.

Instrumenty programowe są również zgodne z zasadami pomocniczości i proporcjonalności:

- Instrumenty finansowe Wspólnoty dla małych i średnich przedsiębiorstw zapewnią dodatkową dźwignię dla krajowych instrumentów z poparciem w formie oceny AAA Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego. Proporcjonalność tych instrumentów jest zapewniona poprzez używanie pośredników rynkowych jako dźwigni finansowania. Zajmą się oni problemami, które nadal się pojawiają, pomimo integracji rynku usług finansowych, z powodu stwierdzonych i stałych niedoskonałości rynkowych, oraz uzupełnią inne (oparte na zasobach własnych) interwencje Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego, a także działania innych międzynarodowych instytucji finansowych. Wymiar europejski zapewni rozpowszechnianie dobrej praktyki w dostarczaniu takich instrumentów oraz stymulowanie skoordynowanych działań. W wielu Państwach Członkowskich brakuje takich rozwiązań, a dostęp do wystarczających funduszy nadal jest przeszkodą dla przedsiębiorczości, innowacji, rozwoju społeczeństwa informacyjnego i rozwoju oraz stosowania technologii dla środowiska.

- Wsparcie ze strony Wspólnoty dla europejskich usług wspierania działalności gospodarczej i innowacji pomoże organizacjom partnerskim działającym w Państwach Członkowskich zapewnić małym i średnim przedsiębiorstwom dodatkowe usługi wspierania działalności gospodarczej i innowacji oraz rozwijać współpracę gospodarczą w ramach UE. Dzięki wspólnej strukturze wsparcia, poszczególne centra będą mogły udostępniać zdecentralizowane usługi informacyjne i doradcze. Proporcjonalność gwarantowana jest przez współpracę z organizacjami partnerskimi, które są głęboko zintegrowane z gospodarką w danym regionie.

- Działania dotyczące rozwoju polityki, takie jak wymiany doświadczeń, analizy porównawcze i koordynacja polityk krajowych, pomogą władzom w polepszaniu ich polityki wobec warunków dla przedsiębiorczości, rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw, innowacji, innowacji ekologicznej oraz rozwoju i stosowania ICT. Takie wymiany stanowią część otwartej metody koordynacji i są stosowane jako narzędzie wspomagające krajowe władze w ulepszaniuich własnych polityk. Mogą być one kontynuowane w ramach współpracy bliźniaczej, której wspólnotowa wartość dodana wynika z jej transgranicznego charakteru.

- Główne wsparcie dla projektów innowacyjnych w zakresie działalności gospodarczej w Europie pochodzi z krajowych i regionalnych programów i projektów. Jednak są one nadal podzielone według rozgraniczenia na projekty krajowe i regionalne, i z tego względu często nie mogą wykorzystywać twórczego potencjału dostępnego w innych krajach unijnych. Poparcie dla łączenia sił krajowych i regionalnych programów innowacyjnych w zakresie działalności gospodarczej odnosi się do tego problemu, zwłaszcza poprzez wymiany i propagowanie najlepszej praktyki.

- Projekty oparte na podziale kosztów, takie jak projekty wprowadzające, pilotażowe oraz powielania rynkowego, będą miały na celu popieranie innowacji, tworzenia sieci między zainteresowanymi stronami oraz transfer i rynkowe wykorzystanie nowych technologii, często w wymiarze transgranicznym. Pomoc finansowa udzielana takim projektom będzie ustalana na podstawie wspólnotowej wartości dodanej danych działań oraz zgodnie z celami i programem działań danego programu.

7. NASTęPSTWA DLA BUDżETU

„Legislacyjne sprawozdanie finansowe” przedstawione wraz z niniejszą decyzją określa orientacyjne następstwa dla budżetu. Jest ono zgodne z programowaniem finansowym na okres 2007 – 2013 zaproponowanym przez Komisję.[35]

2005/0050 (COD)

Wniosek dotyczący

DECYZJI PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

ustanawiającej program ramowy na rzecz konkurencyjności i innowacji (2007-2013)

PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 156, art. 157 ust. 3 i art. 175 ust. 1,

uwzględniając wniosek Komisji[36],

uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego[37],

uwzględniając opinię Komitetu Regionów[38],

stanowiąc zgodnie z procedurą określoną w art. 251 Traktatu[39],

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W marcu 2000 r. w Lizbonie Rada Europejska postawiła cel uczynienia z Europy najbardziej konkurencyjnej i dynamicznej, opartej na wiedzy gospodarki na świecie. Podkreśliła ona znaczenie stworzenia klimatu sprzyjającego małym i średnim przedsiębiorstwom (MŚP), oraz uznała za ważne rozpowszechnianie najlepszych praktyk i zapewnienie większej zbieżności między Państwami Członkowskimi. W czerwcu 2001 r. Rada Europejska w Göteborgu określiła strategię Wspólnoty na rzecz zrównoważonego rozwoju w celu zapewnienia, aby wzrost gospodarczy, integracja społeczna i ochrona środowiska dotrzymywały sobie kroku. Istotną rolę w zrównoważonym rozwoju odgrywają struktury produkcji przedsiębiorstw.

(2) Aby przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności i możliwości innowacyjnych we Wspólnocie, do rozwoju społeczeństwa wiedzy oraz do zrównoważonego rozwoju opartego na harmonijnym wzroście gospodarczym, należy ustanowić program ramowy na rzecz konkurencyjności i innowacji (zwany dalej „programem ramowym”).

(3) Jest to zgodne z przedstawionym na wiosennym posiedzeniu Rady Europejskiej komunikatem Komisji „Wspólne działania na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia – Nowy początek strategii lizbońskiej”[40], domagającym się działań, które zapewnią wzrost i konkurencyjność oraz sprawią, że Europa stanie się bardziej atrakcyjnym miejscem do inwestowania i pracy, oraz przypominającym, że konieczne jest pobudzanie przedsiębiorczości, przyciąganie wystarczającego kapitału podwyższonego ryzyka dla rozpoczynania działalności gospodarczej oraz utrzymanie silnej europejskiej bazy przemysłowej, przy jednoczesnym wspieraniu innowacji, zwłaszcza innowacji ekologicznych (wykorzystujących technologie dla środowiska lub z nimi związanych), wykorzystania technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT) oraz zrównoważonego wykorzystania zasobów. Podczas gdy konkurencyjność jest w dużej mierze zapewniana przez aktywne przedsiębiorstwa działające na otwartych, opartych na zasadach konkurencji rynkach, oraz wspierana przez właściwe warunki ramowe, w szczególności przez ramy prawne przyjazne innowacjom, finansowanie przez Wspólnotę odgrywa rolę w zwiększeniu wsparcia i zapewnieniu uzupełniającego finansowania w sytuacjach, w których zawodzi rynek.

(4) Program ramowy ma skupić te szczegółowe środki Wspólnoty w dziedzinie przedsiębiorczości, MŚP, konkurencyjności przemysłu, innowacji, technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT), technologii dla środowiska oraz inteligentnej energii, które do chwili obecnej są regulowane następującymi aktami prawnymi: decyzją Rady 96/413/WE z dnia 25 czerwca 1996 r. w sprawie wdrożenia wspólnotowego programu działań na rzecz wzmocnienia konkurencyjności przemysłu europejskiego[41]; decyzją Rady 2000/819/WE z dnia 20 grudnia 2000 r. w sprawie wieloletniego programu na rzecz przedsiębiorstw i przedsiębiorczości, w szczególności małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP)[42]; rozporządzeniem (WE) nr 1655/2000 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 lipca 2000 r. dotyczącym instrumentu finansowego na rzecz środowiska (LIFE)[43]; decyzją 2256/2003/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 listopada 2003 r. w sprawie wieloletniego programu monitorowania planu działań e Europe 2005, rozpowszechniania dobrych praktyk oraz poprawy bezpieczeństwa sieci i informacji[44]; decyzją Rady 2001/48/WE z dnia 22 grudnia 2000 r. w sprawie wieloletniego wspólnotowego programu mającego na celu stymulowanie rozwoju i wykorzystania europejskich zasobów cyfrowych w sieciach globalnych oraz promowanie różnorodności językowej w społeczeństwie informacyjnym[45]; decyzją 1336/97/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 czerwca 1997 r. w sprawie zbioru wytycznych dla transeuropejskich sieci telekomunikacyjnych[46]; decyzją 1230/2003/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 czerwca 2003 r. w sprawie wieloletniego programu działań w dziedzinie energii: „Inteligentna Energia dla Europy” wspierającego zrównoważony rozwój w dziedzinie energii[47].

(5) Program ramowy określa zbiór wspólnych celów, całkowitą wysokość budżetu przeznaczonego do ich osiągnięcia, różne rodzaje środków wykonawczych oraz ustalenia dotyczące monitorowania i oceny oraz ochrony interesów finansowych Wspólnoty.

(6) Program ramowy nie powinien zawierać działań w zakresie badań i rozwoju technologicznego przeprowadzanych zgodnie z art. 166 Traktatu i powinien mieć charakter uzupełniający w stosunku do programu ramowego Wspólnoty na rzecz badań i rozwoju technologicznego ustanowionego decyzją […] Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia […] r.[48].

(7) Wspólne cele programu ramowego powinny zostać osiągnięte przez programy szczegółowe: program na rzecz przedsiębiorczości i innowacji, program wsparcia polityki dotyczącej technologii informacyjnych i komunikacyjnych oraz program „Inteligentna Energia dla Europy”.

(8) Niniejsza decyzja ustanawia ramy finansowe na cały okres obowiązywania programu, które mają stanowić podstawowy punkt odniesienia dla władzy budżetowej, w rozumieniu pkt. 33 Porozumienia międzyinstytucjonalnego z dnia 6 maja 1999 r. między Parlamentem Europejskim, Radą i Komisją w sprawie dyscypliny budżetowej i usprawnienia procedury budżetowej[49].

(9) Dla każdego programu szczegółowego powinien zostać zarezerwowany orientacyjny szczegółowy budżet.

(10) W celu zapewnienia, że finansowanie ograniczone jest do sytuacji, w których zawodzi rynek, oraz dla uniknięcia zakłóceń w funkcjonowaniu rynku, finansowanie ze środków programu ramowego powinno odpowiadać przepisom Wspólnoty dotyczącym pomocy państwa i związanym z nimi instrumentom oraz obowiązującej wspólnotowej definicji MŚP.

(11) Porozumienie o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG) oraz dodatkowe protokoły do układów stowarzyszeniowych przewidują udział odpowiednich krajów w programach Wspólnoty. Udział innych krajów powinien być możliwy, jeśli pozwalają na to porozumienia i procedury.

(12) Program ramowy i programy szczegółowe powinny być regularnie monitorowane i oceniane, co pozwoli na ich ewentualne dostosowanie.

(13) Powinny również zostać podjęte właściwe środki zapobiegające nieprawidłowościom i nadużyciom finansowym oraz kroki niezbędne dla odzyskania straconych, niewłaściwie wypłaconych lub nieodpowiednio wykorzystanych środków zgodnie z rozporządzeniami Rady (WE, Euratom) nr 2988/95 z dnia 18 grudnia 1995 r. w sprawie ochrony interesów finansowych Wspólnot Europejskich[50], nr 2185/96 z dnia 11 listopada 1996 r. dotyczącym kontroli miejscowych i inspekcji przeprowadzanych przez Komisję w celu zabezpieczenia interesów finansowych Wspólnot Europejskich przeciwko nadużyciom finansowym i innym nieprawidłowościom[51] oraz rozporządzeniem (WE) nr 1073/1999 Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącym dochodzeń prowadzonych przez Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF)[52].

(14) Wzrost i konkurencyjność przedsiębiorstw w sektorach przemysłu i usług zależą od ich zdolności szybkiego dostosowywania się do zmian i wykorzystywania ich innowacyjnego potencjału. Przed tym wyzwaniem stoją przedsiębiorstwa każdej wielkości, szczególnie jednak przedsiębiorstwa mniejsze. Uzasadnione jest więc ustanowienie szczegółowego programu pod nazwą „Program na rzecz przedsiębiorczości i innowacji”.

(15) Wspólnota może odgrywać rolę katalizatora oraz koordynatora wysiłków Państw Członkowskich. Może wnieść własny wkład do ich osiągnięć oraz je uzupełniać, w szczególności poprzez wspieranie wymiany krajowych i regionalnych doświadczeń i praktyk, poprzez określanie i rozpowszechnianie najlepszych praktyk oraz poprzez wspieranie dostępności w całej Europie usług wspierających przedsiębiorstwa i innowacje, zwłaszcza dla MŚP.

(16) Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie „Stymulowania technologii dla zrównoważonego rozwoju: plan działań na rzecz technologii dla środowiska w Unii Europejskiej”[53] apeluje o programy Wspólnoty wspierające rozwój i wykorzystanie technologii dla środowiska oraz instrumenty finansowe dla podziału ryzyka inwestowania w te technologie.

(17) Rynkowe instrumenty finansowe Wspólnoty dla MŚP uzupełniają i wzmacniają efekty programów finansowania na poziomie krajowym. Mogą one wspierać prywatne inwestycje na rzecz stworzenia nowych, innowacyjnych przedsiębiorstw, oraz mogą wspierać przedsiębiorstwa o dużym potencjale wzrostu w fazie ekspansji w celu uzupełnienia luki kapitałowej. Mogą one polepszyć dostęp istniejących MŚP do kredytów przeznaczonych na działania, które wspierają ich konkurencyjność i potencjał wzrostu.

(18) Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) jest wyspecjalizowaną instytucją Wspólnoty, która zapewnia kapitał podwyższonego ryzyka oraz poręczenia dla MŚP. Przyczynia się on do osiągnięcia celów Wspólnoty: społeczeństwa opartego na wiedzy, innowacji, wzrostu, zatrudnienia oraz wspierania ducha przedsiębiorczości. EFI zapewnia wymaganą ciągłość w zarządzaniu programami Wspólnoty i zebrał w tej dziedzinie rozległe doświadczenia. Zarządzanie przez EFI w imieniu Komisji instrumentami finansowymi Wspólnoty dla MŚP uznane zostało w niezależnych ocenach za rozwiązanie modelowe. EFI dysponuje również fachową wiedzą potrzebną do wspierania nowych działań inicjowanych przez Państwa Członkowskie w oparciu o partnerstwo publiczno-prywatne, mających na celu przyciągnięcie kapitału wysokiego ryzyka z rynków kapitałowych z korzyścią dla małych innowacyjnych przedsiębiorstw.

(19) Przyszłe zmiany w otoczeniu finansowym i nowe standardy rachunkowości sprawiają, że instytucje finansowe stają się bardziej wyczulone na punkcie ryzyka, prowadzą do stworzenia „kultury ratingu” i mogą ograniczyć ofertę kredytową dla MŚP, przynajmniej w okresie przejściowym. Program na rzecz przedsiębiorczości i innowacji powinien dlatego stanowić odpowiedź na zmieniające się potrzeby finansowe MŚP, w tym potrzebę finansowania bliskiego przedsiębiorstwom oraz adaptacji do nowego otoczenia finansowego, przy uniknięciu zakłóceń w funkcjonowaniu rynku.

(20) Usługi wspierające przedsiębiorstwa i innowacje odgrywają ważną rolę w zapewnieniu dostępu MŚP do informacji dotyczących funkcjonowania i możliwości wewnętrznego rynku towarów i usług, jak również w ponadnarodowym transferze innowacji, wiedzy i technologii. Mają też one kluczowe znaczenie w ułatwianiu MŚP dostępu do informacji o dotyczących ich przepisach Wspólnoty, także tych planowanych, co pozwala im na przygotowanie i dostosowanie się do nich przy uniknięciu wysokich kosztów. Zewnętrzne oceny podkreśliły konieczność wzmocnienia horyzontalnej roli europejskich usług wspierających przedsiębiorstwa. Dotyczy to rozpowszechniania informacji o programach Wspólnoty i wspieranie udziału MŚP w tych programach, w szczególności udziału MŚP w programie ramowym Wspólnoty w dziedzinie badań, rozwoju technologicznego i demonstracji. Oceny podkreśliły również znaczenie ułatwienia wymiany i komunikacji między Komisją i MŚP.

(21) Wspólnota musi stworzyć sobie solidną analityczną podstawę, aby wspierać kształtowanie polityk w dziedzinach takich jak MŚP, przedsiębiorczość, innowacje i konkurencyjność w sektorach przemysłu. Podstawa ta ma zwiększyć wartość informacji dostępnych w tych dziedzinach na poziomie krajowym. Wspólnota powinna troszczyć się o wspólne rozwijanie strategii konkurencyjności dla sektorów przemysłu i usług, oraz o wspieranie najlepszych praktyk związanych z otoczeniem i kulturą przedsiębiorstw, włączając w to społeczną odpowiedzialność przedsiębiorstw i równouprawnienie płci, a także wspieranie młodych przedsiębiorców.

(22) Na posiedzeniu w dniach 20-21 marca 2003 r. Rada Europejska nadała innowacji i przedsiębiorczości znaczenie priorytetowe oraz podkreśliła, że Europa musi uczynić więcej dla przekształcania pomysłów w rzeczywistą wartość dodaną. Rada wezwała do dalszych działań zmierzających do stworzenia warunków sprzyjających innowacyjności przedsiębiorstw. Linearny model innowacji, który zakłada, że badania prowadzą bezpośrednio do innowacji, okazał się niewystarczający dla wyjaśnienia osiągnięć innowacji i dla zaproponowania właściwych odpowiedzi w postaci polityki na rzecz innowacji. W obliczu faktu, że przedsiębiorstwa stanowią jądro procesu innowacji, w ramach szczegółowego programu na rzecz przedsiębiorczości i innowacji należy umieścić środki finansowe przeznaczone do pobudzania innowacyjnych działań przedsiębiorstw i przekształcania innowacji w produkty rynkowe oraz stymulujące zarządzanie innowacjami i kulturę innowacji. Powinno to zapewnić, że innowacje przyczyniają się do wspierania konkurencyjności i są praktycznie realizowane na poziomie przedsiębiorstw. Na posiedzeniu w dniach 25-26 marca 2004 r. Rada Europejska wskazała, że czyste technologie są niezbędne dla pełnego wykorzystania synergii między przedsiębiorstwem a środowiskiem. Wspieranie innowacji ekologicznych, obejmujących także innowacyjne czyste technologie, może pomóc w wykorzystaniu ich potencjału.

(23) Rynek transferu i przyswajania wiedzy jest często nieprzejrzysty, a brak informacji lub kontaktów stwarza bariery rynkowe. Przedsiębiorstwa mają także problemy z integracją technologii niebędących częścią ich tradycyjnego obszaru działalności oraz z dostępem do nowych umiejętności. Ryzyko finansowe wiążące się z innowacjami może być wysokie, zyski mogą się opóźniać z powodu problemów w rozwoju, a podatki nie są być może neutralne jeśli chodzi o sukces lub porażkę. Może brakować umiejętności potrzebnych dla wykorzystania pojawiających się możliwości. Bariery instytucjonalne lub prawne mogą opóźniać lub przeszkadzać w pojawieniu się nowych rynków i dostępu do nich. Sytuacja gospodarcza może poza tym decydować o tym, czy innowacja ma miejsce, czy też nie.

(24) W szczególności rozpowszechnianie innowacyjnych technologii dla środowiska napotyka te przeszkody. Zbyt często ceny rynkowe produktów i usług nie uwzględniają całkowicie kosztów dla środowiska. Część kosztów nieuwzględniana w cenach rynkowych jest ponoszona przez społeczeństwo jako całość, a nie przez sprawców zanieczyszczeń. Ta nieprawidłowość funkcjonowania rynku, w połączeniu z interesem Wspólnoty w zachowaniu zasobów, zapobieganiu zanieczyszczeniom i ochronie środowiska przy możliwie niskich kosztach, uzasadniają zwiększone wsparcie dla innowacji ekologicznych.

(25) Działania Wspólnoty na rzecz innowacji mają na celu wsparcie rozwijania polityki w zakresie innowacji w Państwach Członkowskich i ich regionach oraz ułatwienie wykorzystania efektów synergii między regionalną, krajową i europejską polityką w zakresie innowacji a działaniami wspierającymi. Wspólnota może ułatwić wymiany ponadnarodowe, wzajemne uczenie się i tworzenie sieci oraz nadać rozmach współpracy w zakresie polityki na rzecz innowacji. Sieci wzajemnych kontaktów między zainteresowanymi stronami mają istotne znaczenie dla ułatwienia przepływu wiedzy i pomysłów niezbędnych dla innowacji.

(26) Rezolucja Rady, uchwalona na posiedzeniu Rady ds. Telekomunikacji dnia 9 grudnia 2004 r., stanowi podstawę dla wniosku dotyczącego nowej inicjatywy na rzecz społeczeństwa informacyjnego mającej wzmocnić wkład społeczeństwa informacyjnego w osiągnięcia Europy. W swoim komunikacie w sprawie odnowionej strategii lizbońskiej Komisja proponuje skupienie wysiłków na „zapewnieniu silniejszego i trwałego wzrostu oraz tworzeniu nowych i lepszych miejsc pracy”. Komisja podkreśla, że wykorzystanie ICT zarówno przez sektor prywatny jak i publiczny jest ważne dla poprawy naszej konkurencyjności oraz osiągnięć w zakresie innowacji. W związku z tym należy ustanowić program szczegółowy pod nazwą „Program wspierania polityki w zakresie ICT”.

(27) Technologie informacyjne i komunikacyjne stanowią podstawę gospodarki opartej na wiedzy. Przypada na nie około połowy wzrostu wydajności w nowoczesnych gospodarkach i dostarczają one jedyne swoim rodzaju rozwiązania dla istotnych wyzwań społecznych. Poprawa usług sektora publicznego i użyteczności publicznej musi nastąpić w ścisłej współpracy z odpowiednimi politykami Wspólnoty, na przykład w obszarach zdrowia publicznego, edukacji i kształcenia zawodowego, środowiska, transportu, rozwoju rynku wewnętrznego oraz konkurencji.

(28) Zastosowanie i możliwie najlepsze wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań opartych na technologiach informacyjnych i komunikacyjnych powinno być wspierane, w szczególności w usługach użyteczności publicznej. Wsparcie Wspólnoty powinno także ułatwić koordynację i realizację działań na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego we wszystkich Państwach Członkowskich.

(29) Średniookresowa ocena programu eTEN (transeuropejskie sieci telekomunikacyjne) zaleca zastosowanie podejścia zorientowanego na potrzeby w przypadku interwencji Wspólnoty w projekty wspierające transeuropejskie usługi użyteczności publicznej.

(30) Komunikaty Komisji dotyczące elektronicznej administracji (eGovernment)[54] oraz elektronicznych usług w dziedzinie zdrowia (eHealth)[55] oraz związane z nimi wnioski Rady apelują o zwiększone wysiłki na rzecz innowacji, wymiany sprawdzonych praktyk, interoperacyjności oraz wyrażają potrzebę zwiększonych synergii między spokrewnionymi programami UE.

(31) Stworzono ramy prawne dla podjęcia wyzwań związanych z treściami cyfrowymi w społeczeństwie informacyjnym. Określone są one przez: dyrektywę 2003/98/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 listopada 2003 r. w sprawie ponownego wykorzystania informacji sektora publicznego[56], dyrektywę 2001/29/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 maja 2001 r. w sprawie harmonizacji niektórych aspektów praw autorskich i pokrewnych w społeczeństwie informacyjnym[57] oraz dyrektywę 96/9/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 marca 1996 r. w sprawie ochrony prawnej baz danych[58].

(32) Stosowanie różnych praktyk wśród Państw Członkowskich ciągle stwarza techniczne bariery uniemożliwiające szeroki dostęp do informacji sektora publicznego we Wspólnocie i ich ponowne wykorzystanie.

(33) Działania Wspólnoty dotyczące treści cyfrowych powinny uwzględniać wielojęzyczny i wielokulturowy charakter Wspólnoty.

(34) Zasoby naturalne, których rozważne i racjonalne wykorzystywanie jest przewidziane w art. 174 Traktatu, obejmują, oprócz odnawialnych źródeł energii, ropę naftową, gaz ziemny i paliwa stałe, które stanowią podstawowe źródła energii, lecz są również głównymi źródłami emisji dwutlenku węgla.

(35) Zielona księga zatytułowana „W kierunku europejskiej strategii na rzecz zabezpieczenia dostaw energii”[59] stwierdza, że Unia Europejska staje się coraz bardziej uzależniona od zewnętrznych źródeł energii, i że uzależnienie to może wzrosnąć w perspektywie 20-30 lat do 70%. Dlatego podkreśla się potrzebę rozważenia polityki dotyczącej dostaw w kontekście zdecydowanego działania na rzecz polityki w zakresie zużycia energii oraz apeluje się o lepsze sterowanie zużyciem energii i kształtowanie go z ekologicznej perspektywy, szczególnie w transporcie i budownictwie. Zielona księga apeluje również o nadanie priorytetowego znaczenia rozwijaniu nowych i odnawialnych źródeł energii w reakcji na światowe ocieplenie i dla osiągnięcia celu, ustalonego już we wcześniejszych planach działania i rezolucjach, zwiększenia udziału energii ze źródeł odnawialnych w zużyciu energii brutto Wspólnoty do 12% do roku 2010.

(36) Dyrektywa 2001/77/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 września 2001 r. w sprawie wspierania produkcji na rynku wewnętrznym energii elektrycznej wytwarzanej ze źródeł odnawialnych[60] wymaga, aby Państwa Członkowskie ustaliły orientacyjne cele krajowe zgodne z ogólnym orientacyjnym celem Wspólnoty wynoszącym 12 % krajowego zużycia energii brutto do 2010 r., i w szczególności z 21 % indykatywnym udziałem energii elektrycznej wytwarzanej z odnawialnych źródeł energii w całkowitym zużyciu energii elektrycznej we Wspólnocie do 2010 r. Komunikat Komisji „Udział energii odnawialnej w UE”[61] ostrzega, że cel 12% udziału energii odnawialnej w ogólnym zużyciu energii we Wspólnocie w roku 2010 nie zostanie osiągnięty, jeśli nie zostaną podjęte istotne dodatkowe wysiłki.

(37) Dyrektywa 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków[62] wymaga, aby Państwa Członkowskie określiły minimalne wymagania dotyczące charakterystyki energetycznej dla nowych i istniejących budynków, zapewniły certyfikację energetyczną budynków oraz przewidziały regularne kontrole kotłów grzewczych i systemów klimatyzacji w budynkach.

(38) Dyrektywa 2003/30/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 8 maja 2003 r. w sprawie wspierania użycia w transporcie biopaliw lub innych paliw odnawialnych[63] wymaga, aby Państwa Członkowskie zapewniły, że na ich rynkach oferowany jest określony minimalny udział biopaliw i innych paliw odnawialnych.

(39) Dyrektywa 2004/8/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 r. w sprawie wspierania kogeneracji opartej na użytecznym zapotrzebowaniu na ciepło na wewnętrznym rynku energii i zmieniająca dyrektywę 92/42/EWG[64] wymaga, aby Państwa Członkowskie przeprowadziły analizy własnego potencjału w zakresie wysoko wydajnej kogeneracji i ustanowiły systemy wspierania odpowiadające zdefiniowanym potencjałom krajowym.

(40) W celu ułatwienia realizacji tych środków Wspólnoty, osiągnięcia większego udziału w rynku przez odnawialne źródła energii oraz poprawy wydajności energetycznej potrzebne są szczegółowe programy wsparcia na poziomie Wspólnoty dla stworzenia możliwości zmierzania w kierunku zrównoważonych systemów energetycznych, w szczególności dla wsparcia standaryzacji wyposażenia technicznego odpowiedzialnego za produkcję lub zużycie odnawialnych źródeł energii, dla zwiększenia wykorzystania technologii i rozpowszechniania najlepszych praktyk w zakresie sterowania zużyciem. To samo odnosi się do środków Wspólnoty dotyczących przedstawiania informacji o sprawności energetycznej urządzeń elektrycznych, elektronicznych, komunikacyjnych i biurowych oraz standaryzacji urządzeń świetlnych, grzewczych i klimatyzacyjnych. W związku z tym należy ustanowić program szczegółowy pod nazwą „Inteligentna Energia dla Europy”.

(41) Osiągnięcie pełnych efektów ustanowionej strategii dotyczącej zrównoważonej energii wymaga nie tylko ciągłości we wsparciu Wspólnoty dla rozwijania i realizacji polityki oraz usuwania istniejących nietechnologicznych barier poprzez poszerzone kampanie informacyjne, lecz także przede wszystkim wsparcie w przyspieszaniu inwestycji i stymulowaniu wprowadzania na rynek innowacyjnych technologii w całej Wspólnocie.

(42) Odnawialne źródła energii i zwiększona wydajność energetyczna przynoszą nie tylko korzyści dla środowiska, przedsiębiorstwa działające w tych branżach należą do najszybciej rosnących we Wspólnocie i stwarzają nowe miejsca pracy. Europejski przemysł odgrywa wiodącą w świecie rolę w rozwoju technologii dla produkcji elektryczności z odnawialnych źródeł energii. Dzięki nim następuje poprawa spójności gospodarczej i społecznej oraz zmniejsza się rozproszenie zasobów.

(43) Decyzja 1230/2003/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 czerwca 2003 r. przyjmująca wieloletni program działania w dziedzinie energii: „Inteligentna Energia dla Europy” (2003-2006)[65] wygaśnie dnia 31 grudnia 2006 r.

(44) Trzy z czterech specjalnych obszarów programu ustanowionego decyzją 1230/2003/WE powinny być kontynuowane w ramach niniejszego programu. Są to: (i) wspieranie efektywnego wykorzystywania energii i racjonalne wykorzystywanie zasobów energetycznych („SAVE”); (ii) wspieranie nowych i odnawialnych źródeł energii („ALTENER”); oraz (iii) wspieranie efektywnego wykorzystywania energii i wykorzystywania nowych i odnawialnych źródeł energii w transporcie („STEER”).

(45) Międzynarodowy wymiar („COOPENER”) programu ustanowionego decyzją 1230/2003/WE powinien być kontynuowany w ramach nowych instrumentów Wspólnoty dotyczących pomocy dla państw trzecich[66].

(46) W zgodzie z zasadami dobrego systemu rządów i lepszego stanowienia prawa, Komisja zleciła niezależnych ekspertom przeprowadzenie oceny ex-ante odnowionego wieloletniego programu Wspólnoty w dziedzinie energii, który będzie następcą bieżącego programu „Inteligentna Energia dla Europy” po dniu 31 grudnia 2006 r. W swoim sprawozdaniu eksperci dochodzą do wniosku, że program „Inteligentna Energia dla Europy” powinien być kontynuowany po roku 2006 oraz przekształcony w bardziej wszechstronny i ambitny instrument.

(47) Jako że cele proponowanych działań dotyczących zwiększenia konkurencyjności i innowacji we Wspólnocie nie mogą być w sposób wystarczający osiągnięte przez Państwa Członkowskie z powodu potrzeby wielostronnych partnerstw, transnarodowej mobilności oraz wymiany informacji w skali całej Wspólnoty, a w związku z tym mogą być lepiej realizowane na poziomie Wspólnoty z uwagi na charakter niezbędnych działań i środków, Wspólnota może przyjąć środki zgodne z zasadą pomocniczości, jak określono w art. 5 Traktatu. Zgodnie z zasadą proporcjonalności ustanowioną w tym artykule niniejsza decyzja nie wykracza poza to, co jest niezbędne do osiągnięcia tych celów.

(48) Środki niezbędne do zrelizowania niniejszej decyzji powinny zostać przyjęte zgodnie z decyzją Rady 1999/468/WE z dnia 28 czerwca 1999 r. ustanawiającą warunki wykonywania uprawnień wykonawczych przyznanych Komisji[67].

(49) Uwzględniając charakter zagadnień będących przedmiotem programów szczegółowych, Komisja powinna być wspierana w realizacji każdego programu szczegółowego przez różne komitety.

(50) Decyzja xxx/2005/WE Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawia wieloletni program pod nazwą eContentplus w celu podniesienia dostępności, funkcjonalności i użyteczności treści cyfrowych w Europie. Decyzja ta wygaśnie z końcem 2008 r. Dlatego środki przewidziane w celu podniesienia dostępności, funkcjonalności i użyteczności treści cyfrowych w Europie powinny być kontynuowane w ramach programu na rzecz wspierania polityki w zakresie technologii informacyjnych i komunikacyjnych, ustanowionego niniejszą decyzją[68].

(51) Środki przewidziane w decyzji 96/413/WE powinny zostać włączone do programu na rzecz przedsiębiorczości i innowacji. Decyzja 96/413/WE powinna zatem zostać uchylona,

STANOWIĄ, CO NASTĘPUJE:

TYTUŁ I PRZEPISY WSPÓLNE

Rozdział I Program ramowy na rzecz konkurencyjności i innowacji

Artykuł 1 Ustanowienie

1. Niniejszym ustanawia się na okres od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. program ramowy na rzecz działań Wspólnoty w dziedzinie konkurencyjności i innowacji (zwany dalej „programem ramowym”).

2. Program ramowy przyczynia się do zwiększenia konkurencyjności oraz potencjału innowacyjnego Wspólnoty jako społeczeństwa o zaawansowanym poziomie wiedzy, funkcjonującego zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju opartego na stałym wzroście gospodarczym oraz charakteryzującego się wysoce konkurencyjną gospodarką rynkową o wysokim poziomie ochrony oraz poprawy jakości środowiska.

3. Program ramowy nie obejmuje działań związanych z badaniami i rozwojem technologicznym, które są realizowane zgodnie z art. 166 Traktatu.

Artykuł 2 Cele

1. Program ramowy ma następujące cele:

(a) zwiększanie konkurencyjności przedsiębiorstw, w szczególności małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP);

(b) promowanie innowacji, w tym innowacji ekologicznych;

(c) przyśpieszenie tworzenia konkurencyjnego, innowacyjnego społeczeństwa informacyjnego o charakterze integrującym;

(d) promowanie wydajności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii we wszystkich sektorach, w tym również w sektorze transportu.

2. Cele programu ramowego są realizowane poprzez wdrażanie następujących programów szczegółowych ustanowionych w tytule II, dalej zwanych „programami szczegółowymi”:

(a) program na rzecz przedsiębiorczości i innowacji (EIP);

(b) program na rzecz wsperania polityki w zakresie technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT);

(c) program „Inteligentna Energia dla Europy” (IEE).

Artykuł 3 Budżet

1. Finansowa kwota referencyjna dla realizacji programu ramowego wynosi 4 212,6 mln EUR.

2. Orientacyjny budżet w rozbiciu na poszczególne programy szczegółowe przedstawiono w załączniku I.

3. Wartość rocznych środków zatwierdzana jest przez organ budżetowy w ramach ograniczeń perspektywy finansowej.

Artykuł 4 Uczestnictwo państw trzecich

Program ramowy jest dostępny dla:

(a) państw członkowskich EFTA będącymi członkami EOG zgodnie z warunkami ustanowionymi w Porozumieniu EOG; (b) państw kandydujących korzystających ze strategii przedakcesyjnej, zgodnie z ogólnymi zasadami oraz warunkami ogólnymi dotyczącymi uczestnictwa tych krajów w programach wspólnotowych ustanowionych w ramach odpowiednich decyzji Rady dotyczących umów ramowych oraz stowarzyszeniowych;

(c) krajów Zachodnich Bałkanów, zgodnie z przepisami, które zostaną określone w wyniku ustanowienia z tymi państwami umów ramowych w sprawie ich uczestnictwa w programach wspólnotowych;

(d) innych krajów trzecich, o ile pozwalają na to umowy.

Rozdział II Realizacja programu

Artykuł 5 Programy działań

1. Komisja przyjmuje roczne programy działań programów szczegółowych zgodnie z procedurą określoną w art. 46 ust. 2.

Komisja zapewnia, że zostaną one wykonane.

2. Zmiany w rocznych programach działań, o których mowa w ust. 1 dotyczącym środków budżetowych, których kwota wynosi ponad 1 milion EUR, są wprowadzane zgodnie z procedurą, o której mowa w art. 46 ust. 2.

Artykuł 6 Rodzaje środków wykonawczych

1. Środkami służącymi do realizacji programów działań są w szczególności:

(a) instrumenty finansowe Wpólnoty dla MŚP;

(b) sieci łączące różne zainteresowane podmioty;

(c) projekty pilotażowe, powielanie rynkowe, projekty i inne środki w celu wspierania popytu na innowacje;

(d) analizy działalności, współpraca i koordynacja działań z krajami uczestniczącymi;

(e) wspólne użytkowanie informacji i podnoszenie świadomości;

(f) wspieranie wspólnych działań podejmowanych przez Państwa Członkowskie lub regiony;

(g) zamówienia publiczne w oparciu o specyfikacje techniczne opracowane we współpracy z Państwami Członkowskimi;

(h) umowy bliźniacze pomiedzy władzami krajowymi i regionalnymi.

2. Powyższe oraz dodatkowe środki wykonawcze, przedstawione w sekcji 2 rozdziału I, II oraz III tytułu II, mogą być stosowane w odniesieniu do każdego programu szczegółowego, jeżeli jest to zgodne z przepisami odpowiedniego programu działań.

3. Przyznane środki są w pełni zgodne z zasadami Wspólnoty dotyczącymi pomocy państwa oraz z instrumentami towarzyszącymi.

Artykuł 7 Pomoc techniczna

Środki budżetowe ustanowione na mocy niniejszej decyzji mogą również pokrywać wydatki związane z działaniami przygotowawczymi, monitorowaniem, kontrolą, audytem i oceną, wymagane bezpośrednio dla wdrożenia niniejszej decyzji oraz dla realizacji jej celów.

Działania te mogą w szczególności obejmować badania, spotkania, działania informacyjne, publikacje, wydatki na sprzęt informatyczny oraz systemy i sieci dla celów wymiany oraz przetwarzania informacji, oraz wszelkie inne wydatki na pomoc lub doradztwo techniczne, naukowe lub administracyjne, jakiego Komisja może potrzebować dla celów realizacji niniejszej decyzji.

Artykuł 8 Monitorowanie i ocena

1. Komisja regularnie monitoruje realizację programu ramowego i wchodzących w jego skład programów szczegółowych.

Na podstawie wykonania finansowego, wyników oraz wpływu, Komisja sporządza roczne sprawozdanie z realizacji w odniesieniu do każdego z programów szczegółowych.

2. Program ramowy i wchodzące w jego skład programy szczegółowe podlegają ocenie śródokresowej i końcowej, w których badane są kwestie takie jak odpowiedniość, spójność i synergia, efektywność, skuteczność, trwałość oraz użyteczność.

Ocena śródokresowa może także zawierać elementy wchodzące w skład oceny ex-post dotyczącej wcześniejszych programów.

3. Oceny śródokresowe i końcowe programów szczegółowych oraz niezbędne środki z budżetu włączone są do odpowiednich programów działań.

Ocena śródokresowa i końcowa programu ramowego oraz niezbędne środki z budżetu są włączone do programu działań dla programu szczegółowego „program na rzecz przedsiębiorczości i innowacji” ustanowionego w rozdziale I tytułu II.

4. Ocena śródokresowa programu ramowego zostanie zakończona do dnia 31 grudnia 2009 r., a ocena końcowa do dnia 31 grudnia 2011 r.

Oceny śródokresowe i końcowe programów szczegółowych są opracowywane w sposób pozwalający na uwzględnienie ich wyników w ocenach śródokresowych i końcowych programu ramowego.

5. Komisja powiadamia Parlament Europejski, Radę, Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny oraz Komitet Regionów o najważniejszych wynikach ocen śródokresowych i końcowych programu ramowego oraz wchodzących w jego skład programów szczegółowych.

Artykuł 9 Ochrona interesów finansowych Wspólnoty

1. Komisja zapewnia, że przy realizacji działań finansowanych na mocy niniejszej decyzji, interesy finansowe Wspólnoty są chronione dzięki stosowaniu środków mających na celu zapobieganie nieprawidłowościom finansowym, korupcji oraz wszelkim innym niezgodnym z prawem działaniom poprzez skuteczne kontrole oraz odzyskiwanie kwot bezpodstawnie wypłaconych oraz, jeżeli wykryte zostaną nieprawidłowości, poprzez zastosowanie proporcjonalnych, skutecznych i zniechęcających kar, zgodnie z rozporządzeniem (WE, Euratom) nr 2988/95 oraz rozporzadzeniem (WE, Euratom) nr 2185/96 i rozporządzeniem (WE) nr 1073/1999.

2. W odniesieniu do działań Wspólnoty finansowanych na mocy niniejszej decyzji, w przypadku jakiegokolwiek naruszenia przepisów prawa Wspólnoty, w tym naruszenia zobowiązań umownych ustanowionych na podstawie programu, wynikającego z działania lub zaniechania działania ze strony podmiotu gospodarczego, które działa lub mogłoby działać na szkodę budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich lub budżetów zarządzanych przez te Wspólnoty za sprawą nieuzasadnionych pozycji wydatków, stosuje się rozporządzenie (WE, Euratom) nr 2988/95 oraz rozporządzenie (WE, Euratom) nr 2185/96.

3. Wszystkie środki wykonawcze wynikające z niniejszej decyzji ustanawiają w szczególności nadzór oraz kontrolę finansową Komisji lub upoważnionego przez nią pełnomocnika oraz audyt wykonywany przez Europejski Trybunał Obrachunkowy, o ile to konieczne, na miejscu.

TYTUŁ IIPROGRAMY SZCZEGÓŁOWE

Rozdział I Program na rzecz przedsiębiorczości i innowacji

Sekcja 1 CELE I ZAKRES DZIAłANIA

Artykuł 10 Ustanowienie i cele

1. Niniejszym ustanawia się program na rzecz przedsiębiorstw i MŚP, przedsiębiorczości, innowacji i konkurencyjności przemysłowej (zwany dalej „programem na rzecz przedsiębiorczości i innowacji”).

2. Program na rzecz przedsiębiorczości i innowacji udziela wsparcia działaniom mającym na celu wspieranie, ulepszanie, zachęcanie do i promowanie:

(a) dostępu do finansowania przeznaczonego na rozpoczęcie i rozwój działalności MŚP oraz na inwestycje w działalność innowacyjną, w tym na rzecz innowacji ekologicznych;

(b) kształtowania otoczenia przyjaznego dla współpracy MŚP;

(c) innowacji w przedsiębiorstwach, w tym innowacji ekologicznych;

(d) kultury opartej na przedsiębiorczości i innowacji;

(e) reform administracyjnych i gospodarczych związanych z przedsiębiorczością i innowacyjnością.

Artykuł 11 Dostęp do finansowania przeznaczonego na rozpoczęcie i rozwój działalności MŚP

Działania związane z dostępem do finansowania przeznaczonego na rozpoczęcie i rozwój działalności MŚP oraz na inwestycje w działalność innowacyjną, w tym na rzecz innowacji ekologicznych, mogą obejmować:

(a) zwiększenie wielkości inwestycji w kapitał ryzyka oraz w instrumenty inwestycyjne promowane przez anioły biznesu;

(b) dostarczenie dźwigni finansowej instrumentom finansowania zadłużenia MŚP;

(c) poprawę otoczenia finansowego MŚP.

Artykuł 12 Współpraca MŚP

Działania związane ze współpracą MŚP mogą obejmować:

(a) rozwój usług wspierających działalność MŚP;

(b) działania na rzecz środków umożliwiających MŚP współpracę z innymi przedsiębiorstwami za granicą, w tym zaangażowania MŚP w dziedzinie norm europejskich;

(c) promowanie i ułatwianie międzynarodowej współpracy w biznesie.

Artykuł 13 Innowacje w przedsiębiorstwach, w tym innowacje ekologiczne

Działania związane z innowacjami w przedsiębiorstwach, w tym innowacjami przyjaznymi dla środowiska mogą obejmować:

(a) promowanie innowacji charakterystycznych dla danego sektora, gron przedsiębiorczości (ang. „clusters”), sieci innowacji, partnerstwa publiczno-prywatnego w zakresie innowacji oraz współpracy z organizacjami międzynarodowymi i stosowanie zarządzania innowacji;

(b) wspieranie krajowych i regionalnych programów na rzecz innowacji w biznesie;

(c) wspieranie popytu na technologie innowacyjne;

(d) usługi wspierające na rzecz międzynarodowej wymiany wiedzy i transferu technologii oraz zarządzania własnością intelektualną i przemysłową;

(e) badanie nowych rodzajów usług innowacyjnych;

(f) rozwój technologii i wiedzy poprzez archiwizację i transfer.

Artykuł 14 Kultura oparta na przedsiębiorczości i innowacji

Działania związane z kulturą opartą na przedsiębiorczości i innowacji mogą obejmować:

(a) kształtowanie postaw, umiejętności i kultury przedsiębiorczości oraz równoważenie ryzyka i korzyści wynikających z przedsiębiorczości, w szczególności w przypadku młodych przedsiębiorców;

(b) wspieranie otoczenia biznesu sprzyjającego innowacji, rozwojowi i wzrostowi przedsiębiorstw;

(c) wspieranie polityki nastawionej na rozwój i współpracy miedzy podmiotami, w tym kierownikami programów na poziomie krajowym i regionalnym.

Artykuł 15 Reformy administracyjne i gospodarcze związane z przedsiębiorczością i innowacyjnością

Działania dotyczące reform administracyjnych i gospodarczych związanych z przedsiębiorczością i innowacyjnością mogą obejmować:

(a) gromadzenie danych, analizę i monitorowanie realizacji oraz opracowywanie i koordynację polityk;

(b) wkład na rzecz definiowania i promowania strategii konkurencyjności związanych z sektorami przemysłowym i usługowym;

(c) wspieranie wzajemnej edukacji w administracji krajowej i regionalnej.

Sekcja 2Realizacja

Artykuł 16 Wspólnotowe instrumenty finansowe dla MŚP

1. Wspólnotowe instrumenty finansowe stosuje się w celu ułatwienia MŚP dostępu do funduszy w niektórych fazach ich cyklu rozwoju: przy ich zakładaniu, przy rozruchu, w fazie ekspansji oraz na etapie transferu biznesu. Instrumenty obejmują inwestycje realizowane przez MŚP w rozwój technologiczny, innowacje i transfer technologii.

2. Instrumenty, o których mowa w ust. 1, są następujące:

(a) High Growth and Innovative SME Facility (GIF) – instrument na rzecz wysokiego wzrostu i innowacji w MŚP;

(b) Guarantee (SMEG) Facility – system poręczeń dla MŚP;

(c) Capacity Building Scheme (CBS) – system rozwijania zdolności MŚP.

3. Uzgodnienia dotyczace realizacji w odniesieniu do poszczególnych instrumentów przedstawiono w załączniku II.

Artykuł 17 Instrument GIF

1. Instrumentem GIF w imieniu Komisji zarządza Europejski Fundusz Inwestycyjny.

Wypełnia on następujące zadania:

(a) wkład na rzecz zakładania i finansowania MŚP oraz zwiększania dostępności kapitału własnego i kapitału ryzyka dla tych wielkości transakcji, dla których rynek go nie dostarcza w ilości odpowiadającej popytowi ze względu na wysokie koszty transakcji, co z kolei uniemożliwia MŚP wykorzystanie własnego potencjału wzrostu;

(b) wspieranie innowacyjnych MŚP o wysokim potencjale wzrostu, w szczególności zajmujących się badaniami i rozwojem oraz innymi innowacyjnymi działaniami.

2. Instrument GIF składa się z dwóch elementów:

Pierwszy z nich - GIF1 – obejmuje inwestycje realizowane we wczesnej fazie rozwoju przedsiębiorstwa (faza zalążkowa i faza rozruchu). Skierowany jest na inwestycje w wyspecjalizowany kapitał ryzyka, taki jak finansowanie wczesnego stadium rozwoju przedsiębiorstwa, fundusze zarządzane na skalę regionalną, fundusze przeznaczone dla określonych sektorów, technologie lub działania w dziedzinie badań i rozwoju technologii oraz fundusze związane z inkubatorami, które z kolei przekazują kapitał MŚP. Może również być współinwestorem w funduszach i instrumentach finansowych promowanych przez anioły biznesu.

Element drugi - GIF2 – obejmuje inwestycje na etapie ekspansji i dokonuje inwestycji w wyspecjalizowany kapitał ryzyka, które z kolei dostarczają quasi-kapitał własny lub kapitał własny innowacyjnym MŚP o wysokim potencjale wzrostu w fazie ich ekspansji. Inwestycje z GIF2 unikają kapitału „buy-out” lub zastępczego.

Instrument GIF może inwestować w pośredników współdziałając, o ile to możliwe, z krajowymi programami mającymi na celu tworzenie małych firm inwestycyjnych.

Artykuł 18 Instrument SMEG

1. Instrumentem SMEG w imieniu Komisji zarządza Europejski Fundusz Inwestycyjny.

Jego zadania są następujące:

(a) dostarczanie kontrgwarancji lub, o ile to możliwe, współgwarancji na rzecz programów gwarancyjnych działających w kwalifikujących się krajach;

(b) dostarczanie gwarancji bezpośrednich na rzecz wszelkich innych właściwych pośredników finansowych.

2. Na instrument SMEG składają się cztery elementy:

Element pierwszy, (a) finansowanie długu przy pomocy pożyczek lub leasingu, zmniejsza trudności poszczególnych MŚP przy pozyskiwaniu funduszy, wynikające z ryzyka postrzeganego jako większe w przypadku inwestycji w działania związane z wiedzą, takie jak rozwój technologiczny, innowacje, transfer technologii oraz z braku wystarczającego zabezpieczenia.

Drugi element, (b) finansowanie przy pomocy mikrokredytów, ma zachęcać instytucje finansowe do odgrywania bardziej znaczącej roli w zakresie dostarczania kredytów na mniejsze kwoty, które z reguły pociągają za sobą proporcjonalnie wyższe jednostkowe koszty obsługi kredytobiorców nie posiadających wystarczającego zabezpieczenia. Oprócz gwarancji lub kontrgwarancji pośrednicy finansowi mogą otrzymywać dotacje, kompensujące częściowo wysokie koszty administracyjne, charakterystyczne dla finansowania przy pomocy mikrokredytów.

Element trzeci, (c) gwarancje dla inwestycji funduszy kapitału własnego lub quasi-kapitału własnego w MŚP, obejmuje inwestycje dokonywane przez fundusze lokalne lub regionalne dostarczające kapitał zalążkowy i/lub kapitał w fazie rozruchu, jak również finansowanie mezaninowe, mające na celu zmniejszenie szczególnych trudności, jakie przyżywają MŚP z powodu słabej struktury finansowej oraz wynikających z transferu biznesu.

Element czwarty, (d) sekurytyzacja portfeli dłużnych MŚP pozwoli na pozyskanie dodatkowych środków na pokrycie długu dla MŚP zgodnie z właściwymi uzgodnieniami dotyczącymi podziału ryzyka z odnośnymi instytucjami. Wsparcie dla wymienionych transakcji zależy od tego, czy instytucja zobowiąże się przeznaczyć znaczną część uzyskanej płynności pozyskanego kapitału na pożyczki dla nowych MŚP w rozsądnym okresie.

Artykuł 19 CBS

1. System rozwijania zdolności MŚP (CBS) jest zarządzany przy udziale międzynarodowych instytucji finansowych, w tym Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBRD), Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EIB), Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego oraz Banku Rozwoju Rady Europy (CEB).

Jego zadania są następujące:

(a) poprawa specjalistycznej wiedzy o funduszach inwestujących w innowacyjne MŚP lub MŚP wykazujących znaczny potencjał wzrostu w zakresie inwestycji i technologii;

(b) zwiększanie podaży kredytów dla MŚP poprzez wzmacnianie procedur oceny wiarygodności finansowej w ramach kredytowania MŚP.

2. Na CBS składają się działanie w zakresie kapitału zalążkowego (Seed Capital Action) oraz działania w zakresie partnerstwa (Partnership Action).

Działanie w zakresie kapitału zalążkowego udziela dotacji mających pobudzić napływ kapitału ryzyka dla innowacyjnych MŚP oraz innych MŚP wykazujących potencjał wzrostu, włącznie z tymi w gospodarce tradycyjnej, poprzez wsparcie dla funduszy zalążkowych i na rozruch lub podobnych organizacji. Dotacje udzielane będą na długoterminowy nabór dodatkowego personelu posiadającego specjalistyczną wiedzę z zakresu inwestycji lub technologii.

Działanie w zakresie partnerstwa udziela dotacji pośrednikom finansowym w celu pokrycia kosztów pomocy technicznej mającej na celu poprawę ich procedur oceny wiarygodności finasowej dla finansowania zadłużenia MŚP, w celu pobudzenia napływu środków na rzecz MŚP w krajach o niskim poziomie pośrednictwa bankowego.

Do celów działania w zakresie partnerstwa „niski poziom pośrednictwa” oznacza bankowość w krajach, w których kredyt wewnętrzny jako procent produktu krajowego brutto znajduje się znacznie poniżej średniej we Wspólnocie, co ustalono na podstawie właściwych danych opracowanych przez Europejski Bank Centralny lub Międzynarodowy Fundusz Monetarny.

Działania w zakresie partnerstwa towarzyszą liniom kredytowym lub podziałowi ryzyka dostarczonym przez miedzynarodowe instytucje finansowe bankom partnerskim lub instytucjom finansowym z krajów kwalifikujących się. Znaczna część działania odnosi się do ulepszenia zdolności banków do oszacowania ekonomicznej żywotności projektów, w którym znacząca rolę odgrywa składnik ekologiczny.

Artykuł 20 Usługi wspierające działalność gospodarczą i innowacje

1. Zachęca się do działań w zakresie usług wspierających działalność gospodarczą i innowacje, w szczególności w odniesieniu do MŚP.

2. Do celów ust. 1 wsparcie finansowe może być udzielane na rzecz partnerów sieciowych świadczących w szczególności usługi w zakresie:

(a) informacji, informacji zwrotnej, współpracy podmiotów gospodarczych;

(b) innowacji, technologii i transferu wiedzy;

(c) zachęcające MŚP do udziału w programie ramowym Wspólnoty w dziedzinie badań i rozwoju technologii.

Szczegóły dotyczące wymienionych usług przedstawiono w załączniku III.

3. Komisja dokonuje wyboru partnerów sieciowych w drodze zaproszenia do składania wniosków w odniesieniu do różnych usług przedstawionych w ust. 2 lit. a), b) i c). W wyniku tej procedury Komisja może zawrzeć umowę ramową w sprawie partnerstwa z wybranymi partnerami sieciowymi, w której określone są rodzaje oferowanych działań, procedura przyznawania dotacji oraz ogólne prawa i obowiązki każdej ze stron. Umowa ramowa w sprawie partnerstwa może obejmować cały okres trwania programu.

4. Oprócz usług, o których mowa w ust. 2 lit. a), b) i c), Komisja może dostarczać wsparcie finansowe na realizację innych działań w ramach programu ramowego, w następstwie zaproszenia do składania ofert ograniczonego do partnerów sieciowych.

5. Komisja wspiera partnerów sieciowych udostępniając właściwą pomoc w zakresie koordynacji i operacyjną. Organizacje z siedzibą w państwach nie uczestniczących w programie mogą uzyskać możliwość skorzystania ze wspomnianego wsparcia w zakresie koordynacji i zarządzania operacyjnego.

6. Komisja zapewni wzajemną współpracę pomiędzy partnerami sieciowymi oraz, w przypadku gdy jeden z partnerów sieciowych nie jest w stanie odpowiedzieć na skierowane do niego zapytanie, przekazuje zapytanie innemu kompetentnemu partnerowi sieciowemu.

Artykuł 21 System wsparcia dla innowacji w biznesie

1. System wsparcia dla innowacji w biznesie promuje międzynarodową współpracę pomiędzy programami wspierającymi innowacje w biznesie.

2. Grupa współpracujących ze sobą programów może się kwalifikować do otrzymania wsparcia ze strony Wspólnoty, jeżeli:

(a) poszczególnymi programami zarządzają władze publiczne na szczeblu krajowym lub na niższych szczeblach administracji krajowej; oraz

(b) wspólnie posiadają przynajmniej trzy państwa uczestniczące; oraz

(c) są koordynowane lub wspólnie zarządzane.

3. W następstwie wspólnotowego zaproszenia do składania ofert mogą zostać wyselekcjonowane kwalifikujące się grupy programów współpracujących.

4. Wsparcie otrzymać mogą wybrane grupy programów współpracujących w celu uzyskania wartości dodanej dla całej grupy lub dla jednego lub kilku działań szczegółowych realizowanych przez grupę, w celu tworzenia synergii pomiędzy programami współpracującymi lub dla zapewnienia masy krytycznej.

5. Pomoc może odbywać się w formie dostarczania dodatkowych środków wspólnotowych dla wybranych grup programów współpracujących poprzez wkład:

(a) do wspólnego funduszu na wsparcie działania realizowanego w ramach grupy programów współpracujących; lub

(b) do funduszy przeznaczonych na wspólne działania szczegółowe realizowane w ramach grupy programów współpracujących.

6. Działania otrzymujące pomoc z takiego wspólnego funduszu lub wspólne działania szczegółowe, które korzystały z finansowania wspólnotowego są otwarte dla wszystkich, którzy kwalifikowaliby się do uczestnictwa we właściwym działaniu realizowanym w ramach któregokolwiek programu współpracującego należącego do grupy.

Artykuł 22 Analiza polityki, rozwój i koordynacja z państwami uczestniczącymi

W celu wspierania analiz polityki, rozwoju i koordynacji z państwami uczestniczącymi mogą być podejmowane następujące działania:

(a) badania, gromadzenie danych, badania opinii publicznej i publikacje, o ile to możliwe oparte na oficjalnych danych statystycznych;

(b) spotkania ekspertów, w tym reprezentujących instytucje publiczne oraz zainteresowane strony, konferencje i inne wydarzenia;

(c) podnoszenie świadomości, nawiązywanie i podtrzymywanie kontaktów oraz inne mające znaczenie działania;

(d) analiza porównawcza realizacji na szczeblu krajowym i regionalnym oraz praca nad opracowaniem właściwej praktyki, w tym jej rozpowszechnianie i realizację.

Artykuł 23 Umowy bliźniacze między władzami szczebla krajowego i regionalnego

1. W celu umożliwienia skierowanej na specyficzne cele współpracy administracyjnej, do krajowych punktów kontaktowych kierowane są zaproszenia do składania ofert, w następstwie których mogą być ustanawiane działania twinningowe. We współpracy z właściwymi władzami krajowymi lub regionalnymi, punkty kontaktowe mogą określić wiodącego specjalistę lub grupę specjalistów.

2. Komisja dokonuje przeglądu planu działań opracowanego przez wiodącego specjalistę lub zespoły specjalistów i może przyznać dotację administracji publicznej.

3. Działaniom bliźniaczym może towarzyszyć wsparcie centralne ze strony Komisji.

Artykuł 24 Środki wspierające program

Komisja może podjąć następujące kroki:

(a) analiza i monitorowanie konkurencyjności i kwestii sektorowych, w tym roczny raport Komisji na temat konkurencyjności przemysłu europejskiego;

(b) przygotowanie ocen wpływu środków wspólnotowych o szczególnym znaczeniu dla konkurencyjności przedsiębiorstw;

(c) ocena specyficznych aspektów lub specyficznych środków wykonawczych w odniesieniu do tego programu;

(d) rozpowszechnianie właściwych informacji w odniesieniu do tego programu.

Sekcja 3 PROGRAM DZIAłAń

Artykuł 25 Program działań

Program działań określa szczegółowo cele i priorytety, harmonogram operacyjny oraz zasady uczestnictwa i kryteria selekcji oraz oceny środków, o których mowa w art. 16 do art. 23.

Rozdział II Program na rzecz wspierania polityki dotyczącej technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT)

Sekcja 1 CELE I ZAKRES DZIAłANIA

Artykuł 26 Ustanowienie i cele

1. Niniejszym ustanawia się program wspierający politykę w zakresie technologii informacyjnych i komunikacyjnych, zwany dalej programem na rzecz wspierania polityki ICT.

2. Program na rzecz wspierania polityki ICT obejmuje następujące działania:

(a) stworzenie jednolitej europejskiej przestrzeni informacyjnej i wzmacnianie rynku wewnętrznego produktów i usług informacyjnych;

(b) pobudzanie innowacji poprzez zwiększenie zakresu stosowania technologii informacyjnych i komunikacyjnych oraz inwestycji w te technologie;

(c) stworzenie społeczeństwa informacyjnego o charakterze integrującym oraz bardziej skutecznych i wydajnych usług w dziedzinach publicznego zainteresowania oraz poprawa jakości życia.

3. Działania, o których mowa w ust. 2, są realizowane ze szczególnym naciskiem na promowanie i podnoszenie świadomości na temat możliwości i korzyści, jakie technologie informacyjne i komunikacyjne oferują obywatelom i przedsiębiorstwom.

Artykuł 27 Jednolita europejska przestrzeń informacyjna

Działania związane z jednolitą europejską przestrzenią informacyjną mają na celu:

(a) zapewnienie łatwego dostępu do usług opartych na technologiach informacyjno-komunikacyjnych oraz tworzenie warunków odpowiednich dla szybkiej i właściwej realizacji konwergencji komunikacji i usług cyfrowych, przy zapewnieniu interoperacyjności, bezpieczeństwa i aspektów zaufania;

(b) poprawa warunków dla rozwoju zawartości cyfrowej (ang. „digital content”) ze szczególnym naciskiem na wielojęzyczność i różnorodność kulturową;

(c) monitorowanie Europejskiego Społeczeństwa Informacyjnego poprzez gromadzenie danych i analizę rozwoju, dostępności oraz korzystania z usług komunikacji cyfrowej, w tym rozwoju internetu, dostępu do połączeń szerokopasmowych oraz rozwoju zawartości i usług.

Artykuł 28 Innowacje poprzez szersze stosowanie oraz inwestycje w ICT

Działania związane z innowacjami poprzez szersze stosowanie oraz inwestycje w ICT mają na celu:

(a) promowanie innowacji w procesach, usługach i produktach, których istnienie umożliwiają ICT, w szczególności w MŚP i usługach publicznych, z uwzględnieniem wymagań dotyczących niezbędnych umiejętności;

(b) umożliwianie interakcji publicznych i prywatnych, jak również partnerstw na rzecz przyśpieszenia innowacji oraz inwestycji w ICT;

(c) promowanie i podnoszenie świadomości na temat możliwości i korzyści, jakie ICT oferują obywatelom i podmiotom gospodarczym oraz zachęcanie do debaty na poziomie europejskim na temat tendencji występujących w ICT.

Artykuł 29 Integrujące społeczeństwo informacyjne, bardziej wydajne i skuteczne usługi w dziedzinach zainteresowania publicznego oraz poprawa jakości życia

Działania związane z tworzeniem społeczeństwa informacyjnego o charakterze integrującym oraz bardziej skutecznych i wydajnych usług w dziedzinach publicznego zainteresowania oraz poprawą jakości życia mają na celu:

(a) zwiększenie dostępności ICT oraz umiejętności ich wykorzystywania przez użytkowników;

(b) wzmacnianie zaufania i pewności, jak również wspieranie użytkowania ICT, w szczególności w odniesieniu do kwestii prywatności;

(c) poprawa jakości, skuteczności i dostępności usług elektronicznych w dziedzinach będących przedmiotem zainteresowania publicznego oraz uczestnictwa jakie umożliwiają ICT, w tym interoperacyjnych ogólnoeuropejskich lub transgranicznych usług publicznych, jak również tworzenie elementów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania i rozpowszechniania dobrych praktyk.

Sekcja 2 WYKONANIE

Podsekcja 1Realizacja projektów, działania na rzecz najlepszych praktyk oraz sieci tematyczne

Artykuł 30 Kwestie ogólne

Program na rzecz wsperania polityki ICTmoże być realizowany za pomocą projektów, działań na rzecz najlepszych praktyk oraz sieci tematycznych, w tym działań na rzecz testowania i prezentowania na szeroką skalę innowacyjnych usług publicznych posiadających wymiar ogólnoeuropejski.

Projekty, działania na rzecz najlepszych praktyk oraz sieci tematyczne mają na celu rozwój i jak najlepsze wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań opartych na ICT, zwłaszcza w odniesieniu do usług w dziedzinach zainteresowania publicznego. Wsparcie Wspólnoty umożliwi również koordynację i realizację działań na rzecz tworzenia społeczeństwa informacyjnego w Państwach Członkowskich.

Artykuł 31 Projekty, działania na rzecz najlepszych praktyk oraz sieci tematyczne

1. Wspierane będą następujące działania:

(a) projekty obejmjące realizację, projekty pilotażowe oraz projekty obejmujące powielanie rynkowe;

(b) działania na rzecz najlepszych praktyk w celu rozpowszechniania wiedzy i dzielenia się doświadczeniami w całej Wspólnocie;

(c) sieci tematyczne grupujące różne zainteresowane podmioty wokół jednego celu, w celu umożliwienia działań kordynacyjnych i transferu wiedzy.

2. Projekty mają na celu promowanie innowacji, transfer technologii oraz rozprzestrzenianie nowych technologii gotowych do wprowadzenia na rynek.

Wspólnota może przyznać dotację na rzecz budżetu projektów, o których mowa w ust. 1 lit. a), odpowiadającą maksymalnie 50% ich kosztów całkowitych. Organy publiczne mogą otrzymać zwrot na podstawie 100% kosztów dodatkowych.

3. Działania na rzecz najlepszych praktyk sa prowadzone gronach przedsiębiorczości zajmujących się określonymi tematami i połączonymi sieciami tematycznymi.

Wkład Wspólnoty na rzecz środków przedstawionych w ust. 1 lit. b) jest ograniczony do bezpośrednich kosztów uznanych za niezbędne lub odpowiednie dla realizacji szczegółowych celów działania.

4. Sieci tematyczne moga być połączone z działaniami na rzecz najlepszych praktyk.

Wsparcie dla działań tematycznych jest udzielane na dodatkowe kwalifikujące się koszty koordynacji i realizacji sieci. Udział Wspolnoty może pokrywać dodatkowe koszty kwalifikujące się wymienionych środków.

Podsekcja 2Pozostałe przepisy

Artykuł 32 Wnioski

W odpowiednich przypadkach wnioski o wsparcie ze strony Wspólnoty zawierają plan finansowy przedstawiający wszystkie elementy finansowania projektów, w tym wnioskowane wsparcie finansowe ze strony Wspólnoty, oraz wszelkie inne wnioski o przydział środków lub dotacje z innych źródeł.

Artykuł 33 Analiza polityki, rozwój i koordynacja z państwami uczestniczącymi

W celu wspierania analiz polityki, rozwoju i koordynacji z państwami uczestniczącymi są podejmowane następujące działania:

(a) badania, gromadzenie danych, badania opinii publicznej i publikacje, o ile to możliwe oparte na oficjalnych danych statystycznych;

(b) spotkania ekspertów, w tym reprezentujących instytucje publiczne oraz zainteresowane strony, konferencje i inne wydarzenia;

(c) podnoszenie świadomości, nawiązywanie i podtrzymywanie kontaktów oraz inne mające znaczenie działania wśród specjalistów z instytucji publicznych oraz zainteresowanych stron;

(d) analiza porównawcza realizacji na szczeblu krajowym i regionalnym oraz praca nad opracowaniem właściwej praktyki, w tym jej rozpowszechnianie i realizację.

Artykuł 34 Promowanie, komunikacja, dzielenie się informacjami i ich rozpowszechnianie

1. Dla celów wspierania realizacji programu lub przygotowania przyszłych działań są podejmowane następujące czynności:

(a) promowanie, rozpowszechnianie, działania informacyjne i komunikacyjne;

(b) wymiana informacji, wiedzy i doświadczeń, konferencje, seminaria, warsztaty lub inne spotkania oraz zarzadzanie działaniami prowadzonymi przez grona przedsiębiorczości.

2. Środki przeznaczone na wprowadzanie do obrotu produktów, procesów i usług, działalność marketingową i promocję sprzedaży nie kwalifikują się do uzyskania wsparcia.

Artykuł 35 Projekty będące przedmiotem wspólnego zainteresowania: zamówienia publiczne oparte o specyfikacje techniczne opracowane we współpracy z Państwami Członkowskimi

O ile to konieczne dla realizacji celów programu na rzecz wspierania polityki ICT oraz jeżeli istnieje wspólne zainteresowanie Państw Członkowskich w zakresie ogólnoeuropejskiego rozpowszechniania produktów, usług lub komponentów usług podstawowych, Komisja może ustanowić projekty wspólnego zainteresowania obejmujące niezbędne zadania techniczne i organizacyjne.

We współpracy z Państwami Członkowskimi Komisja uzgadnia wspólne specyfikacje techniczne oraz harmonogramy realizacji tego rodzaju projektów. Na podstawie ustalonych wspólnych specyfikacji technicznych i harmonogramów realizacji Komisja publikuje zaproszenia do składania wniosków zawierających oferty w zakresie wykonania odnośnych projektów. Procedura przetargowa jest realizowana wyłącznie przez Komisję na podstawie zasad mających zastosowanie do zamówień publicznych we Wspólnocie.

Sekcja 3 PROGRAM DZIAłAń

Artykuł 36 Program działań

Program działań przedstawia szczegółowo cele i priorytety, środki niezbędne dla ich realizacji, harmonogramy operacyjne i określa kryteria oceny i selekcji środków wykonawczych zgodnie z celami przedstawionymi w art. 26.

Rozdział III Europejski program „Inteligentna Energia dla Europy” (Intelligent Energy-Europe Programme)

Sekcja 1 CELE I ZAKRES DZIAłANIA

Artykuł 37 Ustanowienie i cele

1. Niniejszym ustanawia się program wspierający wydajność energetyczną, odnawialne źródła energii oraz różnorodność energetyczną, zwany dalej programem „Inteligentna Energia dla Europy”.

2. Program „Inteligentna Energia dla Europy” obejmuje działania mające na celu w szczególności:

(a) promowanie wydajności energetycznej oraz racjonalnego wykorzystania zasobów energetycznych;

(b) promowanie nowych i odnawialnych źródeł energii i wspieranie różnorodności energetycznej;

(c) promowanie wydajności energetycznej oraz zastosowania nowych i odnawialnych źródeł energii w transporcie.

Artykuł 38 Cele operacyjne

Pod względem operacyjnym program „Inteligentna Energia dla Europy” ma na celu:

(a) dostarczanie elementów niezbędnych dla poprawy zrównoważonego rozwoju, rozwijanie potencjału miast i regionów, jak również opracowywanie środków legislacyjnych wymaganych dla osiągnięcia wyznaczonych celów strategicznych; tworzenie środków i instrumentów służących do realizacji czynności następczych, monitorowania i oceny wpływu środków przyjętych przez Wspólnotę i jej Państwa Członkowskie w obszarach, których dotyczy program;

(b) wzmacnianie we wszystkich Państwach Członkowskich inwestycji w nowe i najbardziej skuteczne technologie w dziedzinie wydajności energetycznej, w odnawialne źródła energii oraz zróżnicowania energetycznego, w tym w transporcie, poprzez zapełnienie luki pomiędzy udanymi prezentacjami technologii innowacyjnych a ich rzeczywistym wprowadzeniem na rynek na szeroką skalę w celu wzmocnienia publicznych i prywatnych inwestycji, promowanie ważnych technologii strategicznych, obniżenie kosztów, zwiększenie doświadczenia rynkowego oraz przyczynienie się do zmniejszenia ryzyka finansowego i innych rodzajów ryzyka oraz barier, które hamują tego rodzaju inwestycje;

(c) usuwanie niezwiązanych z technologią przeszkód na drodze do tworzenia inteligentnych wzorców produkcji i zużycia energii poprzez promowanie zwiększania możliwości instytucyjnych również na poziomie lokalnym i regionalnym, poprzez podnoszenie świadomości, zwłaszcza w ramach systemu edukacyjnego, poprzez wspieranie wymiany specjalistycznej wiedzy oraz doświadczenia wśród głównych zaangażowanych podmiotów, a także na poziomie ogólnym wśród przedsiębiorstw i obywateli poprzez rozprzestrzenianie najlepszych praktyk i najlepszych dostępnych technologii, w szczególności poprzez promowanie na poziomie Wspólnoty.

Artykuł 39 Wydajność energetyczna i racjonalne zużycie zasobów (SAVE)

Działania na rzecz wydajności energetycznej i racjonalnego zużycia zasobów mogą obejmować:

(a) poprawę wydajności energetycznej i racjonalnego zużycia energii, w szczególności w sektorze budownictwa i przemysłowym, z wyłączeniem działań objętych art. 41;

(b) wsparcie dla opracowywania środków legislacyjnych i ich stosowania.

Artykuł 40 Nowe i odnawialne zasoby energetyczne (ALTENER)

Działania na rzecz promowania nowych i odnawialnych zasobów energetycznych mogą obejmować:

(a) promowanie nowych i odnawialnych źródeł energii do celów centralnej i zdecentralizowanej produkcji energii elektrycznej i cieplnej oraz wspieranie zróżnicowania źródeł energii, z wyjątkiem działań objętych art. 41;

(b) włączanie nowych i odnawialnych źródeł energii do środowiska lokalnego oraz systemów energetycznych;

(c) wsparcie dla opracowywania środków legislacyjnych i ich stosowania.

Artykuł 41 Energia w transporcie (STEER)

Działania na rzecz promowania wydajności energetycznej oraz zastosowania nowych i odnawialnych źródeł energii w transporcie mogą obejmować:

(a) działania wspierające dotyczące wszystkich aspektów transportu mających związek z energią oraz zróżnicowania paliw;

(b) promowanie paliw odnawialnych oraz wydajności energetycznej w transporcie;

(c) wsparcie dla opracowywania środków legislacyjnych i ich stosowania.

Artykuł 42 Inicjatywy horyzontalne

Działania łączące kilka specyficznych obszarów, o których mowa w art. 39, 40 oraz 41 lub odnoszące się do niektórych priorytetów wspólnotowych mogą obejmować:

(a) włączanie wydajności energetycznej i odnawialnych źródeł energii do kilku sektorów gospodarki;

(b) łączenie różnych instrumentów, narzędzi i podmiotów w ramach tego samego działania lub projektu.

Sekcja 2 WYKONANIE

Artykuł 43 Promowanie i rozpowszechnianie projektów

Wspierane będą następujące działania:

(a) badania strategiczne na podstawie wspólnej analizy oraz regularnego monitorowania rozwoju rynku oraz tendencji w zakresie energii do celów opracowania przyszłych środków legislacyjnych lub do celów przeglądu istniejącego prawodawstwa, w tym w odniesieniu do funkcjonowania wewnętrznego rynku energii, dla realizacji średnio- i długoterminowej strategii w dziedzinie energii w celu promowania zrównoważonego rozwoju, jak również dla opracowania długoterminowych dobrowolnych zobowiązań dla przemysłu i innych zainteresowanych podmiotów oraz dla opracowywania norm, oznakowania oraz systemów certyfikacji;

(b) tworzenie, rozszerzanie lub reorganizacja struktur i instrumentów na rzecz zrównoważonego rozwoju w dziedzinie energii, włącznie z planowaniem na poziomie lokalnym i regionalnym oraz zarządzaniem energetyką, jak również tworzenie właściwych produktów finansowych i instrumentów rynkowych;

(c) promowanie trwałych systemów energetycznych i urządzeń w celu przyspieszenia ich przenikania na rynek oraz stymulowania inwestycji w celu ułatwienia przejścia od prezentacji do wprowadzenia do obrotu bardziej wydajnych technologii, kampanie uświadamiające i tworzenie struktur instytucjonalnych skierowanych w szczególności na wdrażanie mechanizmu czystego rozwoju oraz wspólne wdrożenie w ramach Protokołu z Kioto;

(d) tworzenie struktur informacyjnych, edukacyjnych i szkoleniowych, wykorzystywanie wyników, promowanie i rozpowszechnianie wiedzy specjalistycznej oraz najlepszych praktyk w odniesieniu do ogółu konsumentów, rozpowszechnianie wyników działań i projektów oraz współpraca z Państwami Członkowskimi za pośrednictwem sieci operacyjnych;

(e) monitorowanie wdrażania oraz wpływu prawodawstwa wspólnotowego oraz środków wspierających.

Artykuł 44 Projekty powielania rynkowego

Finansowanie przez Wspólnotę jest przeznaczone na działania i projekty dotyczące pierwszego powielenia na rynku świeżo sprawdzonych technologii mających znaczenie dla Wspólnoty, których zadaniem jest promowanie, z myślą o szerszym zastosowaniu w Państwach Członkowskich, w innych warunkach gospodarczych lub geograficznych lub ze zmianami natury technicznej, innowacyjnych technik, procesów lub produktów, których techniczna prezentacja była udana, lecz które, ze względu na poziom pozostałego ryzyka, jeszcze nie weszły na rynek, tak aby Wspólnota ponosiła część ryzyka, jakie wiąże się z wykorzystaniem wyników badań do celów gospodarczych, rozwojem technologicznym oraz prezentacją.

Sekcja 3 PROGRAM DZIAłAń

Artykuł 45 Program działań

Program działań określa zasady w odniesieniu do każdego działania szczegółowego oraz środki służące realizacji celów przedstawionych w art. 37, uzgodnienia dotyczące realizacji, jak również uzgodnienia dotyczące finansowania oraz zasady uczestnictwa. Określa on kryteria wyboru, będące odzwierciedleniem celów programu „Inteligentna Energia dla Europy” i ustanawia orientacyjny harmonogram realizacji programu działań, w szczególności pod względem treści zaproszenia do składania wniosków.

TYTUŁ III PRZEPISY OGÓLNE I KOŃCOWE

Artykuł 46 Komitety

1. Komisję wspierają następujące komitety:

(a) w przypadku programu na rzecz przedsiębiorczości i innowacji (EIP) – Komitet zarządzający EIP (EIPC);

(b) w przypadku programu na rzecz wspierania polityki ICT – Komitet zarządzający ICT (ICTC);

(c) w przypadku programu „Inteligentna Energia dla Europy” (IEE) – Komitet zarządzający IEE (IEEC).

2. Kiedy przywoływany jest niniejszy ustęp, stosuje się art. 4 i 7 decyzji 1999/468/WE, uwzględniając jej art. 8.

Okres ustanowiony w art. 4 ust. 3 decyzji 1999/468/WE wynosi trzy miesiące.

3. Komitety, o których mowa w ust. 1, zatwierdzają swoje regulaminy wewnętrzne.

Artykuł 47 Uchylenie

Decyzja 96/413/WE traci moc.

Artykuł 48 Środki tymczasowe

Środki wykonawcze zgodnie z celem ustanowionym w art. 27 lit. b) realizowane są na mocy decyzji …./…/WE Parlamentu Europejskiego i Rady [69] do dnia 31 grudnia 2008 r.

Następnie działania rozpoczęte na mocy decyzji …./ …/WE do dnia 31 grudnia 2008 r. lub w tym dniu będą administrowane zgodnie z wspomnianą decyzją, przy czym komitet ustanowiony tą decyzją zostanie zastąpiony przez komitet powołany w art. 46 ust. 1 lit. b) niniejszej decyzji.

Artykuł 49 Wejście w życie

Niniejsza decyzja wchodzi w życie w dwudziestym dniu od chwili jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej .

Sporządzono w Brukseli,

W imieniu Parlamentu Europejskiego W imieniu Rady

Przewodniczący Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK I Orientacyjny podział budżetu

Orientacyjne środki budżetowe dla szczególnych programów są następujące:

a) 2 631 mln EUR na realizację programu na rzecz przedsiębiorczości i innowacji, z czego kwota maksymalnie 520 mln zostanie przeznaczona na promowanie innowacji ekologicznych;

b) 801,6 mln EUR na realizację programu wsparcia w zakresie ICT;

c) 780 mln EUR na realizację programu „Inteligentna Energia dla Europy”.

ZAŁĄCZNIK II Uzgodnienia dotyczące wdrożenia instrumentów finansowych Wspólnoty na rzecz MŚP określone w art. 16

1. Uzgodnienia wspólne dla wszystkich instrumentów finansowych Wspólnoty na rzecz MŚP

A . Budżet

Środki budżetowe pokrywają całkowity koszt każdego instrumentu, w tym zobowiązania płatnicze względem pośredników finansowych, takie jak straty wynikające z gwarancji, opłaty za zarządzanie należne EFI oraz międzynarodowym instytucjom finansowym, które zarządzają środkami UE, jak również wszystkie inne kwalifikujące się koszty lub wydatki.

Transfer środków pomiędzy instrumentami powinien pozostać elastyczny w celu dostosowania się do nowych sytuacji i zmieniających się warunków rynkowych w czasie realizowania programu.

B. Rachunki powiernicze

Oddzielne rachunki powiernicze tworzone są przez EFI oraz odpowiednie międzynarodowe instytucje finansowe w celu przechowywania funduszy budżetowych dotyczących każdego instrumentu. Rachunki te mogą być oprocentowane. Odsetki otrzymane do dnia 31 grudnia 2013 r. można dodać do środków i wykorzystać je na potrzeby odpowiedniego instrumentu.

Płatności realizowane przez powiernika w celu honorowania zobowiązań płatniczych względem pośredników finansowych odejmuje się z odpowiedniego rachunku powierniczego. Kwoty, które powiernik musi zwrócić do budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich, opłaty za zarządzanie powiernika oraz inne kwalifikujące się koszty i wydatki odejmuje się z rachunku powierniczego zgodnie z warunkami określonymi w porozumieniach pomiędzy Komisją i powiernikiem. Do rachunku powierniczego dopisuje się płatności realizowane przez Komisję, odsetki oraz, w zależności od instrumentu, wpływy z dokonanych inwestycji (GIF) lub opłat wynikających ze zobowiązań oraz opłat gwarancyjnych, jak również innych wierzytelności (mechanizm SMEG).

Po dniu 31 grudnia 2013 r. saldo na rachunkach powierniczych, inne niż środki zaangażowane, dotąd nie odjęte oraz fundusze konieczne do pokrycia kwalifikujących się kosztów i wydatków, zostaną zwrócone do budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich.

C. Opłaty

Do zarządzania instrumentami stosuje się właściwa polityka w zakresie opłat. Opłaty ustanawia Komisja zgodnie z praktykami rynkowymi i uwzględniają one:

- całkowity czas trwania właściwego instrumentu oraz odpowiednich wymogów dotyczących monitorowania, które wykraczają poza okres zobowiązań budżetowych;

- kraje kwalifikujące się do uczestnictwa;

- stopień nowości oraz złożoności instrumentu;

- liczba uwzględnionych działań, takich jak: badania rynku, wyznaczenie pośredników oraz negocjacje z nimi, strukturyzacja transakcji, zamknięcie, monitorowanie i składanie sprawozdań.

D. Przejrzystość

Każdy pośrednik zapewnia odpowiedni stopień przejrzystości w odniesieniu do wsparcia ze strony Wspólnoty.

2. Wdrażanie systemu na rzecz wysokiego wzrostu i innowacji w MŚP (GIF)

A. Wstęp

Aspekt powierniczy, zarządzania oraz monitorowania muszą zostać uzgodnione pomiędzy Komisją a EFI. Komisja stosuje specjalne wytyczne w zakresie zarządzania finansami.

B. Pośrednicy

GIF1 oraz GIF2 dotyczą pośredników o ukierunkowaniu handlowym zarządzanych przez grupy niezależne odpowiednio łączące kompetencje z doświadczeniem. Pośrednicy wybierani są zgodnie z najlepszymi praktykami zawodowymi oraz rynkowymi, w sposób przejrzysty i niedyskryminacyjny, unikając konfliktu interesów w celu objęcia działaniami szerokiego zakresu wyspecjalizowanych funduszy lub podobnych struktur.

C. Kryteria kwalifikujące

Przyjmując politykę inwestycyjną obejmującą wyższy profil ryzyka zarówno w odniesieniu do funduszy pośredniczących, jak i ich polityki inwestycyjnej, GIF uzupełnia działania, które grupa Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w tym EFI, realizuje w ramach środków własnych.

GIF 1

GIF 1 inwestuje w fundusze pośredniczące kapitału ryzyka inwestując w MŚP istniejące na rynku najdłużej od 10 lat, zaczynając jak zwykle od etapu poprzedzającego A (zakładanie) oraz A (wczesna faza) i zapewniając, gdzie stosowne, inwestycje kontynuacyjne (follow-on investment). Maksymalna łączna inwestycja w pośredniczący fundusz kapitału ryzyka wynosi 25 % całkowitego kapitału posiadanego przez dany fundusz lub maksymalnie 50 % w przypadku nowych funduszy, które prawdopodobnie odegrają wyjątkowo znaczącą rolę w rozwoju rynków kapitału ryzyka dla konkretnej technologii lub w konkretnym regionie, jak również narzędzia inwestowania aniołów biznesu. Maksymalna łączna inwestycja w pośredniczący fundusz kapitału ryzyka wynosi 50 % w przypadkach, gdy inwestycje funduszu koncentrują się na MŚP aktywnych w zakresie innowacji ekologicznych. Inwestorzy działający w warunkach odpowiadających normalnym warunkom rynkowym (zgodnie z „zasadą inwestora rynkowego”) zapewniają przynajmniej 50 % kapitału zainwestowanego w jakikolwiek fundusz, bez względu na charakter prawny i strukturę własnościową inwestorów zapewniających tę część kapitału. Zobowiązanie w ramach jednego funduszu nie może przekroczyć 30 mln EUR. GIF1 może współinwestować za pomocą środków własnych EFI oraz środków przyznanych w ramach mandatu EBI lub środków zarządzanych przez EFI.

GIF 2

GIF 2 inwestuje w pośredniczący fundusz kapitału podwyższonego ryzyka inwestujący w MŚP, zazwyczaj na etapach B i C (rozwój). Typowa maksymalna łączna inwestycja w pośredniczący fundusz kapitału podwyższonego ryzyka wynosi 15 % całkowitego kapitału posiadanego przez dany fundusz lub maksymalnie 25 % w następujących przypadkach:

- nowe fundusze odgrywające wyjątkowo istotną rolę w rozwoju rynków kapitału ryzyka dla konkretnej technologii lub w konkretnym regionie;

- fundusze skoncentrowane na inwestowaniu w MŚP aktywne w zakresie innowacji ekologicznych;

- fundusze utworzone przez początkujące grupy zarządzające.

W przypadku współinwestowania w ramach środków własnych EFI lub środków przyznanych w ramach mandatu EBI lub środków zarządzanych przez EFI, maksymalny wkład GIF2 wynosi 15 %. Inwestorzy działający w warunkach odpowiadających normalnym warunkom rynkowym (zgodnie z „zasadą inwestora rynkowego”) zapewniają przynajmniej 50 % kapitału zainwestowanego w jakikolwiek fundusz, bez względu na charakter prawny i strukturę własnościową inwestorów zapewniających tę część kapitału. Zobowiązanie w ramach jednego funduszu nie może przekroczyć 30 mln EUR.

D. Inwestycje pari passu

Realizowane w ramach GIF inwestycje w fundusz pośredniczący mają takie samo znaczenie, co działania inwestorów prywatnych.

E. Czas działania mechanizmu

GIF jest mechanizmem długoterminowym, który zazwyczaj trwa od 5 do 12 lat w funduszach pośredniczących. W każdym przypadku czas trwania inwestycji w ramach GIF nie przekracza 19 lat licząc od momentu podpisania porozumienia o delegacji pomiędzy Komisją a EFI. W porozumieniach pomiędzy EFI oraz pośrednikami należy ustalić odpowiednie strategie wyjścia.

F. Realizacja inwestycji

Z uwagi na fakt, że w ramach GIF większość inwestycji dokonuje się w jednostki nie notowane, niepłynne, realizacja tych inwestycji opierać się będzie na rozdziale zysków otrzymanych przez pośrednika ze sprzedaży ich inwestycji dokonanych w MŚP.

G. Reinwestowanie przychodów ze zrealizowanych inwestycji

Przychody, w tym dywidenda i zwroty, które EFI otrzyma do dnia 31 grudnia 2013 r. dodaje się do środków mechanizmu i wykorzystuje do celów mechanizmu.

3. Wdrażanie systemu poręczeń dla MŚP (SMEG)

A. Wstęp

Aspekt powierniczy, zarządzania oraz monitorowania muszą zostać uzgodnione pomiędzy Komisją a EFI. Komisja stosuje specjalne wytyczne w zakresie zarządzania finansami.

B. Pośrednicy

Pośrednicy wybierani są spośród działających już programów gwarancyjnych, lub które można wprowadzić w krajach kwalifikujących się, w tym wzajemne organizacje gwarancyjne oraz wszystkie inne odpowiednie instytucje finansowe. Procedury selekcyjne są przejrzyste i niedyskryminacyjne, unikające konfliktu interesów.

Pośrednicy wybierani są zgodnie z najlepszą praktyką rynkową z uwzględnieniem:

- wpływu na łączną wielkość finansowania (zadłużenie, kapitał własny lub quasi kapitał własny) udostępnianego dla MŚP i/lub

- wpływu na dostęp MŚP do finansowania i/lub

- wpływu na podejmowanie ryzyka w finansowaniu MŚP przez danego pośrednika.

C. Kwalifikowalność

Dla każdego pośrednika w oparciu o jego działania określone są kryteria finansowe regulujące wymogi w ramach mechanizmu SMEG mające na celu objęcie jak największej liczby MŚP. Przepisy te odzwierciedlają warunki rynkowe oraz praktyki na danym terytorium.

Dopuszcza się finansowanie mające na celu nabycie wartości niematerialnych i prawnych, w tym działania innowacyjne, rozwój technologiczny oraz nabycie licencji.

Kryteria dotyczące czwartego elementu SMEG d) (sekurytyzacja długu MŚP z danego portfela) zawierają transakcje indywidualne oraz dokonywane przez kilku partnerów, jak również transakcje obejmujące kilka krajów.

Kryteria kwalifikujące określone są w oparciu o najlepsze praktyki rynkowe, w szczególności w odniesieniu do jakości kredytu oraz zróżnicowania zabezpieczonego portfela.

D. Warunki poręczeń

Poręczenia przyznane przez EFI w imieniu Komisji w ramach elementów określonych jako: a) finansowanie zadłużenia, b) mikrokredyt oraz c) elementu kapitału własnego i quasi kapitału własnego systemu SMEG pokrywają część ryzyka podjętego przez pośredników finansowych w ramach portfela finansowego transakcji indywidualnych. Czwarta opcja mechanizmu SMEG d) sekurytyzacja, obejmuje podział ryzyka niektórych zabezpieczonych transzy, które są wcześniejsze w stosunku do pierwszej części straty lub pozostawienie ryzyka znacznej części pierwszej straty inicjatorowi oraz podział ryzyka pozostałej części.

Udzielone przez EFI poręczenia dotyczące elementu systemu SMEG: a) finansowania zadłużenia, b) mikrokredytu, c) kapitału własnego i quasi kapitału własnego zazwyczaj mają takie samo znaczenie jak gwarancje lub, jeśli stosowne, finansowanie ze strony pośrednika.

EFI może obciążyć pośrednika finansowego opłatą określoną na podstawie kwot zaangażowanych, ale nie wykorzystanych zgodnie z uzgodnionym wykazem („opłaty wynikające ze zobowiązań”), jak również opłatami gwarancyjnymi. Możliwe jest również obciążenie opłatami związanymi z indywidualnymi transakcjami sekuratyzacyjnymi.

E. Maksymalna wysokość łącznych strat EFI

Koszt systemu w stosunku do ogólnego budżetu Wspólnot Europejskich jest ograniczony tak, aby w żadnym przypadku nie przekroczył budżetowych środków finansowych udostępnionych EFI w ramach tego systemu. Na budżecie nie ciąży żadne zobowiązanie warunkowe.

Zobowiązanie EFI dotyczące płatności jego udziału w stratach finansowych pośrednika trwa do chwili, gdy łączna skumulowana wysokość płatności, jakich EFI miałby dokonać dla pokrycia strat z danego portfela, obniżonych, jeśli stosowne, o skumulowaną kwotę odzyskanych sum, osiągnie wcześniej ustaloną sumę. Po osiągnięciu tej kwoty, gwarancja EFI wygasa automatycznie.

F. Odzyskiwanie strat oraz inne dochody płatne na rzecz rachunku powierniczego

Odzyskane od danego pośrednika sumy są dopisywane do rachunku powierniczego i uwzględniane w obliczeniach maksymalnej wysokości łącznych strat EFI w stosunku do pośrednika. Wszystkie inne dochody, takie jak opłaty wynikające ze zobowiązań i opłaty gwarancyjne dopisuje się do rachunku powierniczego oraz, jeżeli zostaną wpłacone do dnia 31 grudnia 2013 r., zostaną dodane do środków mechanizmu.

G. Czas działania systemu

Okres ważności poręczeń dla poszczególnych MŚP nie może być dłuższy niż 10 lat.

4. Wdrażanie programu rozwijania zdolności (CBS)

A. Wstęp

Szczegóły realizacji działań w zakresie kapitału zalążkowego oraz działań partnerskich, uwzględniając aspekt powierniczy, zarządzania i monitorowania stanowią przedmiot porozumienia pomiędzy Komisją a EFI lub odpowiednimi instytucjami finansowymi.

Pośredników wybiera się zgodnie z najlepszymi praktykami rynkowymi.

Procedury selekcyjne dotyczące zapewnienia pomocy technicznej są przejrzyste i niedyskryminacyjne, unikające konfliktu interesów.

B. Działanie w zakresie kapitału zalążkowego

Działanie w zakresie kapitału zalążkowego opiera się na zasadzie powiernictwa. Budżetowe środki finansowe pokrywają całkowity koszt działań, w tym opłaty za zarządzanie oraz wszystkie inne kwalifikujące się koszty i wydatki. Przyznana pomoc wspiera fundusze inwestycyjne obejmujące kapitał zalążkowy w ich ogólnym programie inwestycyjnym poprzez pokrycie części powstałych kosztów za zarządzanie.

C. Działania partnerskie

Działania partnerskie realizuje EFI lub odpowiednie międzynarodowe instytucje finansowe. Obejmują one pomoc techniczną, opłaty za zarządzanie oraz kwalifikujące się koszty wspierające rozwijanie zdolności.

5. Ocena

Ocen zewnętrznych dokonują niezależni eksperci przy uwzględnieniu wpływu inicjatywy „Wzrost i zatrudnienie” ustanowionej w ramach decyzji Rady 98/347/WE oraz wieloletniego programu na rzecz przedsiębiorstw i przedsiębiorczości, a w szczególności dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) opracowanego w ramach decyzji Rady 2000/819/WE. Oceny zewnętrzne badają wpływ instrumentów finansowych Wspólnoty na MŚP oraz zapewniają analizę jakościową osiągniętych wyników, w szczególności poprzez badanie efektu dźwigni, a także kosztów i korzyści każdego instrumentu. Sprawozdania z oceny przedstawiają dane statystyczne, w tym:

- w odniesieniu do GIF – liczbę objętych MŚP oraz ilość stworzonych stanowisk pracy;

- w odniesieniu do mechanizmu SMEG – całkowitą wielkość pożyczek przyznanych MŚP przez pośredników finansowych oraz liczbę objętych MŚP;

- w odniesieniu do działania w zakresie kapitału zalążkowego – liczbę wspieranych organizacji oraz wielkość inwestycji w kapitale zalążkowym;

- w odniesieniu do działania partnerskiego – liczbę wspieranych pośredników oraz objętych MŚP;

- wszelkie szczególne rezultaty w zakresie innowacji ekologicznych.

Wyniki oraz nauki wynikające ze sprawozdań osób dokonujących oceny zewnętrzne, jak również wymiana dobrych praktyk pomiędzy zainteresowanymi stronami zostaną odpowiednio uwidocznione.

ZAŁĄCZNIK III Szczegóły dotyczące usług w zakresie wspierania przedsiębiorstw oraz innowacji określone w art. 20

a. Usługi w zakresie informowania, reagowania i współpracy

- rozpowszechnianie informacji dotyczących funkcjonowania oraz perspektyw rynku wewnętrznego towarów i usług;

- aktywne promowanie programów, inicjatyw oraz polityk Wspólnoty mających znaczenie dla MŚP;

- wykorzystanie narzędzi pozwalających na zbadanie wpływu istniejącego ustawodawstwa na MŚP;

- wkład w realizowanie badań wpływu Komisji;

- wykorzystanie innych odpowiednich środków w celu włączenia MŚP do europejskiego procesu decyzyjnego;

- pomoc MŚP w rozwijaniu działań na terenach przygranicznych;

- pomoc MŚP w szukaniu partnerów handlowych za pomocą odpowiednich narzędzi.

b. Usługi w zakresie transferu innowacji, technologii i wiedzy

- podnoszenie świadomości poprzez rozpowszechnianie informacji w zakresie polityk, ustawodawstwa oraz programów wsparcia dotyczących innowacji;

- uczestniczenie w rozpowszechnianiu i wykorzystaniu wyników badań;

- zapewnienie usług w zakresie transferu technologii i wiedzy oraz w zakresie budowania partnerstwa pomiędzy podmiotami zajmującymi się innowacją;

- zapewnienie przedsiębiorstwom, w szczególności MŚP, środków pozwalających na wprowadzanie innowacji;

- ułatwianie łączenia z innymi usługami w zakresie innowacji.

c. Usługi w zakresie zachęcania do uczestnictwa MŚP w dziedzinie badań i rozwoju technologicznym (BRT)

- podnoszenie świadomości MŚP w zakresie wspólnotowego programu ramowego BRT;

- pomoc MŚP w określeniu ich potrzeb w zakresie BRT oraz w znalezieniu partnerów mających podobne potrzeby w tym zakresie;

- pomoc MŚP w przygotowaniu i koordynowaniu propozycji projektu w sprawie uczestnictwa we wspólnotowym programie ramowym BRT.

LEGISLATIVE FINANCIAL STATEMENT

NAME OF THE PROPOSAL :

Proposal for a Decision of the European Parliament and of the Council establishing a Competitiveness and Innovation framework Programme (2007-2013)

ABM / ABB FRAMEWORK

Policy area: Enterprise and Industry

Activities: Competitiveness, Industrial Policy, Innovation and Entrepreneurship

Policy area: Economic and Financial Affairs

Activities: Operations and Financial Instruments

Policy area: Information Society and Media

Activities: eEurope

Policy area: Environment

Activities: Environmental programmes and projects

Policy area: Energy and Transport

Activities: “Intelligent Energy Europe” Programme

BUDGET LINES

Budget lines (operational lines and related technical and administrative assistance lines (ex- B.A lines)) including headings :

Headings within the Financial Perspectives 2007-2013

1. Sustainable Growth;

1a) Competitiveness for growth and employment

A new budget structure will be defined after approval of the Interinstitutional agreement on the Financial Perspective 2007-2013. For information, the current budget lines corresponding to the activities that will be carried on in the Competitiveness and Innovation Programme are listed below.

Economic and financial affairs

01 04 05 (Programme for enterprise and entrepreneurship – improvement of the financial environment for SMEs, Council Decision 2000/819/EC);

Enterprise and Industry

02 02 03 01 (Multiannual Programme for enterprise and entrepreneurship, and particularly for SMEs, Council Decision 2000/819/EC);

02 02 03 02 Support for SMEs in the New Financial Environment

02 02 03 03 Pilot project: Transfer of expertise through mentoring

02 03 01 Research and Innovation

02 03 02 Support for the coherent development of policies

02 05 (Competitiveness and sustainable development, Council Decision 96/419/EC);

02 01 04 03 Industrial competitiveness policy for the European Union — Expenditure on administrative management

02 01 04 04 (Programme for enterprise and entrepreneurship, administrative support, Council Decision 2000/819/EC);

02 01 05 01Expenditure related to research staff

02 01 05 02 Research extern al staff

02 01 05 03 Other management expenditure for research

Information Society and Media

09 030100 Modinis

09 030200 Promotion of the European digital presence in global networks

09 010402 Promotion of the European digital presence in global networks - Expenditure on administrative management

09 030400 Trans-European telecommunications networks

09 010403 Trans-European telecommunications networks - Expenditure on administrative management

Environment

07 03 04 LIFE III (Financial Instrument for the Environment — 2000 to 2006) — Projects on Community territory—Part II (environmental protection)

07 01 04 03 LIFE III (2000-2006) – part II (environmental protection) – expenditure on administrative management

Energy and Transport

ABB 06 04 01: "Intelligent Energy for Europe" Programme (2003-2006)

ABB 06 01 04 08: "Intelligent Energy for Europe" Programme (2003-2006) - Expenditure on administrative management

ABB 06 01 04 30: “Intelligent Energy Executive Agency

Duration of the action and of the financial impact:

Period of application: 1st January 2007 – 31st December 2013

Payments from the EU budget may be made beyond 31st December 2013

Budgetary characteristics ( add rows if necessary ) :

Budget line | Type of expenditure | New | EFTA contribution | Contributions from applicant countries | Heading in financial perspective |

Operational expenditure Entrepreneurship and Innovation programme | Non-comp | Diff[70] | YES | YES | YES | As of 2007: 1a |

Operational expenditure ICT Policy support programme | Non-comp | Diff | YES | YES | YES | As of 2007: 1a |

Operational expenditure Intelligent Energy Europe Programme | Non-comp | Diff | YES | YES | YES | As of 2007: 1a |

Administrative expenditure for the framework Programme | Non-comp | Non-Diff | YES | YES | YES | As of 2007: 1a |

SUMMARY OF RESOURCES

Financial Resources (current prices)

Summary of commitment appropriations (CA) and payment appropriations (PA)

EUR million (to 3 decimal places)

TOTAL PA including cost of Human Resources | b+c+d+e | 204,040 | 296,940 | 422,240 | 519,540 | 675,240 | 690,840 | 725,640700,800[76] | 4235,280 |

Compatibility with Financial Programming

The proposal is compatible with financial programming as proposed by the Commission (COM(2004)101 of 26 February 2004)

Financial impact on Revenue

The proposal has no financial implications on revenue

Human Resources FTE (including officials, temporary and external staff) – see detail under point 8.2.1.

Annual requirements[77] | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 |

Total number of human resources | 30 | - | - | - | - | - | - |

CHARACTERISTICS AND OBJECTIVES

Need to be met in the short or long term

As an essential instrument in support of the strategy for growth and jobs, the Competitiveness and Innovation Programme will have to meet the following needs:

- Foster the competitiveness of enterprises and in particular SMEs, by improving access to finance, providing Europe-wide business and innovation support services, encouraging entrepreneurial spirit in Europe.

- Boosting innovation, including eco-innovation, as one of the keys to productivity growth.

- Encouraging the development and uptake of Information and Communication Technologies (ICT) [78] , one of the main innovative means to improve productivity.

- Accelerating action in the fields of energy efficiency, renewable energy sources and energy diversification in Europe.

Beyond addressing the problems outlined above, the underlying motive force is to bring together Community programmes and activities in the field of competitiveness and innovation into one coherent and synergetic framework, while also addressing complementary environmental concerns.

Value-added of Community involvement and coherence of the proposal with other financial instruments and possible synergies

All the areas covered by the framework Programme (which is based on Articles 156, 157(3) and 175(1) of the Treaty) fall under shared responsibility of Member States and Community. The CIP will therefore intervene only where a demonstrable European added value is present, and the management committees of each specific programme will ensure coherence and complementarity with actions at Member States level. As an instrument to implement the Community strategy for growth and jobs, the Competitiveness and Innovation framework Programme clearly finds its place in the context of a partnership between different actors, and its instruments are designed to provide a leverage effect. Moreover, the innovation and business support networks will perform a feedback function and help the Commission in constantly assessing the actual needs, the proportionality of actions and the respect of subsidiarity.

There are certain system/market failures that can best be tackled via public interventions. The Competitiveness and Innovation framework Programme will add value to national interventions by:

- Providing a European dimension in support of innovation for enterprises, through assistance services in the areas of transfer of technology, clustering and networking. Innovation policy takes place mostly at national and regional levels but there is a need for intervention at Community level, as international co-operation is developing rapidly in innovation matters, and for trans-national exchange of experience, networking and benchmarking. Therefore Community action will add value to national interventions by providing a European dimension in support of innovation for enterprises, through assistance services in the areas of transfer of technology, clustering and networking.

- einforcing competitiveness and facilitating SMEs’ access to finance; the Community intervention has a leverage potential on other existing financial instruments, and details on the expected impact are made available in the Impact Assessment.

- ccelerating the uptake of environmental technologies leading to a more efficient use of resources and the opening of new markets, while protecting the environment more cost-efficiently. This should contribute to improving the competitiveness of European industry and creating the conditions for sustainable economic growth.

- Stimulating a wider uptake of ICT by businesses, public sector and citizens across Europe, and developing an information society for all, based on trustworthy and secure products and services. ICT uptake and best use are affected by perceived concerns with regard to returns on investments and security aspects, with a genuine European dimension (if not global, for example in the security field). The EU level, for reasons of scale and scope, is also best suited to fostering interoperability for the users' benefit[79].

- Accelerating the uptake of sustainable energy technologies, in the context of EU targets for sustainable energy and the Millennium Development goals.

As far as synergies with other Community programmes are concerned, please refer to chapter 4 of the explanatory memorandum.

Finally, the very structure and concept of the CIP reflects the intention to create synergies between several Community programmes that existed separately up to 2006 by bringing them under a common framework.

Objectives, expected results and related indicators[80] of the proposal in the context of the ABM framework

The Competitiveness and Innovation framework Programme

The framework Programme has the following objectives:

(a) to foster the competitiveness of enterprises and in particular Small and Medium sized Enterprises (SMEs);

(b) to promote innovation including eco-innovation;

(c) to accelerate the development of a competitive, innovative and inclusive Information Society;

(d) to promote energy efficiency and new and renewable energy sources in all sectors including transport.

These objectives are pursued through the implementation of specific programmes. Indicators are established at the level of specific programmes.

The Entrepreneurship and Innovation programme :

The programme shall provide for action to support, improve, encourage and promote:

access to finance for the start-up and growth of SMEs and investment in innovation activities;

SME co-operation;

Innovation, including eco-innovation in enterprises;

innovation governance and culture;

economic and administrative reform for more entrepreneurship and competitiveness in industry and service sectors.

Access to finance for the start-up and growth of SMEs[81] and investment in innovation activities |

Objective | Indicators | Verification source |

increasing investment volumes of venture capital funds and investment vehicles promoted by business angels | Degree of change (in investment volumes of venture capital funds and investment vehicles promoted by business angels) | Annual reporting and monitoring, programme evaluation |

providing leverage to SME debt financing instruments | Change in volume of investment financing The number of SMEs receiving new financing Jobs created in SMEs receiving new financing Total net disbursement | Annual reporting and monitoring, programme evaluation Annual reporting and monitoring, programme evaluation Annual reporting and monitoring, programme evaluation Annual reporting and monitoring |

improving the financial environment for SMEs | The number of SMEs receiving new financing | Annual reporting and monitoring, programme evaluation |

SME co-operation |

Objective | Indicators | Verification source |

fostering services in support of SMEs | Number of queries answered Number of awareness raising campaigns Number of on-line consultations carried out | Annual reporting and monitoring Annual reporting and monitoring Annual reporting and monitoring |

contributing to measures helping SMEs to cooperate with other enterprises across borders, including SME cooperation in the field of European standardisation | Number of cross-border cooperation projects carried out | Annual reporting and monitoring, programme evaluation |

promoting and facilitating international business cooperation | Number of international cooperation projects carried out | Annual reporting and monitoring, programme evaluation |

Innovation, including eco-innovation in Enterprises |

Objective | Indicators | Verification source |

Better innovation performance of EU enterprises | Employment in high-tech services (% of total workforce) High-tech exports - Exports of high technology products as a share of total exports Sales of new-to-market products (% of turnover) Sales of new-to-firm not new-to-market products (% of turnover) Employment in medium-high and high-tech manufacturing (% of total workforce) EPO patents registration per million population USPTO patents registration per million population Triadic patent families per million population Number of domestic community trademarks registration per million population Number of domestic industrial designs registration per million population | European Innovation Scoreboard (this corresponds to the out-put indicators currently used in the EIS) |

To foster sector-specific innovation, clusters, networks of excellence, public-private innovation partnerships and cooperation with relevant international organisations, initiatives and networks, and the use of innovation management | More information on sector specific innovation needs and performances. Increase of interaction and cooperation among, clusters, networks of excellence, public-private innovation partnerships including science-industry cooperation SMEs using non-technological change (% of SMEs) University R&D expenditures financed by business sector Innovative SMEs co-operating with others (% of SMEs) | Annual reporting and monitoring, programme evaluation Annual reporting and monitoring, programme evaluation Annual reporting and monitoring, programme evaluation European Innovation Scoreboard European Innovation Scoreboard European Innovation Scoreboard |

To support national and regional programmes for business innovation | Number of joint or coordinated programmes or actions. Number of enterprises benefiting from the support from these joint or coordinated programmes or actions. Amount of national and regional funding, as well as private co-funding leveraged for business innovation per € 1 million CIP contribution. | Annual reporting and monitoring, programme evaluation Annual reporting and monitoring, programme evaluation Annual reporting and monitoring, programme evaluation |

supporting services, in particular for trans-national knowledge and technology transfer and management of intellectual and industrial property | Number of services provided Number of technology transfer agreements resulting from the services. | Annual reporting and monitoring, programme evaluation Annual reporting and monitoring, programme evaluation |

exploring new types of innovation services | Results of evaluation with regard to any new types of innovation services tested | Annual reporting and monitoring, programme evaluation |

To support the market replication of innovative technologies | Number of demonstrations performed | Annual reporting and monitoring, programme evaluation |

To support the uptake and wider use of environmental technologies, to improve the eco-efficiency of EU industry | Number of environmental technologies supported Indicators under development on eco-efficiency and on the market penetration of environmental technologies | Annual reporting and monitoring, programme evaluation Innovation scoreboard, programme evaluation |

Entrepreneurship and Innovation culture |

Objective | Indicators | Verification source |

Encouraging entrepreneurial mindsets, skills and culture, and the balancing of entrepreneurial risk and reward | Degree of change in propensity to become an entrepreneur Quality of regulatory and administrative environment | Eurobarometer, programme evaluation Eurobarometer, programme evaluation |

Contributing to the definition and promotion of competitiveness strategies for industry and service sectors | Number and quality of contributions | Annual reporting and monitoring, programme evaluation |

Facilitating mutual understanding and learning between national and regional actors | Number of initiatives launched in the area, including conferences and studies | Annual reporting and monitoring, programme evaluation |

Economic and Administrative Reform |

Objective | Indicators | Verification source |

Collecting data, analysing and monitoring performance, and developing and coordinating policy | Number of qualitative studies in the area | Annual reporting and monitoring, programme evaluation |

To support mutual learning for excellence in national and regional administrations | Number of new mutual learning and cooperation projects and networks | Annual reporting and monitoring, programme evaluation |

To promote awareness of innovation and disseminating good innovation practices | Number of awareness-raising events/campaigns completed Number of hits on Innovation Portal web-site | Annual monitoring, programme evaluation |

The ICT Policy support programme

The ICT Policy Support Programme shall provide for the following actions:

(a) development of the Single European information space and strengthening of the internal market for information products and services;

(b) stimulation of innovation through a wider adoption of and investment in ICTs;

(c) development of an inclusive information society and more efficient and effective services in areas of public interest, and improvement of the quality of life.

The indicators relevant to the ICT policy support programme build on the existing and used Eurostat Information Society Policy and Structural indicators and on the eEurope indicators. When these indicators are not sufficient to best capture measures of quality of objectives or effectiveness of policy measures, other “soft” indicators are to be used based on Eurobarometer surveys.

It should be remembered that these indicators are also subject to review and update.

Objective | Indicators | Verification source |

Development of single European information space; ensuring seamless access to ICT–based services and establishing appropriate framework conditions for rapid and appropriate take up of converging digital communications and services. Issues at stake include interoperability and higher levels of security and trust | Quality and effectiveness of content accessibility by different devices Speed of interconnections and services available between and within national research and education networks (NRENs) within EU and world-wide Percentage of EU web sites in the national top 50 visited Perceived quality of public service multilingual websites Citizens access to and use of the Internet Enterprises access to and use of ICTs Information Society Policy Indicators Perceived security. Quality of filtering technologies. Number of network security concerns. Number of criminal cases on the internet. Internet users' experience and usage regarding ICT-security. (** see below). | Eurostat Information Society Structural Indicators; Euro-barometer survey - Annual reporting and monitoring, programme evaluation eEurope Indicator[82] 4 - Annual reporting and monitoring, programme evaluation eEurope Indicator 22 - Annual reporting and monitoring, programme evaluation Eurobarometer survey - Annual reporting and monitoring, programme evaluation Eurostat Eurostat Eurostat ENISA monitoring; Eurobarometer survey; Eurostat - Annual reporting and monitoring, programme evaluation |

Wider adoption of and investment in ICTs, promoting innovation in processes, services and products enabled by ICT, notably in SMEs and public services, taking into account the necessary skills requirements, accelerating the translation of ICT research results into practical applications facilitating public and private interaction as well as partnerships for accelerating innovation and investments in ICTs, increasing the attractiveness of Europe as a place to invest in innovation in ICT promoting and raising awareness of the opportunities and benefits that ICT brings to citizens and businesses, stimulating debate at the European level on emerging ICT trends | Eurostat / OECD indicators on ICT investment Amount of government information (by pages or by megabytes) which is digitalised and available on line Employment in the on-line content sector Percentage of companies that buy and sell over the Internet Definition Public use of government on-line services - for information/ for submission of forms Percentage of public procurement which can be carried out on-line | Eurostat Information Society Structural Indicators – OECD statistical reports - Annual reporting and monitoring, programme evaluation eEurope indicator (22- iii – iv) - Annual reporting and monitoring, programme evaluation eSkills reports; Eurostat eLearning indicators - Annual reporting and monitoring, programme evaluation eEurope indicator 16 - Annual reporting and monitoring, programme evaluation eEurope indicator 18 - Annual reporting and monitoring, programme evaluation eEurope indicator 19 - Annual reporting and monitoring, programme evaluation |

Inclusive Information Society, more efficient and effective services in areas of public interest and improved quality of life. widening ICT accessibility and digital literacy; reinforcing trust and confidence as well as support of ICT use, addressing in particular privacy concerns; improving the quality, efficiency and availability of electronic services in areas of public interest and for ICT enabled participation, [including interoperable pan-European or cross border public services as well as the development of common interest building blocks and sharing good practices]. | Information Society Policy Indicators Quality and efficiency of on-line services. Impact on quality of life Information Society Policy Indicators Percentage of teachers using the Internet for non-computing teaching on a regular basis Percentage of workforce with (at least) basic IT training Number of places and graduates in ICT related third level education Percentage of workforce using telework Definition ** (as above) | Eurostat - Annual reporting and monitoring, programme evaluation Eurobarometer survey - Annual reporting and monitoring, programme evaluation eEurope indicator 10 - Annual reporting and monitoring, programme evaluation eEurope indicator 11 - Annual reporting and monitoring, programme evaluation eEurope indicator 12 - Annual reporting and monitoring, programme evaluation eEurope indicator 13 - Annual reporting and monitoring, programme evaluation |

The Intelligent Energy Europe Programme

The proposed programme aims to support sustainable development in the energy context, making a balanced contribution to the achievement of the following general objectives: security of energy supply, competitiveness, and environmental protection . The Union has set itself clear quantitative targets for the uptake of sustainable energy to be achieved by 2010. These include:

- doubling the share of renewable energy sources in EU energy consumption to reach 12%,

- increasing to 22% the share of electricity generated by renewable sources and

- increasing up to 5.75% the share of bio-fuels in all petrol and diesel used for transport.

- Rationalise and stabilise energy consumption to reduce energy intensity, aiming at saving at least 1% more energy each year.

A number of more qualitative targets are also to be achieved such as increased sales of energy efficient products/appliances, expand high-efficient cogeneration, reduced energy consumption of energy-using products and number of products complying with eco-design requirements. A proposal has also been made for Member States to further reduce the amount of energy distributed to final consumers by 1% per year.

The objectives and a non-exhaustive list of key baseline indicators are presented in the table below:

Objectives | Key baseline indicators | Justification / source |

To provide 22% of electricity from renewable sources in EU-15 (21% in EU-25) | Contribution of renewable energy sources to total electricity generation. (Eurostat data). | 2001/77/EC: The Promotion of Electricity from renewable energy sources in the internal energy market |

To have 5.75% of biofuels in all petrol and diesel used for transport by 2010 | Biofuels production (contribution to total petrol and diesel market). Hectares growing biomass for biofuel production. (Eurostat data) | 2003/30/EC. Promotion of the use of biofuels or other renewable fuels for transport |

Rationalise and stabilise energy consumption to reduce energy intensity, aiming at saving at least 1% more energy each year. | Electricity generated by CHP plant (Eurostat data) Other indicators can also be used to indirectly measure the impact of a number of energy savings Directives. They can be used to measure impacts in terms of CO2 emissions, energy intensity and energy and electricity consumption: CO2 emissions per capita Energy intensity Final energy consumption Final household energy consumption by fuel | 2004/08/EC: Promotion of cogeneration based on useful heat demand. 2002/91/EC. Directive on the Energy Performance of Buildings COM(2003) 739: Proposal for a Directive on energy end use efficiency and energy services. |

(Voluntary initiatives) Energy efficiency labelling to contribute towards reducing energy consumption | Baseline indicators could include data on the average energy efficiency of appliances sold, the improvements in energy efficiency of appliances (rating A to G, now to be A++) For eco-design, could cover a wide range of products, including heating and water heating equipment, electric motor systems, lighting, domestic appliances, office equipment, consumer electronics and air conditioning systems. | Energy labelling Directives: 95/12/EC – Household washing machines 95/13/EC – Household electric tumble driers 96/60/EC – Household combined washers-driers 97/17/EC – Household dishwashers 98/11/EC – Household lamps 2002/40/EC -Household electric ovens 2002/31/EC - Household air-conditioners 2003/66/EC - household electric refrigerators, freezers and their combinations Minimum energy efficiency requirements for energy using products: 92/42/EC – Hot water boilers 96/57/EC – Household electric refrigerators, freezers and combinations 2000/55/EC – Ballasts for fluorescent lighting Regulation (EC) No 2422/2001 - energy efficiency labelling programme for office equipment (Energy Star) COM(2003)453: Proposal for a Directive on establishing a framework for the setting of Eco-design requirements for energy using products |

Establishing the internal energy market | Degree of openness for gas and electricity markets (Eurostat data) | Electricity and Gas Directives on establishing the internal energy market (Directives 96/92/EC and 98/30/EC respectively) |

Method of Implementation (indicative)

The method chosen for the implementation of the action is:

Centralised Management .

The action will be partly directly managed by the Commission and partly indirectly by delegation to national public-sector bodies/bodies with public-service mission (the European Investment Fund) for the implementation of the Community financial instruments for SMEs.

Concerning other possibilities for indirect management and given the nature of the actions and projects planned within the proposed programme (2007-2013), the Commission considers making use of an existing executive agency or creating a new one. This will concern only tasks that do not involve political choices.

MONITORING AND EVALUATION

Regular monitoring of the implementation of the framework Programme and of its specific programmes is foreseen, in accordance with the principles of sound financial management. Monitoring shall include the drawing up of regular reports on progress made in implementing the supported activities by means of financial implementation, results and impact indicators. Audits of individual programme elements will also be carried out on a regular basis, as part of the annual programming and management cycle of the Commission.

The Commission shall also establish, for each specific programme, an annual implementation report regarding the supported activities by means of financial implementation, results and impact indicators.

Evaluation

Ex-ante evaluation

The Entrepreneurship and Innovation Programme [83]

A combined impact assessment and ex-ante evaluation for a Programme of Community Support for Entrepreneurship and Enterprise Competitiveness was carried out in 2004. The current multiannual programme (MAP) for enterprise and entrepreneurship, and in particular for small and medium-sized enterprises (SMEs), adopted by Council Decision 2000/819/EC will end at the end of 2006[84]. The Commission therefore undertook an extensive combined impact assessment and ex-ante evaluation of the programme foreseen to follow on from the MAP, which would also incorporate certain Innovation activities from the Framework Programme for Research and Technical Development.

The combined impact assessment and ex-ante evaluation was used to formally verify that the financial intervention as proposed is based on a coherent strategy, which is relevant to the needs, problems and issues that it is supposed to address. It also helped to ensure that this intervention is complementary to, coherent with and not in contradiction with other public interventions and that the necessary monitoring and evaluation systems are being designed into the programme in order to facilitate the intermediate and ex-post evaluations to take place at a later date. It examined alternative policy approaches in view of the pursued objectives and explains why the Commission opted for the proposed programme design and its delivery method. It presented the expected economic, social and environmental impacts of the proposed new programme, and dealt with the cost-effectiveness of the proposed programme. It described what was considered to ensure that monitoring and future evaluations of the programme will be possible and reliable. Potential risks for fraud and counter measures were also contemplated. A detailed public consultation of stakeholders was carried out when designing the proposal for the new programme. The combined impact assessment and ex-ante presents its design, the results obtained and how the gathered views and comments have been dealt with in preparing the programme[85].

The ICT policy support Programme

Today, investments in ICTs and the use of on-line services in Europe is lower and slower than our major competitors[86], especially in service sectors. This is undermining the Union’s potential for economic growth, for improving its public sector services and for addressing major upcoming societal and economic challenges.

While the prime responsibility remains with business and national public administrations when making their investment programmes, Community actions play a key role. Without sufficient financial support:

- There will be insufficient support to pilot actions demonstrating the benefits of ICT to citizens and businesses.

- The development of fragmented and non interoperable ICT based services of public interest in the member states. Investment in ICT in public services in the member states will be tens of Billion Euro per year in the next decade. Community support is essential to ensure sharing best practice, costs reductions and above all the development of interoperable solutions and pan European services.

- A reduced budget will lead to a wide digital divide between a Europe that is aware of ICT potential and a Europe that is far from innovation and best use of ICT.

- This also has effects on the integration of an enlarged Europe and will lead also to the loss of cultural assets stemming from multilingualism and cultural diversity.

What impact will it have on the Lisbon goals?

A clear evidence of the role of ICT in achieving the Lisbon goals is its impact on productivity growth. More than half of the productivity growth gap between Europe and the US in the last decade was due to under investment in ICT.

In addition to being a high growth sector, ICTs represent a substantial and increasing part of the added value of all innovative products and services which are the sources of new economic activities and jobs creation.

The Intelligent Energy Europe Programme

An ex-ante evaluation of the renewal of the multiannual Community programme for action in the field of energy “Intelligent Energy – Europe II” (2007-2013) was conducted by a committed panel of high-level, independent experts, chaired by Ms. Lis Broome, all belonging to the consortium that was formed by ECORYS Nederland BV, ECOTEC Research and Consulting Ltd and COWI A/S. The experts have carried out a thorough study based on a variety of inputs, including existing assessments of previous programmes, relevant market reports and taking into account the results from wider stakeholder consultations. The evaluation comprised seven stages, whose outcomes and recommendations are summarised below. Some parts of it are further developed elsewhere in this Financial Statement.

This evaluation has been used to formally verify that the financial intervention as proposed is based on a coherent strategy, which is relevant to the needs, problems and issues that it is supposed to address. It also helps to ensure that this intervention is complementary to, coherent with and not in contradiction with other public interventions and that the necessary monitoring and evaluation systems are being designed into the programme in order to facilitate the intermediate and ex-post evaluations to take place at a later date.

The final report has been submitted to the Commission services on 26 May 2004 and is available on request at tren-info@cec.eu.int.

Measures taken following an intermediate/ex-post evaluation (lessons learned from similar experiences in the past)

The Entrepreneurship and Innovation Programme

External evaluations by independent experts[87] have confirmed that the multiannual programme (MAP) for enterprise and entrepreneurship, and in particular for small and medium-sized enterprises (SMEs) (Council Decision 2000/819/EC), met its overall objectives and that its delivery instruments are effective:

- The Community financial instruments for SMEs were found to have contributed successfully to facilitating SMEs’ access to finance. They address recognised market gaps or market failures which will continue to exist despite the integration of the financial services market. In addition, greater visibility for the Community financial instruments should be achieved. The role of the European Investment Fund (EIF) in operating Community financial instruments for SMEs has been considered a best practice.

- The evaluations have positively stressed the role of business support services for SMEs. However, these evaluations suggested strengthening their transversal role Network in the delivery of the programme, including raising awareness, promoting and disseminating the programme including its instruments, activities and results.

- It was also suggested that activities aiming to exchanging experience and identifying good practices between the Member States with a view to improve the environment for entrepreneurship and enterprise become more focussed. Also, monitoring the follow-up activities carried out by the Member States would add value in this regard.

The lessons learnt from evaluations are being applied directly in the new programme, as demonstrated below:

What the evaluators found: | How it is addressed by the proposed programme: |

Lack of consistency between the objectives of the programme and actions carried out under the programme | Clear objectives and actions |

Better integration of various policy making instruments | Focus on stable objectives and transversal delivery instruments for the entire programme |

Visibility of the programme, including financial instruments, should be improved | More awareness raising via programme support and the transversal role of the business and innovation support services |

Allocated resources do not correspond to the programme’s targets | Objectives and resources have been reviewed |

Best projects, best practices studies should be better promoted | More awareness raising via programme support and the transversal role of the business and innovation support services |

Overall number of actions should be reduced to enhance visibility | Will be achieved via the framework clear objectives and actions |

The business support services Mission should be redefined & adapted to the needs of enterprises | Not only their mission, but also the management support will be re-oriented |

As regards environmental technologies, the mid-term evaluation of the LIFE III instrument confirmed that its part on Environment (LIFE-Environment) has demonstrated and proven a variety of clean technologies in key areas, such as improving water quality and recycling waste, the adoption of which will aid the implementation of EU environmental policy.

Member States value the programme and feel that LIFE complements and fills the gaps in national programmes. It is felt that LIFE projects are most effective where the private and public sectors work together and where larger SME’s are involved. There has been considerable debate both in the Commission and amongst Member States over the definition of innovation and whether only projects that are innovative across Europe should qualify for support. The evaluation criteria regarding the innovation character of proposals has been reinforced consequently. In addition, nearly all stakeholders feel that LIFE-Environment should improve the dissemination in particular as regards the replication of the results of the projects funded.

The ICT policy support Programme

External evaluations by independent experts have confirmed that eContent, eTEN and PROMISE (now Modinis) programmes, contribute to the achievement of their overall objectives and guarantee value added. However, evaluations stated that the following improvements are to be achieved in a number of areas, where the ICT Policy Support Programme could provide ground for increased synergy, effectiveness and impact.

eContent

Main emerging needs have been identified as follows:

- to help overcome barriers originated by cultural, linguistic, legal, organisational and technical European specificity that hamper usability and reusability, searchability and interoperability of digital content in areas of public interest;

- to pursue further the potential of digital content technologies for the availability of “quality” content-based information services for businesses and citizens, particularly those stimulated by the cross border re-use of public sector information consequent to adoption of the Public Sector Information (PSI) Directive 6;

- to accompany the roll out of broadband networks and the deployment of “3G” services by enhancing the process of development, use and exploitation of suitable content;

- to help attaining the full potential of distributed systems such as the World Wide Web;

- to improve structured access to existing good practices and initiatives;to facilitate a more structured co-operation in the field of digital content at European level.

eTEN

The evaluation also pointed to the importance of the programme and the need to re-shape it. In this sense too, the Commission should consider if needs may be better fulfilled by supporting the roll-out of services that are operable in one MS to other MSs (i.e replication of validated services) rather than simply looking to fund new services across borders[88]

MODINIS (former PROMISE)

The MODINIS programme takes stock of the PROMISE experience and established the necessary tools for improving coordination among member States and between them and the EU, hence, possibly reinforcing the means of the Open Method of Coordination.

The Intelligent Energy Europe Programme

The outcomes and recommendations of available evaluations can be summarised as follows.

- There is a real need for a Community led financial instrument to follow on from the current programme beyond 2006. It will be an essential contribution to achieving the EU targets and objectives for sustainable energy. It brings added-value to other Community and national initiatives.

- The new programme should provide continuity to the support under the current programme. It should concentrate on increasing the level of investment in sustainable energy technologies, increasing the demand for sustainable energy and strengthening administrative capacity to develop strategies and policies as well as to implement existing regulations. It is very important that the programme links directly with other Community and Member States programmes and policies in order to guarantee mainstream funding, exploit synergies and multiply the impact of the Community financial intervention.

- The increased financial framework for the programme is in line with the evolution proposed for the follow-on programme.

- As regards management, the Commission should later evaluate the performance of the Intelligent Energy Executive Agency and consider the externalisation of the programme management to this body.

- The development of a monitoring indicator system is difficult, mainly because the intervention favours both “hard” (result from the concrete replication projects) and “soft” (result from the other measures funded through the programmes, e.g. promotion, dissemination) impacts.

- There are a number of potential risks that the proposed programme might face, but most of them can be minimised through the careful design of the Work Programme.

Terms and frequency of future evaluation

The framework Programme and its specific programmes shall be subject to interim and final evaluations which shall examine issues such as relevance, coherence and synergies, effectiveness, efficiency, sustainability and utility. The interim evaluations may also include ex-post evaluation elements with regard to previous programmes.

The interim and final evaluations of the specific programmes and the necessary budgetary allocations shall be included in the respective work programmes of those programmes.

The interim evaluation of the framework Programme shall be completed by 31 December 2009, the final evaluation by 31 December 2011.

The interim and final evaluations of the specific programmes shall be arranged in a way that their results can be taken into account in the interim and final evaluation of the framework Programme.

ANTI-FRAUD MEASURES

A large number of financial and administrative control mechanisms are provided for, corresponding to the specific nature of the action concerned. They apply throughout the process and include in particular:

Before contract signature:

- Responsible definition of actions and drafting of specifications ensuring controllability of the achievement of the required results and of the costs incurred;

- Qualitative and financial analysis of the tenders, proposals or applications for subsidy;

- Involvement of other Commission departments concerned in order to avoid any duplication of work;

After contract signature:

- Examination of the statements of expenditure before payment, at several levels (financial manager, responsible technical officers) and consultation of the Commission departments concerned as regards the results;

- Payment for the work, after acceptance, on the basis of a percentage estimated before awarding the contract and in the light of a final financial report on the action;

- Internal audit by the financial controller;

- Local inspection to detect errors or other irregularities by examination of the supporting documentation.

Information and monitoring of compliance with procedures by experts from the Member States invited to the meetings of the Programme Committee referred to in Article 8(2). Other bodies concerned, such as the European Parliament, will be fully informed about the results

A large part of the proposed budget for the new programme will be dedicated to the Community financial instruments. It is proposed that their management is continued to be carried out with the European Investment Fund (EIF), building on the control and monitoring arrangements currently in place. The EIF deals with intermediaries from the financial sector with high professional standards. The EIF’s monitoring and control procedures have been subject to multiple audits by external auditors and by the European Court of Auditors and are found to operating satisfactorily. Additionally, it is proposed to cooperate with International Financial Institutions such as the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) for the Capacity building. In these cases management agreements will require the same standards of monitoring and control as those with the EIF. In addition, the proposed Decision provides for monitoring and financial control by the Commission (or any authorised representative), including the European Anti-Fraud Office, and for audits by the Court of Auditors, which may be undertaken in situ as necessary.

DETAILS OF RESOURCES

Objectives of the proposal in terms of their financial cost

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

Administrative Expenditure

The needs for human and administrative resources shall be covered within the allocation granted to the managing DG in the framework of the annual allocation procedure. The allocation of posts should take into account an eventual reallocation of posts between departments on the basis of the new financial perspectives

Number and type of human resources

This table only shows ADDITIONAL posts needed for the framework Programme implementation .

Types of post | Staff to be assigned to management of the action using additional resources (number of posts/FTEs) |

Description of tasks deriving from the action

11 additional posts (5 AD and 6 AST) are necessary for the increased workload in DG Economic and Financial Affairs related to the increase of budget for the financial instruments for SMEs and the implementation of the capacity building.

10 additional posts (4 AD and 6 AST) are necessary for ensuring the overall coordination of the programme in DG Enterprise and Industry and to the implementation of the new instruments in support of innovation.

5 additional posts (2 AD and 3 AST) are necessary for the increased workload in DG Environment related to the follow-up of the programme and the implementation of new actions regarding eco-innovation. It should be noted that the phasing out of the current LIFE programme and the launch of the future LIFE+ will allow only limited re-allocation of staff to these new tasks.

4 additional posts (4 AD) are required to manage the ICT actions in DG Information Society and Media.

Sources of human resources (statutory)

The Programme will mainly be managed by posts currently allocated to the management of the programmes to be replaced by the CIP.

If the structure of the new financial perspectives allows for a shift between the two establishment plans:

- 23 Research posts in DG Enterprise and Industry currently working in Innovation (FP6) are to be transformed in “Fonctionnement” posts, as from 2007 (14 AD, 9 AST), as some activities, currently performed under the FP6, will be continued under the CIP;

- 16 Research posts in DG Information Society and Media are currently working on non Research area and are to be transformed in “Fonctionnement” posts, as from 2007 (11 AD and 5 AST) to work in the ICT Programme. This is a “part” of the compensation already requested by DG INFSO in the framework of the APS exercise 2006, where 50 Research posts were requested to be transformed in “fonctionnement“ posts.

- Other Administrative expenditure included in reference amount (XX 01 04/05 – Expenditure on administrative management)

EUR million (to 3 decimal places)

Officials and temporary staff (XX 01 01) | 3,240 | 3,240 | 3,240 | 3,240 | 3,240 | 3,240 | 3,240 |

Staff financed by Art XX 01 02 (auxiliary, END, contract staff, etc.) (specify budget line) | - | - | - | - | - | - | - |

Total cost of Human Resources and associated costs (NOT in reference amount) | 3,240 | 3,240 | 3,240 | 3,240 | 3,240 | 3,240 | 3,240 |

Calculation– Officials and Temporary agents

The cost of the 30 additional officials and temporary staff (XX 01 01) posts has been calculated at an average cost of 108000 € per post year.

Total: 3.240.000

8.2.6 Other administrative expenditure not included in reference amount EUR million (to 3 decimal places) |

XX 01 02 11 02 – Meetings & Conferences | - | - | - | - | - | - | - |

XX 01 02 11 03 – Committees[94] | - | - | - | - | - | - | - |

XX 01 02 11 04 – Studies & consultations | - | - | - | - | - | - | - |

XX 01 02 11 05 - Information systems | - | - | - | - | - | - | - |

2 Total Other Management Expenditure (XX 01 02 11) | - | - | - | - | - | - | - |

3 Other expenditure of an administrative nature (specify including reference to budget line) | - | - | - | - | - | - | - |

Total Administrative expenditure, other than human resources and associated costs (NOT included in reference amount) | - | - | - | - | - | - | - |

Calculation - Other administrative expenditure not included in reference amount

It is envisaged to run the framework Programme with no additional administrative expenditure not included in the reference amount, as compared to the current expenditure for the implementation of the Programme’s elements as existing today.

[1] COM(2005) 24 z dnia 2 lutego 2005 r.

[2] Konkluzje Prezydencji szczytu Rady Europejskiej w Brukseli z dnia 20 i 21 marca 2003 r., ust. 21. 8410/03 z dnia 5 maja 2003 r.

[3] Niektóre główne zagadnienia konkurencyjności Europy – w kierunku zintegrowanego podejścia, COM (2003) 704 wersja ostateczna z dnia 21.11.2003 r.

[4] Komunikat w sprawie perspektyw finansowych 2007-13, COM(2004) 487 wersja ostateczna z dnia 14 lipca 2004 r.

[5] Dz.U. L 167 z 6.7.1996, str. 55.

[6] Dz.U. L 333 z 29.12.2000, str. 84. Decyzja ostatnio zmieniona decyzją 593/2004/WE (Dz.U. L 268 z 16.8.2004, str. 3).

[7] Dz.U. L 192 z 28.7.2000, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1682/2004 (Dz.U. L 308 z 5.10.2004, str. 1).

[8] Dz.U. L 183 z 11.7.1997, str. 12. Decyzja ostatnio zmieniona decyzją 1376/2002/WE (Dz.U. L 200 z 30.7.2002, str. 1)

[9] Dz.U. L 176 z 15.7.2003, str. 29.

[10] Konkluzje Prezydencji szczytu Rady Europejskiej w Brukseli z dnia 25 i 26 marca 2004 r., rozdział III, sekcja (ii) „Konkurencyjność i innowacja”, ust. 17 i 28. 9048/03 z dnia 19 maja 2004 r.

[11] Idem, rozdział III, sekcja (iv) „Środowiskowo trwały wzrost”, ust. 30 i 33.

[12] Artykuł 157

[13] Decyzja nr 1513/2002/WE Parlamentu Europejskiego i Rady.

[14] Tak jak określono w zaleceniu Komisji z dnia 6 maja 2003 r. Dz.U. L 124 z 20.5.2003, str. 36 - 41.

[15] Konkluzje Rady Europejskiej z dnia 22-23 marca 2005 r., załącznik I, Europejski pakt na rzecz młodzieży.

[16] COM (2004) 70 wersja ostateczna z 11.2.2004.

[17] Przyjęta przez Radę dnia 13 czerwca 2000 r. i zatwierdzona przez Radę Europejską dnia 19 i 20 czerwca 2000 r.

[18] COM (2004)38 wersja ostateczna.

[19] Wspólne działania na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia, nowy początek strategii lizbońskiej COM(2005) 24 wersja ostateczna.

[20] Flash Eurobarometer nr 160 w sprawie stosunku do przedsiębiorczości.

[21] Ocena strategiczna programów pomocy finansowej dla małych i średnich przedsiębiorstw (Strategic Evaluation of Financial Assistance Schemes to SMEs), Deloitte & Touche, raport końcowy, grudzień 2003 r.

[22] Decyzja 2256/2003/WE Parlamentu Europejskiego i Rady.

[23] Decyzja 1336/97/WE Parlamentu Europejskiego i Rady.

[24] Decyzja Rady 2001/48/WE; w 2005 r. zostanie on zastąpiony programem eContentplus.

[25] OECD (2003): ICT i wzrost gospodarczy.

[26] COM (2005) 24 z 2.2.2005.

[27] Decyzja nr 1230/2003/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 czerwca 2003 r., Dz.U. L 176 z 15.7.2003, str. 29.

[28] Komunikat Komisji „Udział energii odnawialnej w UE”, COM (2004) 366 wersja ostateczna z 26.5.2004.

[29] Komunikat w sprawie instrumentów pomocy zewnętrznej w ramach nowej perspektywy finansowej na lata 2007-2013, COM (2004) 626 końcowy; Wniosek dotyczący rozporządzenia Rady ustanawiającego Instrument Pomocy Przedakcesyjnej (IPA) COM (2004) 627 wersja ostateczna; wniosek dotyczący rozporządzenia ustanawiającego przepisy ogólne w sprawie Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa COM (2004) 628 wersja ostateczna; wniosek dotyczący rozporządzenia ustanawiającego instrument finansowania współpracy na rzecz rozwoju i współpracy gospodarczej COM (2004) 629 wersja ostateczna.

[30] łącznie z usługami innowacyjnymi w ramach CORDIS.

[31] Konkretnym przykładem jest tutaj projekt Galileo, w którym innowacyjne małe i średnie przedsiębiorstwa mogą rozwijać aplikacje/zastosowania oferowane przez system nawigacji satelitarnej Galileo dla celów transportu lub bezpieczeństwa.

[32] COM (2004) 474 wersja ostateczna.

[33] Artykuł 5 Traktatu WE i Protokołu w sprawie stosowania zasady pomocniczości i proporcjonalności dołączony do Traktatu Amsterdamskiego.

[34] Podstawą prawną programu CIP są art. 156, 157 ust. 3 i art. 175 ust. 1 Traktatu.

[35] COM (2004) 101 z 26.2.2004

[36] Dz.U. C […] z […], str. […].

[37] Dz.U. C […] z […], str. […].

[38] Dz.U. C […] z […], str. […].

[39] Dz.U. C […] z […], str. […].

[40] COM(2005) 24 z 2.2.2005 r.

[41] Dz.U. L 167 z 6.7.1996, str. 55.

[42] Dz.U. L 333 z 29.12.2000, str. 84. Decyzja ostatnio zmieniona decyzją 593/2004/WE (Dz.U. L 268 z 16.8.2004, str. 3).

[43] Dz.U. L 192 z 28.7.2000, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1682/2004 (Dz.U. L 308 z 5.10.2004, str. 1).

[44] Dz.U. L 336 z 23.12.2003, str. 1.

[45] Dz.U. L 14 z 18.1.2001, str. 32.

[46] Dz.U. L 183 z 11.7.1997, str. 12. Decyzja ostatnio zmieniona decyzją 1376/2002/WE (Dz.U. L 200 z 30.7.2002, str. 1)

[47] Dz.U. L 176 z 15.7.2003, str. 29.

[48] Dz.U. L

[49] Dz.U. C 172 z 18.6.1999, str.1.

[50] Dz.U. L 312 z 23.12.1995, str. 1.

[51] Dz.U. L 292 z 15.11.1996, str. 2.

[52] Dz.U. L 136 z 31.5.1999, str. 1.

[53] COM(2004) 38 wersja ostateczna z 28.1.2004.

[54] COM(2003) 567

[55] COM(2004) 356

[56] Dz.U. L 345 z 31.12.2003, str. 90.

[57] Dz.U. L 167 z 22.6.2001, str. 10.

[58] Dz.U. L 77 z 27.3.1996, str. 20.

[59] COM(2000) 769 wersja ostateczna z 29.11.2000.

[60] Dz.U. L 283 z 27.10.2001, str. 33.

[61] COM(2004) 366 wersja ostateczna z 26.5.2004.

[62] Dz.U. L 1 z 4.1.2003, str. 65.

[63] Dz.U. L 123 z 17.5.2003, str. 42.

[64] Dz.U. L 52 z 21.2.2004, str. 50.

[65] Dz.U. L 176 z 15.7.2003, str. 29.

[66] Dz.U. C 64 z 16.3.2005, str. 4.

[67] Dz.U. L 184 z 17.7.1999, str. 23.

[68] Dz.U. L

[69] Dz.U. L , , str. .

[70] Differentiated appropriations

[71] Expenditure that does not fall under Chapter xx 01 of the Title xx concerned.

[72] Beyond 2013.

[73] Expenditure within article xx 01 04 of Title xx. Note: part of this amount should finance the Executive agency, subject to a preliminary cost-benefit study.

[74] Beyond 2013.

[75] Expenditure within chapter xx 01 other than articles xx 01 04 or xx 01 05. Additional costs compared to current expenditure for the implementation of the Programme’s elements as existing today.

[76] Beyond 2013.

[77] The 19 posts shown are additional human resources as compared to 2006. After 2007, no further additional human resources are required.

[78] Enterprise Policy Scoreboard, SEC(2003) 1278, 4.11.2003.

[79] Preliminary Analysis of the Contributions of the EU Information Society Policies and Programmes to the Lisbon and Sustainable Development Strategies – ongoing study by DG INFSO C3, 2005.

[80] The indicators relevant to the policy development and coordination activities are, by necessity, rather “soft”. This is due to the fact that their direct impacts are difficult to measure because (a) they are often influential in nature, rather than direct actions, (b) they are therefore difficult be isolate from contextual factors, and it is thus difficult to establish direct causal relationships, (c) the impact on the final beneficiaries usually depends on subsequent implementation of recommendations by Member States.

[81] With regard to the Community Financial Instruments it should be the indicators shown are subject to external variables and influences, not least the state of the economy and political conditions at local, regional, national, and Community level.

[82] Liste des indicateurs d’étalonnage pour le plan d’action eEurope - 13493/00 - ECO 338 - n° doc préc. : 10486/00 ECO 216 CAB 7 SOC 266 EDUC 117. The eEurope indicators are subject to a process of periodical revision and update in the course of eEurope Action Plans and follow-up initiatives.

[83]

[84] It was originally due to end at the end of 2005. However, due to the decision to examine the possibility to establish a Competitiveness and Innovation framework Programme, a procedure to prolong the multiannual programme (MAP) for enterprise and entrepreneurship, and in particular for small and medium-sized enterprises to 31 December 2006 is currently underway.

[85] Final report available on request at ENTR-DEVELOP-ENTERPR-POLICY@cec.eu.int

[86] Between 1995 and 2001, investment in IT capital goods ran at 1.6 % of GDP less than the US; from Francesco Daveri, Why is there a productivity problem in the EU?, Centre for European Policy Studies.

[87] Final Evaluation on the Multiannual Programme for enterprise and entrepreneurship and in particular for SMEs, SEC (2004) 1460 of 15.11.2004, also available at http://europa.eu.int/comm/enterprise/enterprise_policy/mult_entr_programme/doc/sec_2004_1460_en.pdf

[88] Intermediate Evaluation of the eTEN (formerly TEN-Telecom) Programmes (Executive Summary) – European Commission, DG Information Society, December 2004.

[89] Cost of which is NOT covered by the reference amount.

[90] Cost of which is NOT covered by the reference amount.

[91] Cost of which is included within the reference amount.

[92] To be determined; as far as the Intelligent Energy – Europe Programme is concerned, the same proportion of expenses for the executive agency will be aimed for as under the Intelligent Energy – Europe (2003-2006) programme.

[93] Increase in staff only foreseen for the first year (2007), therefore costs remain stable throughout the period.

[94] Specify the type of committee and the group to which it belongs.

Top