EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32009R1071

Przedsiębiorstwa świadczące usługi w zakresie transportu drogowego towarów i przewozu osób: zasady prowadzenia działalności

Przedsiębiorstwa świadczące usługi w zakresie transportu drogowego towarów i przewozu osób: zasady prowadzenia działalności

 

STRESZCZENIE DOKUMENTÓW:

Rozporządzenie (WE) nr 1071/2009 ustanawiające wspólne zasady dotyczące warunków wykonywania zawodu przewoźnika drogowego

Rozporządzenie (UE) 2020/1055 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1071/2009 w celu dostosowania go do zmian w transporcie drogowym

JAKIE SĄ CELE ROZPORZĄDZENIA?

Rozporządzenie (WE) nr 1071/2009:

  • określa zasady dla przedsiębiorstw, które zamierzają podjąć i prowadzić działalność gospodarczą w dziedzinie transportu drogowego (czyli przewozu towarów drogą lądową), oraz firm zajmujących się transportem osób;
  • ma zastosowanie do wszystkich przedsiębiorstw z siedzibą w UE, które prowadzą (lub zamierzają prowadzić) działalność w zakresie odpłatnego przewozu towarów lub osób.

Rozporządzenie zmieniające (UE) 2020/1055 aktualizuje zasady dotyczące prowadzenia działalności przewoźnika drogowego w celu walki ze zjawiskiem wykorzystywania firm-skrzynek pocztowych* i zwalczania nieuczciwej konkurencji.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Przewoźnicy drogowi muszą:

  • posiadać rzeczywistą i stałą siedzibę w państwie UE;
  • cieszyć się dobrą reputacją;
  • posiadać odpowiednią zdolność finansową;
  • posiadać wymagane kompetencje zawodowe.

Zarządzający transportem

Każde przedsiębiorstwo prowadzące działalność przewoźnika drogowego musi wyznaczyć zarządzającego transportem, który odpowiada za zarządzanie operacjami transportowymi przedsiębiorstwa w sposób ciągły. Zarządzający musi posiadać miejsce zamieszkania na terenie UE i mieć rzeczywisty związek z przedsiębiorstwem, na przykład jako jego pracownik, zarządzający lub udziałowiec.

Jak zostać przewoźnikiem drogowym?

  • Aby zostać przewoźnikiem drogowym, przedsiębiorstwo musi posiadać siedzibę w państwie UE oraz lokal w tym państwie UE, w którym może ono prowadzić dokumentację (dokumenty księgowe, akta dotyczące pracowników oraz dokumenty zawierające dane na temat czasu prowadzenia pojazdu i odpoczynku itp.) wymaganą do prowadzenia działalności.
  • Dodatkowo musi ono dysponować co najmniej jednym pojazdem zarejestrowanym w tym państwie UE (gdy zezwolenie zostanie wydane), a także prowadzić działalność związaną z pojazdami przy użyciu odpowiedniego sprzętu technicznego i urządzeń technicznych, w bazie eksploatacyjnej, która znajduje się w tym państwie UE.
  • Ponadto:
    • ani przedsiębiorstwo, ani zarządzający nie mogą być skazani za naruszenie określonych przepisów krajowych i przepisów UE dotyczących transportu drogowego,
    • przedsiębiorstwo musi być w stanie wywiązywać się ze swoich zobowiązań finansowych,
    • zarządzający musi zdać obowiązkowy egzamin pisemny, który może zostać uzupełniony egzaminem ustnym.

Zezwolenie i nadzór

  • Każde państwo UE musi wyznaczyć co najmniej jeden właściwy organ odpowiedzialny za:
    • rozpatrywanie wniosków złożonych przez przedsiębiorstwa;
    • udzielanie zezwoleń na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego;
    • uznawanie osoby fizycznej za zdolną lub niezdolną do kierowania operacjami transportowymi przedsiębiorstwa w charakterze zarządzającego transportem;
    • przeprowadzanie wymaganych kontroli w celu sprawdzenia, czy przedsiębiorstwo spełnia odpowiednie wymogi.
  • Właściwe organy odpowiadają również za rozpatrywanie składanych przez przedsiębiorstwa wniosków o rejestrację w ciągu 3 miesięcy. Taki organ może ponadto uznać przedsiębiorstwo za niezdolne do prowadzenia działalności transportowej.

Uproszczenie i współpraca administracyjna

  • Każde państwo UE musi prowadzić krajowy rejestr elektroniczny przedsiębiorstw upoważnionych do prowadzenia działalności przewoźnika drogowego. Właściwe organy krajowe odpowiadają za nadzór nad danymi znajdującymi się w tym rejestrze.
  • Krajowe rejestry mają zostać połączone, aby umożliwić właściwym organom dowolnego państwa UE sprawdzanie informacji w krajowym rejestrze elektronicznym każdego państwa UE.

Rozporządzenie zmieniające (UE) 2020/1055

Wśród głównych zmian wprowadzonych do rozporządzenia (WE) nr 1071/2009 rozporządzeniem zmieniającym (UE) 2020/1055 można wymienić następujące kwestie.

  • Zastąpienie artykułu dotyczącego warunków związanych z wymogiem odnoszącym się do siedziby przedsiębiorcy transportowego (art. 5 rozporządzenia (WE) nr 1071/2009) w celu walki ze zjawiskiem wykorzystywania firm-skrzynek pocztowych. Tym samym ściślej powiązano ze sobą miejsce siedziby przewoźnika i prowadzoną przez niego działalność.
  • Rozszerzenie zakresu stosowania przepisów na samochody dostawcze wykorzystywane w transporcie międzynarodowym (lekkie pojazdy użytkowe o masie powyżej 2,5 tony).
  • Zobowiązanie Komisji Europejskiej do przyjęcia aktów wykonawczych określających wykaz kategorii, rodzajów i wagi poważnych naruszeń przepisów UE.
  • Wprowadzenie nowych procedur administracyjnych w przypadku, gdy zarządzający transportem lub przedsiębiorstwo dopuszczają się poważnych naruszeń przepisów UE.
  • Wprowadzenie nowych przepisów dotyczących dobrej reputacji przewoźnika: minimalny okres, po upływie którego zarządzający transportem mogą odzyskać utraconą dobrą reputację, wynosi jeden rok. Zarządzający transportem, którzy utracili dobrą reputację, muszą wykazać, że odbyli trwające pewien minimalny czas szkolenie lub zdali egzamin obejmujący dziedziny wymienione w załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 1071/2009.
  • Wprowadzenie zmian w załączniku IV do rozporządzenia (WE) nr 1071/2009 w celu doprecyzowania przepisów odnoszących się do najpoważniejszych naruszeń.
  • Zobowiązanie przedsiębiorstw prowadzących działalność przewoźnika do wykazania, na podstawie rocznych sprawozdań finansowych poświadczonych przez audytora lub odpowiednio upoważnioną osobę, że każdego roku dysponują one odpowiednim kapitałem i odpowiednimi rezerwami.

OD KIEDY ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

  • Rozporządzenie (WE) nr 1071/2009 ma zastosowanie od 4 grudnia 2011 r.
  • Rozporządzenie zmieniające (UE) 2020/1055 będzie miało zastosowanie od 21 lutego 2022 r.

KONTEKST

Więcej informacji:

KLUCZOWE POJĘCIA

Firmy-skrzynki pocztowe: przedsiębiorstwa, które zostały założone w celu wykorzystania luk prawnych. Same nie świadczą żadnych usług klientom, a służą tylko jako adres dla świadczenia usług przez ich właścicieli (COM(2013) 122 final).

GŁÓWNE DOKUMENTY

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1071/2009 z dnia 21 października 2009 r. ustanawiające wspólne zasady dotyczące warunków wykonywania zawodu przewoźnika drogowego i uchylające dyrektywę Rady 96/26/WE (Dz.U. L 300 z 14.11.2009, s. 51–71)

Kolejne zmiany rozporządzenia (WE) nr 1071/2009 zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/1055 z dnia 15 lipca 2020 r. zmieniające rozporządzenia (WE) nr 1071/2009, (WE) nr 1072/2009 i (UE) nr 1024/2012 w celu dostosowania ich do zmian w transporcie drogowym (Dz.U. L 249 z 31.7.2020, s. 17–32)

DOKUMENTY POWIĄZANE

Sprawozdanie Komisji dla Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wdrażania w okresie od dnia 4 grudnia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2012 r. niektórych przepisów rozporządzenia (WE) nr 1071/2009 ustanawiającego wspólne zasady dotyczące warunków wykonywania zawodu przewoźnika drogowego (pierwsze sprawozdanie Komisji w sprawie wdrażania przez państwa członkowskie niektórych przepisów w zakresie dostępu do zawodu przewoźnika drogowego) (COM(2014) 592 final z 25.9.2014).

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020

Góra