EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Wymiana informacji dotyczących rejestru karnego pomiędzy państwami członkowskimi UE

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Decyzja ramowa 2009/315/WSiSW w sprawie wymiany informacji pochodzących z rejestru karnego pomiędzy państwami członkowskimi UE oraz treści tych informacji

JAKIE SĄ CELE DECYZJI RAMOWEJ?

  • Ustanawia zdecentralizowany system informatyczny do celów wymiany informacji o wyrokach skazujących w oparciu o bazy danych rejestrów karnych w każdym państwie członkowskim Unii Europejskiej (UE) – europejskim systemie przekazywania informacji z rejestrów karnych (ECRIS).
  • Określa ogólne zasady dotyczące wymiany informacji dotyczących wyroków skazujących* pomiędzy państwami członkowskimi UE;
  • Określa obowiązki skazującego państwa członkowskiego i państwa członkowskiego, którego obywatelem jest osoba skazana, a także określa procedury, które należy stosować w przypadku udzielania odpowiedzi na wniosek o udostępnienie informacji o wyrokach skazujących.
  • Ma zastosowanie we wszystkich państwach członkowskich UE. Irlandia oraz Dania nie są związane zmianami wprowadzonymi w wyniku zmiany dyrektywy (UE) 2019/884. Dodatkowo nadal obowiązuje decyzja 2009/316/WSiSW w sprawie ustanowienia europejskiego systemu przekazywania informacji z rejestrów karnych ECRIS (patrz: streszczenie).
  • Zmiany wprowadzone poprzez zmianę dyrektywy (UE) 2019/884 mają na celu zapewnienie skutecznej wymiany informacji na temat wyroków skazujących obywateli państw trzecich (w tym również apatrydów oraz osób o nieustalonym obywatelstwie) wydanych w państwach członkowskich za pośrednictwem systemu ECRIS. Dyrektywa umożliwia zatem zwrócenie się do skazujących państw członkowskich z wnioskiem o informacje dotyczące takich osób na podstawie wyników z systemu ECRIS-TCN (patrz streszczenie).
  • Ma na celu uniemożliwienie przestępcom ucieczki przed swoja przeszłością poprzez przeniesienie się do innego państwa członkowskiego UE niż to, w którym zostali skazani. Osiąga to poprzez zapewnienie, że informacje na temat wszystkich wyroków przestępcy są zawsze dostępne, niezależnie od tego, w którym państwie członkowskim UE zostały wydane.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Cele

Cele decyzji ramowej obejmują:

  • zobowiązanie państwa członkowskiego skazującego obywatela innego państwa członkowskiego do przekazania państwu, którego obywatelem jest przestępca, informacji o wyroku skazującym;
  • określenie obowiązków w zakresie przechowywania otrzymanych informacji o wyrokach skazujących spoczywających na państwie członkowskim, którego obywatelem jest dana osoba, a także określenie procedur, których ten kraj musi przestrzegać, odpowiadając na wniosek o udzielenie informacji o swoich obywatelach;
  • ustanowienie zestawu zasad umożliwiających rozwój skomputeryzowanego systemu wymiany informacji o wyrokach skazujących.

Wyznaczenie organów

Państwa członkowskie UE zobowiązane są do wyznaczenia organu centralnego, mającego na celu wykonywanie zadań związanych z wymianą informacji.

Rejestracja wyroków skazujących oraz przechowywanie informacji

Państwo członkowskie wydające wyrok skazujący musi ustalić obywatelstwo lub obywatelstwa osoby skazanej, a w przypadku obywateli Unii Europejskiej także powiadomić państwa członkowskie, których jest obywatelem, o szczegółach skazania, które obejmują:

  • informacje o osobie, której dotyczy wyrok skazujący,
  • informacje dotyczące rodzaju i treści wyroku skazującego oraz
  • informacje dotyczące przestępstwa będącego podstawą wyroku skazującego.

Państwo członkowskie UE, którego obywatelem jest skazany, musi przechowywać otrzymane informacje, co umożliwi udzielenie odpowiedzi na wnioski o udzielenie informacji o wyrokach skazujących dotyczących obywateli tego kraju. Odpowiedź powinna:

  • zawierać informacje dotyczące wyroków skazujących wydanych na terytorium tego państwa członkowskiego lub w innych państwach; oraz
  • zostać udzielona w ciągu 10 dni roboczych bądź w ciągu 20 dni roboczych, jeżeli wniosek został złożony przez osobę, której dotyczą informacje w rejestrze karnym.

Wszystkie dane pochodzące z rejestrów karnych przechowywane są wyłącznie w bazach danych zarządzanych przez państwa członkowskie. Organ centralny jednego państwa członkowskiego nie będzie miał bezpośredniego dostępu do baz danych rejestrów karnych innych państw członkowskich.

Wymiana informacji

  • Informacje podlegają wymianie na użytek postępowania karnego lub w innych prawnie uzasadnionych celach, np. kontroli przed zatrudnieniem. Odpowiedzi na wnioski na użytek postępowania karnego są obowiązkowe, natomiast odpowiedzi w innych celach reguluje prawo krajowe.
  • Państwa członkowskie są zobowiązane do zapewnienia, by wyrokom skazującym towarzyszyły informacje dotyczące obywatelstwa lub obywatelstw osoby skazanej, o ile takie informacje są dostępne.
  • Jeżeli organ centralny danego państwa członkowskiego otrzyma wniosek o udzielenie informacji od innego właściwego organu krajowego, może zwrócić się o udzielenie informacji do innego państwa członkowskiego, w szczególności do państwa członkowskiego, którego obywatelem jest dana osoba.
  • Jeżeli organ centralny państwa członkowskiego otrzymuje wniosek od obywatela innego państwa członkowskiego dotyczący informacji z rejestru karnego tego obywatela, państwo to musi zwrócić się o przekazanie informacji do państwa, którego obywatelem jest wnioskujący i zawrzeć te informacje w wydanym zaświadczeniu.
  • W przypadku gdy obywatel państwa trzeciego zwraca się do organu centralnego państwa członkowskiego z wnioskiem o informacje z rejestru karnego na własny temat, organ ten musi złożyć wniosek wyłącznie do tych organów centralnych państw członkowskich, które przechowują informacje dotyczące danej osoby w celu uzyskania informacji i powiązanych danych z rejestrów karnych; wniosek musi zawierać takie informacje i powiązane dane w formie wyciągu, który zostanie przekazany zainteresowanej osobie.
  • System ECRIS umożliwia udostępnianie informacji znajdujących się w rejestrach karnych drogą elektroniczną; każde państwo członkowskie musi wprowadzić odpowiednie zmiany techniczne umożliwiające wykorzystywanie znormalizowanego formatu w celu przekazywania wszystkich wymaganych informacji drogą elektroniczną innym państwom członkowskim za pośrednictwem systemu ECRIS.
  • Agencja Unii Europejskiej ds. Zarządzania Operacyjnego Wielkoskalowymi Systemami Informatycznymi w Przestrzeni Wolności, Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości (patrz streszczanie) jest odpowiedzialna za utrzymywanie i dalsze rozwijanie oprogramowania wdrożeniowego systemu ECRIS.

Wdrożenie

W 2020 r. Komisja Europejska opublikowała sprawozdanie dotyczące wymiany informacji pochodzących z rejestru karnego między państwami członkowskimi za pośrednictwem systemu ECRIS.

OD KIEDY DECYZJA RAMOWA MA ZASTOSOWANIE?

  • Niniejsza decyzja ramowa ma zastosowanie od dnia 27 kwietnia 2009 r. Państwa członkowskie miały obowiązek wdrożenia jej przepisów do prawa krajowego do dnia 27 kwietnia 2012 r.
  • Zmiany wprowadzone w drodze zmiany dyrektywy (UE) 2019/884 mają zastosowanie w państwach członkowskich (z wyjątkiem Irlandii i Danii) od dnia 28 czerwca 2022 r.

KONTEKST

Więcej informacji:

KLUCZOWE POJĘCIA

Wyrok skazujący. Każda ostateczna decyzja sądu karnego przeciwko osobie fizycznej w odniesieniu do przestępstwa wprowadzana do rejestru karnego skazującego państwa członkowskiego.

GŁÓWNY DOKUMENT

Decyzja ramowa Rady 2009/315/WSiSW z dnia 26 lutego 2009 r. w sprawie organizacji wymiany informacji pochodzących z rejestru karnego pomiędzy państwami członkowskimi oraz treści tych informacji (Dz.U. L 93 z 7.4.2009, s. 23–32).

Kolejne zmiany do decyzji ramowej 2009/315/WSiSW zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

DOKUMENTY POWIĄZANE

Sprawozdanie Komisji dla Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczące wymiany informacji pochodzących z rejestrów karnych między państwami członkowskimi za pośrednictwem Europejskiego systemu przekazywania informacji z rejestrów karnych (ECRIS) (COM(2020) 778 final, 21.12.2020)

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/884 z dnia 17 kwietnia 2019 r. zmieniająca decyzję ramową Rady 2009/315/WSiSW w odniesieniu do wymiany informacji dotyczących obywateli państw trzecich oraz w odniesieniu do europejskiego systemu przekazywania informacji z rejestrów karnych (ECRIS) i zastępująca decyzję Rady 2009/316/WSiSW (Dz.U. L 151 z 7.6.2019, s. 143–150).

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/816 z dnia 17 kwietnia 2019 r. ustanawiające scentralizowany system służący do ustalania państw członkowskich posiadających informacje o wyrokach skazujących wydanych wobec obywateli państw trzecich i bezpaństwowców (ECRIS-TCN) na potrzeby uzupełnienia europejskiego systemu przekazywania informacji z rejestrów karnych oraz zmieniające rozporządzenie (UE) 2018/1726 (Dz.U. L 135 z 22.5.2019, s. 1–26)

Zobacz tekst skonsolidowany.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1726 z dnia 14 listopada 2018 r. w sprawie Agencji Unii Europejskiej ds. Zarządzania Operacyjnego Wielkoskalowymi Systemami Informatycznymi w Przestrzeni Wolności, Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości (eu-LISA), zmiany rozporządzenia (WE) nr 1987/2006 i decyzji Rady 2007/533/WSiSW oraz uchylenia rozporządzenia (UE) nr 1077/2011 (Dz.U. L 295 z 21.11.2018, s. 99–137).

Zobacz tekst skonsolidowany.

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2022

Top