EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Użytkowanie indywidualnego wyposażenia ochronnego

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Dyrektywa 89/656/EWG w sprawie minimalnych wymagań w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników korzystających z wyposażenia ochronnego

JAKIE SĄ CELE DYREKTYWY?

Dyrektywa określa minimalne wymagania odnośnie do oceny, wyboru i prawidłowego wykorzystywania indywidualnego wyposażenia ochronnego* w miejscu pracy. Priorytet przyznaje się środkom ochrony zbiorowej.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Obowiązki pracodawcy

Indywidualne wyposażenie ochronne musi spełniać stosowne przepisy UE dotyczące projektowania i produkcji takich środków w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa (zob. rozporządzenie (UE) 2016/425 — Zapewnienie użytkownikom bezpiecznych środków ochrony indywidualnej) oraz warunki określone w niniejszej dyrektywie. Pracodawca udostępnia odpowiednie indywidualne wyposażenie ochronne bezpłatnie oraz zapewnia jego prawidłowe działanie i nienaganny stan higieniczny.

Ocena indywidualnego wyposażenia ochronnego

Przed wyborem indywidualnego wyposażenia ochronnego pracodawca musi ocenić zakres, w jakim wyposażenie to spełnia warunki wymienione w niniejszej dyrektywie. Ocena taka obejmuje kontrolę takich zagrożeń, których nie można uniknąć za pomocą innego wyposażenia, a także określenie i ocenę właściwości, jakie musi posiadać indywidualne wyposażenie ochronne.

Zasady użytkowania

Państwa Członkowskie zapewnią ustanowienie ogólnych zasad użytkowania indywidualnego wyposażenia ochronnego i/lub zasad określających przypadki i sytuacje, gdy pracodawca musi zapewnić takie wyposażenie. Państwa Członkowskie muszą wcześniej skonsultować te zasady z organizacjami pracodawców i pracowników. Załączniki do niniejszej dyrektywy zawierają informacje niezbędne do ustanowienia tych zasad, takie jak:

  • wzór tabeli do określania zagrożeń (załącznik I),
  • niepełną listę indywidualnego wyposażenia ochronnego (załącznik II),
  • niepełną listę działalności, które mogą wymagać stosowania indywidualnego wyposażenia ochronnego (załącznik III).

Informowanie pracowników, konsultacje i współudział pracowników

Wszystkie podejmowane działania należy konsultować z pracownikami. Konsultacje z pracownikami ich udział w przeprowadzaniu zmian odbywają się w sprawach objętych niniejszą dyrektywą.

Zgodnie z wymogami dyrektywy 89/391/EWG dostosowania załączników natury technicznej muszą zostać przyjęte przez Komisję Europejską, wspomaganą przez komitet składający się z przedstawicieli Państw Członkowskich.

Sprawozdanie oceniające

Sprawozdanie oceniające z praktycznego wdrożenia dyrektywy opublikowano w 2017 r.

OD KIEDY DYREKTYWA MA ZASTOSOWANIE?

Dyrektywa ma zastosowanie od dnia 12 grudnia 1989 r., przy czym do porządku krajowego państw UE miała zostać włączona do dnia 31 grudnia 1992 r.

KONTEKST

Więcej informacji:

KLUCZOWE POJĘCIA

Indywidualne wyposażenie ochronne: sprzęt przeznaczony do używania lub noszenia przez pracownika w celu jego ochrony przed zagrożeniami, które mogą wpłynąć na jego bezpieczeństwo i higienę pracy. Definicja ta nie obejmuje szeregu elementów, takich jak wyposażenie używane przez pogotowie ratunkowe i służby udzielające pierwszej pomocy, wyposażenie używane w celu samoobrony lub odstraszania. Indywidualne wyposażenie ochronne powinno być używane w sytuacjach, gdy nie można wystarczająco ograniczyć istniejących zagrożeń za pomocą technicznych środków ochrony zbiorowej lub procedur organizacji pracy.

GŁÓWNY DOKUMENT

Dyrektywa Rady 89/656/EWG z dnia 30 listopada 1989 r. w sprawie minimalnych wymagań w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników korzystających z wyposażenia ochronnego (trzecia dyrektywa szczegółowa w rozumieniu art. 16 ust. 1 dyrektywy 89/391/EWG) (Dz.U. L 393 z 30.12.1989, s. 18-28)

Kolejne zmiany do dyrektywy 89/656/EWG zostały włączone do tekstu pierwotnego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

DOKUMENT POWIĄZANY

Dyrektywa Rady 89/391/EWG z dnia 12 czerwca 1989 r. w sprawie wprowadzenia środków w celu poprawy bezpieczeństwa i zdrowia pracowników w miejscu pracy (Dz.U. L 183 z 29.6.1989, s. 1–8)

Zobacz tekst skonsolidowany.

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018

Top