EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Zapewnienie stabilnych dostaw i wykorzystywania surowców

Niniejszy komunikat Komisji Europejskiej określa środki mające zabezpieczyć i poprawić dostęp Unii Europejskiej (UE) do surowców, co stanowi kluczowy czynnik konkurencyjności UE.

AKT

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów - Stawianie czoła wyzwaniom związanym z rynkami towarowymi i surowcami (COM(2011) 25 final z dnia 2 lutego 2011 r.)

STRESZCZENIE

Niniejszy komunikat Komisji Europejskiej określa środki mające zabezpieczyć i poprawić dostęp Unii Europejskiej (UE) do surowców, co stanowi kluczowy czynnik konkurencyjności UE.

JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEGO KOMUNIKATU?

Niniejszy komunikat wypełnia i wzmacnia trzy cele „Inicjatywy na rzecz surowców”, sporządzonej w 2008 r.:

  • zapewnienie stabilnych i rzetelnych dostaw z rynków międzynarodowych;
  • tworzenie stabilnych dostaw wewnątrz UE;
  • wspieranie recyklingu i efektywnego gospodarowania zasobami.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

  • Sposób na osiągnięcie celów strategii„Europa 2020” na rzecz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju sprzyjającego włączeniu społecznemu (w ramach inicjatyw „Unia innowacji” i „Europa efektywnie korzystająca z zasobów” wchodzącymi w skład strategii).
  • Europejskie partnerstwo innowacji (EIP) na rzecz surowców. Misją tego partnerstwa publiczno-prywatnego założonego w 2013 r. jest zapewnienie Komisji Europejskiej, krajom UE i organizacjom prywatnym doradztwa wysokiego szczebla w zakresie innowacyjnego podejścia do wyzwań związanych z surowcami. Partnerstwo dąży do zwiększenia do 2020 r. wkładu przemysłu w produkt krajowy brutto (PKB) Unii Europejskiej do około 20%.
  • Lista 14 kluczowych surowców* (których liczba w roku 2014 wzrosła do 20). Lista podlega przeglądowi co trzy lata.
  • Polityka w zakresie surowców ”. Oznacza to poruszanie kwestii surowców w dialogach pomiędzy UE a innymi krajami. Tematyka obejmuje przejrzystość łańcucha dostaw, identyfikowalność surowców (w celu zapewnienia ich odpowiedzialnego pozyskiwania) i otwartość finansową.

KONTEKST

Surowce odgrywają kluczową rolę w gospodarce UE. Wydajne wykorzystywanie i wydobywanie surowców w UE może sprawiać trudności z uwagi na czynniki zrównoważonego rozwoju i prawa ochrony środowiska. Natomiast problemy w zapewnianiu stabilnych dostaw spoza UE wynikają z innych powodów, takich jak bariery handlowe, niestabilność polityczna oraz wahania cen (które były bardzo dotkliwe w 2008 r.).

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Komisji Europejskiej dotyczącej polityki i strategii w zakresie surowców.

KLUCZOWE POJĘCIA

* „Kluczowe” surowce to surowce, które są ważne z punktu widzenia gospodarki (pod względem wartości dodanej do PKB). Mogą to być także surowce, których dostawy są zagrożone (z powodu różnych czynników, takich jak stabilność polityczna lub jakość regulacji, które razem tworzą wskaźnik światowego zarządzania).

Aktualna lista kluczowych surowców obejmuje antymon, beryl, chrom, fluoryt, fosforyty, gal, german, grafit, ind, kobalt, magnez, magnezyt, metal krzemowy, niob, oksoborany, pierwiastki ziem rzadkich (ciężkie i lekkie), platynowce, węgiel koksowy, wolfram.

AKTY POWIĄZANE

Sprawozdanie Komisji dla Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów w sprawie wdrażania inicjatywy na rzecz surowców (COM(2013) 442 final z dnia 24 czerwca 2013 r.)

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów w sprawie przeglądu wykazu surowców krytycznych dla UE i wdrażania inicjatywy na rzecz surowców (COM(2014) 297 final z dnia 26 maja 2014 r.)

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2015

Top