EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Gwarantowanie przestrzegania unijnych praw pracowników pracujących za granicą

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Dyrektywa 2014/54/UE w sprawie środków ułatwiających korzystanie z praw przyznanych pracownikom w kontekście swobodnego przepływu pracowników

JAKIE SĄ CELE DYREKTYWY?

Wśród wielu praw przysługujących obywatelom Unii Europejskiej (UE) jest możliwość mieszkania i pracowania w innym państwie członkowskim UE. Dyrektywa zapewnia istnienie krajowych środków prawnych, na wypadek gdyby pracownik lub jego rodzina uznali, że te prawa są naruszane.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Unijne zasady swobodnego przepływu osób i niedyskryminacji gwarantują osobom pracującym za granicą takie same prawa jak pracownikom krajowym. Ustanowiono je w rozporządzeniu (UE) nr 492/2011 (zob. streszczenie).

Prawa pracowników

  • Dostęp do zatrudnienia oraz przejrzyste warunki dotyczące wynagrodzenia, zwolnienia, a także bezpieczeństwa i higieny pracy.
  • Dostęp do przywilejów socjalnych i podatkowych.
  • Dostęp do szkoleń, zasobów mieszkaniowych, kształcenia i nauki zawodu.
  • Możliwość przynależności do związków zawodowych.
  • Dostęp do pomocy udzielanej przez urzędy pracy.

Ochrona tych praw

Dyrektywa nakłada na władze krajowe obowiązek zapewnienia dostępności procedur sądowych dla wszystkich pracowników z UE, którzy uważają, że są w jakiś sposób dyskryminowani. Ponadto organizacje, stowarzyszenia, związki zawodowe i instytucje pracodawców związane z implementacją niniejszej dyrektywy mogą reprezentować lub wspierać pracowników unijnych i ich rodziny we wszelkich podejmowanych działaniach prawnych.

Promowanie równego traktowania

Każde państwo członkowskie musi wyznaczyć przynajmniej jedną organizację lub organ, w celu zapewnienia, że pracowników i ich rodzin nie dotyka ze względu na ich narodowość żadna forma dyskryminacji lub nieuzasadnionych ograniczeń ich praw do pracy w pożądanym miejscu.

Organizacje takie muszą:

  • dostarczać niezależne poradnictwo prawne lub inną pomoc, przy czym pomoc taka musi być bezpłatna dla osób nieposiadających wystarczających środków, zgodnie z praktyką krajową;
  • pełnić rolę punktów kontaktowych dla podobnych organizacji krajowych w innych państwach członkowskich oraz współpracować z unijnymi podmiotami udzielającymi informacji i pomocy, takimi jak Twoja Europa i Solvit;
  • przeprowadzać lub zlecać niezależne sondaże i analizy na temat nieuzasadnionych ograniczeń lub dyskryminacji;
  • wydawać zalecenia dotyczące zwalczania dyskryminacji.

OD KIEDY DYREKTYWA MA ZASTOSOWANIE?

Dyrektywa ma zastosowanie od 20 maja 2014 r., przy czym do porządku prawnego państw członkowskich miała zostać włączona do 21 maja 2016 r.

KONTEKST

Więcej informacji:

GŁÓWNY DOKUMENT

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/54/UE z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie środków ułatwiających korzystanie z praw przyznanych pracownikom w kontekście swobodnego przepływu pracowników (Dz.U. L 128 z 30.4.2014, s. 8–14).

DOKUMENTY POWIĄZANE

Sprawozdanie Komisji dla Parlamentu Europejskiego, Rady i Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego na temat wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/54/UE z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie środków ułatwiających korzystanie z praw przyznanych pracownikom w kontekście swobodnego przepływu pracowników (COM(2018) 789 final z 4.12.2018).

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 492/2011 z dnia 5 kwietnia 2011 r. w sprawie swobodnego przepływu pracowników wewnątrz Unii (Dz.U. L 141 z 27.5.2011, s. 1–12).

Kolejne zmiany rozporządzenia (UE) nr 492/2011 zostały włączone do tekstu pierwotnego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021

Top