EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Zwalczanie radykalizacji prowadzącej do przemocy – rola sektora młodzieżowego

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Konkluzje – rola sektora młodzieżowego w zintegrowanym międzysektorowym podejściu do zapobiegania i zwalczania radykalizacji młodych ludzi prowadzącej do przemocy

JAKIE SĄ CELE NINIEJSZYCH KONKLUZJI?

Niniejsze konkluzje podkreślają znaczenie pracy z młodzieżą*, działań w obszarze kultury i wolontariatu oraz sportu w dotarciu do młodych ludzi, którzy czują się marginalizowani i mogą być podatni na radykalizację.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

  • Konkluzje mają na celu zapewnienie, by Unia Europejska była środowiskiem sprzyjającym włączeniu społecznemu dla wszystkich młodych ludzi stanowiących ogromny potencjał naszych społeczeństw i by takim środowiskiem pozostała.
  • Należy dostrzegać zagrożenia i niebezpieczeństwa, jakie radykalizacja stwarza dla młodych ludzi, zapobiegać im i podejmować w związku z nimi działania w ramach wczesnych, skutecznych i całościowych środków interwencyjnych, przy jednoczesnym poszanowaniu różnorodności kulturowej.
  • Wskazano, jak radykalizacja prowadząca do przemocy może pojawiać się wśród młodych ludzi doświadczających dyskryminacji, poniżenia, wykluczenia, niesprawiedliwości, braku perspektyw i uczucia frustracji. W konkluzjach podkreślono znaczenie rodziców, rodzeństwa, rówieśników i innych odpowiednich podmiotów we wspieraniu pozytywnego rozwojutożsamości młodego człowieka .
  • Akt przypomina także, jak sektor młodzieżowy we współpracy z sektorem edukacji i innymi odpowiednimi sektorami może odgrywać zasadniczą rolę w zintegrowanym międzysektorowym podejściu do zwalczania radykalizacji prowadzącej do przemocy, zwłaszcza w jej początkowych fazach, dzięki:
    • wspieraniu młodych ludzi w ich rozwoju i działaniach,
    • propagowaniu demokratycznych i pluralistycznych zasad, włączenia społecznego oraz aktywności obywatelskiej,
    • eliminowaniu czynników negatywnych, takich jak dyskryminacja i brak perspektyw, które wpływają na życie młodych ludzi.

W konkluzjach wzywa się kraje UE do podjęcia działań, takich jak:

  • prace nad zintegrowanym międzysektorowym podejściem na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym w celu dotarcia do wszystkich młodych ludzi zagrożonych radykalizacją poprzez promowanie współpracy między sektorem młodzieżowym, sektorem edukacji i innymi odpowiednimi sektorami,
  • badanie i promowanie roli, jaką praca z młodzieżą może odgrywać w koalicjach i sieciach na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym,
  • uznawanie i wzmacnianie roli sektora młodzieżowego we wspieraniu młodych ludzi (znajdowanie własnej drogi do dorosłości oraz własnego miejsca w społeczeństwie, docieranie do młodych ludzi zagrożonych radykalizacją prowadzącą do przemocy, zachęcanie do pracy w wolontariacie itd.).

W konkluzjach wzywa się kraje UE i Komisję Europejską do:

  • zacieśnienia współpracy w zakresie dzielenia się wiedzą i rozwiązaniami poprzez wspólną pracę w kontekście UE, w tym grupy ekspertów ds. aktywności obywatelskiej, zapobiegania marginalizacji i radykalizacji prowadzącej do przemocy, grupy ekspertów ds. digitalizacji i sieci upowszechniania wiedzy o radykalizacji postaw, oraz z odpowiednimi krajami spoza UE i Radą Europy w celu wymiany wiedzy i najlepszych rozwiązań w zakresie zapobiegania radykalizacji prowadzącej do przemocy, w tym wykorzystywanie mediów społecznościowych, alternatywnych narracji* i pracy z młodzieżą za pomocą technologii cyfrowych,
  • zwiększenia wymiany informacji i najlepszych rozwiązań oraz do opracowania głównych zasad tworzenia sieci na rzecz zintegrowanego międzysektorowego podejścia,
  • promowania rozwoju:
    • dialogu i skutecznych alternatywnych narracji wspierających rodziców, rodzeństwo, rówieśników oraz inne osoby będące w kontaktach z młodymi ludźmi zagrożonymi radykalizacją prowadzącą do przemocy,
    • modułów szkoleń i kształcenia osób pracujących z młodzieżą jako podstawy materiałów edukacyjnych, które miałyby być wykorzystywane na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym,
  • promowania i wspierania, służącego poprawie znajomości zakresu, źródła, czynników ochronnych, przyczyn oraz poznawczej i emocjonalnej dynamiki radykalizacji prowadzącej do przemocy:
    • partnerskich seminariów dla osób pracujących z młodzieżą, ekspertów, decydentów i badaczy,
    • upowszechniania wyników prac na temat radykalizacji prowadzącej do przemocy.

Wzywa się Komisję do:

  • zapewnienia optymalnego upowszechnienia wyników prac grupy ekspertów ds. aktywności obywatelskiej, zapobiegania marginalizacji i radykalizacji prowadzącej do przemocy. Dla osób pracujących z młodzieżą oraz organizacji i specjalistów zajmujących się pracą socjalną wyniki te będą stanowić, w kontekście zintegrowanej współpracy, użyteczne wskazówki do tego, jak dotrzeć do młodych ludzi zagrożonych radykalizacją prowadzącą do przemocy oraz jak z nimi pracować,
  • zastanowienia się, jak można wykorzystać programy takie, jak Erasmus+,„Kreatywna Europa” czy „Europa dla obywateli” do promowania włączenia społecznego młodych ludzi z różnych środowisk.

KONTEKST

Niedawne akty okrucieństwa, które wydarzyły się w kilku krajach UE, i rosnąca liczba zgłaszanych przypadków mowy nienawiści, propaganda i agresywna ksenofobia wskazują na potrzebę, by wszystkie sektory w społeczeństwie, w tym sektor młodzieżowy, przyczyniały się do zwalczania radykalizacji prowadzącej do przemocy i do zapewnienia stabilności społecznej oraz pozytywnego i bezpiecznego środowiska dorastania.

Więcej informacji:

* KLUCZOWE POJĘCIA

Praca z młodzieżą: praca z młodzieżą obejmuje szeroki zakres działań (np. społecznych, kulturowych, edukacyjnych, sportowych czy politycznych) przeprowadzanych przez młodych ludzi dla nich lub z ich udziałem za pomocą kształcenia pozaformalnego lub nieformalnego.
Alternatywne narracje: działania komunikacyjne bezpośrednio lub pośrednio kwestionujące narracje ekstremistyczne w internecie lub poza nim, w tym przez przedstawianie kontrargumentów, z większym uwzględnieniem okoliczności faktycznych.

GŁÓWNY DOKUMENT

Konkluzje Rady i przedstawicieli rządów państw członkowskich zebranych w Radzie w sprawie roli sektora młodzieżowego w zintegrowanym międzysektorowym podejściu do zapobiegania i zwalczania radykalizacji młodych ludzi prowadzącej do przemocy (Dz.U. C 213 z 14.6.2016, s. 1–5)

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2016

Top