EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32013R0150

Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 150/2013 z dnia 19 grudnia 2012 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 648/2012 w sprawie instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym, kontrahentów centralnych i repozytoriów transakcji w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych określających szczegóły dotyczące wniosku o rejestrację jako repozytorium transakcji Tekst mający znaczenie dla EOG

OJ L 52, 23.2.2013, p. 25–32 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
Special edition in Croatian: Chapter 06 Volume 014 P. 40 - 47

Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 27/10/2022

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2013/150/oj

23.2.2013   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

L 52/25


ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) NR 150/2013

z dnia 19 grudnia 2012 r.

uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 648/2012 w sprawie instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym, kontrahentów centralnych i repozytoriów transakcji w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych określających szczegóły dotyczące wniosku o rejestrację jako repozytorium transakcji

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając opinię Europejskiego Banku Centralnego (1),

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 648/2012 z dnia 4 lipca 2012 r. w sprawie instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym, kontrahentów centralnych i repozytoriów transakcji (2), w szczególności jego art. 56 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

Należy ustanowić przepisy określające informacje, które mają zostać przedłożone Europejskiemu Urzędowi Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (EUNGiPW) we wniosku o rejestrację jako repozytorium transakcji.

(2)

Wszystkie osoby składające wniosek o rejestrację jako repozytorium transakcji powinny dostarczyć informacje na temat struktury ich kontroli wewnętrznych i niezależności ich organów zarządzających, tak by umożliwić EUNGiPW ocenę, czy struktura ładu korporacyjnego repozytorium transakcji zapewnia jego niezależność oraz czy struktura ta i zasady podległości służbowej w obrębie repozytorium są odpowiednie.

(3)

EUNGiPW, który został ustanowiony rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1095/2010 z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Nadzoru (Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych) (3), zgodnie z tytułem VI rozporządzenia (UE) nr 648/2012 jest odpowiedzialny za rejestrację repozytoriów transakcji i nadzór nad nimi. Aby umożliwić EUNGiPW ocenę reputacji, doświadczenia i kwalifikacji kierownictwa wyższego szczebla przyszłego repozytorium transakcji, repozytorium transakcji składające wniosek o rejestrację powinno przedstawić odpowiednie informacje celem przeprowadzenia takiej oceny.

(4)

Repozytorium transakcji składające wniosek o rejestrację powinno przedstawić EUNGiPW informacje świadczące o posiadaniu środków finansowych koniecznych do bieżącego wykonywania jego funkcji, a także odpowiednich uzgodnień w zakresie zapewnienia ciągłości działania.

(5)

Jeżeli repozytorium transakcji działa za pośrednictwem oddziałów, które nie są odrębnymi osobami prawnymi, należy przedstawić odrębne informacje na temat tych oddziałów, tak by umożliwić EUNGiPW wyraźne określenie pozycji oddziałów w strukturze organizacyjnej repozytorium transakcji, przeprowadzenie oceny, czy kierownictwo wyższego szczebla oddziałów posiada odpowiednie kwalifikacje do wykonywania obowiązków oraz odpowiednią reputację, a także stwierdzenie, czy mechanizmy kontroli, funkcji przestrzegania przepisów i inne funkcje są solidne i wystarczające, by właściwie określić i ocenić rodzaje ryzyka związanego z działalnością oddziałów.

(6)

Istotne jest, by wnioskodawca przedstawił EUNGiPW informacje na temat usług dodatkowych lub innych linii biznesowych oferowanych przez repozytorium transakcji obok działalności podstawowej polegającej na sprawozdawczości na temat instrumentów pochodnych, w szczególności w odniesieniu do jego głównej działalności podstawowej polegającej na sprawozdawczości do celów regulacyjnych.

(7)

Aby EUNGiPW mógł ocenić ciągłość działania i właściwe funkcjonowanie systemów technicznych repozytorium transakcji składającego wniosek o rejestrację, dany wnioskodawca powinien przedstawić EUNGiPW opis odpowiednich systemów technicznych oraz sposobu zarządzania nimi. Wnioskodawca powinien również opisać wszelkie ustalenia dotyczące outsourcingu, które są istotne dla świadczonych przez niego usług.

(8)

Opłaty związane z usługami świadczonymi przez repozytoria transakcji stanowią ważną informację umożliwiającą uczestnikom rynku dokonanie świadomego wyboru, a zatem informacja na ich temat powinna znaleźć się we wniosku o rejestrację jako repozytorium transakcji.

(9)

Ponieważ uczestnicy rynku i organy regulacyjne opierają się na danych przechowywanych przez repozytoria transakcji, we wniosku o rejestrację jako repozytorium transakcji należy zapewnić wyraźne określenie rygorystycznych wymogów operacyjnych i dotyczących prowadzenia dokumentacji.

(10)

Włączenie do wniosku o rejestrację informacji na temat modeli zarządzania ryzykiem związanym z usługami świadczonymi przez repozytorium transakcji jest niezbędne, aby umożliwić uczestnikom rynku dokonanie świadomego wyboru.

(11)

W celu zapewnienia pełnego dostępu do repozytorium transakcji należy przyznać usługodawcom będącym osobami trzecimi niedyskryminacyjny dostęp do informacji przechowywanych przez repozytorium transakcji, pod warunkiem wyrażenia zgody przez podmiot dostarczający dane i stosownych kontrahentów. Repozytorium transakcji składające wniosek o rejestrację powinno zatem przedstawić EUNGiPW informacje na temat swojej polityki i swoich procedur dotyczących udostępniania danych.

(12)

Aby EUNGiPW mógł skutecznie wykonywać swoje obowiązki w zakresie udzielania zezwoleń, powinien otrzymać wszystkie niezbędne informacje od repozytoriów transakcji, powiązanych z nimi osób trzecich oraz osób trzecich, którym repozytoria transakcji zleciły na zasadzie outsourcingu wykonywanie funkcji lub działań operacyjnych. Takie informacje są konieczne, by ocenić wniosek o rejestrację oraz załączone do niego dokumenty lub uzupełnić tę ocenę.

(13)

Podstawę niniejszego rozporządzenia stanowi projekt regulacyjnych standardów technicznych przedłożony Komisji przez EUNGiPW.

(14)

Zgodnie z art. 10 rozporządzenia (UE) nr 1095/2010 EUNGiPW przeprowadził otwarte konsultacje społeczne na temat projektu regulacyjnych standardów technicznych, przeanalizował związane z nim potencjalne koszty i korzyści oraz zasięgnął opinii Grupy Interesariuszy z Sektora Giełd i Papierów Wartościowych powołanej zgodnie z art. 37 wspomnianego rozporządzenia,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

ROZDZIAŁ 1

REJESTRACJA

SEKCJA 1

Informacje gólne

Artykuł 1

Identyfikacja, status prawny i klasa instrumentów pochodnych

1.   Wniosek o rejestrację jako repozytorium transakcji zawiera nazwę wnioskodawcy oraz informację na temat działalności, którą zamierza on prowadzić i w związku z którą jest on zobowiązany do rejestracji jako repozytorium transakcji.

2.   Wniosek o rejestrację jako repozytorium transakcji zawiera w szczególności następujące informacje:

a)

nazwę handlową wnioskodawcy oraz adres jego siedziby prawnej w Unii;

b)

ważny w dniu złożenia wniosku wyciąg z odpowiedniego rejestru handlowego lub sądowego bądź też inny udokumentowany dowód poświadczający miejsce uzyskania zdolności prawnej i zakres działalności gospodarczej wnioskodawcy;

c)

informacje na temat klas instrumentów pochodnych, których dotyczy wniosek o rejestrację;

d)

dokumenty dotyczące uzyskania zdolności prawnej i, w stosownym przypadku, inne dokumenty statutowe, z których wynika, że wnioskodawca będzie prowadził usługi repozytorium transakcji;

e)

protokół posiedzenia, podczas którego zarząd zatwierdził wniosek;

f)

imię i nazwisko oraz dane kontaktowe osoby (osób) odpowiedzialnej(-ych) za funkcję przestrzegania przepisów lub innych pracowników zaangażowanych w ocenę przestrzegania przepisów;

g)

plan działalności, w tym wskazanie miejsca prowadzenia głównych obszarów działalności gospodarczej;

h)

nazwy jednostek zależnych i, w stosownym przypadku, strukturę grupy;

i)

informację na temat usług innych niż funkcja repozytorium transakcji, które wnioskodawca zamierza świadczyć;

j)

wszelkie informacje na temat toczących się postępowań sądowych, administracyjnych, arbitrażowych lub innych postępowań służących rozstrzygnięciu sporów niezależnie od ich rodzaju, których stroną jest wnioskodawca, w szczególności w odniesieniu do spraw podatkowych i dotyczących niewypłacalności oraz spraw mogących się wiązać z wysokimi kosztami finansowymi lub znaczącym uszczerbkiem reputacji, a także wszelkie informacje na temat zakończonych postępowań, które wciąż mogą się wiązać z istotnymi kosztami dla repozytorium transakcji.

3.   Na żądanie EUNGiPW podczas rozpatrywania wniosku o rejestrację wnioskodawcy przesyłają mu również dodatkowe informacje, w przypadku gdy takie informacje są konieczne do oceny zdolności wnioskodawców do spełniania wymogów określonych w art. 56–59 rozporządzenia (UE) nr 648/2012 oraz celem umożliwienia EUNGiPW właściwej interpretacji i analizy dokumentów, które mają zostać złożone lub zostały już złożone.

4.   Jeżeli wnioskodawca uważa, że nie dotyczy go jakikolwiek wymóg niniejszego rozporządzenia, w swoim wniosku wyraźnie wskazuje on ten wymóg, a także przedstawia wyjaśnienie, dlaczego ten wymóg go nie obowiązuje.

Artykuł 2

Polityki i procedury

W przypadku gdy należy przedstawić informacje dotyczące polityk lub procedur, wnioskodawca dopilnowuje, by informacje dotyczące polityk lub procedur zawierały wszystkie pozycje lub by pozycje te zostały dołączone do tych informacji:

a)

wskazanie osoby odpowiedzialnej za zatwierdzenie i utrzymanie polityk i procedur;

b)

opis sposobu zapewniania i monitorowania zgodności z politykami i procedurami oraz wskazanie osoby odpowiedzialnej za zgodność w tym zakresie;

c)

opis środków, które należy podjąć w przypadku naruszenia polityk i procedur;

d)

wskazanie procedury zgłaszania EUNGiPW każdego istotnego naruszenia polityk lub procedur, które może spowodować naruszenie wymogów pierwotnej rejestracji.

SEKCJA 2

Struktura własnościowa

Artykuł 3

Struktura własnościowa repozytorium transakcji

1.   Wniosek o rejestrację jako repozytorium transakcji zawiera:

a)

wykaz wszystkich osób lub jednostek, które bezpośrednio lub pośrednio posiadają co najmniej 5 % kapitału lub praw głosu w repozytorium transakcji składającym wniosek o rejestrację lub których udziały umożliwiają wywieranie znacznego wpływu na zarządzanie wnioskodawcą;

b)

wykaz przedsiębiorstw, w których osoba, o której mowa w lit. a), posiada co najmniej 5 % kapitału lub praw głosu bądź wywiera znaczny wpływ na zarządzanie tymi przedsiębiorstwami.

2.   Jeżeli wnioskodawca posiada jednostkę dominującą:

a)

podaje adres jej siedziby prawnej;

b)

podaje, czy jednostka dominująca posiada zezwolenie lub jest zarejestrowana i podlega nadzorowi, a jeżeli tak jest, wówczas podaje numer referencyjny i nazwę odpowiedzialnego organu nadzoru.

Artykuł 4

Schemat struktury własnościowej

1.   Wniosek o rejestrację jako repozytorium transakcji zawiera schemat przedstawiający powiązania własnościowe między jednostką dominującą, jednostkami zależnymi i wszelkimi innymi powiązanymi jednostkami lub oddziałami.

2.   Przedsiębiorstwa przedstawione na schemacie, o którym mowa w ust. 1, są określone za pomocą ich pełnej nazwy, statusu prawny oraz adresu siedziby prawnej.

SEKCJA 3

Struktura organizacyjna, ład korporacyjny oraz przestrzeganie przepisów

Artykuł 5

Schemat organizacyjny

1.   Wniosek o rejestrację jako repozytorium transakcji zawiera schemat organizacyjny przedstawiający strukturę organizacyjną wnioskodawcy, w tym wszelkich usług dodatkowych.

2.   Schemat ten obejmuje informacje o osobach sprawujących wszystkie ważne funkcje, w tym o członkach kierownictwa wyższego szczebla i osobach, które kierują działalnością każdego z oddziałów.

Artykuł 6

Ład korporacyjny

1.   Wniosek o rejestrację jako repozytorium transakcji zawiera informacje dotyczące wewnętrznych polityk wnioskodawcy w zakresie ładu korporacyjnego oraz procedur i zakresów kompetencji mających zastosowanie do kierownictwa wyższego szczebla, w tym zarządu, jego członków niewykonawczych oraz, w przypadku ich ustanowienia, do komisji zarządu.

2.   Informacje takie obejmują opis procedury wyboru, nominowania, oceny wyników i odwoływania członków kierownictwa wyższego szczebla i zarządu.

3.   Jeżeli wnioskodawca stosuje uznany kodeks ładu korporacyjnego, wskazuje on ten kodeks we wniosku o rejestrację jako repozytorium transakcji i przedstawia wyjaśnienia, w jakich sytuacjach stosuje odstępstwa od tego kodeksu.

Artykuł 7

Kontrole wewnętrzne

1.   Wniosek o rejestrację jako repozytorium transakcji zawiera przegląd kontroli wewnętrznych wnioskodawcy. Obejmuje to informacje na temat funkcji przestrzegania przepisów, funkcji przeglądu, oceny ryzyka, mechanizmów kontroli wewnętrznej i uzgodnień dotyczących funkcji audytu wewnętrznego.

2.   Przegląd obejmuje informacje dotyczące następujących kwestii:

a)

wprowadzone przez wnioskodawcę polityki i procedury kontroli wewnętrznej;

b)

monitorowanie i ocena adekwatności i skuteczności systemów wnioskodawcy;

c)

kontrola i zabezpieczenie wprowadzonych przez wnioskodawcę systemów przetwarzania informacji;

d)

jednostki wewnętrzne odpowiedzialne za ocenę ustaleń.

3.   Wniosek o rejestrację jako repozytorium transakcji zawiera następujące informacje w odniesieniu do funkcji audytu wewnętrznego wnioskodawcy:

a)

wyjaśnienie sposobu opracowywania i stosowania jego metodyki audytu wewnętrznego, uwzględniając charakter i złożoność jego działalności, a także ryzyko z nią związane;

b)

plan pracy na okres trzech lat od daty złożenia wniosku.

Artykuł 8

Przestrzeganie przepisów

Wniosek o rejestrację jako repozytorium transakcji zawiera następujące informacje w odniesieniu do polityk i procedur wnioskodawcy mających na celu zapewnienie przestrzegania przepisów rozporządzenia (UE) nr 648/2012:

a)

opis funkcji osób odpowiedzialnych za przestrzeganie przepisów i innych pracowników zaangażowanych w ocenę zgodności z przepisami, w tym opis sposobu zapewnienia niezależności funkcji przestrzegania przepisów od pozostałych obszarów działalności wnioskodawcy;

b)

opis wewnętrznych polityk i procedur służących zapewnieniu przestrzegania przez wnioskodawcę, w tym przez jego kadrę kierowniczą i pracowników, wszystkich przepisów rozporządzenia (UE) nr 648/2012, w tym opis funkcji członków zarządu i kierownictwa wyższego szczebla;

c)

najnowsze sprawozdanie wewnętrzne sporządzone przez osoby odpowiedzialne za przestrzeganie przepisów lub innych pracowników zaangażowanych w ocenę zgodności z przepisami, o ile takie sprawozdanie jest dostępne.

Artykuł 9

Kierownictwo wyższego szczebla i członkowie zarządu

1.   Wniosek o rejestrację jako repozytorium transakcji zawiera następujące informacje w odniesieniu do każdego z członków kierownictwa wyższego szczebla i każdego z członków zarządu:

a)

kopię curriculum vitae, aby umożliwić ocenę posiadania odpowiedniego doświadczenia i wiedzy do właściwego wykonywania ich obowiązków;

b)

szczegóły dotyczące ewentualnych wyroków karnych za przestępstwa związane ze świadczeniem usług finansowych lub dotyczących danych bądź też związanych z oszustwem lub sprzeniewierzeniem, w szczególności w postaci dokumentu urzędowego, o ile jest on dostępny w danym państwie członkowskim;

c)

złożone przez każdego członka kierownictwa wyższego szczebla i zarządu oświadczenie o nieposzlakowanej opinii w odniesieniu do świadczenia usług finansowych lub dotyczących danych, w którym podaje on, czy:

(i)

został skazany za jakiekolwiek przestępstwo związane ze świadczeniem usług finansowych lub dotyczących danych bądź też związane z popełnieniem oszustwa lub sprzeniewierzenia;

(ii)

wydano wobec niego niekorzystną decyzję w jakichkolwiek postępowaniach dyscyplinarnych prowadzonych przez organ regulacyjny lub organy lub agencje rządowe bądź też podlega on takim postępowaniom, które nie zostały jeszcze zakończone;

(iii)

wydano wobec niego niekorzystną decyzję sądową w postępowaniu cywilnym w związku ze świadczeniem usług finansowych lub dotyczących danych bądź też w związku z popełnieniem nieprawidłowości lub oszustwa podczas zarządzania przedsiębiorstwem;

(iv)

był członkiem zarządu lub kierownictwa wyższego szczebla przedsiębiorstwa, którego rejestracja lub zezwolenie zostały wycofane przez organ regulacyjny;

(v)

odmówiono mu prawa do prowadzenia działalności wymagającej rejestracji lub uzyskania zezwolenia organu regulacyjnego;

(vi)

był członkiem zarządu lub kierownictwa wyższego szczebla przedsiębiorstwa, które ogłosiło niewypłacalność lub zostało zlikwidowane w okresie, kiedy był on związany z przedsiębiorstwem lub w ciągu roku po tym, jak przestał być związany z przedsiębiorstwem;

(vii)

był członkiem zarządu lub kierownictwa wyższego szczebla przedsiębiorstwa, wobec którego organ regulacyjny wydał niekorzystną decyzję lub nałożył sankcję;

(viii)

jakikolwiek organ rządowy, regulacyjny lub organizacja zawodowa nałożyły na niego jakąkolwiek grzywnę, zastosowały wobec niego zawieszenie w funkcjach lub zwolnienie ze stanowiska bądź też nałożyły jakąkolwiek inną sankcję w związku z popełnieniem oszustwa lub sprzeniewierzenia lub w związku ze świadczeniem usług finansowych lub dotyczących danych;

(ix)

został zwolniony ze stanowiska dyrektora, ze stanowiska związanego z funkcją kierowniczą, zwolniony z pracy lub stanowiska w przedsiębiorstwie pod zarzutem naruszenia przepisów lub nadużycia;

d)

deklarację wszelkich potencjalnych konfliktów interesów, które mogą pojawić się podczas wykonywania obowiązków przez kierownictwo wyższego szczebla i członków zarządu, a także opis sposobu postępowania w przypadku zaistnienia takich konfliktów interesów.

2.   Wszelkie informacje, które EUNGiPW otrzymuje zgodnie z ust. 1, wykorzystywane są wyłącznie do celów rejestracji repozytorium transakcji składającego wniosek o rejestrację i stałego spełniania warunków rejestracji.

SEKCJA 4

Zatrudnianie pracowników i wynagrodzenia

Artykuł 10

Polityki i procedury dotyczące zatrudniania pracowników

Wniosek o rejestrację jako repozytorium transakcji zawiera informacje na temat następujących polityk i procedur:

a)

kopię dokumentu określającego politykę wnioskodawcy w zakresie wynagrodzeń w stosunku do kierownictwa wyższego szczebla, członków zarządu i pracowników, którym powierzono funkcje dotyczące ryzyka i kontroli;

b)

opis środków wprowadzonych przez wnioskodawcę w celu ograniczenia ryzyka nadmiernego polegania na poszczególnych pracownikach.

Artykuł 11

Kwalifikacje i adekwatność

Wniosek o rejestrację jako repozytorium transakcji zawiera następujące informacje dotyczące pracowników wnioskodawcy:

a)

ogólny wykaz zatrudnionych pracowników, w tym ich funkcje i kwalifikacje konieczne do pełnienia poszczególnych funkcji;

b)

szczegółowe informacje na temat pracowników z dziedziny technologii informatycznych zatrudnionych celem świadczenia usług przez repozytorium transakcji, w tym na temat funkcji i kwalifikacji każdej osoby;

c)

opis funkcji i kwalifikacji każdego pracownika odpowiedzialnego za audyt wewnętrzny, kontrole wewnętrzne, przestrzeganie przepisów, ocenę ryzyka oraz przegląd wewnętrzny;

d)

wskazanie pracowników przypisanych do konkretnych funkcji i tych pracowników, którzy pracują na mocy ustaleń dotyczących outsourcingu;

e)

szczegóły dotyczące programów szkoleń i rozwoju pracowników, istotnych dla działalności repozytorium transakcji, w tym wszelkich egzaminów lub innego rodzaju formalnych ocen pracowników wymaganych do prowadzenia działalności repozytorium transakcji.

SEKCJA 5

Zasoby finansowe przeznaczone na prowadzenie działalności repozytorium transakcji

Artykuł 12

Sprawozdania finansowe i plany biznesowe

1.   Wniosek o rejestrację jako repozytorium transakcji zawiera następujące informacje na temat sytuacji finansowej i działalności wnioskodawcy:

a)

pełne sprawozdanie finansowe przygotowane zgodnie z międzynarodowymi standardami przyjętymi zgodnie z art. 3 rozporządzenia (WE) nr 1606/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 19 lipca 2002 r. w sprawie stosowania międzynarodowych standardów rachunkowości (4);

b)

jeżeli sprawozdanie finansowe wnioskodawcy podlega badaniu ustawowemu w rozumieniu art. 2 ust. 1 dyrektywy 2006/43/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 maja 2006 r. w sprawie ustawowych badań rocznych sprawozdań finansowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych (5), sprawozdanie finansowe obejmuje sprawozdanie z badania dla rocznego i skonsolidowanego sprawozdania finansowego;

c)

jeżeli wnioskodawca podlega audytowi – nazwę lub imię i nazwisko oraz krajowy numer rejestracyjny audytora zewnętrznego;

d)

finansowy plan biznesowy obejmujący różne scenariusze biznesowe dotyczące usług repozytorium transakcji, w odniesieniu do co najmniej trzyletniego okresu referencyjnego.

2.   W przypadku gdy historyczne informacje finansowe, o których mowa w ust. 1, nie są dostępne, wniosek o rejestrację jako repozytorium transakcji zawiera następujące informacje na temat wnioskodawcy:

a)

sprawozdanie finansowe pro forma, z którego wynika istnienie odpowiednich środków oraz oczekiwana sytuacja pod względem prowadzonej działalności po upływie sześciu miesięcy od uzyskania rejestracji;

b)

śródroczny raport finansowy, w przypadku gdy w odniesieniu do wymaganego okresu nie jest jeszcze dostępne sprawozdanie finansowe;

c)

poświadczenie o sytuacji finansowej, takie jak bilans, rachunek zysków i strat, zmiany w kapitale własnym i rachunek przepływów pieniężnych, a także noty zawierające streszczenie stosowanych zasad rachunkowości oraz inne noty objaśniające.

3.   Wniosek o rejestrację jako repozytorium transakcji zawiera zbadane roczne sprawozdania finansowe wszystkich jednostek dominujących za trzy lata obrotowe poprzedzające datę wniosku.

4.   Wniosek o rejestrację jako repozytorium transakcji zawiera również następujące informacje finansowe na temat wnioskodawcy:

a)

wskazanie przyszłych planów dotyczących utworzenia jednostek zależnych oraz ich lokalizacji;

b)

opis działalności gospodarczej, którą wnioskodawca zamierza prowadzić, w tym określenie działalności wszelkich jednostek zależnych i oddziałów.

SEKCJA 6

Konflikty interesów

Artykuł 13

Zasady postępowania w odniesieniu do konfliktów interesów

Wniosek o rejestrację jako repozytorium transakcji zawiera następujące informacje na temat wprowadzonych przez wnioskodawcę polityk i procedur dotyczących postępowania w odniesieniu do konfliktów interesów:

a)

polityki i procedury dotyczące stwierdzania i ujawniania konfliktów interesów, a także postępowania w odniesieniu do konfliktów interesów, oraz opis procedury informowania odpowiednich osób o politykach i procedurach;

b)

wszelkie inne środki i kontrole ustanowione w celu zapewnienia spełniania wymogów, o których mowa w lit. a), dotyczących postępowania w odniesieniu do konfliktów interesów.

Artykuł 14

Poufność

1.   Wniosek o rejestrację jako repozytorium transakcji zawiera informacje na temat wewnętrznych polityk i mechanizmów zapobiegających wykorzystaniu informacji zgromadzonych w przyszłym repozytorium transakcji:

a)

do celów niezgodnych z prawem;

b)

do ujawniania informacji poufnych;

c)

do celów, które są niedozwolone w przypadku komercyjnego wykorzystania danych.

2.   Te ostatnie zawierają opis procedur wewnętrznych dotyczących zezwoleń dla pracowników na stosowanie haseł dostępu do danych, ze wskazaniem celu, w jakim pracownik korzysta z danych, zakresu przeglądanych danych i wszelkich ograniczeń dotyczących korzystania z danych.

3.   Wnioskodawcy dostarczają EUNGiPW informacje na temat procedur służących rejestracji każdego pracownika, który przeglądał dane, czasu dostępu, rodzaju przeglądanych danych oraz celu, w jakim przeglądano dane.

Artykuł 15

Wykaz konfliktów interesów i ich łagodzenie

1.   Wniosek o rejestrację jako repozytorium transakcji zawiera aktualny wykaz istniejących w momencie składania wniosku istotnych konfliktów interesów w odniesieniu do wszelkich dodatkowych lub innych powiązanych usług świadczonych przez wnioskodawcę i opis sposobu postępowania w odniesieniu do tych konfliktów interesów.

2.   Jeżeli wnioskodawca jest częścią grupy, wykaz zawiera wszelkie istotne konflikty interesów związane z innymi przedsiębiorstwami, które należą do grupy, oraz opis sposobu postępowania w odniesieniu do tych konfliktów interesów.

SEKCJA 7

Zasoby i procedury

Artykuł 16

Zasoby informatyczne i outsourcing informatyczny

Wniosek o rejestrację jako repozytorium transakcji zawiera opis następujących kwestii:

a)

systemów i urządzeń użytkownika opracowanych przez wnioskodawcę w celu świadczenia usług dla klientów, w tym kopię wszystkich instrukcji dla użytkownika i procedur wewnętrznych;

b)

polityk dotyczących inwestycji i modernizacji w odniesieniu do zasobów informatycznych wnioskodawcy;

c)

ustaleń dotyczących outsourcingu zawartych przez wnioskodawcę, wraz z metodami stosowanymi w celu monitorowania jakości usług w odniesieniu do funkcji zleconych na zasadzie outsourcingu i kopię umów dotyczących takich ustaleń.

Artykuł 17

Usługi dodatkowe

W przypadku gdy wnioskodawca, przedsiębiorstwo w ramach jego grupy albo przedsiębiorstwo, z którym wnioskodawca zawarł istotną umowę dotyczącą usług transakcyjnych lub rozliczania i rozrachunku transakcji, świadczy lub planuje świadczyć jakiekolwiek usługi dodatkowe, wniosek o rejestrację jako repozytorium transakcji zawiera opis:

a)

usług dodatkowych świadczonych przez wnioskodawcę lub grupę, w której skład wchodzi wnioskodawca, oraz opis wszelkich umów, które dane repozytorium transakcji może posiadać z przedsiębiorstwami świadczącymi usługi transakcyjne, rozliczania i rozrachunku transakcji lub inne powiązane usługi, a także kopie takich umów;

b)

procedur i polityk, które zapewnią operacyjny rozdział pomiędzy usługami repozytorium transakcji świadczonymi przez wnioskodawcę i innymi liniami biznesowymi, w tym w przypadku gdy oddzielna linia biznesowa jest prowadzona przez dane repozytorium transakcji, przedsiębiorstwo należące do jego spółki holdingowej lub inne przedsiębiorstwo, z którym dane repozytorium transakcji zawarło istotną umowę w kontekście łańcucha transakcyjnego lub rozliczania i rozrachunku transakcji bądź też linii biznesowej.

SEKCJA 8

Zasady dotyczące dostępu

Artykuł 18

Przejrzystość w zakresie zasad dotyczących dostępu

Wniosek o rejestrację jako repozytorium transakcji zawiera:

a)

opis polityk i procedur dotyczących dostępu, zgodnie z którymi użytkownicy mają dostęp do danych w repozytorium transakcji, w tym wszelkich procedur, zgodnie z którymi użytkownicy mogą w razie potrzeby zmienić lub zmodyfikować zarejestrowane kontrakty;

b)

kopię warunków określających prawa i obowiązki użytkowników;

c)

opis różnych kategorii dostępu, z których mogą skorzystać użytkownicy, jeżeli istnieje więcej niż jedna kategoria dostępu;

d)

opis polityk i procedur dotyczących dostępu, zgodnie z którymi inni usługodawcy mogą posiadać niedyskryminacyjny dostęp do informacji przechowywanych przez repozytorium transakcji pod warunkiem wyrażenia zgody przez stosownych kontrahentów.

Artykuł 19

Przejrzystość w zakresie ustaleń dotyczących przestrzegania przepisami i dokładności danych

Wniosek o rejestrację jako repozytorium transakcji zawiera informacje na temat procedur wprowadzonych przez wnioskodawcę w celu weryfikacji:

a)

spełniania przez kontrahenta dokonującego zgłoszenia lub jednostkę przedkładającą informacje wymogów dotyczących zgłoszenia;

b)

poprawności zgłoszonych informacji;

c)

możliwości uzgodnienia danych między repozytoriami transakcji, jeżeli kontrahenci dokonują zgłoszeń do różnych repozytoriów transakcji.

Artykuł 20

Przejrzystość w zakresie ustalania cen

Wniosek o rejestrację jako repozytorium transakcji zawiera opis następujących kwestii:

a)

wprowadzonej przez wnioskodawcę polityki ustalania cen, w tym wszelkich istniejących zniżek i rabatów oraz warunków korzystania z tych obniżek cen;

b)

stosowanej przez wnioskodawcę struktury opłat za świadczenie wszelkich dodatkowych usług, w tym szacowany koszt usług repozytorium transakcji i usług dodatkowych, wraz ze szczegółami dotyczącymi metod stosowanych do rozdzielenia kosztów, które wnioskodawca może ponosić, świadcząc usługi repozytorium transakcji i usługi dodatkowe;

c)

metod stosowanych przez wnioskodawcę w celu udostępnienia klientom, w szczególności podmiotom dokonującym zgłoszeń, i potencjalnym klientom informacji, w tym kopii struktury opłat, w której rozdzielono usługi repozytorium transakcji i usługi dodatkowe.

SEKCJA 9

Niezawodność działania

Artykuł 21

Ryzyko operacyjne

Wniosek o rejestrację jako repozytorium transakcji zawiera:

a)

szczegółowy opis dostępnych zasobów oraz procedur opracowanych w celu zidentyfikowania i ograniczenia ryzyka operacyjnego i innych rodzajów istotnego ryzyka, na które może być narażony wnioskodawca, w tym kopię odpowiednich instrukcji i procedur wewnętrznych;

b)

opis płynnych aktywów netto finansowanych z kapitału własnego służących do pokrycia potencjalnych ogólnych strat z tytułu prowadzenia działalności, tak by kontynuować świadczenie usług, a także ocenę, czy środki finansowe są wystarczające, by pokryć koszty operacyjne likwidacji lub reorganizacji krytycznych operacji i usług w ciągu co najmniej 6 miesięcy;

c)

plan zapewniania ciągłości działania wnioskodawcy oraz opis polityki aktualizacji tego planu. Plan zawiera w szczególności:

(i)

opis wszystkich procesów biznesowych, procedur eskalacji i powiązanych systemów, które są niezbędne do zapewnienia usług repozytorium transakcji składającego wniosek o rejestrację, w tym wszelkich odpowiednich usług zlecanych na zasadzie outsourcingu oraz strategii, polityki i celów repozytorium transakcji służących ciągłości tych procesów;

(ii)

porozumienia z innymi dostawcami infrastruktury rynku finansowego, w tym z innymi repozytoriami transakcji;

(iii)

ustalenia mające na celu zapewnienie minimalnego gwarantowanego poziomu świadczenia funkcji krytycznych oraz przewidywany czas przywrócenia pełnej operacyjności tych funkcji;

(iv)

maksymalny dopuszczalny czas przywrócenia procesów i systemów biznesowych, mając na uwadze termin zgłaszania informacji do repozytoriów transakcji, jak przewidziano w art. 9 rozporządzenia (UE) nr 648/2012, oraz ilość danych, które repozytorium transakcji musi przetwarzać w ciągu dnia;

(v)

procedury postępowania w przypadku rejestrowania incydentów i przeglądów;

(vi)

program testujący i wyniki wszystkich testów;

(vii)

liczbę dostępnych alternatywnych technicznych i operacyjnych stron internetowych, ich adresy, zasoby w porównaniu z główną stroną oraz obowiązujące procedury zapewniające ciągłość działania na wypadek konieczności wykorzystania alternatywnych stron internetowych;

(viii)

informacje o dostępie do zapasowej lokalizacji prowadzenia działalności, aby umożliwić pracownikom zapewnienie ciągłości działania, jeżeli główna lokalizacja nie jest dostępna;

d)

opis uzgodnień dotyczących zapewnienia działalności repozytorium transakcji składającego wniosek o rejestrację w przypadku zakłóceń i zaangażowania w te uzgodnienia użytkowników repozytorium transakcji i innych osób trzecich.

SEKCJA 10

Prowadzenie dokumentacji

Artykuł 22

Polityka prowadzenia dokumentacji

1.   Wniosek o rejestrację jako repozytorium transakcji zawiera informacje dotyczące otrzymywania danych i postępowania z nimi, w tym na temat wszelkich polityk i procedur wprowadzonych przez wnioskodawcę w celu zapewnienia:

a)

terminowego i wiernego rejestrowania zgłoszonych informacji;

b)

przechowywania danych zarówno w trybie online, jak i offline;

c)

właściwego kopiowania danych do celów ciągłości działania.

2.   Wniosek o rejestrację jako repozytorium transakcji zawiera opis systemów prowadzenia dokumentacji, polityk i procedur stosowanych w celu zapewnienia właściwego modyfikowania informacji oraz poprawnego obliczania pozycji zgodnie z odpowiednimi wymogami prawnymi lub regulacyjnymi

SEKCJA 11

Dostęp do danych

Artykuł 23

Mechanizmy zapewniające dostęp do danych

Wniosek o rejestrację jako repozytorium transakcji zawiera opis zasobów, metod i kanałów, za pomocą których wnioskodawca będzie udostępniał informacje zgodnie z art. 81 ust. 1, 3 i 5 rozporządzenia (UE) nr 648/2012 dotyczącym przejrzystości i dostępu do danych, a także następujące elementy:

a)

opis zasobów, metod i kanałów, które repozytorium transakcji będzie stosowało w celu publicznego udostępniania danych w nim zawartych zgodnie z art. 81 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 648/2012, a także informacje na temat częstotliwości aktualizacji oraz kopię odpowiednich instrukcji i polityk wewnętrznych;

b)

opis zasobów, metod i urządzeń, które repozytorium transakcji będzie stosowało w celu udostępniania właściwym organom informacji w nim zawartych zgodnie z art. 81 ust. 3 rozporządzenia (UE) nr 648/2012, a także informacje na temat częstotliwości aktualizacji oraz kontroli i weryfikacji, które dane repozytorium transakcji może wprowadzić w celu filtrowania dostępu do danych, oraz kopię odpowiednich instrukcji i procedur wewnętrznych;

c)

opis środków, metod i kanałów, które repozytorium transakcji będzie stosowało w celu udostępniania stronom kontraktów informacji w nim zawartych zgodnie z art. 80 ust. 5 rozporządzenia (UE) nr 648/2012, a także informacje na temat częstotliwości aktualizacji oraz kopię odpowiednich instrukcji i polityk wewnętrznych.

Artykuł 24

Poświadczanie prawdziwości i kompletności informacji podanych we wniosku

1.   Do wszystkich informacji przedłożonych EUNGiPW podczas procesu rejestracji załącza pismo podpisane przez członka zarządu repozytorium transakcji i kierownictwa wyższego szczebla, w którym zaświadcza się, że przedłożone informacje są według ich najlepszej wiedzy prawdziwe i kompletne w dniu ich przedłożenia.

2.   Do informacji w stosownych przypadkach załącza się również odpowiednią dokumentację prawną przedsiębiorstwa poświadczającą prawdziwość przedłożonych informacji.

Artykuł 25

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 19 grudnia 2012 r.

W imieniu Komisji

José Manuel BARROSO

Przewodniczący


(1)  Dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym.

(2)  Dz.U. L 201 z 27.7.2012, s. 1.

(3)  Dz.U. L 331 z 15.12.2010, s. 84.

(4)  Dz.U. L 243 z 11.9.2002, s. 1.

(5)  Dz.U. L 157 z 9.6.2006, s. 87.


Top