EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Zwalczanie korupcji w UE

Zwalczanie korupcji w UE

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Komunikat KOM(2011) 308 dotyczący zwalczania korupcji w UE

JAKIE SĄ CELE KOMUNIKATU?

  • Komunikat informuje, że sprawozdanie o zwalczaniu korupcji w UE będzie publikowane co 2 lata. Sprawozdanie to, sporządzane na podstawie danych z różnych źródeł, ma na celu identyfikację tendencji i słabych stron, które należy uwzględnić w celu lepszego zwalczania korupcji.
  • Wzywa kraje UE do wykorzystania istniejących instrumentów w zakresie zwalczania korupcji, takich jak Konwencja Narodów Zjednoczonych przeciwko korupcji oraz Cywilnoprawna konwencja o korupcji Rady Europy. Wzywa kraje UE do włączania prawodawstwa UE w zakresie korupcji do ich prawa krajowego.
  • Zawiera postanowienia o zacieśnieniu współpracy między UE a organizacjami międzynarodowymi, takimi jak Rada Europy, poprzez udział UE w Grupie Państw Przeciwko Korupcji (GRECO) Rady Europy.
  • Podkreśla znaczenie włączania działań antykorupcyjnych do wszystkich obszarów polityki UE, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Środki podejmowane wewnętrznie obejmują wzmocnienie współpracy sądowej i policyjnej oraz zmodernizowanie zasad konfiskaty mienia pochodzącego z przestępstwa. W ramach działań zewnętrznych Komisja będzie nadal monitorować polityki antykorupcyjne w aspirujących krajach UE, jak również uzależniać przyznawanie pomocy na rzecz rozwoju od podejmowanych działań antykorupcyjnych.

Sprawozdanie o zwalczaniu korupcji

  • Pierwsze sprawozdanie o zwalczaniu korupcji w UE, wydane w lutym 2014 r., ukazuje w 28 rozdziałach dotyczących poszczególnych krajów, że występują różnice pomiędzy krajami UE w charakterze i poziomie działalności korupcyjnej. Jeden z jego rozdziałów jest poświęcony wrażliwości zamówień publicznych* na korupcję, czyli problemowi, który wymaga szczególnej uwagi.
  • Każdy rozdział dotyczący danego kraju podkreśla tendencje i problemy związane z korupcją, opisuje dobre praktyki i zawiera konkretne zalecenia.
  • Sprawozdanie zawiera również wyniki dwóch badań, które oceniają doświadczenia związane z korupcją oraz postrzeganie korupcji przez obywateli i firmy w UE. Ogólnie 76 % obywateli UE uważa korupcję za powszechny problem w ich kraju.

KONTEKST

Korupcja występuje w całej UE i prowadzi do wielu innych problemów finansowych i społecznych. Pomimo ustanowienia instrumentów antykorupcyjnych kraje UE nie prowadziły spójnych działań w celu ich wdrożenia.

Więcej informacji:

KLUCZOWE POJĘCIA

Zamówienia publiczne: zakup towarów i usług przez organy władzy publicznej, takie jak rządy krajowe lub samorządy terytorialne. Każdego roku 20 % PKB UE jest przeznaczane na zamówienia publiczne.

GŁÓWNY DOKUMENT

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady i Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego – Zwalczanie korupcji w UE (KOM(2011) 308 wersja ostateczna z 6 czerwca 2011 r.)

DOKUMENTY POWIĄZANE

Sprawozdanie Komisji dla Rady w sprawie zasad uczestnictwa Unii Europejskiej w Grupie Państw Przeciwko Korupcji (GRECO) Rady Europy (COM(2011) 307 wersja ostateczna z 6 czerwca 2011 r.)

Decyzja Komisji z dnia 28 września 2011 r. ustanawiająca grupę ekspertów ds. korupcji (Dz.U. C 286 z 30.9.2011, s. 4–11)

Sprawozdanie Komisji dla Rady i Parlamentu Europejskiego: Sprawozdanie o zwalczaniu korupcji (COM(2014) 38 final z 3 lutego 2014 r.)

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019

Top