EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Transgraniczne łączenie się spółek kapitałowych

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated. See 'Niektóre aspekty prawa spółek dotyczące spółek kapitałowych' for an updated information about the subject.

Transgraniczne łączenie się spółek kapitałowych

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Dyrektywa 2005/56/WE – transgraniczne łączenie się spółek kapitałowych

STRESZCZENIE

JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEJ DYREKTYWY?

Niniejsza dyrektywa umożliwia transgraniczne łączenie się spółek kapitałowych* w UE.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Zakres dyrektywy obejmuje wszystkie spółki kapitałowe utworzone zgodnie z prawem kraju UE i mające siedzibę statutową lub główny zakład na terenie UE, pod warunkiem że przynajmniej dwie z nich podlegają prawu różnych krajów UE. Niektóre rodzaje spółek są wyłączone z zakresu dyrektywy, w tym m.in. spółki, których celem jest zbiorowe inwestowanie kapitału w zbywalne papiery wartościowe lub fundusze wzajemne.

Dyrektywa określa procedury transgranicznego łączenia się spółek, w tym:

  • wspólny plan połączenia transgranicznego, określający m.in. firmę i siedzibę statutową łączących się spółek, jak również firmę i siedzibę statutową proponowane dla spółki powstającej w wyniku połączenia transgranicznego, a także publikację planu,
  • sporządzenie sprawozdania przez organ zarządzający każdej z łączących się spółek, w którym wyjaśniono prawne i ekonomiczne aspekty połączenia transgranicznego oraz skutki proponowanego połączenia dla wspólników i pracowników,
  • sporządzenie opinii niezależnego biegłego dotyczącej skutków połączenia,
  • zatwierdzenie wspólnego planu połączenia przez zgromadzenie wspólników każdej z łączących się spółek.

Każdy kraj UE jest zobowiązany do wyznaczenia organu właściwego do wydawania zaświadczeń potwierdzających należyte dopełnienie formalności poprzedzających połączenie oraz do kontroli zgodności połączenia transgranicznego z prawem.

Prawo kraju UE, którego jurysdykcji podlega spółka powstająca w wyniku połączenia transgranicznego, określa datę, z którą połączenie transgraniczne staje się skuteczne. Rejestr* właściwy dla spółki powstającej w wyniku połączenia transgranicznego niezwłocznie powiadamia rejestry właściwe dla każdej z łączących się spółek, że połączenie transgraniczne stało się skuteczne.

Połączenie transgraniczne powoduje następujące skutki:

  • łączące się spółki przestają istnieć,
  • wszystkie aktywa i pasywa łączących się spółek przechodzą na spółkę powstającą w wyniku połączenia,
  • wspólnicy łączących się spółek stają się wspólnikami spółki powstającej w wyniku połączenia.

W odniesieniu do praw uczestnictwa pracowników stosuje się prawo krajowe, któremu podlega spółka powstająca w wyniku połączenia transgranicznego.

W drodze wyjątku od tej ogólnej zasady mogą mieć zastosowanie zasady i procedury zbliżone do zasad i procedur dotyczących uczestnictwa pracowników określonych w Statucie spółki europejskiej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków. Przykładowo ma to zastosowanie w sytuacji, gdy co najmniej w jednej ze spółek biorących udział w połączeniu średnia liczba pracowników przekracza 500 osób i w spółce tej istnieje system uczestnictwa pracowników.

OD KIEDY NINIEJSZA DYREKTYWA MA ZASTOSOWANIE?

Niniejsza dyrektywa weszła w życie 15 grudnia 2005 r. Kraje UE miały obowiązek wdrożenia jej przepisów do prawa krajowego do 15 grudnia 2007 r.

KONTEKST

Prawo spółek w UE

KLUCZOWE POJĘCIA

* Spółka kapitałowa to spółka, której wspólnicy nie ponoszą osobistej odpowiedzialności za długi i zobowiązania spółki.

* Rejestr oznacza organ krajowy, np. rejestr spółek, w którym każda ze spółek biorących udział w połączeniu ma obowiązek składać dokumenty.

AKT

Dyrektywa 2005/56/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 października 2005 r. w sprawie transgranicznego łączenia się spółek kapitałowych (Dz.U. L 310 z 25.11.2005, s. 1–9)

Kolejne zmiany do dyrektywy 2005/56/WE zostały włączone do tekstu podstawowego. Niniejszy tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentalną.

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2016

Top