EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Dwu- lub trzykołowy pojazd mechaniczny: procedura homologacji WE - EUR-Lex

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated. See 'Wymagania w zakresie homologacji typu i nadzór rynku motocykli/motorowerów i czterokołowców w Unii' for an updated information about the subject.

Dwu- lub trzykołowy pojazd mechaniczny: procedura homologacji WE

Unia Europejska harmonizuje ustawodawstwo państw członkowskich i wdraża procedurę homologacji wspólnotowej dwu- lub trzykołowych pojazdów mechanicznych.

AKTY

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 168/2013 z dnia 15 stycznia 2013 r. w sprawie homologacji i nadzoru rynku pojazdów dwu- lub trzykołowych oraz czterokołowców.

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2002/24/WE z dnia 18 marca 2002 r. w sprawie homologacji typu dwu- lub trzykołowych pojazdów mechanicznych i uchylająca dyrektywę Rady 92/61/EWG [Zob. akt(-y) zmieniający(-e)].

STRESZCZENIE

Niniejsza dyrektywa uchyla i zastępuje dyrektywę 92/61/EWG sprawie homologacji typu dwu- lub trzykołowych pojazdów mechanicznych, części i oddzielnych zespołów. Ma na celu m.in. wyjaśnienie i uzupełnienie niektórych postanowień poprzedniej dyrektywy.

Niedawno obok dyrektywy przyjęto rozporządzenie (UE) nr 168/2013 w sprawie homologacji i nadzoru rynku pojazdów dwu- lub trzykołowych oraz czterokołowców, wprowadzające nowe wymogi dotyczące bezpieczeństwa i ochrony środowiska w zakresie homologacji typu dla tych pojazdów.

Postanowienia dyrektywy 2002/24/WE

Pojazdy objęte niniejszą dyrektywą dzieli się na dwukołowe pojazdy mechaniczne, trzykołowe pojazdy mechaniczne i lekkie pojazdy czterokołowe.

Wnioski o homologację są składane przez konstruktora, producenta lub ich pełnomocnika do odpowiedniego organu państwa członkowskiego. Państwo członkowskie dokonuje homologacji pojazdu, oddzielnych zespołów lub części, jeśli spełniają one wymogi techniczne określone w dotyczących ich rozporządzeniach lub dyrektywach i są zgodne z danymi dostarczonymi przez konstruktora lub producenta (zawartymi w wyczerpujących listach przedstawionych w załączniku do dyrektywy).

Świadectwo zgodności jest wypełniane przez producenta lub jego przedstawiciela dla każdego pojazdu wyprodukowanego zgodnie z typem i dla każdego nieoryginalnego oddzielnego zespołu lub części wyprodukowanych zgodnie z homologacją typu.

Państwa członkowskie potwierdzają, że każdy typ pojazdu został poddany kontroli przewidzianej w odrębnych dyrektywach i na tej podstawie wydano mu świadectwo homologacji. Producenci mogą wystawiać świadectwo zgodności dla wszystkich pojazdów zgodnych z zatwierdzonym typem. Jeśli pojazd posiada świadectwo, można go wprowadzić do obrotu, sprzedać i zarejestrować w celu używania w całej Unii Europejskiej.

Każdy pojazd wyprodukowany zgodnie z homologacją typu musi posiadać oznakowanie składające się z:

  • numeru homologacji,
  • małej litery e, po której następuje numer lub oznaczenie państwa członkowskiego, które wydało homologację typu,
  • numeru identyfikacyjnego pojazdu.

Producent pojazdu lub producent oddzielnego zespołu lub części są odpowiedzialni za konstrukcję każdego pojazdu lub produkcję każdego oddzielnego zespołu lub części zgodnie z typem mającym homologację typu.

Jeśli państwo członkowskie stwierdza, że pojazdy, oddzielne zespoły lub części zgodne z typem mającym homologację zagrażają bezpieczeństwu transportu drogowego, może zabronić ich sprzedaży, wprowadzania do ruchu lub używania na jego terytorium na maksymalny okres sześciu miesięcy. Niezwłocznie informuje o tym Komisję i inne państwa członkowskie.

Jedynie pojazdy, oddzielne zespoły lub części zgodne z przepisami niniejszej dyrektywy mogą być wprowadzane na rynek, sprzedawane i używane w państwach członkowskich.

Przepisy rozporządzenia (UE) nr 168/2013

Rozporządzenie ma na celu zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa funkcjonalnego pojazdów, bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska poprzez zharmonizowanie wymagań technicznych i norm środowiskowych mających zastosowanie do pojazdów, układów, komponentów i oddzielnych zespołów technicznych w odniesieniu do homologacji typu.

Zgodnie z rozporządzeniem nowe motocykle o pojemności silnika ponad 125 cm3 muszą być wyposażone w przeciwblokujący układ hamulcowy, zaś motocykle o pojemności silnika do 125 cm3 muszą być wyposażone w przeciwblokujący układ hamulcowy lub kombinowany układ hamulcowy (wyboru dokonuje producent).

Ponadto rozporządzenie nakłada z dniem 1 stycznia 2016 r. wymóg wyposażenia wszystkich nowych modeli pojazdów kategorii L (pojazdów lekkich) w system automatycznego włączania się oświetlenia w celu zwiększenia ich widoczności. Określa również wymogi dotyczące stopniowego montowania w pojazdach pokładowych układów diagnostycznych, umożliwiających wykrywanie nieprawidłowości i kontrolowanie emisji zanieczyszczeń.

W zakresie norm środowiskowych Komisja przedstawi Parlamentowi Europejskiemu i Radzie do dnia 31 grudnia 2016 r. sprawozdanie na temat terminów wprowadzenia w życie poziomu Euro 5 i dopuszczalnych wartości emisji Euro 5, o których mowa w załączniku IV do rozporządzenia. Doprecyzowane zostają rola i zakres obowiązków władz państw członkowskich odpowiedzialnych za nadzór rynku, zwiększone zostają wymogi dotyczące kompetencji, obowiązków i funkcjonowania służb technicznych przeprowadzających badania w odniesieniu do homologacji typu pojazdu.

Rozporządzenie określa również, że producenci mają obowiązek zapewnienia nieograniczonego dostępu do informacji dotyczących naprawy i konserwacji pojazdów niezależnym przedsiębiorstwom poprzez umieszczanie ich na stronach internetowych.

Odniesienia

Akt

Wejście w życie

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy

Dyrektywa 2002/24/WE

9.5.2002

9.5.2003

Dz.U. L 124 z 9.5.2002

Akt(-y) zmieniający(-e)

Wejście w życie

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy

Rozporządzenie (WE) nr 1137/2008

11.12.2008

-

Dz.U. L 311 z 21.11.2008

Rozporządzenie (UE) nr 168/2013

22.03.2013

-

Dz.U. L 60 z 2.3.2013

Kolejne zmiany i poprawki do dyrektywy nr 2002/24/WE zostały włączone do tekstu podstawowego. Niniejszy tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentalną.

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2013

Top