Dzīvnieku aizsardzība nonāvēšanas laikā

KOPSAVILKUMS:

Regula (EK) Nr. 1099/2009 par dzīvnieku aizsardzību nonāvēšanas laikā

KOPSAVILKUMS

KĀDS IR ŠĪS REGULAS MĒRĶIS?

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Dzīvniekiem jāaiztaupa jebkuras sāpes, stress vai ciešanas, no kurām nonāvēšanas laikā iespējams izvairīties. Uzņēmumiem, piemēram, kautuvēm jānodrošina, lai:

Iekārtām, ko izmanto nonāvēšanai, jāatbilst šīm prasībām visa gada garumā.

Savaldīšanas un apdullināšanas metodes

Regula paredz sīki izstrādātus noteikumus par dzīvnieku savaldīšanu un apdullināšanu, tostarp uzņēmēju apmācību un iekārtu atbilstošu uzturēšanu. Tajā ir izklāstīta dažādu metožu pielietošana dažādiem dzīvniekiem. Jo īpaši apdullinātiem dzīvniekiem jāpaliek bez samaņas līdz pat nāves iestāšanās brīdim, izņemot gadījumus, kad tos pakļauj īpašām kaušanas metodēm, ko nosaka reliģiski rituāli, ar nosacījumu, ka tas notiek kautuvē.

Kvalifikācijas sertifikāts

Nonāvēšanu un saistītas darbības veic tikai tādas personas, kurām ir atbilstīga kvalifikācija uzdevuma veikšanai, neradot dzīvniekiem sāpes, stresu vai ciešanas, no kā var izvairīties. Dažu darbību veikšanai ir nepieciešami atsevišķi kvalifikācijas sertifikāti, piemēram:

No ārpussavienības valstīm importētai gaļai pievienotajam veselības sertifikātam jāapliecina, ka ir ievērotas līdzvērtīgas prasības.

Kautuves

Regulā ir izklāstīti sīki izstrādāti noteikumi kautuvju izbūvei, iekārtām un darbībai. Kautuvju uzņēmējiem pastāvīgi jāveic procedūru pārraudzība, kā arī jāieceļ dzīvnieku labturības inspektors, kas palīdz nodrošināt atbilstību. Aizliegts izmantot šādus savaldīšanas paņēmienus:

Ir pieļaujami daži izņēmumi, kad dzīvniekus drīkst apgriezt kājām gaisā, piemēram, mājputnu gadījumā vai nokaujot saskaņā ar reliģiskiem rituāliem.

Piespiedu nokaušana* un ārkārtas nonāvēšana

Pirms piespiedu nokaušanas darbības sākšanas jābūt izstrādātam rīcības plānam, lai nodrošinātu atbilstību šajā regulā minētajiem noteikumiem. Turklāt katru gadu ir jāiesniedz ziņojums par piespiedu nokaušanas darbībām. Šajā ziņojumā konkrēti jāiekļauj:

Ja dzīvnieki cieš lielas sāpes vai sajūt lielas ciešanas, attiecīgo dzīvnieku īpašnieks veic visu iespējamo, lai nonāvētu dzīvniekus pēc iespējas ātri.

Noteikumu neievērošana un sankcijas

ES valstis nodrošina noteikumu īstenošanu un to, ka kompetentās iestādes ir pilnvarotas:

Sankcijām jābūt iedarbīgām, samērīgām un atturošām.

KOPŠ KURA LAIKA REGULA IR PIEMĒROJAMA?

Tā ir piemērojama kopš 2013. gada 1. janvāra.

KONTEKSTS

Ar Līguma par Eiropas Savienības darbību 13. pantu ieviesa noteikumu, ka dzīvnieki ir atzīstami par jutīgām būtnēm*.

Plašāka informācija ir pieejama Eiropas Komisijas tīmekļa vietnē “Kaušana un apdullināšana”.

GALVENIE TERMINI

* Piespiedu nokaušana: dzīvnieku nonāvēšanas process sabiedrības veselības, dzīvnieku veselības, dzīvnieku labturības vai vides aizsardzības nolūkos, ko veic kompetento iestāžu uzraudzībā.

* Jutīga būtne: radība, kas spēj sajust fiziskas un psiholoģiskas sāpes un ciešanas.

AKTS

Padomes Regula (EK) Nr. 1099/2009 (2009. gada 24. septembris) par dzīvnieku aizsardzību nonāvēšanas laikā (OV L 303, 18.11.2009., 1.–30. lpp.)

SAISTĪTIE AKTI

Komisijas ziņojums Eiropas Parlamentam un Padomei par liellopu savaldīšanas iekārtām, kurās dzīvnieki tiek apgriezti kājām gaisā vai nostādīti citā nedabiskā stāvoklī (COM(2016) 48 final, 8.2.2016.)

Pēdējo reizi atjaunots: 23.05.2016