Skolas — ES programma prasmju un mācību uzlabošanai 21. gadsimtā

 

KOPSAVILKUMS:

Paziņojums (COM(2008) 425 galīgā redakcija). Uzlabot prasmes 21. gadsimtam. Programma Eiropas sadarbībai skolu jomā

KĀDS IR ŠĪ PAZIŅOJUMA MĒRĶIS?

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Pamatojoties uz atbildēm, ko Eiropas Komisija saņēma 2007. gada sabiedriskajā apspriešanā, ES valstu ekspertu veikto darbu un pasaules mēroga pētījumu, šajā paziņojumā ir ierosināta programma, kā stiprināt sadarbību skolu jomā. Tas izvirza svarīgākos uzdevumus, kas jāveic trīs jomās, un ierosina, kurās jomās nepieciešama attīstība:

Cilvēkiem jāiegūst “jaunas iemaņas jaunām darba vietām”, uzlabojot iemaņas kopumā. Tiem jāorganizē savs mācīšanās process:

Skolu vide, kur rosina būt inovatīviem un radošiem, stiprina prasmju apguvi, piemēram, uzņēmējdarbības un valodu prasmju apguvi. Komisijas programma koncentrējas uz to, lai:

Neviena skolu sistēma nepiedāvā pilnīgi vienādas izglītības iespējas visiem skolēniem, taču starp skolām nevajadzētu būt kvalitātes atšķirībām. Politikas veidotājiem jāsamazina atšķirības un jāiesaista vairāk skolēnu, mērķtiecīgi piesaistot skolēnus, kam ir mazākas iemaņas. Komisijas programma koncentrējas uz to, lai:

Skolotāja darba kvalitāte ir vissvarīgākais faktors, kas skolā ietekmē skolēna sekmes. Darbiniekiem ir vajadzīgas iemaņas, lai ikvienam skolēnam nodrošinātu pienācīgas iespējas iegūt nepieciešamās prasmes. Skolotājiem visā darba mūžā vajadzīgi pienācīgi stimuli, lai izvērtētu mācību vajadzības un iegūtu jaunas zināšanas, iemaņas un prasmes, tostarp valodu prasmes. Komisijas programma koncentrējas uz to, lai:

KONTEKSTS

Plašāka informācija:

PAMATDOKUMENTS

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu Komitejai. Uzlabot prasmes 21. gadsimtam. Programma Eiropas sadarbībai skolu jomā (COM(2008) 425 galīgā redakcija, 3.7.2008.)

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Padomes secinājumi par pamatiemaņu līmeņa uzlabošanu saistībā ar Eiropas sadarbību attiecībā uz skolām 21. gadsimtā (OV C 323, 30.11.2010., 11.–14. lpp.)

Padomes un Padomē sanākušo dalībvalstu valdību pārstāvju secinājumi (2008. gada 21. novembris) sagatavot jauniešus 21. gadsimtam — Programma Eiropas sadarbībai skolu jomā (OV C 319, 13.12.2008., 20.–22. lpp.)

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai. Izglītības pārvērtēšana — ieguldījums prasmēs labāku sociālekonomisko rezultātu sasniegšanai (COM(2012) 669 final, 20.11.2012.)

Pēdējo reizi atjaunots: 08.11.2016