Pamattiesību hartas īstenošana praksē

 

KOPSAVILKUMS:

Komisijas paziņojums – Stratēģija, lai stiprinātu Pamattiesību hartas piemērošanu (2020. gads)

Komisijas paziņojums – Stratēģija Pamattiesību hartas efektīvai īstenošanai (2010. gads)

KĀDS IR ŠĪS STRATĒĢIJAS MĒRĶIS?

Eiropas Komisijas 2020. gada stratēģijas mērķis ir nodrošināt Eiropas Savienības (ES) Pamattiesību hartas vispārēju piemērošanu.

Tajā ir aicināts atjaunot apņemšanos nodrošināt, ka ES iestādes un dalībvalstis piemēro Hartu pilnībā. Tās pamatā ir 2010. gada stratēģija.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Komisijas 2020. gada stratēģija ir vērsta uz četrām prioritātēm.

Nodrošināt, lai dalībvalstis efektīvi piemēro Hartu

Harta attiecas uz dalībvalstīm, ja tās īsteno ES tiesību aktus. Komisija cieši sadarbosies ar dalībvalstīm un sniegs tām atbalstu ES tiesību aktu efektīvā piemērošanā un Hartas noteikumu pilnīgā ievērošanā. Dalībvalstīm ir jāizvirza Hartas kontaktpunkts, lai sekmētu koordināciju un informācijas apmaiņu. Sākot no 2021. gada, Komisija katru gadu sagatavo ziņojumu, kurā detalizēti aplūkota Hartas piemērošana dalībvalstīs noteiktās jomās, ko reglamentē ES tiesību akti.

Nodrošināt pilnvērtīgas iespējas pilsoniskās sabiedrības organizācijām, tiesību aizstāvjiem un tieslietu speciālistiem

Pilsoniskās sabiedrības organizācijas un tiesību aizstāvji ir ārkārtīgi nozīmīgi veselīgai demokrātijai un pamattiesību vispārējai ievērošanai cilvēku ikdienas dzīvē. Tās arvien biežāk saskaras ar šķēršļiem.

Komisija cieši uzraudzīs un rīkosies pret tiem valsts līmeņa pasākumiem, kas ietekmē pilsoniskās sabiedrības darbības un ir pretrunā ES tiesību aktiem. Dažās dalībvalstīs joprojām nav darboties spējīgu valsts cilvēktiesību iestāžu, kas ir būtiska saikne starp valdību un pilsonisko sabiedrību. Dalībvalstis ir aicinātas izveidot šādas iestādes un nodrošināt, ka to rīcībā ir pilnīgi neatkarīgam darbam nepieciešamie līdzekļi. Komisija arī veicinās apmācības par Hartu tiesnešiem, citiem tieslietu speciālistiem un tiesību aizstāvjiem.

Veicināt Hartas kā kompasa izmantošanu ES iestādēs

ES iestādēm visās darbībās ir jāievēro Harta. Komisija uzlabos savu iekšējo kapacitāti Hartas ievērošanas jautājumos, cita starpā izmantojot e-mācības, atjauninātus norādījumus darbiniekiem un apmācību plānus. Komisija ir gatava atbalstīt Eiropas Parlamentu un Padomi, lai nodrošinātu, ka tās savā darbā efektīvi piemēro Hartu.

Palielināt cilvēku informētību par viņu tiesībām, kas paredzētas Hartā

2019. gadā veikta Eirobarometra aptauja parādīja, ka tikai 42 % respondentu bija dzirdējuši par Hartu un ne vairāk kā 12 % tiešām zināja, kas tas ir par dokumentu. Tomēr 60 % respondentu vēlējās uzzināt vairāk par savām tiesībām un par to, kur vērsties Hartas pārkāpumu gadījumā.

Komisija cenšas novērst informētības trūkumu:

Tā aicina dalībvalstis izstrādāt iniciatīvas, lai veicinātu informētību un sniegtu iespējas attiecīgajām vietējā līmeņa struktūrām un dalībniekiem.

Turpmākā rīcība

Komisija:

KONTEKSTS

PAMATDOKUMENTI

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai. Stratēģija, lai stiprinātu Pamattiesību hartas piemērošanu ES (COM(2020) 711 final, 2.12.2020.).

Komisijas paziņojums. Stratēģija Pamattiesību hartas efektīvai īstenošanai Eiropas Savienībā (COM(2010) 573 final, 19.10.2010.).

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Eiropas Savienības Pamattiesību harta (OV C 202, 7.6.2016., 389.–405. lpp.).

Padomes Regula (EK) Nr. 168/2007 (2007. gada 15. februāris), ar ko izveido Eiropas Savienības Pamattiesību aģentūru (OV L 53, 22.2.2007., 1.–14. lpp.).

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai. ES stratēģija par bērna tiesībām (COM(2021) 142 final, 24.3.2021.).

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai. Eiropas Demokrātijas rīcības plāns (COM(2020) 790 final, 3.12.2020.).

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai. 2020. gada ziņojums par tiesiskumu. Tiesiskuma situācija Eiropas Savienībā (COM(2020) 580 final, 30.9.2020.).

Komisijas dienestu darba dokuments. Darbības pamatnostādnes par pamattiesību ņemšanu vērā Komisijas ietekmes novērtējumos (SEC(2011) 567 final, 6.5.2011.).

Pēdējo reizi atjaunots: 09.12.2021