Eiropas Savienības lēmumi

 

KOPSAVILKUMS:

Līguma par Eiropas Savienības darbību (LESD) 288. pants – lēmumi

LESD 297. pants – leģislatīvie un neleģislatīvie akti

KĀDS IR ŠO PANTU MĒRĶIS?

Līguma par Eiropas Savienības darbību (LESD) 288. pantā ir izklāstīti dažādi tiesību aktu veidi, ko Eiropas Savienība (ES) var pieņemt, tostarp lēmumi.

LESD 297. pantā ir izklāstīti noteikumi par dažādu ES iestāžu pieņemtu tiesību aktu parakstīšanu, publicēšanu un stāšanos spēkā.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Lai īstenotu ES kompetenci, ES iestādes var pieņemt dažāda veida tiesību aktus. Lēmums ir tiesību akts, kas uzliek saistības kopumā. Lēmums, kurā norādīti konkrēti adresāti, ir saistošs tikai šiem adresātiem.

Lēmums pieder pie ES sekundārajiem tiesību aktiem. To pieņem ES iestādes saskaņā ar līgumiem.

Tiesību akts, kas uzliek saistības kopumā

Saskaņā ar LESD 288. pantu lēmums uzliek saistības kopumā. Lēmums var būt leģislatīvs vai arī neleģislatīvs tiesību akts.

Lēmumi ir leģislatīvi tiesību akti, ja tos pieņem:

Lēmumi ir neleģislatīvi tiesību akti, ja tie nav pieņemti saskaņā ar likumdošanas procedūru. Tos var pieņemt, piemēram, Eiropadome, Padome vai Eiropas Komisija.

Neleģislatīvi lēmumi var būt arī deleģētie un īstenošanas akti.

Lēmumi, kuriem ir konkrēts adresāts

Lēmumam var būt viens vai vairāki adresāti (viena vai vairākas ES dalībvalstis, viens vai vairāki uzņēmumi vai privātpersonas). Piemēram, ja Komisija nolemj uzlikt uzņēmumam naudas sodu par dominējošā stāvokļa tirgū ļaunprātīgu izmantošanu, tās lēmuma adresāts ir attiecīgais uzņēmums.

Par neleģislatīvu lēmumu, kurā ir norādīts tā adresāts, ir jāpaziņo attiecīgajai pusei, un tas stājas spēkā paziņošanas brīdī. Par šādu lēmumu var paziņot, nosūtot ierakstītu vēstuli ar saņemšanas apstiprinājumu.

Lēmumiem, kuri ir adresēti vienai vai vairākām konkrētām privātpersonām vai uzņēmumiem, ir tieša iedarbība, un tāpēc adresāti var vērsties valsts tiesās.

Lēmumiem, kuri ir adresēti konkrētai dalībvalstij vai visām dalībvalstīm, arī var būt tieša iedarbība. Tas ir atkarīgs no to būtības, pamatojuma un formulējuma. Formulējumam jābūt pietiekami skaidram, bezierunu un precīzam. Eiropas Savienības Tiesa atzīst tikai “vertikālu” tiešu iedarbību uz lēmumiem, kas adresēti vienai vai vairākām dalībvalstīm. Tas nozīmē, ka privātpersonas uz šo lēmumu var atsaukties tiesā vienīgi pret dalībvalsti, kurai lēmums ir adresēts, un nevis pret citu privātpersonu.

Lēmumi, kuriem nav adresāta

Kopš Lisabonas līguma stāšanās spēkā lēmumos vairs nav obligāti jānorāda, kam tie ir adresēti. Jo īpaši LESD 288. pantā ir paskaidrots, ka lēmumā var norādīt, kam tas ir adresēts, savukārt Eiropas Kopienas dibināšanas līguma 249. pantā, kas ir iepriekš minētā panta priekšgājējs, ir minēts vienīgi lēmums, kurā ir norādīts, kam tas ir adresēts.

Neleģislatīvi lēmumi ir kļuvuši par galvenajiem tiesību aktiem jo īpaši kopējās ārpolitikas un drošības politikas (KĀDP) jomā.

Šajā nolūkā, kā arī saskaņā ar Līgumu par Eiropas Savienību Eiropadome un Padome pieņem neleģislatīvus lēmumus (šī līguma 31. panta 1. punkts).

Lēmumu publicēšana un stāšanās spēkā

LESD 297. pantā ir paredzēts, ka leģislatīvos lēmumus publicē Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī. Tie stājas spēkā tajos norādītajā datumā vai arī, ja šāds datums nav norādīts, 20. dienā pēc to publicēšanas. Tas pats noteikums attiecas uz neleģislatīviem lēmumiem, kuros nav norādīts tā adresāts.

Lēmumu, kurā ir norādīts tā adresāts, var arī publicēt Oficiālajā Vēstnesī. Tomēr šāda publicēšana neatbrīvo no paziņošanas pienākuma, jo tas ir vienīgais veids, kā nodrošināt to, ka tiesību akts rada tiesiskas sekas.

KONTEKSTS

Plašāka informācija:

PAMATDOKUMENTI

Līguma par Eiropas Savienības darbību konsolidētā versija, sestā daļa – Noteikumi par iestādēm un finanšu noteikumi – I sadaļa – Noteikumi par iestādēm – 2. nodaļa – Savienības tiesību akti, pieņemšanas procedūras un citi noteikumi – 1. iedaļa – Savienības tiesību akti – 288. pants (bijušais EKL 249. pants) (OV C 202, 7.6.2016., 171.–172. lpp.)

Līguma par Eiropas Savienības darbību konsolidētā versija, sestā daļa – Noteikumi par iestādēm un finanšu noteikumi – I sadaļa – Noteikumi par iestādēm – 2. nodaļa – Savienības tiesību akti, pieņemšanas procedūras un citi noteikumi – 2. iedaļa – Aktu pieņemšanas procedūras un citi noteikumi – 297. pants (bijušais EKL 254. pants) (OV C 202, 7.6.2016., 176. lpp.)

Pēdējo reizi atjaunots: 26.07.2021