PTO: vienošanās par pakalpojumu tirdzniecību

 

KOPSAVILKUMS:

Lēmums 94/800/EK par daudzpusējo sarunu Urugvajas kārtā (no 1986.gada līdz 1994. gadam) panākto nolīgumu slēgšanu

Daudzpusējo tirdzniecības sarunu Urugvajas kārta (no 1986.gada  līdz 1994. gadam) — Līgums par Pasaules tirdzniecības organizācijas izveidošanu

KĀDS IR ŠĪ LĒMUMA UN LĪGUMA MĒRĶIS?

Ar šo lēmumu Eiropas Kopienas (šobrīd — Eiropas Savienības (ES)) vārdā apstiprina līgumu, ar kuru izveidoja Pasaules Tirdzniecības organizāciju (PTO), tostarp Vispārējo vienošanos par pakalpojumu tirdzniecību.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Vispārējā vienošanās par pakalpojumu tirdzniecību (GATS) ir pirmais daudzpusējā līmenī apstiprinātais noteikumu kopums, kas reglamentē starptautisko pakalpojumu tirdzniecību. To veido trīs elementi:

VISPĀRĒJIE NOTEIKUMI

GATS piemēro visiem pakalpojumiem visās nozarēs, izņemot valsts iestāžu sniegtos pakalpojumus. Vienošanās attiecas arī uz visiem pasākumiem, kurus pakalpojumiem piemēro visos pārvaldības līmeņos (centrālā, reģionālā, vietējā utt.). Vienošanās tekstā ir definētas četras pakalpojuma sniegšanas metodes:

Vienošanās pamatā ir princips, kas paredz vislielākās labvēlības režīmu, saskaņā ar kuru katra dalībvalsts pret citas dalībvalsts uzņēmumiem izturas tikpat labvēlīgi kā pret saviem vai jebkuras citas dalībvalsts uzņēmumiem. Taču pastāv arī izņēmumi, kas attiecas uz noteiktiem pakalpojumiem, kas uzskaitīti vislielākās labvēlības režīma atbrīvojumu sarakstā. Katras valsts valdība var noteikt ierobežojumus ārvalstu uzņēmumu piekļuvei tās tirgum.

Turklāt dalībvalstis, kuras noslēdz brīvās tirdzniecības nolīgumu vai izveido muitas savienību, var liberalizēt savstarpējo pakalpojumu tirdzniecību bez pienākuma attiecināt šādu nolīgumu uz citām GATS dalībvalstīm. Taču šādam divpusējam vai reģionālam nolīgumam ir jāaptver pietiekami daudz nozaru un jābūt vērstam uz diskriminācijas mazināšanu vai novēršanu.

Lai nodrošinātu maksimālu pārredzamību, vienošanās ietver prasību valstu valdībām publicēt visus attiecīgos tiesību aktus un noteikumus. Šiem pasākumiem jābūt administrētiem saprātīgā, objektīvā un taisnīgā veidā.

Starp valstu valdībām noslēgtajiem divpusējiem nolīgumiem par kvalifikāciju atzīšanu ir jābūt pieejamiem arī citām dalībvalstīm, kuras vēlas tiem pievienoties. Turklāt katra dalībvalsts nodrošina, lai monopoli un ekskluzīvi pakalpojumu sniedzēji ļaunprātīgi neizmantotu savu monopolstāvokli. Tāpat dalībvalstis konsultējas par veidiem, kā izskaust tādu uzņēmējdarbības praksi, kas var ierobežot konkurenci.

Starptautiskajiem naudas pārvedumiem un maksājumiem par tekošajiem darījumiem saistībā ar īpašām saistībām, kas izriet no GATS, nekādus ierobežojumus nepiemēro, izņemot maksājuma bilances grūtību gadījumos un citos konkrētos apstākļos.

Īpašās saistības

Noteikumi par piekļuvi tirgum un valsts režīma piemērošanu nav vispārīgas prasības, bet gan īpašas saistības, kas uzskaitītas GATS pielikumā pievienotajos grafikos un ir neatņemama vienošanās sastāvdaļa. Grafikos ir uzskaitīti pakalpojumi un pakalpojumu darbības, kurām tiek garantēta piekļuve tirgum, un ir izklāstīti nosacījumi, kas reglamentē šādu piekļuvi. Pēc konsolidēšanas šīs saistības var mainīt vai atcelt tikai pēc tam, kad ar attiecīgo valsti ir apspriesti kompensācijas pasākumi.

Tādējādi katrai dalībvalstij ir pienākums nodrošināt tik labvēlīgu izturēšanos pret jebkuras citas dalībvalsts pakalpojumiem un pakalpojumu sniedzējiem, kā paredzēts attiecīgā grafika noteikumos.

Vienošanās pamatā ir arī valsts režīma piemērošanas princips. Nozarēs, kas uzskaitītas katras dalībvalsts grafikā un uz kurām attiecas tā nosacījumi, katra dalībvalsts pret citas dalībvalsts pakalpojumiem un to sniedzējiem izturas tikpat labvēlīgi kā pret saviem pakalpojumiem.

Pakāpeniska liberalizācija

Lai panāktu augstāku pakalpojumu tirdzniecības liberalizācijas līmeni, GATS ir paredzēts organizēt sarunas ne vēlāk kā piecu gadu laikā. Šādas liberalizācijas mērķis ir uzlabot grafikos minēto saistību izpildi un samazināt valstu valdību veikto pasākumu negatīvās sekas.

Nozaru jautājumi

GATS ir pievienoti vairāki pielikumi, kas attiecas uz dažādām pakalpojumu nozarēm. Šie pielikumi tika izstrādāti, lai ņemtu vērā attiecīgo nozaru īpatnības.

LĪGUMA ĪSTENOŠANA

Institucionālie noteikumi

Šie noteikumi jo īpaši attiecas uz konsultācijām un strīdu noregulēšanu, kā arī uz Pakalpojumu tirdzniecības padomes izveidošanu.

Sarunu turpināšana

Urugvajas sarunu kārtas noslēgumā valstu valdības vienojās turpināt sarunas šādās četrās jomās:

Turpmākas sarunas tiks organizētas arī par subsīdijām, publisko iepirkumu un aizsardzības pasākumiem.

KOPŠ KURA LAIKA ŠIS LĒMUMS UN ŠIS NOLĪGUMS IR PIEMĒROJAMI?

Lēmums ir piemērojams kopš 1994. gada 22. decembra.

Līgums ir piemērojams kopš 1995. gada 1. janvāra.

KONTEKSTS

Plašāka informācija:

PAMATDOKUMENTI

Padomes Lēmums 94/800/EK (1994. gada 22. decembris) par daudzpusējo sarunu Urugvajas kārtā (no 1986. gada līdz 1994. gadam) panākto nolīgumu slēgšanu Eiropas Kopienas vārdā jautājumos, kas ir tās kompetencē (OV L 336, 23.12.1994., 1.–2. lpp.)

Daudzpusējo sarunu Urugvajas kārta (no 1986. gada līdz 1994. gadam). Marakešas līgums par Pasaules Tirdzniecības Organizācijas izveidošanu (OV L 336, 23.12.1994., 3.–10. lpp.)

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Padomes Lēmums 1999/61/EK (1998. gada 14. decembris) par slēdzienu, kas Eiropas Kopienas vārdā un attiecībā uz tās kompetencē esošajiem jautājumiem izdarīts pēc Pasaules Tirdzniecības organizācijas sarunām par finanšu pakalpojumiem (OV L 20, 27.1.1999., 38.–39. lpp.)

Padomes Lēmums 97/838/EK (1997. gada 28. novembris) par secinājumiem Eiropas Kopienas vārdā, kas attiecas uz tās kompetencē esošiem jautājumiem, no PTO sarunu rezultātiem par telekomunikāciju pamatpakalpojumiem (OV L 347, 18.12.1997., 45.–58. lpp.)

Pēdējo reizi atjaunots: 23.11.2017