PTO: nolīgums par preču tirdzniecību

 

KOPSAVILKUMS:

Padomes Lēmums 94/800/EK par daudzpusējo sarunu Urugvajas kārtā (no 1986. gada līdz 1994. gadam) panākto nolīgumu slēgšanu ES vārdā — ar preču tirdzniecību saistītie aspekti

Daudzpusējo sarunu Urugvajas kārta (no 1986. gada līdz 1994. gadam). Līgums par Pasaules Tirdzniecības organizācijas (PTO) izveidošanu

KĀDS IR ŠĪ LĒMUMA UN ŠĪ LĪGUMA MĒRĶIS?

Ar šo lēmumu Eiropas Kopienas (šobrīd — Eiropas Savienības (ES)) vārdā apstiprina līgumu, ar kuru izveidoja Pasaules Tirdzniecības organizāciju (PTO).

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Daudzpusējais nolīgums par preču tirdzniecību ietver 1994. gada GATT (Vispārējo vienošanos par tarifiem un tirdzniecību) un 13 nozaru nolīgumus. Tie aptver 4 jomas:

PIEKĻUVE TIRGUM

Vispārējā vienošanās par tarifiem un tirdzniecību (1994. gadaGATT)

Marakešas protokols

Ar Marakešas protokolu, kas pievienots 1994. gada GATT, 1994. gada GATT tekstā iekļauj koncesiju un saistību grafikus attiecībā uz precēm, kuras tika apspriestas Urugvajas sarunu kārtas laikā, un nosaka to autentiskumu un īstenošanas kārtību.

Rūpniecības preces

Lauksaimniecības produkti

Tekstilizstrādājumi un apģērbs

Investīciju pasākumi, kas saistīti ar tirdzniecību (TRIM)

NOTEIKUMI, KAS REGLAMENTĒ AR TARIFIEM NESAISTĪTUS PASĀKUMUS

Tehniskie šķēršļi tirdzniecībā

Sanitārie un fitosanitārie pasākumi

MUITA UN TIRDZNIECĪBAS PĀRVALDĪBA

Muitas vērtības noteikšana

Pirmsnosūtīšanas inspekcija

Izcelsmes noteikumi

Importa licencēšanas procedūras

Tirdzniecības atvieglošana

Nolīguma par tirdzniecības atvieglošanu mērķis ir atvieglot preču, tostarp tranzītā pārvadāto preču, apriti, laišanu tirgū un muitošanu, muitas iestādēm un attiecīgajām pārvaldes iestādēm efektīvi sadarbojoties tirdzniecības atvieglošanas jomā.

TIRDZNIECĪBAS AIZSARDZĪBAS PASĀKUMI

Antidempinga pasākumi

Subsīdijas un kompensācijas pasākumi

Aizsardzības pasākumi

PLURILATERĀLIE NOLĪGUMI

KOPŠ KURA LAIKA ŠIS LĒMUMS UN ŠIS LĪGUMS IR PIEMĒROJAMS?

KONTEKSTS

Plašāka informācija: “ES un PTO” (Eiropas Komisija).

* GALVENIE TERMINI

Antidempinga pasākumi: pasākumi, piemēram, īpaši nodokļi, kas tiek piemēroti tādu produktu importam, kurus tirgo par dempinga cenām, t. i., produktiem, kurus uz ES eksportē par zemāku cenu nekā cena vietējā tirgū.
Pasākumi aizsardzībai pret subsidētu importu: pasākumi, piemēram, kompensācijas maksājumi (kas neitralizē subsīdiju negatīvās sekas), kurus ES piemēro importam, kas tiek subsidēts un tādējādi kaitē ES rūpniecības nozarei, kas ražo to pašu produktu.
Aizsardzības pasākumi: pasākumi, kurus ievieš, kad Eiropas Komisijas izmeklēšanā secina, ka imports ir palielinājies tiktāl, ka tas rada (vai var radīt) nopietnu kaitējumu ES ražotājiem. Tie ir īslaicīgi pasākumi (piemēram, kvotas), kurus piemēro importam, lai ES ražotājiem dotu laiku veikt nepieciešamās izmaiņas.

PAMATDOKUMENTI

Padomes Lēmums 94/800/EK (1994. gada 22. decembris) par daudzpusējo sarunu Urugvajas kārtā (no 1986. gada līdz 1994. gadam) panākto nolīgumu slēgšanu Eiropas Kopienas vārdā jautājumos, kas ir tās kompetencē (OV L 336, 23.12.1994., 1.–2. lpp.)

Daudzpusējo sarunu Urugvajas kārta (no 1986. gada līdz 1994. gadam). Līgums par Pasaules Tirdzniecības organizācijas (PTO) izveidošanu (OV L 336, 23.12.1994., 3.–10. lpp.)

Pēdējo reizi atjaunots: 18.04.2017