Obligātā revīzija – uzņēmuma finanšu pārskatu pareizības nodrošināšana

 

KOPSAVILKUMS:

Direktīva 2006/43/EK par gada pārskatu un konsolidēto pārskatu obligātajām revīzijām

KĀDS IR ŠĪS DIREKTĪVAS MĒRĶIS?

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Revidentu publiskais reģistrs

Revīzijas uzņēmumu atzīšana ārpus to mītnes valsts

Citas dalībvalsts obligāto revidentu apstiprināšana

Citu dalībvalstu revidentiem var noteikt pielāgošanās periodu (kas nepārsniedz 3 gadus) un/vai pārbaudes. Tādējādi tiek nodrošināts, ka viņiem ir atbilstīgas zināšanas tādās jomās kā uzņēmējdarbības tiesības, nodokļu tiesības un sociālo tiesību akti. Pēc apstiprināšanas viņi ir jāiekļauj publiskajā reģistrā.

Tālākizglītība

Neatkarība un objektivitāte

Darba organizācija

Dalībvalstīm jānodrošina, ka tad, ja obligāto revīziju veic revīzijas uzņēmums, šis revīzijas uzņēmums norīko vismaz vienu galveno revīzijas partneri un ka uzņēmums nodrošina galvenajam(-iem) revīzijas partnerim(-iem) pietiekamus resursus un personālu, kam ir nepieciešamā kompetence un spējas, lai pienācīgi veiktu savus pienākumus. Līdzīgs noteikums attiecas arī uz gadījumiem, kad uzņēmums veic ilgtspējas pārskatu apliecināšanu.

Konfidencialitāte un dienesta noslēpums

Starptautiskie standarti

Visas obligātās revīzijas jāveic, pamatojoties uz starptautiskajiem revīzijas standartiem, ja un kad tos pieņem Eiropas Komisija. Komisijai ir rīcības brīvība pieņemt šos standartus, un tā tos var pieņemt tikai tad, ja tie atbilst noteiktiem nosacījumiem. Kamēr Komisija nav pieņēmusi nekādus starptautiskus standartus, dalībvalstis var piemērot valsts standartus.

Iecelšana un atstādināšana

Konsolidēto pārskatu revīzija

Konsolidēto pārskatu (t. i., mātes uzņēmuma un meitasuzņēmumu) gadījumā ir svarīgi noteikt stingras atbildības robežas starp revidentiem, kas revidē grupas uzņēmumus. Grupas revidents (t. i., obligātais revidents vai revīzijas uzņēmums, kas veic konsolidēto pārskatu revīziju) ir pilnībā atbildīgs par revīzijas ziņojumu.

Kvalitātes nodrošināšana

Ilgtspējas pārskatu sniegšanas ticamības apliecinājumu standarti

Revīzijas ziņojums un ticamības apliecinājuma ziņojums par ilgtspējas pārskatiem

Direktīvā ir sīki izklāstīti īpaši noteikumi par to, kā obligātais revidents izklāsta obligātās revīzijas rezultātus, un par ilgtspējas pārskatu ticamības apliecinājumu. Turklāt šie ziņojumi jāsagatavo saskaņā ar Komisijas un/vai dalībvalstu pieņemto ticamības apliecinājumu standartu prasībām.

Dalībvalstis var atļaut neatkarīgam ticamības apliecināšanas pakalpojumu sniedzējam (NTAPS)*, kas reģistrēts to teritorijā, veikt ilgtspējas ziņojumu ticamības apliecināšanu ar nosacījumu, ka uz šo pakalpojumu sniedzēju attiecas prasības, kas ir līdzvērtīgas Direktīvā 2006/43/EK noteiktajām prasībām attiecībā uz revidentiem.

Izmeklēšana un sankcijas

Mazie uzņēmumi

Sabiedriskas nozīmes struktūras (SNS) *

Sabiedriskas nozīmes struktūru obligātā revīzija ir jāveic saskaņā ar stingriem noteikumiem, jo ir nepieciešama uzticama informācija un šīs struktūras ir būtiski svarīgas gan sabiedrībai, gan investoriem. Tie ir šādi:

Regulā (ES) Nr. 537/2014 ir izklāstīti plašāki noteikumi, kas attiecas tieši uz sabiedriskas nozīmes struktūrām.

Īstenošanas akti un deleģētie akti

Saskaņā ar direktīvu Komisija var pieņemt īstenošanas aktus un deleģētos aktus attiecībā uz šīs direktīvas starptautiskajiem aspektiem. Tajos var sīkāk precizēt, kā dalībvalstu iestādēm un dažādajiem tirgus dalībniekiem ir jāievēro direktīvā noteiktās saistības šajā jomā.

KOPŠ KURA LAIKA ŠIE NOTEIKUMI IR PIEMĒROJAMI?

Direktīva valstu tiesību aktos bija jātransponē līdz 2008. gada 29. jūnijam.

KONTEKSTS

Plašāka informācija:

GALVENIE TERMINI

Obligātā revīzija. Tiesību aktos noteikta finanšu dokumentācijas pārskatīšana, kuras mērķis ir sniegt akcionāriem atzinumu par uzņēmumu vai sabiedrisku struktūru finanšu pārskatu pareizību.
Obligātais revidents. Fiziska persona, ko dalībvalsts kompetentās iestādes saskaņā ar Direktīvu 2006/43/EK ir apstiprinājušas obligāto revīziju veikšanai un, attiecīgā gadījumā, ilgtspējas pārskatu ticamības apliecināšanai.
Neatkarīgs ticamības apliecināšanas pakalpojumu sniedzējs (NTAPS). Atbilstības novērtēšanas struktūra, kas akreditēta saskaņā ar Regulu (EK) Nr. 765/2008, lai veiktu ar ilgtspēju saistītas informācijas pārbaudi saskaņā ar Direktīvas 2013/34/ES 34. panta 1. punktu.
Sabiedriskas nozīmes struktūras (SNS). Tās ir šādas:

PAMATDOKUMENTS

Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2006/43/EK (2006. gada 17. maijs), ar ko paredz gada pārskatu un konsolidēto pārskatu obligātās revīzijas, groza Padomes Direktīvu 78/660/EEK un Padomes Direktīvu 83/349/EEK un atceļ Padomes Direktīvu 84/253/EEK (OV L 157, 9.6.2006., 87.–107. lpp.).

Direktīvas 2006/43/EK turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 537/2014 (2014. gada 16. aprīlis) par īpašām prasībām attiecībā uz obligātajām revīzijām sabiedriskas nozīmes struktūrās un ar ko atceļ Komisijas Lēmumu 2005/909/EK (OV L 158, 27.5.2014., 77.–112. lpp.).

Skatīt konsolidēto versiju.

Pēdējo reizi atjaunots: 20.11.2023