Hormonu (un citu vielu) ievadīšanas aizliegums lauksaimniecības dzīvniekiem

 

KOPSAVILKUMS

Direktīva 96/22/EK — noteiktu hormonālas vai tireostatiskas iedarbības vielu un beta-agonistu lietošanas aizliegums lopkopībā

KĀDS IR ŠĪS DIREKTĪVAS MĒRĶIS?

Tās mērķis ir aizsargāt patērētāju veselību un uzturēt pārtikas produktu kvalitāti, izveidojot sistēmu dzīvniekiem paredzētu hormonu lietošanai.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Vielas

Ar šo direktīvu aizliedz noteiktu vielu ievadīšanu lauksaimniecības dzīvniekiem, lai stimulētu to augšanu. Akta II pielikumā uzskaitītas šādas vielas:

Direktīvas III pielikumā ir arī iekļauts saraksts ar provizoriski aizliegtām vielām — tās ir vielas ar estrogēnu* (kas nav estradiols 17β un tā esteru atvasinājumi), androgēnu* vai gestagēnu* iedarbību (pieļaujami izņēmumi).

Ar direktīvu 2003/74/EK grozīja Direktīvu 96/22/EK, apstiprinot dzīvnieku augšanas stimulēšanas hormonu izmantošanas aizliegumu. Ar to arī ievērojami ierobežo apstākļus, kādos atļauts pārtikā izmantojamiem dzīvniekiem ievadīt estradiolu 17β citiem nolūkiem.

Ar Direktīvu 2008/97/EK grozīja Direktīvu 96/22/EK, ierobežojot Direktīvas 96/22/EK piemērošanas jomu tikai attiecībā uz pārtikā izmantojamiem dzīvniekiem, un atceļot aizliegumus attiecībā uz lolojumdzīvniekiem.

Tā kā estradiols 17β nav būtisks pārtikā izmantojamo dzīvnieku aprūpē (jo ir pieejamas alternatīvas) un ņemot vērā potenciālo risku, ko tas rada cilvēku veselībai, tas ir pilnīgi aizliegts lietošanai pārtikā izmantojamiem dzīvniekiem. Tāpēc pagaidu atbrīvojumi, kuri tika piemēroti estradiola 17β izmantošanai, netika atjaunoti.

Aizliegums

Ar šo direktīvu aizliedz:

Izņēmumi

Lauksaimniecības dzīvniekiem hormonālas vai tireostatiskas iedarbības vielas un beta-agonistus ievadīt nav atļauts. Tomēr noteiktas hormonālas iedarbības vielas un beta-agonistus var izmantot terapeitiskos vai zootehniskos nolūkos, ja vien to lietošana tiek kontrolēta.

Imports

ES aizliedz importēt dzīvniekus, gaļu vai dzīvnieku izcelsmes produktus no ārpussavienības valstīm, kas atļauj šādu augšanas stimulēšanas vielu ievadīšanu. Tomēr šo ES aizliegumu nepiemēro, ja attiecīgās valstis var sniegt līdzvērtīgas eksporta garantijas, piemēram, izmantojot nošķirtu audzēšanas sistēmu.

KOPŠ KURA LAIKA ŠĪ DIREKTĪVA IR PIEMĒROJAMA?

Tā ir piemērojama kopš 1996. gada 23. maija. ES valstu tiesību aktos tā bija jāiekļauj līdz 1997. gada 1. jūlijam.

KONTEKSTS

Plašāka informācija:

GALVENIE TERMINI

Tireostatiskas vielas: zāles, kas samazina (vai stabilizē) vairogdziedzera hormonu ražošanu.
Estrogēni: hormoni, kas stimulē sieviešu kārtas pārstāvju sekundāro dzimumpazīmju attīstību (piemēram, mazāku muskuļu masu un svaru govīm nekā buļļiem) un sieviešu kārtas zīdītājiem rada sistēmisku iedarbību, piemēram, garu kaulu augšanu un nobriešanu, kā arī stimulē meklēšanos (t. i., regulāru seksuālas receptivitātes periodu).
Androgēni: hormoni, kas kontrolē vīriešu kārtas pārstāvju dzimumpazīmju attīstību un saglabāšanos.
Gestagēni: hormoni, kas rada grūtniecību sekmējošus apstākļus dzemdē.
Zootehnika: lopkopības tehnoloģija (dzīvnieku domestikācija un selekcija).
Beta-agonisti: zāles, kas atslābina muskuļus (piemēram, dzemdību laikā), stimulējot beta-adrenoreceptorus.

PAMATDOKUMENTS

Padomes Direktīva 96/22/EK (1996. gada 29. aprīlis) par noteiktu hormonālas vai tireostatiskas iedarbības vielu un beta-agonistu lietošanas aizliegumu lopkopībā un par Direktīvu 81/602/EEK, 88/146/EEK un 88/299/EEK atcelšanu (OV L 125, 23.5.1996., 3.–9. lpp.)

Direktīvas 96/22/EK turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2001/82/EK (2001. gada 6. novembris) par Kopienas kodeksu, kas attiecas uz veterinārajām zālēm (OV L 311, 28.11.2001., 1.–66. lpp.)

Skatīt konsolidēto versiju.

Pēdējo reizi atjaunots: 16.11.2017