ES ekonomiskā un monetārā savienība

 

KOPSAVILKUMS:

Līguma par Eiropas Savienības darbību 119. pants

Līguma par Eiropas Savienības darbību 140. pants

KĀDS IR LĪGUMA PAR EIROPAS SAVIENĪBAS DARBĪBU 119. UN 140. PANTA MĒRĶIS?

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

EMS pirmie divi posmi ir noslēgušies visām dalībvalstīm, savukārt pēdējais posms joprojām turpinās. Šobrīd tikai 20 ES dalībvalstis – kopā sauktas par “eurozonu” – ir ieviesušas euro kā savu valūtu.

Pāreja uz euro

Eiropas Centrālā banka

ECB ir nozīmīga loma EMS. Tā neatkarīgi izstrādā visu eurozonas dalībvalstu monetāro politiku. Tā ir arī pilnvarota atļaut euro banknošu emisiju. Dalībvalstis var emitēt monētas, bet ECB vispirms ir jāapstiprina ikgadējais emisijas apjoms.

Pirmās valstis eurozonā

Eurozonas paplašināšanās

Atbrīvojumi

Dānija ir paziņojusi par savu nodomu nepievienoties EMS. Dānijai piemērotie nosacījumi ir izklāstīti ES dibināšanas līgumiem pievienotajā Protokolā Nr.16. Dānija patur iespēju pārtraukt nosacījumus par izņēmumu un ieviest euro, taču nav paziņojusi par šādu nodomu.

KONTEKSTS

Plašāka informācija:

GALVENIE TERMINI

Virtuāla nauda. Bezskaidra nauda, kas netiek laista apgrozībā banknošu un monētu veidā.

PAMATDOKUMENTI

Līguma par Eiropas Savienības darbību konsolidētā versija, Trešā daļa – Savienības iekšpolitika un rīcība, VIII sadaļa – Ekonomikas politika un monetārā politika, 119. pants (bijušais EKL 4. pants) (OV C 202, 7.6.2016., 96.–97. lpp.).

Līguma par Eiropas Savienības darbību konsolidētā versija, Trešā daļa – Savienības iekšpolitika un rīcība, VIII sadaļa – Ekonomikas politika un monetārā politika, 5. nodaļa – Pārejas noteikumi, 140. pants (bijušais EKL 121. panta 1. punkts, 122. panta 2. punkta otrā frāze un 123. panta 5. punkts) (OV C 202, 7.6.2016., 108.–110. lpp.).

Pēdējo reizi atjaunots: 23.02.2023