Vardarbība pret sievietēm un meitenēm: ES pamatnostādnes

 

KOPSAVILKUMS:

ES pamatnostādnes par vardarbību pret sievietēm un sieviešu visāda veida diskriminācijas apkarošanu

KĀDS IR ŠO PAMATNOSTĀDŅU MĒRĶIS?

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Vardarbība pret sievietēm un meitenēm notiek visā pasaulē, un to izraisa nevienlīdzīgs ekonomisko iespēju un spēku sadalījums starp dzimumiem, ierašas, tradīcijas, reliģiskās vērtības, politiskās stabilitātes trūkums un bruņoti konflikti.

Vardarbība atstāj smagas sekas uz cietušo fizisko un garīgo veselību, kā arī uz sabiedrību kopumā.

Pamatnostādnēs ir minēti trīs savstarpēji saistīti mērķi:

Lai sadarbībā ar ES valstīm sasniegtu šos mērķus, pamatnostādnēs ir paredzēts:

ES regulāri ierosinās šo jautājumu ārpus ES teritorijas, tostarp Apvienoto Nāciju Organizācijā (ANO). Atsauce uz sieviešu tiesībām tiks iekļauta arī visu ES pārstāvju un īpašo pārstāvju pilnvarās. ES jo īpaši mudinās valstis ratificēt ANO Konvenciju par jebkādas sieviešu diskriminācijas izskaušanu (CEDAW).

ES mērķis ir novērst vardarbību un palīdzēt cietušajām personām, atbalstot:

Ārkārtīgi smagos gadījumos, piemēram, ja vardarbību veic valsts vai arī pret to nekādi nevēršas, tādējādi pārkāpjot savas starptautiskās saistības, ES var īstenot īpašus pasākumus.

KONTEKSTS

Šo pamatnostādņu pamatā ir vesela virkne pētījumu un iniciatīvu, tostarp ANO ģenerālsekretāra padziļināts pētījums par vardarbības pret sievietēm veidiem (2006. gads), darbs, ko veikusi ANO īpašā referente jautājumos par vardarbību pret sievietēm (2008. gads), ANO Rezolūcija Nr. 61/143 par centienu pastiprināšanu, lai izskaustu jebkāda veida vardarbību pret sievietēm (2006. gads) un ANO Drošības padomes Rezolūcijas Nr. 1325 (2000. gads)un Nr. 1820 (2008. gads) par sievietēm, mieru un drošību.

To pamatā ir arī Eiropas Parlamenta Rezolūcija Nr. 2005/2215 par sieviešu stāvokli bruņotu konfliktu laikā un viņu lomu valsts atjaunošanā.

Plašāka informācija:

* GALVENIE TERMINI

Vardarbība pret sievietēm: jebkāda veida vardarbība, kuras pamatā ir dzimuma faktors un kuras rezultātā sievietei ir sagādātas vai, iespējams, tiks sagādātas fiziskas, seksuālas vai psiholoģiskas ciešanas vai kaitējums, tostarp arī šādu nodarījumu draudi, ietekmēšana vai patvaļīga brīvības atņemšana. Vardarbība var notikt ģimenē vai sabiedrībā un to var veikt vai attaisnot arī valsts.
Nesodāmība: atkāpe vai atbrīvojums no soda par nodarīto kaitējumu.
Cilvēktiesību aizstāvji: privātpersonas vai grupas, kas aizstāv tādas cilvēktiesības un pamatbrīvības kā civilās, politiskās, ekonomiskās, sociālās un kultūras tiesības, tostarp sieviešu tiesības, un sekmē to ievērošanu.

PAMATDOKUMENTS

ES pamatnostādnes par vardarbību pret sievietēm un sieviešu visāda veida diskriminācijas apkarošanu, Vispārējo lietu padome, 2008. gada 8. decembris

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2012/29/ES (2012. gada 25. oktobris), ar ko nosaka noziegumos cietušo tiesību, atbalsta un aizsardzības minimālos standartus un aizstāj Padomes Pamatlēmumu 2001/220/TI (OV L 315, 14.11.2012., 57.–73. lpp.)

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 1381/2013 (2013. gada 17. decembris), ar ko izveido programmu “Tiesības, vienlīdzība un pilsonība” laikposmam no 2014. gada līdz 2020. gadam (OV L 354, 28.12.2013., 62.–72. lpp.)

Pēdējo reizi atjaunots: 27.06.2016