Kontroles mehānismi, kuri attiecas uz Komisijas īstenošanas pilnvaru izmantošanu

 

KOPSAVILKUMS:

Regula (ES) Nr. 182/2011, ar ko nosaka normas un vispārīgus principus par dalībvalstu kontroles mehānismiem, kuri attiecas uz Komisijas īstenošanas pilnvaru izmantošanu

KĀDS IR ŠĪS REGULAS MĒRĶIS?

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Regulā ir paredzētas divas procedūras, ar kuru palīdzību kontrolēt, kā Komisija izmanto savas īstenošanas pilnvaras (ko piešķīris likumdevējs): pārbaudes procedūra un konsultēšanās procedūra.

Pārbaudes procedūru galvenokārt izmanto attiecībā uz:

Komisijas īstenošanas aktiem ir jāsaņem kvalificēta balsu vairākuma atbalsts (svērta balsošanas sistēma, kurā 15 no 27 dalībvalstīm jābalso “par”, un šīm balsīm jāpārstāv vismaz 65 % no ES kopējā iedzīvotāju skaita). Ja komiteja sniedz nelabvēlīgu atzinumu, Komisija savu tiesību akta projektu var iesniegt pārsūdzības komitejai, lai noskaidrotu, vai pasākuma pārbaude būtu jāturpina, vai lai grozītu dokumenta tekstu. Ja pārsūdzības komiteja iebilst pret Komisijas ierosinātajiem īstenošanas aktiem, Komisija nevar pieņemt attiecīgo īstenošanas akta projektu.

Konsultēšanās procedūru parasti izmanto visiem citiem īstenošanas aktiem (piemēram, atsevišķiem aktiem kultūras jomā). Komisija pati lemj par to, vai pieņemt ierosināto aktu un “pēc iespējas ņem vērā” komitejas atzinumu, ko pieņem ar vienkāršu balsu vairākumu (balsojušo pārstāvju vairākums).

Eiropas Parlamenta un Eiropas Savienības Padomes pārbaudes tiesības: ja pamataktu pieņem saskaņā ar parasto likumdošanas procedūru (visbiežāk izmantotā lēmumu pieņemšanas procedūra, kas attiecas uz lielāko daļu politikas jomu un kurā Parlamenta un Padomes viedoklim ir vienāda nozīme), Parlaments vai Padome var jebkurā laikā darīt zināmu Komisijai savu uzskatu, ka īstenošanas akta projekts pārsniedz Komisijai piešķirtās īstenošanas pilnvaras. Šādā gadījumā Komisija pārskata īstenošanas akta projektu un pieņem lēmumu par to, vai to saglabāt, grozīt vai atsaukt. Pārredzamības nolūkos Komisija uztur komitejas darbību reģistru (komitoloģijas reģistru), kurā ietver visu komitoloģijas procedūrā iesaistīto komiteju sarakstu, kā arī pamatinformāciju un dokumentus, kas attiecas uz katras komitejas darbu.

KOPŠ KURA LAIKA REGULA IR PIEMĒROJAMA?

Tā ir piemērojama kopš 2011. gada 1. marta.

KONTEKSTS

Līguma par Eiropas Savienības darbību 291. pants ļauj Komisijai pieņemt tiesību akta īstenošanas pasākumus gadījumos, kad nepieciešami vienādi nosacījumi akta īstenošanai. Ar pamataktu Komisijai skaidri jāpiešķir pilnvaras pieņemt īstenošanas aktus.

Saskaņā ar Komisijas jaunāko ziņojumu par komiteju procedūras sistēmas attīstību pastāv 322 komitejas, kas aptver gandrīz visas ES kompetences jomas (lauksaimniecība, vide, transports, veselība, patērētāji utt.). 2022. gadā komitejas sarīkoja 673 sanāksmes, īstenoja 1675 rakstiskās procedūras un sniedza 2048 atzinumus.

Plašāka informācija:

PAMATDOKUMENTS

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 182/2011 (2011. gada 16. februāris), ar ko nosaka normas un vispārīgus principus par dalībvalstu kontroles mehānismiem, kuri attiecas uz Komisijas īstenošanas pilnvaru izmantošanu (OV L 55, 28.2.2011., 13.–18. lpp.).

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Komisijas ziņojums Eiropas Parlamentam un Padomei par komiteju darbu 2022. gadā (COM(2023) 664 final, 26.10.2023.).

Līguma par Eiropas Savienības darbību konsolidētā versija, Sestā daļa – Noteikumi par iestādēm un finanšu noteikumi, I sadaļa – Noteikumi par iestādēm, 2. nodaļa – Savienības tiesību akti, pieņemšanas procedūras un citi noteikumi, 1. iedaļa – Savienības tiesību akti, 291. pants (OV C 202, 7.6.2016., 173. lpp.).

Pēdējo reizi atjaunots: 23.01.2024