26.8.2017   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 282/4


UZAICINĀJUMS IESNIEGT PRIEKŠLIKUMUS – EACEA/33/2017

2014.–2020. gada programma “Eiropa pilsoņiem”

Darbības dotācijas – Strukturālais atbalsts Eiropas ideju laboratorijām un Eiropas līmeņa pilsoniskās sabiedrības organizācijām

(2017/C 282/05)

BRĪDINĀJUMS

Lūdzu, ņemiet vērā, ka Aģentūras standarta dotāciju nolīgumi un lēmumi šobrīd tiek pārskatīti saistībā ar Finanšu regulas un tās piemērošanas noteikumu stāšanos spēkā no 2018. gada 1. janvāra. Šā iemesla dēļ ar uzaicinājumu saistītie dotāciju nolīgumu un lēmumu projekti tiek nosūtīti kā paraugi, tāpēc Aģentūra patur tiesības iekļaut tajos izmaiņas vai papildu informāciju, balstoties uz Finanšu regulas un tās piemērošanas noteikumu pieņemto galīgo redakciju. Šādā gadījumā Aģentūra darīs zināmas izmaiņas iespējami drīz un, vēlākais, pirms dotāciju nolīgumu vai dotāciju lēmumu parakstīšanas.

1.   Ievads

Eiropas Savienību veido tās pilsoņi, un tā ir izveidota tās pilsoņiem. Pilsoņu iesaistei un aktīvai līdzdalībai spēcīgākas Savienības veidošanā, kā arī viņu izpratnei par Savienības vēsturi un pamatvērtībām ir būtiska nozīme. Eiropas pilsonība ir Eiropas integrācijas procesa stiprināšanas un nodrošināšanas neatņemama sastāvdaļa.

Šajā kontekstā programma “Eiropa pilsoņiem” (1), kas pieņemta 2014.–2020. gadam, ir viens no galvenajiem instrumentiem. Tās mērķi ir veicināt pilsoņu izpratni par Savienību, tās vēsturi un daudzveidību, stiprināt Eiropas pilsonību un uzlabot apstākļus to tiesību un privilēģiju izmantošanai, ko dod Eiropas Savienības pilsoņa statuss.

Šā uzaicinājuma mērķis ir izvēlēties Eiropas mēroga organizācijas, kuru pastāvīgais, parastais un ikdienas darbs sniedz taustāmu ieguldījumu programmas “Eiropa pilsoņiem” mērķu sasniegšanā.

Izvēlētās organizācijas saņems strukturālu atbalstu, ko sauc par darbības dotācijām. Darbības dotācijas līdzfinansēs pamatdarbības izmaksas, ļaujot organizācijām darboties neatkarīgi un īstenot dažādus pasākumus atbilstoši programmas mērķiem. Organizācijām, kas saņem dotācijas, ar savu darbu un paredzēto izplatīšanas plānu ir jānodrošina, ka pēc iespējas plašāka sabiedrības daļa ir informēta par to darbību. Īpaši tiek atbalstīti reģionālie un vietējie, kā arī jauniešiem paredzētie informatīvie pasākumi.

Atbalstu organizācijām piešķir uz trīs gadiem (2018.–2020. g.), pamatojoties uz partnerības pamatnolīgumiem, ko noslēdz, balstoties uz šo uzaicinājumu iesniegt priekšlikumus. Partnerības pamatnolīgumi ir sadarbības mehānismi, ko izveido starp konkrētu organizāciju un Izglītības, audiovizuālās jomas un kultūras izpildaģentūru. Saskaņā ar šiem partnerības pamatnolīgumiem katru gadu tiks piešķirtas ikgadējās dotācijas, pamatojoties uz organizācijas iesniegtajām ikgadējām darba programmām.

2.   Mērķi un prioritātes

Programmas konkrētie mērķi ir:

rosinot debates, pārdomas un tīklu attīstību, veicināt izpratni par atceri, par Savienības kopējo vēsturi un vērtībām, kā arī Savienības mērķi, proti, atbalstīt mieru, Savienības vērtības un tās tautu labklājību (1. sadaļa),

sekmēt pilsoņu demokrātisko un pilsonisko līdzdalību Savienības līmenī, pilnveidojot pilsoņu izpratni par Savienības politikas veidošanas procesu un dodot iespējas piedalīties sabiedriskos un starpkultūru pasākumos, kā arī strādāt kā brīvprātīgajiem Savienības līmenī (2. sadaļa).

Atbilstoši iepriekš minētajiem mērķiem tematiskās prioritātes ir norādītas turpmāk.

Konkrētas prioritātes sadaļai “Eiropas atcere” (1. sadaļa)

1.

Nozīmīgu vēsturisku pavērsienu atceres dienas nesenajā Eiropas vēsturē

Pieteikuma iesniegšanas gads

Atceres dienas

2018. g.

1918. g.– Pirmā pasaules kara beigas – nacionālo valstu rašanās un nespēja izveidot sadarbību un mierīgu līdzāspastāvēšanu Eiropā

1938./1939. g.– Otrā pasaules kara sākums

1948. g.– Aukstā kara sākums

1948. g.– Hāgas Kongress un Eiropas integrācija

1968. g.– Protesta un civiltiesību kustības, iebrukums Čehoslovākijā, studentu protesti un antisemītiska kampaņa Polijā

2019. g.

1979. g.– Eiropas Parlamenta vēlēšanas – arī 40 gadi kopš pirmā tieši ievēlētā EP 1979. gadā

1989. g.– Demokrātiskas revolūcijas Centrāleiropā un Austrumeiropā un Berlīnes sienas krišana

2004. g.– 15 gadi kopš ES paplašināšanās Centrāleiropā un Austrumeiropā

2020. g.

1950. g.– Robēra Šūmaņa deklarācija

1990. g.– Vācijas atkalapvienošanās

2000. g.– ES Pamattiesību hartas izsludināšana

2.

Pilsoniskā sabiedrība un sabiedrības līdzdalība totalitārajā režīmā

3.

Antisemītisms, noliedzoša attieksme pret čigāniem, ksenofobija, homofobija un citas neiecietības formas: gūtās mācības apzināšana šodienai

4.

Demokrātiska pāreja un pievienošanās Eiropas Savienībai

Konkrētas prioritātes sadaļai “Demokrātiskā iesaistīšanās un pilsoniskā līdzdalība” (2. sadaļa)

1.

Eiropas nākotnes un eiroskepticisma apspriešana

2.

Solidaritātes veicināšana krīzes laikā

3.

Starpkultūru dialoga un savstarpējas sapratnes sekmēšana, kā arī migrantu un minoritāšu grupu stigmatizācijas apkarošana

3.   Atbilstības kritēriji

3.1.   Atbilstošie pretendenti

3.1.1.   Organizāciju kategorijas

Lai varētu noslēgt partnerības pamatnolīgumu, organizācijām ir jāietilpst vienā no turpmāk norādītajām kategorijām.

A.

Pilsoniskās sabiedrības organizācijas sadaļai “Eiropas atcere” (1. sadaļa)

Organizācijas, kas rīko pasākumus, atspoguļojot Eiropas moderno laiku vēstures totalitāro režīmu rašanās cēloņus un pieminot to noziegumu upurus.

Organizācijas, kas rīko pasākumus saistībā ar citiem būtiskiem pagrieziena un atskaites punktiem nesenajā Eiropas vēsturē.

Organizācijas, kas koncentrējas uz ES kopīgām vērtībām,. sekmējot pilsoņu izpratni par to, cik svarīgi ir saglabāt un veicināt demokrātiskas vērtības Eiropā, t. i., atceroties izcilas Eiropas personības, piemēram, Eiropas Savienības dibinātājus vai citus cilvēkus, kuri ir devuši būtisku ieguldījumu Eiropas veidošanas procesa vēlākajos posmos.

B.

Eiropas līmeņa pilsoniskās sabiedrības organizācijas (2. sadaļa)

Jumta organizācijas, tīkli un citas pilsoniskās sabiedrības organizācijas, kas sekmē pilsoņu demokrātisko un pilsonisko līdzdalību Eiropas Savienības līmenī, pilnveidojot pilsoņu izpratni par Savienības politikas veidošanas procesu un dodot pilsoniskās līdzdalības iespējas Savienības līmenī.

C.

Eiropas ideju laboratorijas (1. vai 2. sadaļa)

Šīs organizācijas veido saikni starp pētniecību un politikas veidošanu Eiropas līmenī. Tās palīdz risināt problēmas un veicina mijiedarbību starp zinātniekiem, intelektuāļiem un lēmumu pieņēmējiem. Aicinājums iesniegt priekšlikumus ir vērsts uz ideju laboratorijām, kuras galvenokārt koncentrētas uz programmas “Eiropa pilsoņiem” mērķiem un prioritātēm, veicot darbības, kas neaprobežojas ar pētniecību, kā arī nav paredzētas vienīgi speciālistu grupām. Ideju laboratorijām jābūt skaidrai pārrobežu darbībai, ļaujot sasniegt arī vietējo un reģionālo auditoriju. Tām jo īpaši ir jāveicina brīvas un atklātas debates un piekļuve objektīvai informācijai.

D.

Viseiropas organizāciju platformas (2. sadaļa)

Platformas ir organizācijas, kuru dalībnieki paši ir Eiropas līmeņa jumta organizācijas. Šīs Eiropas līmeņa organizācijas pārstāv ļoti lielu Eiropas iedzīvotāju skaitu un aptver plašu politikas jomu diapazonu.

Izraudzīto organizāciju darbībai jābūt vērstai uz to, lai veidotu labāku pilsoniskās sabiedrības līdzdalības kopīgo nākotni, atgādinot par to pamatvērtību nozīmi, uz kurām balstās Eiropas Savienības projekts.

Organizācijām ir jābūt skaidrai pārrobežu darbībai, ļaujot sasniegt arī vietējo un reģionālo auditoriju.

Vienoti noteikumi atbilstošajiem pretendentiem, kas minēti iepriekš A–D punktā

Šim uzaicinājumam var iesniegt pieteikumus organizācijas, kas:

a)

ir bezpeļņas organizācijas;

b)

aktīvi darbojas Eiropas pilsonības jomā, kā noteikts viņu statūtos vai misijas izklāstā, kā arī ietilpst kādā no iepriekšminētajām kategorijām;

c)

ir juridiski reģistrētas, kā arī kurām juridiskas personas statuss ir vismaz četrus gadus (uz 2017. gada 1. novembri) kritērijiem atbilstošajā valstī;

d)

īsteno starpvalstu darbību, iesaistot vairākas valstis, lai sasniegtu vietējo un reģionālo auditoriju;

e)

darbojas kritērijiem atbilstošās valstīs, ģeogrāfiski aptverot turpmāk norādīto:

pilsoniskās sabiedrības organizācijām sadaļai “Eiropas atcere” (A kategorija) un Eiropas līmeņa pilsoniskās sabiedrības organizācijām (B kategorija) jābūt dalībniekiem vai aktivitātēm vismaz 12 kritērijiem atbilstošās valstīs,

Viseiropas organizāciju platformām (D kategorija) jābūt vismaz 20 jumta dalīborganizācijām, nodrošinot klātbūtni visās ES dalībvalstīs.

Privātpersonas un valsts iestādes nav tiesīgas pieteikties saskaņā ar šo uzaicinājumu iesniegt priekšlikumus.

3.1.2.   Kritērijiem atbilstošās valstis

Pieteikumus ir tiesīgas iesniegt tikai juridiskas personas, kas dibinātas šādās valstīs:

a)

ES dalībvalstis: Apvienotā Karaliste, Austrija, Beļģija, Bulgārija, Čehijas Republika, Dānija, Francija, Grieķija, Horvātija, Igaunija, Itālija, Īrija, Kipra, Latvija, Lietuva, Luksemburga, Malta, Nīderlande, Polija, Portugāle, Rumānija, Slovākija, Slovēnija, Somija, Spānija, Ungārija, Vācija, Zviedrija;

Attiecībā uz britu pretendentiem: lūdzu, ņemiet vērā, ka atbilstība noteiktajiem atbilstības kritērijiem ir jānodrošina visā dotāciju nolīguma darbības termiņa laikā. Ja Apvienotā Karaliste izstājas no ES dotāciju nolīguma darbības termiņa laikā, neslēdzot nolīgumu ar ES, ar ko paredz, ka Lielbritānijas pretendenti joprojām atbilst kritērijiem, jūs vairs nesaņemat ES finansējumu (pat tad, ja turpināt piedalīties projektā) vai jūs lūdz izstāties no dalības projektā, pamatojoties uz partnerības pamatnolīguma vai lēmuma pantu (attiecīgi II.16.2.2. punkta a) apakšpunktu vai Vispārējo nosacījumu 16.2.2. punkta a) apakšpunktu).

b)

Albānija, Bosnija un Hercegovina, bijusī Dienvidslāvijas Maķedonijas Republika, Melnkalne, Serbija (2).

3.2.   Atbilstošās darbības

Pieteikuma iesniedzēju darbībai ir jādod reāls ieguldījums programmas vispārīgo un konkrēto mērķu izstrādē un īstenošanā.

Pretendentiem ir jāiesniedz:

stratēģiskā darba programma trīs gadu laikposmam, sākot no 2018. gada, un

detalizēta ikgadējā darba programma divpadsmit mēnešiem, sākot no 2018. gada.

Pieteikuma iesniedzējas organizācijas stratēģiskajai darba programmai ir jāaptver tās statūtos paredzētās darbības, tostarp konferences, semināri, apaļā galda sarunas, pārstāvniecības, saziņas un valorizācijas pasākumi, jauniešu iesaistīšanai paredzētas aktivitātes un citas regulāras darbības Eiropas līmenī, kas saistītas ar programmu “Eiropa pilsoņiem”.

Ir atbalstāmas arī darbības, kas saistītas ar Eiropas Solidaritātes korpusu.

Atbilstības periods

Partnerības pamatnolīguma darbības laiks ir trīs gadi, kas sākas ne ātrāk kā 2018. gada 1. janvārī. Īpašo ikgadējo dotāciju gadījumā atbilstības periodam ir jāatbilst pieteicēja budžeta gadam, ko pamato ar organizācijas finanšu pārskatiem.

Pieteikumu iesniedzējiem, kuru budžeta gads atšķiras no kalendārā gada, atbilstības perioda sākuma datums būs budžeta gads 2018. gadā.

4.   Piešķiršanas kritēriji

Atbilstošos pieteikumus izvērtē, pamatojoties uz turpmāk uzskaitītajiem kritērijiem.

Atbilstība programmas mērķiem un programmas sadaļai – 30 %

Ierosinātās darba programmas atbilstība programmas “Eiropa pilsoņiem” mērķiem; organizācijas darba programmai jāpierāda tās darbību ietekme, kas vērsta uz programmas “Eiropa pilsoņiem” mērķu sasniegšanu.

Organizācijas misijai ir jāsaskan ar programmas “Eiropa pilsoņiem” mērķiem.

Darbību plāna/darba programmas kvalitāte – 30 %

Ierosinātajai darba programmai ir jābūt piemērotai organizācijas mērķu sasniegšanai.

Atbilstība: piedāvāto pasākumu dažādo mērķu saskaņotība un piedāvāto darbību un resursu pielāgošana mērķiem.

Efektivitāte: rezultāts jāpanāk ar saprātīgām izmaksām.

Darba programmās jābūt skaidri izstrādātai Eiropas dimensijai.

Organizācijas izmanto jaunas darba metodes vai piedāvā inovatīvus pasākumus.

Izplatīšana – 20 %

Organizācijām, kas saņem darbības subsīdijas, jānodrošina to izmantošana un rezultātu izplatīšana. Attiecīgā gadījumā ar tām ir jānodrošina arī iegūto rezultātu tulkojumi.

Ierosinātajai darba programmai ir jārada sviras efekts plašākā auditorijā par to, kas tieši piedalās pasākumos, jo īpaši vietējā un reģionālā līmenī.

Vajadzīgs reālistisks un praktisks izplatīšanas plāns, lai nodrošinātu efektīvu rezultātu nodošanu un apmaiņu, kas paredzēta darba programmā.

Ietekme un pilsoņu līdzdalība – 20 %

Iesaistīto organizāciju, dalībnieku, politikas pasākumu un iesaistīto valstu skaitam jābūt pietiekami lielam, lai nodrošinātu ierosinātās darba programmas patiesu Eiropas tvērumu.

Ietekme: darba programma ir jākoncentrē uz tās mērķu sasniegšanu, jo īpaši attiecībā uz konkrētu ieguldījumu politikas veidošanā. Tai ir jāveicina atklātas publiskās debates un piekļuve objektīvai informācijai.

Pieteikuma iesniedzējam ir jāparāda, ka ar darbības dotācijām organizācijas aktivitātēm rodas pievienotā vērtība, kā arī kā šīs aktivitātes varētu turpināties pēc dotāciju nolīguma beigām.

Ilgtspēja Ar ierosināto darba programmu jācenšas panākt ilgtermiņa ietekmi.

Ar ierosināto darba programmu ir jādod dalībniekiem iespēja aktīvi iesaistīties aktivitātēs un problēmu risināšanā.

Jāmeklē līdzsvars starp iedzīvotājiem, kuri jau darbojas organizācijās/iestādēs, un iedzīvotājiem, kuri vēl nav iesaistījušies.

Organizācijas iesaista Eiropas Solidaritātes korpusa dalībniekus.

Organizācijas iesaista pilsoņus no nepietiekami pārstāvētām grupām vai grupām ar ierobežotām iespējām.

5.   Budžets

Īpašo ikgadējo darbības dotāciju līdzfinansēšanai paredzētais kopējais budžets 2018. gadam ir 6,8 miljoni EUR. Proti, 1,2 miljoni EUR ir paredzēti 1. sadaļai, bet 5,6 miljoni EUR – 2. sadaļai.

Šī summa ir atkarīga no to apropriāciju pieejamības, kas paredzētas budžeta projektā 2018. gadam pēc 2018. gada budžeta pieņemšanas budžeta iestādē vai kas paredzētas provizoriskajās divpadsmitdaļās.

Maksimālā piešķirtā dotācijas summa 2018. gadā pa kategorijām ir norādīta turpmāk.

Veids

Maksimālā summa gadā

Maksimālā līdzfinansējuma likme

A.

Pilsoniskās sabiedrības organizācijas sadaļai “Eiropas atcere” (1. sadaļa)

200 000 EUR

70 %

B.

Eiropas līmeņa pilsoniskās sabiedrības organizācijas (2. sadaļa)

200 000 EUR

70 %

C.

Eiropas ideju laboratorijas (1. vai 2. sadaļa)

350 000 EUR

70 %

D.

Viseiropas organizāciju platformas (2. sadaļa)

600 000 EUR

90 %

6.   Pieteikumu iesniegšanas termiņš

Pieteikumu iesniegšanas termiņš ir trešdiena, 2017. gada 18. oktobris, ne vēlāk kā plkst. 12.00 pēc Centrāleiropas laika (pusdienlaikā, pēc Briseles laika).

Pieteikuma veidlapa un visi tās pielikumi jāiesniedz tiešsaistē, izmantojot pareizo e-veidlapu, kas ir atbilstoši aizpildīta un kam pievienoti visi vajadzīgie pielikumi.

E-veidlapa ir pieejama https://eacea.ec.europa.eu/europe-for-citizens/funding_en

7.   Papildu informācija

Sīki izklāstīts pieteikuma iesniegšanas nosacījumu apraksts ir atrodams īpašajās vadlīnijās, kas publicētas Izglītības, audiovizuālās jomas un kultūras izpildaģentūras tīmekļa vietnē http://eacea.ec.europa.eu/europe-for-citizens/funding_en

Ja jums rodas kādi jautājumi, lūdzu, sazinieties pa e-pastu EACEA-C1-OPERATINGGRANTS@ec.europa.eu


(1)  Programma ir juridiskais pamats šim uzaicinājumam iesniegt priekšlikumus saskaņā ar 4. pantu Padomes Regulā (ES) Nr. 390/2014 (OV L 115, 17.4.2014., 3. lpp.). Uzaicinājums ir sagatavots, ievērojot Komisijas Īstenošanas lēmuma C(2017) 5385 noteikumus par 2018. gada darba programmas pieņemšanu un programmas “Eiropa pilsoņiem” īstenošanas finansējumu.

(2)  Notiks apspriede ar ES delegācijām saistībā ar pieteikumiem, ko iesniegušas šajās valstīs dibinātās organizācijas.