15.12.2017   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 333/41


KOMISIJAS ĪSTENOŠANAS REGULA (ES) 2017/2330

(2017. gada 14. decembris)

par atļauju izmantot dzelzs(II) karbonātu, dzelzs(III) hlorīda heksahidrātu, dzelzs(II) sulfāta monohidrātu, dzelzs(II) sulfāta heptahidrātu, dzelzs(II) fumarātu, aminoskābju dzelzs(II) helāta hidrātu, olbaltumvielu hidrolizātu dzelzs(II) helātu un glicīna hidrāta dzelzs(II) helātu par barības piedevām visu sugu dzīvniekiem un dzelzs dekstrānu par barības piedevu sivēniem un ar ko groza Regulu (EK) Nr. 1334/2003 un (EK) Nr. 479/2006

(Dokuments attiecas uz EEZ)

EIROPAS KOMISIJA,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes 2003. gada 22. septembra Regulu (EK) Nr. 1831/2003 par dzīvnieku ēdināšanā lietotām piedevām (1) un jo īpaši tās 9. panta 2. punktu,

tā kā:

(1)

Regulā (EK) Nr. 1831/2003 noteikts, ka piedevu lietošanai dzīvnieku ēdināšanā vajadzīga atļauja, un paredzēts šādas atļaujas piešķiršanas pamatojums un kārtība. Minētās regulas 10. pantā paredzēts, ka piedevas, kuru lietošana atļauta saskaņā ar Padomes Direktīvu 70/524/EEK (2), jāizvērtē atkārtoti.

(2)

Saskaņā ar Direktīvu 70/524/EEK dzelzs savienojumus dzelzs(III) hlorīda heksahidrātu, dzelzs(III) oksīdu, dzelzs(II) karbonātu, aminoskābju dzelzs(II) helāta hidrātu, glicīna hidrāta dzelzs(II) helātu, dzelzs(II) fumarātu, dzelzs(II) sulfāta heptahidrātu un dzelzs(II) sulfāta monohidrātu uz neierobežotu laiku atļāva lietot ar Komisijas Regulu (EK) Nr. 1334/2003 (3) un Komisijas Regulu (EK) Nr. 479/2006 (4). Pēc tam saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 1831/2003 10. panta 1. punktu minētās vielas kā esošus barības līdzekļus iekļāva Lopbarības piedevu reģistrā.

(3)

Saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 1831/2003 10. panta 2. punktu saistībā ar tās 7. pantu tika iesniegti pieteikumi, kuros lūgts no jauna izvērtēt dzelzs(III) hlorīda heksahidrātu, dzelzs(III) oksīdu, dzelzs(II) karbonātu, aminoskābju dzelzs(II) helāta hidrātu, glicīna hidrāta dzelzs(II) helātu, dzelzs(II) fumarātu, dzelzs(II) sulfāta heptahidrātu un dzelzs(II) sulfāta monohidrātu kā barības piedevas visu sugu dzīvniekiem. Turklāt saskaņā ar minētās regulas 7. pantu tika iesniegts pieteikums, kurā tika prasīta atļauja dzelzs dekstrāna lietošanai par barības piedevu sivēniem. Pieteikuma iesniedzēji lūdza minētās piedevas klasificēt piedevu kategorijā “uzturfizioloģiskās piedevas”. Pieteikumiem bija pievienotas Regulas (EK) Nr. 1831/2003 7. panta 3. punktā prasītās ziņas un dokumenti.

(4)

Zinātnisku apsvērumu dēļ Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde (“Iestāde”) 2013. gada 19. jūnija (5), 2014. gada 30. janvāra (6), 2014. gada 5. marta (7), 2014. gada 28. aprīļa (8) un 2016. gada 27. janvāra (9) atzinumā ieteica teksta angļu valodas redakcijās “Ferric” vietā lietot terminu “Iron(III)” un “Ferrous” vietā lietot “Iron(II)”, lai izvairītos no iespējamiem pārpratumiem. Iestāde arī ieteica aminoskābju dzelzs(II) helātu pēc tā ķīmiskajām īpašībām iedalīt šādās divās grupās: aminoskābju dzelzs(II) helāta hidrāts un olbaltumvielu hidrolizātu dzelzs(II) helāts.

(5)

Iestāde secināja, ka ar piedāvātajiem lietošanas nosacījumiem dzelzs(II) karbonātam, dzelzs(III) hlorīda heksahidrātam, dzelzs(II) sulfāta monohidrātam, dzelzs(II) sulfāta heptahidrātam, dzelzs(II) fumarātam, aminoskābju dzelzs(II) helāta hidrātam, olbaltumvielu hidrolizātu dzelzs(II) helātam un glicīna hidrāta dzelzs(II) helātam nav nelabvēlīgas ietekmes uz dzīvnieku veselību, patērētāju drošību un vidi. Katrā no šiem dzelzs(II) un dzelzs(III) savienojumiem ir niķelis, kura klātbūtnes dēļ piedevas var izraisīt elpceļu, acu un ādas kairinājumu, līdz ar to attiecībā uz darbībām ar konkrētajām piedevām un premiksiem, kuri tās satur, būtu jāveic atbilstoši aizsargpasākumi, lai nerastos bažas par nekaitīgumu piedevu un premiksu lietotājiem.

(6)

Iestāde 2017. gada 24. janvāra (10) atzinumā secināja, ka ar piedāvātajiem lietošanas nosacījumiem dzelzs dekstrānam nav nelabvēlīgas ietekmes uz dzīvnieku veselību, patērētāju drošību un vidi un ka, ievērojot pienācīgus aizsardzības pasākumus, neradīsies bažas par nekaitīgumu piedevas lietotājiem.

(7)

Iestāde turklāt secināja, ka dzelzs(II) karbonāts, dzelzs(III) hlorīda heksahidrāts, dzelzs(II) sulfāta monohidrāts, dzelzs(II) sulfāta heptahidrāts, dzelzs(II) fumarāts, aminoskābju dzelzs(II) helāta hidrāts, olbaltumvielu hidrolizātu dzelzs(II) helāts, glicīna hidrāta dzelzs(II) helāts un dzelzs dekstrāns ir lietderīgi dzelzs avoti; tomēr dzelzs(II) karbonāta biopieejamība ievērojami svārstās un tiek uzskatīta par zemāku nekā dzelzs(II) sulfāta biopieejamība. Iestāde uzskata, ka īpašas prasības attiecībā uz uzraudzību pēc laišanas tirgū nav nepieciešamas. Tā arī verificēja ar Regulu (EK) Nr. 1831/2003 izveidotās references laboratorijas iesniegtos ziņojumus par barībā esošo barības piedevu analīzes metodi.

(8)

Dzelzs(II) karbonāta, dzelzs(III) hlorīda heksahidrāta, dzelzs(II) sulfāta monohidrāta, dzelzs(II) sulfāta heptahidrāta, dzelzs(II) fumarāta, aminoskābju dzelzs(II) helāta hidrāta, olbaltumvielu hidrolizātu dzelzs(II) helāta un glicīna hidrāta dzelzs(II) helāta kā barības piedevu visu sugu dzīvniekiem un dzelzs dekstrāna kā barības piedevas sivēniem novērtējums liecina, ka Regulas (EK) Nr. 1831/2003 5. pantā paredzētie atļaujas piešķiršanas nosacījumi ir izpildīti, izņemot attiecībā uz dzirdināmo ūdeni. Tāpēc šīs vielas būtu jāatļauj lietot atbilstīgi šīs regulas pielikumam, un to lietojums dzirdināmajā ūdenī būtu jāaizliedz.

(9)

Sakarā ar to, ka šī Regula piešķir jaunas lietošanas atļaujas vielām “dzelzs(III) hlorīda heksahidrāts”, “dzelzs(II) karbonāts”, “aminoskābju dzelzs(II) helāta hidrāts”, “dzelzs(II) fumarāts”, “dzelzs(II) sulfāta heptahidrāts”, “dzelzs(II) sulfāta monohidrāts” un “glicīna hidrāta dzelzs(II) helāts” un sakarā ar atļaujas liegšanu vielai “dzelzs(III) oksīds”, ieraksti par šīm vielām Regulā (EK) Nr. 1334/2003 un Regulā (EK) Nr. 479/2006 būtu jāsvītro.

(10)

Iestāde 2016. gada 24. maija atzinumā (11) nevarēja nonākt pie secinājumiem par dzelzs(III) oksīda nekaitīgumu mērķsugām, tāpēc piedeva un to saturošā barība būtu jāizņem no tirgus, cik drīz vien iespējams. Tomēr praktisku iemeslu dēļ attiecīgo līdzekļu izņemšanai no tirgus būtu jānosaka ierobežots pārejas periods, lai tirgus dalībnieki varētu pienācīgi izpildīt izņemšanas pienākumu.

(11)

Nekaitīguma apsvērumi neprasa ar Regulu (EK) Nr. 1334/2003 un Regulu (EK) Nr. 479/2006 lietot atļautā dzelzs(III) hlorīda heksahidrāta, dzelzs(II) karbonāta, aminoskābju dzelzs(II) helāta hidrāta, glicīna hidrāta dzelzs(II) helāta, dzelzs(II) fumarāta, dzelzs(II) sulfāta heptahidrāta un dzelzs(II) sulfāta monohidrāta atļaujas nosacījumu grozījumus piemērot nekavējoties, tāpēc ir lietderīgi noteikt pārejas periodu, lai ieinteresētās personas varētu sagatavoties no atļaujas izrietošo jauno prasību izpildei.

(12)

Šajā regulā paredzētie pasākumi ir saskaņā ar Augu, dzīvnieku, pārtikas aprites un dzīvnieku barības pastāvīgās komitejas atzinumu,

IR PIEŅĒMUSI ŠO REGULU.

1. pants

Atļaujas piešķiršana

Pielikumā specificētās vielas, kas iekļautas piedevu kategorijā “uzturfizioloģiskās piedevas” un funkcionālajā grupā “mikroelementu maisījumi”, ir atļauts lietot par barības piedevām dzīvnieku ēdināšanā saskaņā ar minētajā pielikumā ietvertajiem nosacījumiem.

2. pants

Īpaši lietošanas nosacījumi

Pielikumā specificētās atļautās vielas, kas iekļautas piedevu kategorijā “uzturfizioloģiskās piedevas” un funkcionālajā grupā “mikroelementu maisījumi”, neizmanto par piedevām dzirdināmajā ūdenī.

3. pants

Atļaujas liegšana

Atļaujas piešķiršana dzelzs(III) oksīdam ar šo tiek liegta, un šo vielu vairs neizmanto par uzturfizioloģisku barības piedevu.

4. pants

Grozījums Regulā (EK) Nr. 1334/2003

Regulas (EK) Nr. 1334/2003 pielikumā no ieraksta “E1” par elementu “Dzelzs – Fe” svītro šādas piedevas, to ķīmiskās formulas un aprakstus: “dzelzs(III) hlorīda heksahidrāts”, “dzelzs(II) karbonāts”, “aminoskābju dzelzs helāta hidrāts”, “dzelzs(II) fumarāts”, “dzelzs(II) sulfāta heptahidrāts”, “dzelzs(II) sulfāta monohidrāts” un “dzelzs(III) oksīds”.

5. pants

Grozījums Regulā (EK) Nr. 479/2006

Regulas (EK) Nr. 479/2006 pielikumā svītro ierakstu “E1” par piedevu “glicīna hidrāta dzelzs helāts”.

6. pants

Pārejas pasākumi

1.   Tādas ar Komisijas Regulu (EK) Nr. 1334/2003 un Komisijas Regulu (EK) Nr. 479/2006 lietot atļautās vielas “dzelzs(III) hlorīda heksahidrāts”, “dzelzs(II) karbonāts”, “aminoskābju dzelzs(II) helāta hidrāts”, “glicīna hidrāta dzelzs(II) helāts”, “dzelzs(II) fumarāts”, “dzelzs(II) sulfāta heptahidrāts”, “dzelzs(III) oksīds” un “dzelzs(II) sulfāta monohidrāts” un šīs vielas saturošus premiksus, kas ražoti un marķēti pirms 2018. gada 4. jūlija saskaņā ar noteikumiem, kuri bija piemērojami pirms 2018. gada 4. janvāra, arī turpmāk drīkst laist tirgū un lietot, līdz beidzas esošie krājumi.

2.   Tādas barības sastāvdaļas un barības maisījumus, kas satur 1. punktā minētās vielas un ir ražoti un marķēti pirms 2019. gada 4. janvāra saskaņā ar noteikumiem, kuri bija piemērojami pirms 2018. gada 4. janvāra, arī turpmāk drīkst laist tirgū un lietot, līdz beidzas esošie krājumi, ja tie ir paredzēti produktīvo dzīvnieku barošanai.

3.   Tādas barības sastāvdaļas un barības maisījumus, kas satur 1. punktā minētās vielas un ir ražoti un marķēti pirms 2020. gada 4. janvāra saskaņā ar noteikumiem, kuri bija piemērojami pirms 2018. gada 4. janvāra, arī turpmāk drīkst laist tirgū un lietot, līdz beidzas esošie krājumi, ja tie ir paredzēti neproduktīvo dzīvnieku barošanai.

7. pants

Stāšanās spēkā

Šī regula stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

Briselē, 2017. gada 14. decembrī

Komisijas vārdā –

priekšsēdētājs

Jean-Claude JUNCKER


(1)  OV L 268, 18.10.2003., 29. lpp.

(2)  Padomes 1970. gada 23. novembra Direktīva 70/524/EEK par barības piedevām (OV L 270, 14.12.1970., 1. lpp.).

(3)  Komisijas 2003. gada 25. jūlija Regula (EK) Nr. 1334/2003, ar kuru groza nosacījumus, ar kādiem atļauj izmantot vairākas barības piedevas, kas pieder mikroelementu grupai (OV L 187, 26.7.2003., 11. lpp.).

(4)  Komisijas 2006. gada 23. marta Regula (EK) Nr. 479/2006 par atļaujām dažām mikroelementu savienojumu grupas piedevām (OV L 86, 24.3.2006., 4. lpp.).

(5)  EFSA Journal 2013; 11(7):3287.

(6)  EFSA Journal 2014; 12(2):3566.

(7)  EFSA Journal 2014; 12(3):3607.

(8)  EFSA Journal 2015; 13(5):4109.

(9)  EFSA Journal 2016; 14(2):4396.

(10)  EFSA Journal 2017; 15(2):4701.

(11)  EFSA Journal 2016; 14(6):4508.