30.9.2017   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 329/4


KOMISIJAS ĪSTENOŠANAS LĒMUMS

(2017. gada 29. septembris)

par to, lai Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī publicētu vienoto dokumentu, kas minēts Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) Nr. 1308/2013 94. panta 1. punkta d) apakšpunktā, un atsauci uz produkta specifikācijas publikāciju attiecībā uz nosaukumu vīna nozarē

(Monor, Monori (ACVN))

(2017/C 329/06)

EIROPAS KOMISIJA,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes 2013. gada 17. decembra Regulu (ES) Nr. 1308/2013, ar ko izveido lauksaimniecības produktu tirgu kopīgu organizāciju un atceļ Padomes Regulas (EEK) Nr. 922/72, (EEK) Nr. 234/79, (EK) Nr. 1037/2001 un (EK) Nr. 1234/2007 (1), un jo īpaši tās 97. panta 3. punktu,

tā kā:

(1)

Ungārija saskaņā ar Regulas (ES) Nr. 1308/2013 II daļas II sadaļas I nodaļas 2. iedaļu ir iesniegusi pieteikumu par nosaukuma Monor, Monori aizsardzību.

(2)

Komisija minēto pieteikumu ir izskatījusi saskaņā ar Regulas (ES) Nr. 1308/2013 97. panta 2. punktu un ir secinājusi, ka minētās regulas 93.–96. pantā, 97. panta 1. punktā, 100., 101. un 102. pantā norādītie nosacījumi ir izpildīti.

(3)

Lai dotu iespēju iesniegt iebildumu paziņojumus saskaņā ar Regulas (ES) Nr. 1308/2013 98. pantu, Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī būtu jāpublicē tās pašas regulas 94. panta 1. punkta d) apakšpunktā minētais vienotais dokuments un atsauce uz iepriekšējās valsts procedūras gaitā publicēto produkta specifikāciju, kura tikusi iesniegta, lai izskatītu pieteikumu par nosaukuma Monor, Monori aizsardzību,

IR NOLĒMUSI ŠĀDI.

Vienīgais pants

Vienotais dokuments, kas sagatavots saskaņā ar Regulas (ES) Nr. 1308/2013 94. panta 1. punkta d) apakšpunktu, un atsauce uz produkta specifikācijas publikāciju attiecībā uz nosaukumu Monor/Monori (ACVN) ir sniegti šā lēmuma pielikumā.

Saskaņā ar Regulas (ES) Nr. 1308/2013 98. pantu šā lēmuma publikācija Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī dod tiesības divu mēnešu laikā pēc publicēšanas izteikt iebildumus pret šā panta pirmajā daļā norādītā nosaukuma aizsardzību.

Briselē, 2017. gada 29. septembrī

Komisijas vārdā –

Komisijas loceklis

Phil HOGAN


(1)  OV L 347, 20.12.2013., 671. lpp.


PIELIKUMS

VIENOTS DOKUMENTS

MONOR, MONORI

PDO-HU-N1638

Pieteikuma iesniegšanas diena: 2.5.2013.

1.   Reģistrējamais nosaukums vai nosaukumi

Monor, Monori

2.   Ģeogrāfiskās izcelsmes norādes veids

ACVN – aizsargāts cilmes vietas nosaukums.

3.   Vīnkopības produktu kategorijas

1.

Vīns

4.   Vīna vai vīnu apraksts

Vienšķirnes un jauktu šķirņu (cuvée) baltvīni

Gaišzaļā vai zaļgandzeltenā krāsā, dzīvīgi un svaigi; vienšķirnes vīniem ir augļaina un ziedus atgādinoša smarža un garša, raksturīga izmantotajai šķirnei; paliekoša pēcgarša; sausi, pussausi, pussaldi vai saldi atkarībā no cukuru satura.

Vispārīgie analītiskie parametri

Maksimālais kopējais spirta saturs (tilp. %)

 

Minimālais kopējais spirta saturs (tilp. %)

11,00

Minimālais kopējais skābums

izteikts vīnskābē – 4,5 grami litrā

Minimālais gaistošais skābums (mekv./l)

1,08

Maksimālais kopējais sēra dioksīda saturs (mg/l)

 

Vienšķirnes un jauktu šķirņu (cuvée) sārtvīni

Gaiši sārtas vai lašu krāsas vīni, dzīvīgi, svaigi, gatavoti no tumšām vīnogām, piemīt augļaina smarža un garša (atgādina avenes, persikus, skābos ķiršus, upenes, meža zemenes utt.) un, iespējams, ziedus atgādinoša aromātu buķete; ļoti dāsni vīni ar vieglu un priekpilnu skābumu; sausi, pussausi, pussaldi vai saldi atkarībā no cukuru satura.

Vispārīgie analītiskie parametri

Maksimālais kopējais spirta saturs (tilp. %)

 

Minimālais kopējais spirta saturs (tilp. %)

11,00

Minimālais kopējais skābums

izteikts vīnskābē – 4,5 grami litrā

Minimālais gaistošais skābums (mekv./l)

1,08

Maksimālais kopējais sēra dioksīda saturs (mg/l)

 

Vienšķirnes un jauktu šķirņu (cuvée) sarkanvīni

Rubīnsarkanā krāsā; vienšķirnes vīniem izmantotajai šķirnei raksturīgā smarža un garša, piemīt apaļīgs skābums; jauktu šķirņu vīniem tanīna saturs atspoguļo izmantotās šķirnes īpatnības; samtaina garša un struktūra; šiem vīniem piemīt augļu (skābo ķiršu, aveņu, valriekstu, upeņu utt.) un garšvielu (kanēļa, vaniļas), kā arī šokolādes un tabakas aromāts; sausi, pussausi, pussaldi vai saldi atkarībā no cukuru satura.

Vispārīgie analītiskie parametri

Maksimālais kopējais spirta saturs (tilp. %)

 

Minimālais kopējais spirta saturs (tilp. %)

11,00

Minimālais kopējais skābums

izteikts vīnskābē – 4,5 grami litrā

Minimālais gaistošais skābums (mekv./l)

1,20

Maksimālais kopējais sēra dioksīda saturs (mg/l)

 

5.   Vīndarības metodes

a)   Galvenās vīndarības metodes

Attiecīgie ierobežojumi vīndarīšanā

1.

Galvenās vīndarības metodes

1.1.

Baltvīns un sārtvīns:

novākšana ar rokām,

vīnogas jāapstrādā tajā pašā dienā, kad tās novāc,

presēšana veicama vienīgi pa vīnogu partijām,

misas attīrīšana,

misas fermentācija kontrolētā temperatūrā, kas nepārsniedz 20 °C.

1.2.

Sarkanvīns:

novākšana ar rokām,

vīnogas jāapstrādā tajā pašā dienā, kad tās novāc,

vīnogu miziņu macerācija,

presēšana veicama vienīgi pa vīnogu partijām,

izturēšana koka mucās vismaz trīs mēnešus,

izturēšana pudelēs vismaz trīs mēnešus.

Audzēšanas prakse

Ja vīnogas audzētas vīnadārzos, kas stādīti pirms 2011. gada 31. decembra, tad produktus, ko apzīmē ar ACVN Monor(i), var gatavot no vīnogām, kas iegūtas no vīnadārza, kamēr vien tas ir ekspluatācijā.

Ja vīnogas audzētas vīnadārzos, kas ierīkoti pēc 2012. gada 1. janvāra, tad produktus, ko marķē ar ACVN Monor(i), var gatavot vienīgi no vīnogām, kas iegūtas no vīnogulājiem, kurus audzē, vīnkoka vainagu veidojot kādā no še turpmāk nosauktajām formām: kroņveidā, saulessarga veidā, Moser veidā, vienkāršā špalerā, Sylvoz veidā.

Vīnadārziem, kas ierīkoti pēc 2012. gada 1. janvāra, stādījumu biezībai jābūt vismaz 3 300 vīnkoku uz hektāru platības. Nosakot rindstarpu attālumu un attālumu starp vīnkokiem, līdztekus regulārām rindām un atstatumam starp vīnkokiem, pieļaujama ir arī stādīšana dubultrindās un/vai pa pāriem. Rindstarpu attālumam jābūt vismaz 1,00 m, taču tas nedrīkst pārsniegt 3,60 m, savukārt attālumam starp vīnkokiem jābūt vismaz 0,60 m, bet ne lielākam par 1,20 m. Sapārotu vīnkoku gadījumā noteicošais faktors ir vidējais attālums starp vīnkokiem.

Nosakot vīnkoka noslodzi, uz katra vīnkoka atstātais maksimālais pumpuru skaits ir 12 uz m2.

Par vīnogu ražas novākšanas sākuma datumu katru gadu lemj kompetentais vīnkopības kolektīvs, un to nosaka, pamatojoties uz rezultātiem, kādus uzrāda ražas testēšana, ko veic katru nedēļu un kas ik gadu sākas 1. augustā. Ražas novākšanas sākuma datumu vīnkopības kolektīvi publicē paziņojuma veidā.

Vīnogu minimālais cukuru saturs ir 16,0 [MM °] (dabiskā spirta tilpumkoncentrācija 17,5 °C temperatūrā ir vismaz 9,87 %).

b)   Maksimālās ražas

Baltvīns un sārtvīns

70 hl no hektāra

Sarkanvīns

60 hl no hektāra

6.   Noteiktais apgabals

Ražošanas apgabalu veido Strázsa-hegy (Strāžas (Strázsa) pakalna) sektors Monoras (Monor) pilsētā, Száraz-hegy (Sārazas (Száraz) pakalna) sektors Monoras pilsētā un ciemati Monorierdēja (Monorierdő) un Bēņe (Bénye), kā arī Harc-völgy (Harcas (Harc) ielejas) nogāzes Gombas (Gomba) ciematā; minētie zemesgabali pēc klasifikācijas iedalīti I un II klasē saskaņā ar vīnadārzu kadastru.

7.   Galvenās vīna vīnogu šķirnes

 

** ‘Zöld veltelini’ (GALVENĀ)

 

** ‘Cabernet sauvignon’ (GALVENĀ)

 

** ‘Cabernet franc’ (GALVENĀ)

 

** ‘Blauburger’ (MAZSVARĪGĀKA)

 

** ‘Ezerjó’ (GALVENĀ)

 

** ‘Kékoportó’ (MAZSVARĪGĀKA)

 

** ‘Kékfrankos’ (GALVENĀ)

 

** ‘Karát’ (MAZSVARĪGĀKA)

 

* ‘Kadarka’ (GALVENĀ)

 

** ‘Irsai Olivér’ (MAZSVARĪGĀKA)

 

** ‘Hárslevelű’ (GALVENĀ)

 

** ‘Cserszegi fűszeres’ (GALVENĀ)

 

** ‘Chardonnay’ (GALVENĀ)

 

** ‘Ottonel muskotály’ (MAZSVARĪGĀKA)

 

** ‘Olasz rizling’ (GALVENĀ)

 

** ‘Kövidinka’ (GALVENĀ)

 

** ‘Szürkebarát’ (MAZSVARĪGĀKA)

 

** ‘Syrah’ (MAZSVARĪGĀKA)

 

** ‘Sauvignon’ (MAZSVARĪGĀKA)

 

** ‘Rajnai rizling’ (GALVENĀ)

 

** ‘Pinot noir’ (GALVENĀ)

8.   Saiknes apraksts

Saikne ar ģeogrāfisko apgabalu

1.   Noteiktā apgabala apraksts

Dabas faktori

Saskaņā ar Ungārijas Ģeomorfoloģisko karti (Magyarország geomorfológiai térképe) apgabals, kurā audzē vīnogas Monori vīna iegūšanai, atrodas Gödöllő-Monori-dombság (Gödöllő-Monor pakalni) ģeomorfoloģiskajā makroreģionā pakalnu virknē Cserhát pakalnu dienvidrietumu malā, un apgabala vidējais augstums virs jūras līmeņa ir 200 m. Monorā (Monor) erozijas platforma Pesti hordalékkúp síkság (Pest aluviālais līdzenums) mezoreģionu, kas atrodas uz dienvidrietumiem no pakalnu grēdas, atdala no Pilis-Alpári homokhát (Pilis-Alpár smilšu grēdas) ģeomorfoloģiskā mezoreģiona. Starp pakalnu rindām atrodas zemākas, erodētu ieleju atdalītas grēdas. Ražošanas apgabals atrodas uz šīm grēdām.

Apgabalā ir augšējā pleistocēna augsnes, kurās ietilpst 10–30 m dziļas tipiska lesa augsnes, smilšaina lesa augsnes nogāzēs, lesa smiltis un plūstošas smiltis vai vēja sanestas stāvošas smiltis. Virskārtu veido meža sarkanzemju un brūnzemju augsne vai melnzemju augsne ar pārogļojušos meža atliekām un lielu daudzumu dolomīta; tajā maz illīta–māla minerālu, un tā satur arī salīdzinoši maz dzelzs un alumīnija. Šajās grēdās gruntsūdens visur atrodas vairāk nekā 10 m dziļumā.

Klimata ziņā šis apgabals ir labi piemērots vīnogu audzēšanai. Temperatūra ir dažāda atkarībā no gadalaika, bet krasas temperatūras svārstības nav vērojamas. Ziemas salnu iespēja ir maza, un salnas iestājas vien retumis – pārsvarā augstienēs pavasarī un rudenī. Veģetācijas periodā nav būtisku svārstību starp dienas minimālo un maksimālo temperatūru, un karsto dienu skaits vasarā ir neliels. Gada vidējā temperatūra ir 11,6 °C. Nokrišņu sadalījums ir vienmērīgs visā augu veģetācijas periodā. Gadā vidēji izkrīt 500 mm liels nokrišņu daudzums. Saulesgaismas daudzums ir 2 000 stundu gadā.

Cilvēkfaktori

Vīnogu ražošana uz Strāžas pakalna (Strázsahegy) Monorā un Harcas ielejā (Harc-völgy) Gombā balstās uz tradicionālām šķirnēm un agrotehniku.

Konkrētāk, vīnogu ražošana noteiktajā apgabalā aizsākās 15. gadsimtā, kad vīnogulājus stādīja pēc plašu meža platību uzplēšanas. Monorā vīna pagrabus tradicionāli izcirta lesa klintīs Strāžas pakalna vīnogu plantāciju vidū. Dažus pagrabus izklāja ar ķieģeļiem, taču lielākā daļa no tiem joprojām ir bez ķieģeļiem. Siltuma apstākļi šajos pagrabos ir atbilstīgi tam, lai nodrošinātu optimālo 10–11 °C temperatūru. Monorā ir aptuveni 1 000 pagrabu.

Mūsdienu vīnadārzos uz Sārazas pakalna (Szárazhegy) Monorierdējā (Monorierdő) un Bēņē (Bénye) tradicionālās ungāru šķirnes papildina starptautiskā mērogā pazīstamas šķirnes.

Cilvēkfaktoru ietekme uz ražošanas apgabalu vērojama šādās jomās:

šķirņu atlasē saskaņā ar ekoloģiskā potenciāla iespējām,

vīnogu audzēšanas un vīna ražošanas paņēmienu attīstībā, ievērojot kā īpašos ekoloģiskos kritērijus, tā arī (daļēji) tirgus iezīmes,

aprīkojumu un integrācijas struktūru attīstībā atbilstīgi ekoloģiskajiem un tirgus apstākļiem.

2.   Vīnu apraksts

Raksturīgas īpašības, kas piemīt visiem šiem vīniem, ir to elegantais izskats, augstais spirta saturs un izsmalcinātais skābju sastāvs, kā arī paliekošā pēcgarša, kas ļauj izbaudīt ziedus un augļus atgādinošo smaržu un garšu, ar kādām izceļas attiecīgā izmantotā šķirne.

3.   Saiknes apraksts

Ņemot vērā Monoras vīnkopības apgabala atrašanās vietu un augsnes īpatnības, vide būtiski ietekmē no šeit audzētajām vīnogām iegūto vīnu īpašības, kādas nevar panākt ne blakusesošajos Donavas (Duna) Vīna reģiona apgabalos, ne citos vīnkopības apakšreģionos. Pirmām kārtām, tas rada bagātīgu garšas un aromātu buķeti, un tas nozīmē to, ka šiem vīniem ir zems skābuma līmenis, bet augsts spirta saturs. Augsnes īpašību dēļ šiem vīniem ir augstāks minerālvielu saturs, kas piešķir tiem attiecīgu ar tiem saistītu raksturu. Šā ražošanas apgabala vīnus var patērēt jaunus, taču to īpašības attīstās pilnībā tad, ja tos iztur ilgāk.

9.   Būtiski papildu nosacījumi

Tiesiskais regulējums

Nodrošina organizācija, kas pārvalda ACVN/AĢIN, ja dalībvalsts tā paredzējusi.

Papildu nosacījuma veids

Papildu noteikumi attiecībā uz marķēšanu

Nosacījuma apraksts

a)

Izcelsmes identitātes garantija: ģeogrāfiskās vietas nosaukumu vīna marķējumā drīkst norādīt vienīgi tad, ja attiecīgā vīna darīšanā izmantotās izejvielas minētajā vietā izaudzētas 100 % apmērā;

b)

atļauto tradicionālo apzīmējumu un citu ierobežota lietojuma apzīmējumu saraksts:

i)

tradicionālais apzīmējums: Védett eredetű bor (aizsargātas cilmes vietas vīns);

ii)

citi ierobežota lietojuma apzīmējumi: muskotály (muskata-), barrique (mucas-);

iii)

tradicionālos apzīmējumus, citus ierobežota lietojuma apzīmējumus un apzīmējumus, kas attiecas uz vīnu krāsu, nedrīkst norādīt marķējumā ar burtiem, kas ir lielāki par tiem, kādi izmantoti šā cilmes vietas nosaukuma atveidē;

c)

šķirņu nosaukumu izmantošana:

i)

marķējumā var norādīt šķirņu nosaukumus ar nosacījumu, ka to dara ar burtiem, kas nav lielāki par tiem, kādi izmantoti šā cilmes vietas nosaukuma atveidē;

ii)

vīniem, kas ražoti, izmantojot vairāku šķirņu vīnogas, var lietot norādes küvé, cuvée jeb házasítás.

Ražošana ārpus noteiktā ražošanas apgabala

Tiesiskais regulējums

Nodrošina organizācija, kas pārvalda ACVN/AĢIN, ja dalībvalsts tā paredzējusi.

Papildu nosacījuma veids

Atkāpe attiecībā uz ražošanu noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā.

Nosacījuma apraksts

Šo nosacījumu var piemērot Tāpiosentmārtona (Tápiószentmárton) ciematā.

Saite uz produkta specifikāciju

http://boraszat.kormany.hu/monor